Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Common sense

Zradila Velká Británie Evropu?  I pro mě je Brexit zklamáním a Boris Johnson šaškem, ale nemůžeme se na věc dívat tak schematicky jako pan Václav Smrk:.Zdroj: https://smrk.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=744198

Britská svobodomyslnost, smysl pro tržní ekonomiku a zdravý konzervatismus byly vždy důležitou protiváhou kontinentální byrokracie. To bude Unii chybět.S hrůzou poslouchám pokrytecké řeči Borise Johnsona i komunistické bláboly Jeremyho Corbyna a ztrácím poslední iluze o lidstvu. Jak může někdo uvěřit, že zdravotnictví může být bezplatné? Nebo že nějaká zázračná smlouva se vzdálenými  Spojenými státy s velice podobnou ekonomickou strukturou a úrovní a  s hlubokými deficity nahradí evropský trh?

Nicméně věc není tak černobílá. Velká část britských elit asi usoudila, že s byrokracií Evropské unie nelze hnout. Zatímco v letech po ropných šocích dávaly dotace upadajícím rybářům a sedlákům a hroutícím se ocelářům a horníkům smysl, dnes už ho nemají. Staly se ale fetišem a zejména země na Východě (ano my) vidí hlavní přínos Unie v tom, že ji dá peníze. Ale nedělejme si iluze, ani Francie nebo Itálie nejsou příliš reformovatelné, nesnaží se ani plnit Maastrichtská kriteria. Není divu, že na reálných nebo fiktivních úplatcích voličům si někdo vybuduje politickou kariéru.

Stejně tak u nás, když se ukázalo, že jsme málo zadlužení a že můžeme vesele rozhazovat, dokud na tom nebudeme stejně blbě, bylo jen otázkou času, kdy nějakého cynika napadne prostě ty peníze vyčerpat. Proč by si Češi měli utahovat opasky, když to ostatní také nedělají?

Hovoříte o tom, že nás "Anglie zradila již podruhé". Také jsme se učili ve škole učili Halasův Zrady zvon. Ale věc nebyla tak jednoduchá, jak nás učí v české škole: Zaprvé problém se sudetskými Němci byl vnitřní problém České republiky, ano Hitler ho zneužil, ale problém to byl. Copak měla Evropa zase jít do války jenom proto, že Češi zavřeli Němcům v pohraničí pár škol? Navíc by to nejspíš znamenalo  porazit nacistické Německo. No ale to by potom posílilo stalinské Rusko! Když už tedy nemohly být ve východní a střední Evropě normální demokracie, nebylo přece jen z pohledu Anglie lepší, když tam byly dvě menší soupeřící diktatury, než aby tam byla jedna obrovská?

Tento názor potvrzuje pozdější vývoj: Když se stalinská říše stala hegemonem, její otrokářský systém byl tak neefektivní, že musel padnout. Dnes prostě není možné vládnout jako ve feudalismu.

Navíc selský rozum bránil Britům, aby uvěřili tomu, že by politické elity Německa skutečně chtěly obsadit celou Evropu. Jaký by to dávalo smysl? I kdyby nakrásně Německo vyhrálo válku, jak by ovládalo stamiliony cizích občanů? Vznikl by nějaký otrokářský stát? Copak by se mohl udržet? Copak by dávalo smysl vyvražďovat desítky milionů lidí? Vždyť svobodná a tvořivá pracovní síla je v každé zemi to nejcennější - ne ropa nebo zlato. Tak uvažuje praktický státník.

Britové měli zkušenosti z té zmiňované koloniální říše. Ta nevznikla pro větší slávu královny Victorie, ale kvůli zisku. Aby bylo kam vyvážet a odkud levně dovážet. To mělo ale smysl pouze tehdy, pokud náklady na správu kolonie nebyly vyšší než zisk z ní plynoucí. Proto se také Britové nepletli do vnitřních záležitostí a zapojovali v maximální možné míře místní struktury.

O neefektivnosti některých svých kolonií před rokem 1914 věděli i Němci. Hamburští rejdaři, kteří po desetiletí vydělávali na lodní dopravě mezi německými koloniemi od Tichého oceánu přes Namibii, svoje rejdařství okamžikem vypuknutí války ihned prodali. Spočítali si ekonomickou sílu na obou stranách a bylo jim jasné už v roce 1914, že Německo prohraje. Stejně tak Velká Británie opustila své kolonie, když vojenské náklady po II. světové válce začaly prudce růst.

Stejně tak rozumní lidé věděli již v roce 1939, že nacisté válku nemohou vyhrát a že by ji tedy neměli ani rozpoutávat. To co věděl každý obchodník z kávou v Hamburgu, ale odmítal brát vážně praštěný vrchní nacista. V tom se Britové přepočítali.

Pan Václav Smrček opovržlivě hodnotí, že v Británii převládl étos byznysu. Ale copak my jsme jiní a vládně u nás nějaký étos Velké myšlenky? Píšete že nám Britové nepomohli ani v roce 1938, ale copak my jsme někdy někomu pomohli? Čeští letci v Anglii a pěšáci v Tobruku bojovali kvůli své vlasti ne kvůli Anglii. Většina lidí by byla nejraději, aby se všichni vojáci z misí vrátili a drží je tam jen dobré výdělky a fakt, že řadový občan je líný na to, aby si nastudoval, kolik mise stojí. Navíc 50% řadových občanů neplatí žádné daně, takže jim to je stejně jedno.

Naší sdílenou hodnotou jsou prachy podojené z Unie. Jen menší část migrujících pracovníků profituje z cesty za prací a exportní firmy chápou obrovskou výhodu společného trhu. Řadový Čech nadává na kamiony, bojí se Eura a věří, že všechno zlo pochází z Bruselu. Vůbec neuvažuje v nějakém historickém horizontu. Pro něho už je Osmašedesátý rok těžký pravěk, o němž téměř nic neví, kromě jména Palach, možná ještě Dubček ... Nemám to nikomu za zlé. Každá další generace posouvá historickou paměť. Naši otcové také už neznali Radeckého bitvy v Itálii z roku 1858.

Velká Británie udělala chybu, ale udělala ji i Evropská unie. Ale kdo to je, Evropská unie: To je aparát generovaný ne ze vzduchu, ale námi všemi. A my všichni nechceme oddlužovat státy, zavírat neefektivní podniky, optimalizovat sociální dávky, zreformovat důchody, snížit dotace na velké farmy, být transparentní - vzpomeňte si každý, jak fungujeme v našem městečku nebo vesnici. Ti nad námi těžko budou lepší než my!

Autor: Richard Neugebauer | pondělí 3.2.2020 17:55 | karma článku: 13,11 | přečteno: 459x
  • Další články autora

Richard Neugebauer

Zdravotnictví je veřejná služba i kšeft

Inspiroval mě boj zdravotnických odborů o stejné platy ve všech nemocnicích. Kousek po kousku se vrací socialismus pod rouškou dobra.

13.6.2024 v 10:12 | Karma: 26,29 | Přečteno: 1707x | Diskuse| Ekonomika

Richard Neugebauer

Jak jsme s Danielem Křetínským kupovali britskou poštu

Ano, oba jsme investoři, ale přece jen se v některých detailech lišíme. Nu což, boháči už mají všelijaké úchylky.

3.6.2024 v 9:34 | Karma: 23,99 | Přečteno: 1609x | Diskuse| Ekonomika

Richard Neugebauer

Sektorová daň je nebezpečný „zkrat“

70% obyvatel je pro zavedení sektorové daně. A kolik by jich hlasovalo pro některá řešení soustavy tří rovnic o třech neznámých?

20.5.2024 v 8:38 | Karma: 28,39 | Přečteno: 1667x | Diskuse| Ekonomika

Richard Neugebauer

Smyslem Evropské unie nejsou dotace

Jsem starý muž. Vždycky jsem doufal, že každá další generace bude chytřejší než ta předchozí. Ale stejně jako vysoký věk není zárukou modurosti, není ani nízký věk zárukou vyšší vzdělanosti. A co to má společného s EU?

29.4.2024 v 14:11 | Karma: 17,22 | Přečteno: 481x | Diskuse| Ekonomika

Richard Neugebauer

Gaza - turistický ráj, vývozce solární elektřiny a obchodní křižovatka

Dubai, Gibraltar, Singapur, Kapské Město, New York - to všechno jsou místa s výbornou dopravní polohou a dalšími geografickými předpoklady pro ekonomický boom. Takové předpoklady má i Gaza.

3.4.2024 v 8:43 | Karma: 43,68 | Přečteno: 3446x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 900, teploty stoupaly nad 50 stupňů

19. června 2024  16:44,  aktualizováno  21:11

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky zemřelo zhruba 900 poutníků, píše agentura AFP s...

Šlachta se v televizi hrubě pohádal s komentátorem, Schmarz pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Bouře nad Českem. Východem Čech a Moravou prochází silné bouřky s krupobitím

19. června 2024  7:56,  aktualizováno  20:36

Pásmo velmi silných bouřek právě postupuje přes východní a střední Moravu. Je mezi nimi několik...

Mašínům brání k vyznamenání část jejich příběhu, řekl Pavel při návštěvě Ústí

19. června 2024  19:47,  aktualizováno  20:10

Prezident Petr Pavel neocení v říjnu státním vyznamenáním bratry Mašíny. Na vyznamenání je už...

  • Počet článků 118
  • Celková karma 27,91
  • Průměrná čtenost 1047x
Původ: Středoevropsky smíšený, Orlické hory

Vzdělání: Ekonomie

Profese: Projektový manažer

Koníčky: Historie, psaní beletrie, cestování

 

Seznam rubrik