Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„Máš celulitidu, měla bys víc cvičit, už nejsi nejmladší…“

Takové hlášky a mnohé další slýchávám čím dál víc. Dalo by se říci, že tím víc, čím víc se blíží 30. narozeniny. Možná jste ve stejné situaci a takové zajímavosti o sobě taky slýcháte. Nebo že by jiné varianty, které znám a čerpám ze svého života?

Jaké jsou další „povzbudivé“ větičky? - „Ta sukně je pro tebe moc krátká, už nejsi nemladší!“- „Stárneš. Pomalu, ale jistě.“- „Takové barvy se hodí spíš pro mladší.“- „Neměla bys tak otálet a najít si bohatého chlapa!“- „Za pár let si o tebe nikdo ani kolo neopře!“- „Biologické hodiny tikají. Tik-tak, tik-tak.“ - „Měla by si víc cvičit…“

Za půl roku mi bude 30 let. Osobně se domnívám, že čím jsem starší, tím je život krásnější, zajímavější a víc mě baví. Vychutnávám si každou chvíli, protože vím, že už se nikdy nebude opakovat. Přitom ale ne tak zbrkle a nezodpovědně, bez rozumu, jako když jsem byla -náctiletá.

Jsem bohatší o zkušenosti, které jsem před deseti lety neměla. Možná to bylo někdy za cenu hořkých chvil, slz, smutku a nedorozumění. Z dnešního pohledu se mi však zkušenosti zdají k nezaplacení. Zažila jsem okamžiky, situace a vztahy, na které nikdy nezapomenu. Jsou mou součástí po zbytek mého života. Nikdo mi moji, ať už snadno nebo těžce nabytou zkušenost, nevezme.

Mám pocit, že čím jsem starší, tím víc si mohu některé okamžiky v životě vychutnat intenzivněji. Jinak než ve dvaceti, jakoby hlouběji je prožít. Také z pohledu znalostí a vědomostí jsem dnes jiným člověkem.

Můj životní rozhled je širší, než když jsem zakončila střední školu maturitní zkouškou. Dalších pět let studií, kdy jsem získávala znalosti ve třech různých oborech (teologie, žurnalistika, bezpečnostní studia) rozhodně nebyla vyhozeným časem a snažím se je zúročit.

Proč se mě ale lidé snaží přesvědčit, že mi „ujíždí vlak“? Tuto otázku si kladu poslední dva roky, kdy slýchám výše zmíněné výroky. Pokud se zamyslím nad autory výroků, pak se jedná převážně o muže. Když se zeptám, kam tím míří a na co naráží, odpověď je téměř vždy stejná: „Myslím to s tebou dobře!“

Zpětná vazba je vždy dobrá a dobře míněnou radu oceňuji. Tudíž, když přijdu domů, stoupnu si před zrcadlo a kriticky pozoruji obraz, který vidím. Většinou však docházím k názoru, že na tom opravdu nejsem tak špatně, jak si to tito „dobří lidé“ myslí. Což se mi tedy značně uleví! Když přeci jenom pochybuji, poradím se s lidmi, kterým důvěřuji, znají mě dlouhá léta a vědí o mých přednostech i nedostatcích.

Jak ale naložit s těmito výroky, údajně „šitými na míru“? Napadá mě spousta otázek: Jde opravdu o lidi, kteří to se mnou myslí dobře? Snaží se mě povzbudit, ale volí nevhodná slova? Snaží se mi skrytě naznačit něco, co nechápu? Snaží se mě dostat do deprese? Jde o vtip? Nebo mě chtějí zkazit dobrou náladu a urazit mě?

Čím víc nad tím přemýšlím, docházím k závěru, že se jedná o typicky mužský svět vyjadřování, do kterého nikdy neproniknu. Jedno vím jistě. Ženy, tak jak je okolo sebe pozoruji, včetně mě, jsou samy o sobě dost soudné a vidí na sobě takové nedostatky, které okolí vůbec nevnímá. Jsou kritické a spíš vůči sobě pesimistické. Např. ženám se téměř vždycky zdá, že by měly nějaké to kilo shodit, že se rýsují první vrásky, že by měly více cvičit…

Setkávám se většinou s tím, že české ženy si nevěří a pochybují o sobě. Takže by místo věty: „Za pár let si o tebe nikdo ani kolo neopře!“, potřebovaly spíš slyšet: „Na svůj věk si stále velmi okouzlující žena!“. V obou případech se výsledek se dostaví okamžitě!

Na negativní větu bude žena reagovat před okolním světem tak, že to byl jen nepodařený vtip, že se jí to nedotklo, tak jsme se zasmáli a půjdeme dál. Co se ale odehrává doma v ložnici, kde se žena svlékne a má být čas být sama sebou? Ve skutečnosti bude o slovech přemýšlet, zda už opravdu nestárne. Slova ji zaručeně nepovzbudí, určitě se zamyslí a jestli nebude v dobré náladě, slova ji zarmoutí. Pokud bude v dobré náladě, hodí obavy za hlavu a bude si o muži myslet své.

U pozitivní věty se žena může začervenat. Slova bude vnímat jako kompliment. Bude se cítit v daný okamžik výjimečně (možná to bude jediný takový okamžik během celého týdne). I kdyby zároveň řešila starosti, tato věta ji povzbudí a uvědomí si, že je krásně na světě.

Co napsat závěrem? Slova mají moc. Velkou moc. Větší, než si dovedeme představit. Některými slovy může lidi rozesmutnit, že nebudou chtít ani žít. Jinými slovy můžeme učinit, že se lidé kolem nás budou cítit šťastnější a svět jim najednou zkrásní. Pro tento okamžik. Záleží na Vás, jak se svými slovy naložíte…

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 10.7.2008 11:05 | karma článku: 27,00 | přečteno: 2983x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

24.6.2024 v 12:00 | Karma: 23,34 | Přečteno: 671x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 8,37 | Přečteno: 132x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3935x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5557x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,35 | Přečteno: 790x | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Špička nože zůstala v hlavě, za vraždu čtrnáctiletého chlapce dostal muž 18 let

15. července 2024  10:23,  aktualizováno  13:43

Za lednovou vraždu čtrnáctiletého chlapce Krajský soud v Hradci Králové potrestal Jana Bártu 18...

Dým byl vidět kilometry daleko. Obří požár haly v Gdaňsku zaměstnal 120 hasičů

15. července 2024  13:43

Hasiči v severopolském Gdaňsku celou noc hasili hořící sklad s textilem, hračkami a motorovým...

Pro tak ikonické fotky musíte zemřít, řekl Trump k atentátu. Já přežil, zázrak

15. července 2024  11:04,  aktualizováno  13:13

Exprezident Donald Trump v novém rozhovoru řekl, že měl být mrtvý a sobotní střelbu přežil možná...

Bob Dylan míří do Prahy. V říjnu hned třikrát obsadí O2 universum

15. července 2024  11:52,  aktualizováno  12:54

Legendární americký písničkář, ikona populární hudby a držitel Nobelovy ceny za literaturu. Žijící...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 626
  • Celková karma 29,11
  • Průměrná čtenost 3805x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->