Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dříve expresident Václav Klaus popíral klimatické změny, teď vakcínu proti covidu-19

Expresidenta Václava Klause jsem kdysi obdivovala. Ukradené pero v Chile, popírání klimatických změn, amnestie, zlehčování roušek a popírání úspěšnosti vakcíny proti covidu-19... Proč se z Klause stal konspirátor a populista?

DLOUHÉ ROKY OBDIV A POTÉ HANBA

Bývalého presidenta Václava Klause jsem si během jeho působení v politice dlouhá léta vážila. Považovala jsem ho za člověka vzdělaného, sečtělého, intelektuálně zdatného, dobrého politika, který s taktikou, ale i taktem dokázal vyřešit spoustu těžkých politických situací. Čechy a Češky sice nespojoval tak, jak to dělával předchozí president Václav Havel, ale aspoň národ nerozděloval.

Čím více se však blížil konec jeho druhého pětiletého období (od 15. února 2008 do 7. března 2013), tím více jsem si zoufala. A nejen to. Začínala jsem se i stydět.

PERO UKRADENÉ PRESIDENTEM V CHILE

Každý děláme chyby, každý z nás má slabé chvilky. Nejsme dokonalí. Ale president by měl být někdo, kdo má dobrý charakter. Očekává se od něj hodně. A je to tak správně.

Pro mě osobně to začalo tzv. „chilským incidentem“, ke kterému došlo 4. dubna roku 2011. Během státní návštěvy v Chile si Klaus vzal ze stolu protokolární pero vyrobené z modrého polodrahokamu a vložil si ho nenápadně do své kapsy.

Kdybych to neviděla na vlastní oči, nevěřila bych tomu. Ale tento trapný okamžik natočila Česká televize a záznam odvysílala. Na internetu shlédlo video několik milionů lidí. V České republice vzbudilo chování presidenta rozpaky a trapného incidentu si všímala i zahraniční média.

Vzít si něco, co není naše, ačkoliv se nám to líbí sebevíc, to zkrátka nelze. To je krádež. U obyčejných lidí i presidentů. 

POPÍRÁNÍ KLIMATICKÝCH ZMĚN

Ačkoliv odborníci hovoří o klimatických změnách už od 60. let XX. století a čím dál hlasitěji volají po celosvětových změnách přístupu lidí k životnímu prostředí, Klaus zastává názor, že změny klimatu jsou přirozeného původu. Brojí proti jakýmkoliv změnám a záchraně klimatu a prohlašuje, že boj je bezvýznamný. Klaus patří k hlasitým kritikům názoru, že globální oteplování je způsobeno člověkem.

KLAUSOVA AMNESTIE

Posledním krokem, kterým ztratil Klaus v mých očích poslední špetky sympatií, bylo vyhlášení amnestie 1. ledna 2013. Dva měsíce před koncem svého presidentského mandátu zrušil kromě jiného trest bývalému předsedovi Českomoravského fotbalového svazu Františku Chvalovskému, který byl odsouzen za úvěrový podvod.

Amnestie se také týkala manažerů vytunelovaného H-Systemu. Zde byl finanční rozsah kriminality vyčíslen na 18,6 miliard Kč (a dalších 3,4 miliard Kč krádeží či podvodů, které nebyly uskutečněny), počet poškozených jejími pachateli byl přes 90 tisíc fyzických a stovky právnických osob.

Nebyla jsem jediná, komu se Klausova amnestie nelíbila. Za známých osobností bych jmenovala např. předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Amnestie byla velmi kritizována širokou veřejností. Podle průzkumu společnosti Median vyjádřilo nesouhlas s amnestií 82,2 procenta respondentů.

ODMÍTÁNÍ NOŠENÍ ROUŠEK A ZPOCHYBŇOVÁNÍ VAKCÍNY PROTI COVIDU-19

Poslední měsíce vystupuje Klaus na veřejnosti jako velký odpůrce roušek. Ochranných roušek, které podle vládních nařízení máme nosit všichni. Vyzývá ke svobodě, ale zároveň sám porušuje svobodu druhých lidí. Ta přeci končí tam, kde začíná svoboda druhých.

Vědci z Britské královské společnosti provedli na konci července 2020 metastudii roušek, které byly ušité doma. Zjistili, že ten, kdo je nosí, je chráněn z 54 procent. Kdo nosí roušky papírové, je chráněn až z 93 procent.

Zpochybňování vakcíny proti covidu-19, na které se podíleli nejvýznamnější vědci celého světa, nechápu vůbec. Opravdu nevěřím, že by nám mohla uškodit. Je zárukou toho, že se budeme moci vrátit k normálnímu fungování společnosti.

Proč Klaus nezpochybňoval očkování proti tetanu, černému kašli, tuberkulóze či spalničkám? Zřejmě proto, že jej sám má a většina české populace. Kdyby však čeští (českoslovenští) lékaři desítky let neočkovali, vypadalo by to u nás jinak. Úmrtí na tuberkulózu, na kterou například zemřel můj strejda v období dospívání (za II. světové války), by bylo běžné. Díky Bohu, že tomu tak není.

PROČ KLAUS JEDE NA VLNĚ POPULISMU?

Někteří lidé jsou schopni pro pár minut ve světle reflektorů, televizních kamer či na sociálních sítích udělat cokoliv. Václav Klaus je toho příkladem. Nikdy jsem si nemyslela, že by Klaus trávil důchod poklidně na chalupě, hlídal vnoučata a rybařil by. I přednášky a práce v Institutu Václava Klause byly evidentně málo. Ale že se stanem konspirátorem? Mužem, který jede na populistické vlně? To jsem si věru nemyslela.

V kurzu je populismus. Říkat lidem něco, co by rádi slyšeli, i když je to hloupost, nebo se to nedá reálně splnit, je v módě. Klaus nemá co ztratit, může jedině získat, a tak provokuje. Jak jinak by se to dalo nazvat? Nevěřím, že by se znovu za dva roky stal presidentem, tolik smůly mít náš národ snad nemůže, ale pár okamžiků slávy určitě krásně polechtá jeho samolibé ego.

Až zase někoho napadne provolávat heslo „Klaus na Hrad“, připomeňme si, co všechno má bývalý president za sebou.

Krásné zimní dny a žádné populisty přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje:

Informace o Václavu Klausovi jsou dostupné na Wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_Klaus

Článek „Dokument: Amnestie prezidenta republiky ze dne 1. 1. 2013“, iDNES.cz, najdete zde:https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/amnestie-vaclava-klause-z-ledna-2013.A130101_134945_domaci_ven

Článek „I roušky šité doma chrání před koronavirem, shodují se vědci. Důležitý je ale materiál a počet vrstev“, 27. 7. 2020, ČT24 je dostupný zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3148851-i-rousky-site-doma-chrani-pred-koronavirem-shoduji-se-vedci-dulezity-je-ale-material-a

Článek Miroslavy Sloupové, „Klaus popřel existenci zázračné vakcíny. Účinnost ale potvrzují studie i lékaři“, 10. 1. 2021, iDNES.cz je dostupný zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/byvaly-prezident-vaclav-klaus-demonstrace-staromestske-namesti-chcipl-pes.A210110_152202_domaci_misl

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 14.1.2021 21:44 | karma článku: 43,34 | přečteno: 5781x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

24.6.2024 v 12:00 | Karma: 20,71 | Přečteno: 517x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 6,00 | Přečteno: 84x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3915x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5543x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 787x | Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Na Náchodsku vybuchl rodinný dům, zřejmě kvůli závadě na fotovoltaice

25. června 2024  16:47,  aktualizováno  21:24

V Šonově na Náchodsku zasahovali hasiči u výbuchu v domě. „Pravděpodobná příčina výbuchu je...

Keňané protestující proti daním zapálili parlament, vláda nasadila armádu

25. června 2024  16:30,  aktualizováno  21:04

Keňská vláda večer oznámila nasazení armády proti protestujícím, kteří demonstrují proti finanční...

Zpět mezi muže, nebo tě čeká blázinec, slyší transgenderová politička v Rusku

25. června 2024  20:45

Své nedávné prohlášení, že se vrátí k původní mužské identitě, vysvětlila první ruská...

Nedostatek znalců protahuje soudy i o rok. Kolaps systému má odvrátit novela

25. června 2024  20:27

Když už se k soudu dostaví strany sporu, soudce i svědci, může jednání zdržet nečekaný účastník -...

  • Počet článků 626
  • Celková karma 22,23
  • Průměrná čtenost 3803x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->