Jak mě zase rozhodil posun času

Dvakrát ročně nastává střídání letního a zimního času. Pokaždé mě to z normálního života vykolejí na týden až měsíc. Únava, poruchy spánku, nesoustředěnost, roztěkanost… zkrátka nefunguji. Naděje na zrušení zákona je v nedohlednu.

K posunu času z třetí hodiny ranní na druhou došlo letos v neděli 26. března 2023. Pokaždé je to pro mě velký problém. Zažila jsem období, kdy mi bylo hodně mizerně. Byla jsem dlouhodobě nemocná a nebylo mi dobře. V tomto období mě posun času vychýlil z normálního života na tři měsíce.

Když se cítím dobře a jsem zdravá, tak mě vykolejí posun času na týden až čtyři týdny (takže celý měsíc). Jak se to projevuje? I když se snažím jít spát v půl dvanácté, stejně usnu o hodinu později (podle „starého času“). Ráno se probouzím zase o hodinu později. Ráno se nemohu probrat a funguji velice pomalu. Jsem jako zpomalený stroj. Jsem unavená, často ospalá celý den.

A to trvá týden až čtyři týdny po posunu času. Na podzim je to o maličko lepší, protože získávám hodinu k dobru. Ale jarní posuny, kdy ztrácím hodinu posunutím času dozadu, jsou pro mě strašné.

Často posun času zahrnuje naprosté zpomalení mého organismu (což souvisí s únavou, na kterou reaguje můj organismus) a tak hodně věcí zničím či poškodím. Vypadá to jako legrace? Věřte mi, není!

JAK TO VYPADÁ PRAKTICKY V MÉM ŽIVOTĚ PO POSUNU ČASU?

Z rukou mi padají hrnky s kávou. Oblečení si polévám čajem a kávou. Cukr dávám lžičkou místo do hrníčku, mimo něj. Pokecávám se jídlem v tomto období posunu času více, než kdy jindy v roce. S tím souvisí pořezané prsty během vaření oběda, špatně ustřižené kusy papíru (když něco tvořím). Během čtení mi to myslí pomalu a často se k různým odstavcům a myšlenkám musím vracet znovu. Když se pustím do šití (např. šatů), je velká pravděpodobnost, že to zkazím, protože mi to myslí pomalu.

Více než kdy jindy v roce si musím během posunu času připomínat přísloví: „Dvakrát měř a jednou řež.“

Odpoledne, tak kolem čtvrté a páté, jsem natolik ospalá, že se mi při čtení a prací s textem, zavírají oči. Přestávám fungovat. Musím si jít lehnout minimálně na dvě hodiny, ale pak se opět nemohu probrat. Když už se proberu, je večer a já mám silné výčitky svědomí a neodbytný, ale pravdivý dojem, že jsem ztratila spoustu drahocenného času dne. Spánkem ve dne. Ale jinak to nejde.

Když jsem to řešila se svým psychiatrem, tak se mě ptal: „A pomůže vám vyspat se?“ Když jsem mu řekla, že ano, tak mi odpověděl: „Tak se s tím netrapte! Pokud můžete, tak prostě jděte odpoledne spát. Postupně se s tím váš organismus vyrovná a bude to dobré.“

JAK SE NA MĚ PROMÍTLA ZMĚNA ČASU LETOS?

Máme pátek a je pět dnů od posunu času. Tři dny z pěti mi bylo špatně po ránu z nevyspání. Některé schůzky jsem musela s omluvou zrušit. Vlastně – měla bych vědět, že týden po posunu času si nemám absolutně nic důležitého plánovat. Je to moje hloupost a naivita, že stále věřím, že budu fungovat, když vím, že nefunguju.

Dnes jsem měla zajít k lékaři a vyzvednout výsledky vyšetření, odnést oblečení do charity (pár kilometru od mého domu), chtěla jsem napsat aspoň pět stránek knihy, přečíst kvůli recenzi knihy asi padesát stran a večer jsem si naplánovala návštěvu synagogy.

Vstávala jsem v deset hodin. Jsem unavená až hrůza! Cítím se, jako kdyby mě přejel parní válec. Většinu věcí ruším (naštěstí nejde o nic důležitého) a rozhoduji se zůstat doma. Ploužím se po bytě v pyžamu, a jakmile uklidím, uvařím a naobědvám se, zamířím zpět do postele. Až se probudím, pustím se do psaní a čtení. Věci naplánované mimo domov, musím odložit na příští týden. Doufám, že už budu fungovat lépe.

Když mám během dne „světlé chvilky“, pár hodin, kdy se cítím normálně, tak se je snažím využít na maximum.

Uklidňuji se tím, že nejsem jediná, kdo posuny času špatně snáší. Snažím se povzbuzovat, že musím vydržet ještě tři týdny a můj život se vrátí do normálu a já se přizpůsobím. Začnu zase normálně fungovat, absolvovat dohodnuté schůzky, zvládat věci, které jsem si naplánovala. Nebudu spát přes den. Už se na to opravdu těším!

POSUNY ČASU MĚLY NASTAT V EU V ROCE 2021

Nyní se pojďme podívat na posun času z trochu jiného hlediska. Evropská komise provedla v roce 2018 anketu pro členy států Evropské unie. Lidé se měli vyjádřit k posunu času. Ankety se zúčastnilo 4,5 miliónů lidí. Byla jsem jedním z těchto lidí (že bych normálně vyplňovala ankety EU jako na běžícím pásu, to fakt nedělám, tohle byla první a pro mě zásadní příležitost). Vyjádřila jsem se pro zrušení střídání času a uvedla jsem k tomu své důvody (které popisuji v tomto článku dosti podrobně).

Redaktorka Tea Veseláková pro server iRozhlas.cz ve svém článku uvedla: „Drtivá většina dotázaných, konkrétně 84 procent, odpověděla, že chce střídání času zrušit. K hlavním důvodům patřil negativní dopad na zdraví, včetně špatného spánku, nedostatečné úspory energie během letního času a růst počtu dopravních nehod.“

Na základě odpovědí navrhla Evropská komise v roce 2018 zákon, který měl zrušit střídání zimního a letního času. Ten poslanci EU parlamentu o rok později převážnou většinou odhlasovali. Střídání času mělo přestat v roce 2021.

Vůle zrušit střídání času byla, ale vlády jednotlivých zemí EU se nedokázaly shodnout, jaký čas ponechají v celé EU. Pak přišel brexit a celosvětová pandemie covidu-19. Všechno se odložilo na neurčito, nic se nevyřešilo, nedotáhlo. A my se se střídáním zimního a letního času musíme potýkat dál.

ZÁKON O STŘÍDÁNÍ ČASU BYL PŘIJATÝ BĚHEM I. SVĚTOVÉ VÁLKY

Věděli jste, že původně šlo původně o zákon přijatý státy Evropy během I. světové války, aby se ušetřila energie při svícení? Od té doby uplynulo víc jak 100 let a my stále nejsme schopni tento hloupý zákon, který má ale obrovský dopad na naše každodenní fungování, zrušit. Posuny času přinášejí mnoha lidem celé EU hodně zlého, než dobrého.

Najde se někdy politická vůle na zrušení střídání letního a zimního času? Nebo se s tím budeme muset potýkat dalších sto let? A jak jste na tom vy a posun času? Zvládáte to dobře nebo vás to taky zcela rozhodí?

Krásné jarní dny a žádné trable s posunem času vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander        

Zdroje a fotografie:

Článek Tey Veselákové, iRozhlas.cz, „Proč nevyšel nápad zrušit sezónní změny času? Evropskou debatu může obnovit energetická krize“. 5. listopad 2022, článek je dostupný zde: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/zmena-casu-brusel-evropska-unie_2211052202_fos

Fotografie budíku od Jana Vaška je zdarma ke stažení na Pixabay.com zde: https://pixabay.com/photos/time-alarm-clock-clock-watch-hours-2980690/

Autor: Hana Rebeka Šiander | pátek 31.3.2023 14:26 | karma článku: 19,87 | přečteno: 862x