Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zdeněk Hřib,Pavel Novotný, Ondřej Kolář – Kronika ohlášené smrti.

Jako kdybychom se ocitli v novele J. G. Marqueze Kronika ohlášené smrti. Zavražděn ale nemá být Santiago Nasar,který připravil o čest nastávající nevěstu, ale Ondřej Kolář, Zdeněk Hřib a Pavel Novotný- naši komunální politici.

Kafkovská Praha se v poslední době spíše stává městem magického realismu J. G. Marqueze. Jako kdybychom se ocitli v nějaké středoevropské verzi románu Podzim Patriarchy a nyní snad ještě více v novele téhož autora Kronika ohlášené smrti. Zavražděn nemá být Santiago Nasar, který ještě před svatbou zbavil panenství mladou a krásnou Angelu Vicariovou a proto byla obelstěným ženichem vrácena svým rodičům, ale Ondřej Kolář, Zdeněk Hřib a Pavel Novotný. Zatímco Santiago Nasaro musel být zabit, aby tak byla očištěna čest zprzněné nevěsty, tak našim třem komunálním politikům hrozí smrt za přemístění sochy /Kolář/, přejmenování ulice/Hřib/ a instalaci památníku/Novotný/. Shodné je to, že jak obyvatelé malého karibského přístavu, tak obyvatelé magické Prahy dopředu vědí, že k zabití teprve dojde. V novele si nikdo smrt Santiaga Nasara z různých důvodů nepřeje a stejně tak ani v magické Praze a ani ve zbytku republiky si nikdo nepřeje smrt českých komunálních politiků, i když nenávist k dotyčným v jisté části zejm tzv. slušných lidí bublá jak vřící voda. V karibském městečku část obyvatelů spoléhá na to, že bratři zhrzené nevěsty, kteří mají vykonat vraždu ze cti, jen vedou silné opilecké řeči a druhá část zase na to, že strážci pořádku anebo přátelé Santiaga Nasara opilcům v jejich činu zabrání, na což i sami opilí bratři nevěsty spoléhají. My v naší kotlince zase spoléháme, že u nás se opravdické atentáty nestávají a když už, tak jen vzduchovou pistolkou na lentilky anebo hozenými vejci. Druhá část považuje celou událost jen za další maškarádu, která má v konečném důsledku poškodit starého Patriarchu a jeho dvořany. I přátelé těch, kterým hrozí nebezpečí, ve skutečnosti nevěří, že dojde k nejhoršímu. Když už je vražda dopředu ohlášená, neposlouží už nikomu.

Scéna i aktéři jsou připraveni, hra může začít. Ať už dopadne jakkoliv, závěrečné katarze se nedočkáme. Stačí si probrat dosavadní průběh naši české kroniky ohlášené smrti. Nyní přejdu od novely slavného spisovatele k faktům, které píše sám život.

Za primátorství Zdeňka Hřiba byla přejmenována ulice, kde sídlí ruské velvyslanectví, starosta Řeporyjí prosazoval záměr instalovat památník padlým Vlasovcům, který nakonec i zrealizoval a hlavní „pachatel“ Ondřej Kolář odstranil z veřejného prostranství sochu maršála Koněva. Všichni tři tak učinili způsobem, který se nemusel leckomu líbit. Nejvíce popuzené, což není žádné převratné zjištění, bylo Rusko a dále i sympatizanti dvou téměř od sebe nerozeznatelných stran KSČM a SPD. Předseda SPD na fb označil tyto politiky za kolaboranty a zrádce státu a národa. K tomu temně dodal, že zrádci se vždy dočkali spravedlivého soudu historie a někdy nejen historie. Ve chvíli, kdy se „kolaborantům a zrádcům“ dostalo policejní ochrany, předseda SPD uvedl, že „my všichni teď musíme platit drahou  ochranku“, což vytkl ministru vnitra Hamáčkovi. Předseda KSČM Vojtěch Filip odsoudil přidělenou policejní ochranu skoro totožnými slovy. „Bez mandátu voličů dělají zahraniční politiku. Když se pak proto dostanou do potíží, tak škemrají, aby je za peníze daňových poplatníků policie chránila.“ CZ24NEWS – souputník Sputníku pak pregnantně vyjádřil převládající názory slušných čtenářů Sputniku a Protiproudu. „ Kvůli stupidním a zákeřným činům si vykoledovali nenávist téměř celého, právem naštvaného národa.“ V další části řeší variantu, že ohlášená smrt se změní ve skutečnost. „Provedou západní přátelé - tajné služby USA a VB a odstraní užitečné idioty Koláře a Hřiba tak jak to předtím udělali s Litviněnkem a Skripalem, aby to pak mohli hodit na Rusy?“

Svést předem ohlášenou smrt na Rusko se vskutku nabízí a to až tolik, že to běžného čtenáře detektivek vede k závěru, že to přece nemůže udělat ten, kdo je nejvíce podezřelý. Ruské velvyslanectví varovalo, že „demolice sochy nezůstane bez příslušné reakce ruské strany." Na podnět ruského ministra obrany byl se zpětnou účinností přijat zákon, který dovoluje Koláře za odstranění sochy stíhat, což schválil ruský prezident Putin. Doktor politických věd a profesor Sergej Černachovskij pak rozvinul to, co Okamura jen obecně naznačil. „Ondřej Kolář je zrovna takový nacistický zločinec jako Reinhard Heydrich a je třeba se k němu chovat stejně. Hrdinou současného Česka a současné Evropy se stane ten, kdo najde odvahu vynést a vykonat podobný rozsudek.“ Prezidentovi nakonec nezbylo, než označit reakci ruské strany za kontraproduktivní a teprve potom vylít nevábný obsah škopku na hlavu Koláře.

Smrt tedy byla v náznaku nebo přímo ohlášena a ohroženým poskytnuta, na podnět bezpečnostních složek, policejní ochrana.

Marquez jako autor mohl příběh o ohlášené smrti zakončit jednoznačně. Toho se my v době podzimu Patriarchy nedočkáme. To ,co se momentálně děje, však svůj význam má, neboť aktéry nutí sejmout si masky. Je to jistým způsobem průzkum bojem, který dává obraz o současném bojišti. Je to i zpráva o tom, že ti, kteří se zatím v defenzívě dožadovali ochrany občanské společnosti, začínají mluvit o tom, kdo je zrádce a kolaborant, který si nezaslouží policejní ochranu, ale spíše spravedlivou pomstu. Zatím ale ví, že čas pro ně ještě nenadešel.

Autor: Vilém Ravek | sobota 2.5.2020 18:51 | karma článku: 40,07 | přečteno: 13390x
  • Další články autora

Vilém Ravek

Já nejsem agresivní nevychovanec, jen mám špatně seřízený automatický našeptávač

Kvůli prediktivnímu našeptávači, který mi pomáhá s psaním textových zpráv, občas musím dodatečně vyvracet, že ještě nejsem tak dementní, jak by se po přečtení mé textové zprávy mohlo zdát.

15.7.2024 v 17:09 | Karma: 12,00 | Přečteno: 254x | Diskuse | Ostatní

Vilém Ravek

Americké prezidentské volby : Starý a ještě starší

Souboj starců v pokročilém seniorském věku o post nejmocnějšího muže světa může na někoho působit až apokalypticky. Jeden je velmi starý a ten druhý ještě starší.

7.7.2024 v 18:31 | Karma: 27,50 | Přečteno: 1399x | Diskuse | Společnost

Vilém Ravek

Schůzka se svobodným mládencem

Měla sto chutí ho zablokovat, ale po drsném rozchodu byl jediným chlapem, o kterém bezpečně věděla, že ji zbožňuje, ačkoliv nechápala proč.

29.6.2024 v 12:27 | Karma: 15,21 | Přečteno: 431x | Diskuse | Poezie a próza

Vilém Ravek

Prosím potvrďte, že nejste robot

Zase jsem byl vyzván, abych potvrdil, že nejsem robot. Prolezl jsem, ale s odřenými zády. Kdo ví, jak dopadnu příště.

20.6.2024 v 19:53 | Karma: 25,97 | Přečteno: 499x | Diskuse | Ostatní

Vilém Ravek

Podle umělé inteligence volím Kateřinu Konečnou, rybařím a pravidelně chodím do kostela

Ve virtuálním prostoru jsem úplně někdo jiný a to až tolik, že bych si nejraději dal pár facek. Co si vlastně o mě ta umělá inteligence myslí?

15.6.2024 v 15:16 | Karma: 21,18 | Přečteno: 478x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Wollner kolegyně obtěžoval, vyplývá ze spisu. Z 90 procent smyšlené, brání se

20. července 2024  16:53,  aktualizováno  21.7 9:56

Bývalý šéf pořadu Reportéři ČT Marek Wollner podle uniklé zprávy vyšetřovací komise, kterou má...

Tajná služba připustila, že odmítla Trumpovi posílit ochranku. Nejsou lidi, řekla

21. července 2024  9:38

Tajná služba Spojených států připustila, že ve dvou letech předcházejících atentátu na Donalda...

Trump se po atentátu vrátil k útočné rétorice, opět se posmíval Bidenovi

21. července 2024  9:13

Šéfové Demokratické strany se snaží zvrátit výsledky primárek a vyřadit z volebního klání Joea...

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

21. července 2024

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou...

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....

  • Počet článků 293
  • Celková karma 23,05
  • Průměrná čtenost 1556x
Glosátor dění kolem nás, který se pokouší hledat perličky na dně, i když tuší, že tam najde /většinou/ něco zcela jiného. Někdy se však zadaří.

Seznam rubrik