Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Film o muži, který se nevzdal a navzdory všem zdolal světový rekord

Film V zajetí rychlosti (The World´s Fastest Indian) natočil režisér Roger Donaldson podle skutečného životní příběhu Herberta Jamese Munroa. Film nám přiblíží muže, který se téměř v 70 letech rozhodne splnit si svůj celoživotní sen. Neváhal cestovat přes půl světa, aby se zúčastnil se svou milovanou motorkou Indian Scout z roku 1920 v americkém Utahu závodů motorek na bonnevillských solných pláních. Munro navzdory všem a všemu nejen zvítězil, ale také byl s novým rekordem zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Film je o tom, že nikdy není pozdě uskutečnit svůj nejtajnější celoživotní sen. Jen se nesmíte vzdát…

Herbert (Burt) James Munro byl podivínem pro své malé novozélandské městečko Invercargill, pošetilým starým pánem pro sousedy a okolí, pro legraci mladé generaci na motorkách, která byla skoro o půl století mladší než on. 

Příčinou byl stařičký motocykl Indian Scout z roku 1920. I když byl Munro všem k smíchu, nedal na svůj milovaný stroj nikdy dopustit. Někdo jiný na jeho místě by stroj možná prodal nebo daroval do sbírky místního muzea (kde by ho jistě s radostí a otevřenou náručí přivítali), ale ne tak Munro. 

Na motocyklu pracoval 40 let svého života. Piloval, brousil, svářel a vyráběl si vlastní náhradní díly. Některé detaily na stroji upravil tak prostým a laickým způsobem (neměl k dispozici nejnovější technologie, stroje ani  potřebné finance), že nad tím zůstává rozum stát.

V malé garáži se svým Indianem Scout žil, spal a stále ho zdokonaloval. Když mu místní banka zamítla pro vysoký věk a téměř žádné vlastnictví půjčku, nezastavilo ho to. Vybral všechny úspory, které si za svůj život našetřil, penzi a zbytek si pro své plány půjčil od přátel. 

Vydal se i se svým strojem do amerického Utahu, aby si splnil svůj celoživotní sen - zúčastnit se závodů na solných pláních v Bonneville. Bylo mu 68 let, měl problémy se srdcem a potýkal se se všemi těžkostmi, které přináší stáří.

Prostým a také občas legračním způsobem se tak vyrovnává s problémy se srdcem, nedoslýchavostí, problémy s prostatou nebo únavou.

Nalodí se na zaoceánskou loď, ale protože nemá na tak dalekou cestu peníze, dohodne se s kapitánem lodi, že si cestu z Nového Zélandu do Spojených států odpracuje. Munro na lodi vaří, myje nádobí, uklízí a je k ruce celé posádce.

Po vylodění v Americe se ubytuje v motelu, který vede travestita. Snad proto, že se narodil ještě v 19. století a je zvyklý na konzervativní život v malém městě u protinožců, nenapadne ho, že holka je ve skutečnosti kluk.

Čas v motelu tráví Munro minimálně. Zjistí, že při cenách ojetých aut si nemůže z úspor dovolit ani auto z autobazaru, kterým by se i s motorkou dostal do Utahu. S majitelem autobazaru se dohodne, že dostane stařičké auto určené na náhradní díly. 

Díky své šikovnosti ho po nocích, kdy už nikdo z mechaniků nepotřebuje autodílnu, opraví. Když majitel zjistí, jak je Munro schopen ze starého nepojízdného auta, udělat pojízdné a vyladit motor, který „šlape jako hodinky", dohodne se s Munroem, že mu opraví motory i u všech ostatních aut. Majitel je s prací Munroa natolik spokojen, že ho přemlouvá, aby u něj zůstal a nabízí mu dobrý plat i ubytování.

Motorka, kterou si vyzvedává Munro z celního úřadu, je poškozená. Závod se blíží, ale Munro se nevzdává a v dílně autobazaru ji po nocích opravuje. Pak se vydává autem přes několik států do Bonneville.

Příjezd na solné pláně je pro Munroa jako dávné zaslíbení. Má pocit, že když procestoval půl světa a je na místě závodů i se svým strojem včas, že má téměř vyhráno. Další překážkou, která odděluje Munroa od jeho snu, je písemná přihláška. Tu měl odeslat před několika měsíci a řádně by se tak zaregistroval. Protože to neudělal, nemá povolení se závodu zúčastnit. 

Munro se ani tak nevzdává. Se svým strojem, kterému se někteří posmívají kvůli zastaralosti a jiní ho naopak kvůli stáří obdivují, se rozhodne, že i tak pojede na černo aspoň zkušební jízdy.

Ostatní závodníci, kteří jsou i o 40 let mladší, začínají Munroovi fandit a nenápadnou formou ho finančně podporují. Někdy se jedná o bezplatné ubytování v hotelu přímo v Bonneville, jindy o nové moderní poznatky, jak upravit stroj, aby dosáhl nejvyšší možné rychlosti. 

Munro si časem získává srdce všem pořadatelů, závodníků i místních lidí, kteří si Munroa zamilovali pro jeho odhodlání a lásku ke stařičkému stroji.

Přestože je všem na závodech jasné, že se Munro včas a řádně nezaregistroval, nechají ho kvůli píli a vytrvalosti, aby se regulérně zúčastnil závodů. Munro, který je ve svých 68 letech nejstarším závodníkem je kvůli svému Indianovi Scout, rovněž nejstaršímu stroji, z roku 1920, podceňován.

Chybí mu nezbytné vybavení jako je např. nehořlavá kombinéza, záchranný systém, brzdy k zastavení stroje... Když se dostane Munro na závodní čáru, všichni i on sám ví, že riskuje vlastní život. 

Láska k motorce mu dodává tolik odvahy, že si strach nepřipouští a soutěží. Bojuje o přežití, za svůj velký sen, ztracenou hrdost a své novozélandské městečko Invercargill, které mu důvěřuje. Munro nakonec překoná dosavadní rekord a zapíše se tak v roce 1967 do Guinessovy knihy rekordů. Domů do Invercargill se vrací jako vítěz.  

V ZAJETÍ RYCHLOSTI (The World´s Fastest Indian) patří k těm filmům, na který nebudete moci dlouho zapomenout. Dodá vám naději, že není nikdy pozdě uskutečnit své sny a nejtajnější přání, která dřímají někde hluboko ve vašich srdcích. Snů, kterých jste se nikdy nevzdali a po kterých toužíte celý život.

Herbert James Munro se narodil 25. března 1899 v Edendale na Novém Zélandu. Vyrůstal na farmě se svým bratrem Eddie v Edendale. Byl farmářem a také jako mladý narukoval do armády. Od mládí se zajímal o motorky, auta a rychlou jízdu. Byl mechanikem a prodejcem motorek. V roce 1927 se oženil s Florence Beryl Martyn, se kterou měl čtyři děti - Jon, June, Margaret a Gwen. V roce 1940 se manželství rozpadlo. Od roku 1950, kdy onemocněl angínou, měl problémy se srdcem. Ke konci svého života si splnil životní sen, zúčastnil se svou motorkou Indian Scout z roku 1920 na solných pláních v Bonneville závodu, zvítězil a byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Zemřel přirozenou smrtí 6. ledna 1978 ve věku 78 let v Invercargill na Novém Zélandu, kde prožil většinu svého života.

Fascinující životní příběh Burta Munroa můžete vidět ve filmu V zajetí rychlosti (anglicky The World´s Fastest Indian), který natočil režisér Roger Donaldson v roce 2005 v koprodukci Nového Zélandu a Spojených států. V hlavní roli exceloval Anthony Hopkins. Film, který trvá 121 minut, je stále k zakoupení na stáncích s DVD.

http://www.csfd.cz/film/205774-v-zajeti-rychlosti-worlds-fastest-indian-the/?text=125920#

http://www.indianmotorbikes.com/features/munro/munro.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Burt_Munro

http://www.motorcyclemuseum.org/halloffame/hofbiopage.asp?id=381

Fotografie jsou z:

http://www.freeinfosociety.com/article.php?id=423

http://en.wikipedia.org/wiki/Burt_Munro

http://www.motorcyclemuseum.org/halloffame/hofbiopage.asp?id=381

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 12.8.2009 17:10 | karma článku: 22,33 | přečteno: 7446x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (2)

Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní. Což je území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. A tak jsem se zapojila. Jaké architektonické návrhy vytvořily čtyři týmy?

30.8.2024 v 22:02 | Karma: 4,67 | Přečteno: 153x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (1)

Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní. To je území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. Mohla bych svou účastí a nápady změnit vizi a vzhled Prahy? To byla výzva!

29.8.2024 v 21:38 | Karma: 7,57 | Přečteno: 239x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem v Praze zabloudila do Stínadel

Když jsem poprvé bydlela na Praze 1 - Novém Městě v roce 2005, neměla jsem ani tušení, že mám pár kroků od svého bydliště Foglarova Stínadla. Po 19 letech jsem v Praze zabloudila a konečně je objevila!

28.8.2024 v 20:08 | Karma: 23,33 | Přečteno: 529x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Volební kampaň SPD s černým „chirurgem“ je nechutná a rasistická!

Vedení SPD zařadilo mezi volební billboardy rasistický. Mezi mé přátele a nejlaskavější lidi, jaké znám, patří muž černé pleti z Nigérie. Demokracie a svoboda nejsou samozřejmostí! Musíme je hájit, střežit a proti rasismu bojovat.

9.8.2024 v 20:34 | Karma: 17,25 | Přečteno: 741x | Diskuse | Politika

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy Marca Elsberga „Blackout“

Co by se stalo, kdyby v zimě nastal ve všech státech Evropy blackout? Výpadek elektřiny. Nebylo by teplo, voda, světlo, potraviny by rychle došly, přestaly by fungovat mobilní sítě a internet... Jak by se žilo?

2.8.2024 v 20:56 | Karma: 10,43 | Přečteno: 362x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

3. října 2024

Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

2. října 2024  11:16

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...

Zemřela zpěvačka Cissy Houston, matka Whitney Houston a držitelka dvou Grammy

8. října 2024  6:57

Ve věku 91 let zemřela americká zpěvačka Cissy Houston, matka popové hvězdy Whitney Houston....

Ruské a čínské lodě vypluly do Pacifiku. Trénovaly obranu proti ponorkám

8. října 2024  6:52

Válečné lodě Ruska a Číny provedly v severozápadní části Tichého oceánu společné manévry zaměřené...

S Putinem bych se nesešla bez zástupců Ukrajiny, prohlásila Harrisová

8. října 2024  6:47

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová se v případě svého zvolení prezidentkou nesejde s ruským...

Izrael provedl masivní nálet na Hizballáh, chystá vpád na jižní pobřeží Libanonu

7. října 2024  19:37,  aktualizováno  8.10 6:42

Sledujeme online Na 120 objektů Hizballáhu v Libanonu za pouhou hodinu zasáhlo izraelské letectvo. Hnutí zase na...

  • Počet článků 632
  • Celková karma 13,21
  • Průměrná čtenost 3776x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz