Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak mě zase rozhodil posun času

Dvakrát ročně nastává střídání letního a zimního času. Pokaždé mě to z normálního života vykolejí na týden až měsíc. Únava, poruchy spánku, nesoustředěnost, roztěkanost… zkrátka nefunguji. Naděje na zrušení zákona je v nedohlednu.

K posunu času z třetí hodiny ranní na druhou došlo letos v neděli 26. března 2023. Pokaždé je to pro mě velký problém. Zažila jsem období, kdy mi bylo hodně mizerně. Byla jsem dlouhodobě nemocná a nebylo mi dobře. V tomto období mě posun času vychýlil z normálního života na tři měsíce.

Když se cítím dobře a jsem zdravá, tak mě vykolejí posun času na týden až čtyři týdny (takže celý měsíc). Jak se to projevuje? I když se snažím jít spát v půl dvanácté, stejně usnu o hodinu později (podle „starého času“). Ráno se probouzím zase o hodinu později. Ráno se nemohu probrat a funguji velice pomalu. Jsem jako zpomalený stroj. Jsem unavená, často ospalá celý den.

A to trvá týden až čtyři týdny po posunu času. Na podzim je to o maličko lepší, protože získávám hodinu k dobru. Ale jarní posuny, kdy ztrácím hodinu posunutím času dozadu, jsou pro mě strašné.

Často posun času zahrnuje naprosté zpomalení mého organismu (což souvisí s únavou, na kterou reaguje můj organismus) a tak hodně věcí zničím či poškodím. Vypadá to jako legrace? Věřte mi, není!

JAK TO VYPADÁ PRAKTICKY V MÉM ŽIVOTĚ PO POSUNU ČASU?

Z rukou mi padají hrnky s kávou. Oblečení si polévám čajem a kávou. Cukr dávám lžičkou místo do hrníčku, mimo něj. Pokecávám se jídlem v tomto období posunu času více, než kdy jindy v roce. S tím souvisí pořezané prsty během vaření oběda, špatně ustřižené kusy papíru (když něco tvořím). Během čtení mi to myslí pomalu a často se k různým odstavcům a myšlenkám musím vracet znovu. Když se pustím do šití (např. šatů), je velká pravděpodobnost, že to zkazím, protože mi to myslí pomalu.

Více než kdy jindy v roce si musím během posunu času připomínat přísloví: „Dvakrát měř a jednou řež.“

Odpoledne, tak kolem čtvrté a páté, jsem natolik ospalá, že se mi při čtení a prací s textem, zavírají oči. Přestávám fungovat. Musím si jít lehnout minimálně na dvě hodiny, ale pak se opět nemohu probrat. Když už se proberu, je večer a já mám silné výčitky svědomí a neodbytný, ale pravdivý dojem, že jsem ztratila spoustu drahocenného času dne. Spánkem ve dne. Ale jinak to nejde.

Když jsem to řešila se svým psychiatrem, tak se mě ptal: „A pomůže vám vyspat se?“ Když jsem mu řekla, že ano, tak mi odpověděl: „Tak se s tím netrapte! Pokud můžete, tak prostě jděte odpoledne spát. Postupně se s tím váš organismus vyrovná a bude to dobré.“

JAK SE NA MĚ PROMÍTLA ZMĚNA ČASU LETOS?

Máme pátek a je pět dnů od posunu času. Tři dny z pěti mi bylo špatně po ránu z nevyspání. Některé schůzky jsem musela s omluvou zrušit. Vlastně – měla bych vědět, že týden po posunu času si nemám absolutně nic důležitého plánovat. Je to moje hloupost a naivita, že stále věřím, že budu fungovat, když vím, že nefunguju.

Dnes jsem měla zajít k lékaři a vyzvednout výsledky vyšetření, odnést oblečení do charity (pár kilometru od mého domu), chtěla jsem napsat aspoň pět stránek knihy, přečíst kvůli recenzi knihy asi padesát stran a večer jsem si naplánovala návštěvu synagogy.

Vstávala jsem v deset hodin. Jsem unavená až hrůza! Cítím se, jako kdyby mě přejel parní válec. Většinu věcí ruším (naštěstí nejde o nic důležitého) a rozhoduji se zůstat doma. Ploužím se po bytě v pyžamu, a jakmile uklidím, uvařím a naobědvám se, zamířím zpět do postele. Až se probudím, pustím se do psaní a čtení. Věci naplánované mimo domov, musím odložit na příští týden. Doufám, že už budu fungovat lépe.

Když mám během dne „světlé chvilky“, pár hodin, kdy se cítím normálně, tak se je snažím využít na maximum.

Uklidňuji se tím, že nejsem jediná, kdo posuny času špatně snáší. Snažím se povzbuzovat, že musím vydržet ještě tři týdny a můj život se vrátí do normálu a já se přizpůsobím. Začnu zase normálně fungovat, absolvovat dohodnuté schůzky, zvládat věci, které jsem si naplánovala. Nebudu spát přes den. Už se na to opravdu těším!

POSUNY ČASU MĚLY NASTAT V EU V ROCE 2021

Nyní se pojďme podívat na posun času z trochu jiného hlediska. Evropská komise provedla v roce 2018 anketu pro členy států Evropské unie. Lidé se měli vyjádřit k posunu času. Ankety se zúčastnilo 4,5 miliónů lidí. Byla jsem jedním z těchto lidí (že bych normálně vyplňovala ankety EU jako na běžícím pásu, to fakt nedělám, tohle byla první a pro mě zásadní příležitost). Vyjádřila jsem se pro zrušení střídání času a uvedla jsem k tomu své důvody (které popisuji v tomto článku dosti podrobně).

Redaktorka Tea Veseláková pro server iRozhlas.cz ve svém článku uvedla: „Drtivá většina dotázaných, konkrétně 84 procent, odpověděla, že chce střídání času zrušit. K hlavním důvodům patřil negativní dopad na zdraví, včetně špatného spánku, nedostatečné úspory energie během letního času a růst počtu dopravních nehod.“

Na základě odpovědí navrhla Evropská komise v roce 2018 zákon, který měl zrušit střídání zimního a letního času. Ten poslanci EU parlamentu o rok později převážnou většinou odhlasovali. Střídání času mělo přestat v roce 2021.

Vůle zrušit střídání času byla, ale vlády jednotlivých zemí EU se nedokázaly shodnout, jaký čas ponechají v celé EU. Pak přišel brexit a celosvětová pandemie covidu-19. Všechno se odložilo na neurčito, nic se nevyřešilo, nedotáhlo. A my se se střídáním zimního a letního času musíme potýkat dál.

ZÁKON O STŘÍDÁNÍ ČASU BYL PŘIJATÝ BĚHEM I. SVĚTOVÉ VÁLKY

Věděli jste, že původně šlo původně o zákon přijatý státy Evropy během I. světové války, aby se ušetřila energie při svícení? Od té doby uplynulo víc jak 100 let a my stále nejsme schopni tento hloupý zákon, který má ale obrovský dopad na naše každodenní fungování, zrušit. Posuny času přinášejí mnoha lidem celé EU hodně zlého, než dobrého.

Najde se někdy politická vůle na zrušení střídání letního a zimního času? Nebo se s tím budeme muset potýkat dalších sto let? A jak jste na tom vy a posun času? Zvládáte to dobře nebo vás to taky zcela rozhodí?

Krásné jarní dny a žádné trable s posunem času vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander        

Zdroje a fotografie:

Článek Tey Veselákové, iRozhlas.cz, „Proč nevyšel nápad zrušit sezónní změny času? Evropskou debatu může obnovit energetická krize“. 5. listopad 2022, článek je dostupný zde: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/zmena-casu-brusel-evropska-unie_2211052202_fos

Fotografie budíku od Jana Vaška je zdarma ke stažení na Pixabay.com zde: https://pixabay.com/photos/time-alarm-clock-clock-watch-hours-2980690/

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 31.3.2023 14:26 | karma článku: 19,88 | přečteno: 863x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,68 | Přečteno: 3847x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,16 | Přečteno: 5513x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 778x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 519x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Dvanáctero pro lepší život Pražanů

Po dvou letech v Praze jsem v šoku, jak moc se Pražené změnili. Z milých, ohleduplných a vstřícných lidí se stali hrubí a arogantní lidé. Největší změny vidím u dvacátníků a třicátníků. Copak jim nikdo neřekl o etiketě?

8.3.2024 v 1:04 | Karma: 19,12 | Přečteno: 958x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Charkovská oblast evakuovala deset tisíc lidí. Situace je kritická, míní expert

18. května 2024  11:04,  aktualizováno  16:10

Sledujeme online Ukrajina od zahájení ruského pozemního útoku v Charkovské oblasti v minulém týdnu evakuovala už...

Kurátor: Ruská agrese mění pohled na umění socialismu, ničit by se ale nemělo

18. května 2024  16:03

Vedení Prahy řeší budoucnost nápisu „Moskva-Praha“ ve stanici metra Anděl. Ten je podle petice na...

Konec vechtrů v Čechách. Poslední závory na kliku brzy obslouží počítač

18. května 2024

Premium Závorář. Kdysi nejčastější profese na železnici je dnes doslova na vymření. Zbývají na posledních...

Oslavili nejdéle trvající manželství v Německu, dohromady jim je 200 let

18. května 2024  15:22

Manželský pár ze západního Německa oslavil 80. výročí svatby. Stal se tak nejdéle sezdaným párem v...

  • Počet článků 624
  • Celková karma 21,88
  • Průměrná čtenost 3856x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->