Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ohledně vánočního večírku neselhal jen Jurečka, ale i zaměstnanci, kteří se bavili

Vánoční party na ministerstvu práce a sociálních věcí zvedla mnohé ze židlí. Jeho šéf Marian Jurečka se za vše omluvil a KDU-ČSL ho ponechala ve všech funkcích. Neporušil sice zákon, ale morálně selhal. On i jeho zaměstnanci.

Ačkoliv hlasování celostátního výboru KDU-ČSL Marian Jurečka ustál a nebyl odvolán jako předseda strany, ani jako ministr práce a sociálních věcí, je zjevné, že se někde stala chyba.

U nás v České republice stačí, aby se Jurečka za opakované lži ohledně vánočního večírku (a že jich nebylo málo) v den tragické střelby omluvil. Ale v jiných evropských státech na Západě by to bylo málo. Takového politika by nemusel nikdo vyzývat k odchodu, ale odešel by sám.

Když se často zamýšlím nad rozdílem mezi Západními státy a naší zemí, docházím k závěru, že nám chybí vysoký morální kredit. To jsou hodnoty, které člověk má hluboko zakotvené ve své osobnosti a které ctí, ať se děje cokoliv. Neuhne, nezradí je, nepošlape je.

Kdesi jsem četla, že Jurečka účastí na vánočním večírku neporušil žádný zákon. To je jistě pravda. Ale dopustil se mnoha morálních pochybení. A nebyl sám.

Chápu, že vánoční party na ministerstvu práce a sociálních věcí měl být vyvrcholením roku a na společné oslavy se zaměstnanci skutečně těšili. Na druhou stranu si neumím představit, jak mohl vůbec někdo oslavovat a pařit, když se v té době ve všech veřejných a sociálních médiích nepsalo o ničem jiném, než o tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze?!

Neumím si představit, že v době, ve které žijeme, tedy v době sociálních sítí a s jejich téměř okamžitými informacemi on-line, jež téměř každý zaměstnanec musel zaznamenat, ať už na svém pracovním počítači na ministerstvu či osobním mobilu, by nevěděl, co se děje na Náměstí Jana Palacha, kde je hlavní budova filosofické fakulty?

Nemohu uvěřit, že by si zaměstnanci resortu mezi sebou neřekli, co se stalo? Těžko se mi věří, že by se např. tiskový mluvčí ministerstva, jakýkoliv člověk v oddělení PR a médií či asistentky v Jurečkově kanceláři nezmínily ani slovem o tom, co se děje? Když se jednalo o největší útok na měkké cíle za posledních 15 let v celé Evropě! A když šlo o první masovou střelbu osamělého střelce v dějinách České republiky u nás vůbec!

Já jsem se o tragické střelbě dozvěděla onoho čtvrtka 21. prosince 2023 od kamarádky z církve, která mi poslala SMS zprávu v 15.54 hodin. Ihned jsem si pustila rádio ČRO Plus, kde ale příliš informací neřekli. Tak jsem zapnula notebook a sledovala ČT 24, která velice podrobně informovala o tom, co se děje.

Byla jsem v šoku a nechtělo se mi věřit, že se tohle děje u nás. Čím dál jsem se dozvídala přesnější počty obětí střelby, tím víc jsem začínala truchlit. Pociťovala jsem nesmírný zármutek, i když jsem osobně nikoho neznala. Ale pro mě není těžké si představit, že třináct studentů se už nikdy nevrátí na svátky domů k rodičům, kteří pro ně už měli nakoupené vánoční dárky.

I v pátek jsem sledovala půl dne podrobné zpravodajství a tiskové konference na ČT 24. Celou událostí jsem byla tak hluboce zasažena, že jsem nedokázala ani pracovat, natož se radovat z přicházejících Vánoc.

Pietní místo před rektorátem UK na Ovocném trhu v Praze

Během státního smutku, který byl vyhlášen na sobotu 23. prosince 2023, jsem si sice pustila vánoční koledy, ale následně jsem je vypnula. Vnímala jsem totiž, že je to nedůstojné a naprosto se nehodí, abych v tento den jásala.

Na Štědrý den jsem se vydala na pietní místo na Ovocném trhu v Praze, kde sídlí rektorát UK a s desítkami lidí jsem zapalovala svíčky, abychom uctili mrtvé. Celé vánoční svátky 2023 se nesly v mém případě v duchu zármutku nad zmařenými životy mladých lidí, jejich učitelů a nevinných cizinců, kteří byli náhodně zastřeleni, protože se právě nacházeli na ulici a v dosahu střelce.

Pietní místo před rektorátem UK na Ovocném trhu v Praze

Jedna věc je tedy vánoční večírek na ministerstvu práce a sociálních věcí naplánovat. Ano, to se plánuje s dlouhým předstihem. Vím o tom své. Sama jsem na jednom ministerstvu pracovala. Druhá věc však je, že když na takový večírek člověk zamíří, měl by přihlédnout k tomu co se právě děje.

I kdybych připustila, že o střelbě Jurečka skutečně nic nevěděl a všichni jeho věrní zaměstnanci ministerstva by mu informace o teroristickém útoku zatajili, víme, že se Jurečka účastnil mimořádného zasedání vlády. To bylo svoláno právě kvůli tomuto útoku.

Neumím pochopit, jak se Jurečka, po všem, co si vyslechl ty nejlepší informace o střelbě od předních expertů naší země, mohl vrátit na ministerstvo, jít na vánoční party a pokračovat v oslavách až do ranních hodin druhého dne?

Pravdou zůstává, že jsme se všichni zaměřili a hledali odpovědnost pouze u samotného šéfa, Jurečky. Ale ruku na srdce – aby jakýkoliv večírek mohl proběhnout, musí tam být přítomní ti, kteří se chtějí bavit a pařit! A to jsou zaměstnanci ministerstva práce a sociálních věcí. Proto se domnívám, že vina neleží jenom na předním představiteli resortu, ale také na těch, kteří se večírku bez skrupulí zúčastnili. Kdyby morálka zaměstnanců byla v pořádku, nikdo by na vánoční party, když bylo právě zastřeleno 14 nevinných lidí, nepřišel. Nebylo by pro koho večírek pořádat.

Krásné lednové dny a dobrý morální kompas vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Foto: hrš

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 10.1.2024 21:02 | karma článku: 37,92 | přečteno: 4404x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 5,30 | Přečteno: 65x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3881x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5535x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 785x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 520x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Voda mezi filharmoniky, desetitisíce lidí bez proudu. Bouřky zahltily hasiče

22. června 2024  8:39,  aktualizováno  13:02

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

OBRAZEM: Prahou projelo dvě stě motorkářů, podpořili válečné veterány

22. června 2024  13:02

Akce Bikers for Veterans, tedy Motorkáři veteránům, se zúčastnilo v Praze zhruba 200 silných...

Fotbal pomohl proměnit Gruzii. Postup na Euro má kořeny u Sovětů a Beriji

22. června 2024  12:48

Gruzie se na Euru 2024 poprvé účastní velkého fotbalového turnaje jako samostatný stát. Zásluhu na...

Miliony na účtech, ale také dluh mamce. Jaký majetek mají čeští europoslanci

22. června 2024

Premium Nově zvolené europoslance nečeká v Bruselu v červenci jen první zasedání, ale také majetkový...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 625
  • Celková karma 22,61
  • Průměrná čtenost 3808x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->