Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Možná přijde i Zdeněk Koudelka.

Možná, že překvapivým jmenováním málo známého nového předsedy Nejvyššího soudu nic nekončí, ale začíná. Co když celé představení vyvrcholí tím, že na jeho konci přijde Zdeněk Koudelka? 

Nadávat na Zemana, když už to trvá deset let, je stejně otravné, jako stokrát opakovaný vtip. Přitom je jasné, že máme přesně takového prezidenta a přesně takovou vládu, jakou si zasloužíme. Tím myslím i ty z nás, co volili tzv. demokratickou opozici /tedy včetně mne samotného/. Ostatně nejsme v tom sami. V USA mají svého Trumpa a v Brazílii svého Bolsonara, kteří svými vůdčími schopnostmi za koronavirové krize tak trochu připomínají generály z filmové pohádky Šíleně smutná princezna. Jeden obětuje jedno křídlo a druhý, ještě geniálnější, obětuje křídla rovnou obě. Stockholmským syndromem, zdá se, trpí i odpůrci všech těchto miláčků davu. Stačí, aby Miloš Zeman hodil jen jednu ne zcela ohlodanou kostičku pod stůl svým kritikům a ti už jak z kávové sedliny věští, že ten Miloš možná není až takový, jak si zatím mysleli. Vždyť přece zkritizoval i Vojtěcha Filipa za jeho drsné interview poskytnuté ruskému armádnímu deníku, po kterém by si možná i Lubomír Štrougal cvrkl do trenek. Co na tom, že prezident stejným způsobem odsoudil i ministra zahraničí Petříčka, který porušil slib a zcela nepřerušil osobní kontakty s některými svými kamarády, které ilegálně ,za použití taxislužby, navštívil. „Víte“, řekl MF Dnes, „když si někdo bere místo služebního auta a řidiče taxík, tak chce něco utajit. A já nemám utajování rád.“ Čili krátce : Filip a Petříček – jeden za osmnáct a druhý za dvacet bez dvou. Ostatně ani já nemám utajování rád. Na rozdíl od ministra Petříčka, který v hluboké ilegalitě navštěvuje Miroslava Poche, aby nepohněval prezidenta, tak prezident sám v naprosté tajnosti vybral nového předsedu Nejvyššího soudu. Jmenovací akt na Hradě se téměř podobal vyhlašování Oscara. Pokud na to široká právnická obec kouká s neskrývaným překvapením včetně ministryně spravedlnosti, jejich chyba. Chovají se hystericky. Inu „Quod licet lovi, non licet bovi“.

Aniž bych teď „hystericky“ lamentoval nad způsobem překvapivého jmenování nového předsedy Nejvyššího soudu, které však tentokrát proběhlo bez ohýbání Ústavy, si dovolím ponechat skepsi, kterou mi nesebere ani přirozená touha po happy endu.

Kdo doporučoval vhodné adepty? O paní Benešové to víme, ale z veřejně dostupných zdrojů /konkrétně článku Ondřeje Kudrny z Respektu/ se lze dočíst, že některé soudce z Nejvyššího soudu kontaktoval zástupce Hradu, který se jim představil jako spolupracovník jednoho z nejbližších poradců Miloše Zemana. Nejdůležitější otázkou bylo, zda by v případě svého jmenování byli ochotni souhlasit z přidělením brněnského právníka Zdeňka Koudelky k této instituci. Právě souhlas s Koudelkou byl při schůzkách stanoven jako podmínka pro případné potvrzení do funkce.

Z krátkého projevu prezidenta proneseného v souvislosti s jmenováním nového předsedy Nejvyššího soudu zaznělo ještě kratší odůvodnění :“Rozhodl jsem, jak jsem rozhodl.“ Toť vše. Nový předseda ve svém prvním prohlášení všechny ubezpečil, že za své jmenování nic prezidentu Zemanovi neslíbil. Žádná podmínka k jeho jmenování nepadla.

Opravdu nejsem hysterický, ale to neznamená, že nezůstanu krajně skeptický. Koncem roku uplyne funkční mandát dosavadnímu místopředsedovi NS Romanu Fialovi. Kdo na jeho místo? Opět záleží na prezidentovi, který však bude opět omezen ve výběru podmínkou, že musí jít o dosavadního soudce NS. Zdeněk Koudelka, neúspěšný uchazeč o funkci soudce Ústavního soudu nebo Ombudsmana, zatím podmínku na funkci místopředsedy NS nesplňuje...Leda, že by nový předseda soudu souhlasil s jeho přidělením k této instituci. Pak by se cesta prezidentovi jmenovat do funkce Zdeňka Koudelku otevřela. Někdo by mohl říci, že kuna by se tak dostala do kurníku. Pokud by Jupiterovi /Jovovi/ tato mistrovská partie hraná v příšeří vyšla, to zas bude křiku, ale vítěz opět zůstane, jak obvykle, tentýž.

Dnes se ani v diskuzi, pokud se vůbec nějaká pod článkem rozvine, nic nevyřeší. Kdo nakonec měl pravdu, kdo jen fabuloval a domýšlel si a kdo lhal, se v brzké budoucnosti ukáže.

I kdyby se stalo, že by se opravdu Zdeněk Koudelka stal soudcem NS a možná o něco později i místopředsedou, nechám blogový komentář k této události někomu jinému. Pokud se nestane nic, jsem ochoten se přiznat k přehnanému pesimismu. Kéž by.

 

Autor: Vilém Ravek | pátek 22.5.2020 16:49 | karma článku: 15,10 | přečteno: 537x
  • Další články autora

Vilém Ravek

Americké prezidentské volby : Starý a ještě starší

Souboj starců v pokročilém seniorském věku o post nejmocnějšího muže světa může na někoho působit až apokalypticky. Jeden je velmi starý a ten druhý ještě starší.

7.7.2024 v 18:31 | Karma: 27,39 | Přečteno: 1389x | Diskuse | Společnost

Vilém Ravek

Schůzka se svobodným mládencem

Měla sto chutí ho zablokovat, ale po drsném rozchodu byl jediným chlapem, o kterém bezpečně věděla, že ji zbožňuje, ačkoliv nechápala proč.

29.6.2024 v 12:27 | Karma: 15,21 | Přečteno: 424x | Diskuse | Poezie a próza

Vilém Ravek

Prosím potvrďte, že nejste robot

Zase jsem byl vyzván, abych potvrdil, že nejsem robot. Prolezl jsem, ale s odřenými zády. Kdo ví, jak dopadnu příště.

20.6.2024 v 19:53 | Karma: 25,97 | Přečteno: 497x | Diskuse | Ostatní

Vilém Ravek

Podle umělé inteligence volím Kateřinu Konečnou, rybařím a pravidelně chodím do kostela

Ve virtuálním prostoru jsem úplně někdo jiný a to až tolik, že bych si nejraději dal pár facek. Co si vlastně o mě ta umělá inteligence myslí?

15.6.2024 v 15:16 | Karma: 21,18 | Přečteno: 478x | Diskuse | Společnost

Vilém Ravek

České učitelky, letos opravdu nejezděte k Jaderskému moři!

Už od dob první republiky se traduje, že každou letní sezónu sežere žralok českou učitelku. Od letoška to prý bude ještě větší adrenalin. Paní učitelky, nejezděte k Jaderskému moři. Ještě si to dobře rozmyslete.

21.5.2024 v 21:12 | Karma: 32,47 | Přečteno: 5819x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU...

Smrtící žabí jed. Silné psychedelikum ve světě zabíjí, v Česku je volně prodejné

13. července 2024

Premium V Česku si zcela legálně a snadno můžete koupit silné psychedelikum s efektem intenzivnějším než u...

Má na to? Přeřek na summitu ukázal, že média nad Bidenem zlomila hůl

13. července 2024

Premium Zásadní tisková konference vůdce svobodného světa k 75. výročí NATO se stala okukováním a...

Slovenský festival Pohoda zasáhla silná bouře, zřítil se jeden z velkých stanů

12. července 2024  22:17,  aktualizováno  23:14

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Velmi silné bouřky zasáhly Česko. Zatopily domy a na Moravě zranily dva lidi

12. července 2024  12:06,  aktualizováno  21:53

Přímý přenos Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...

  • Počet článků 292
  • Celková karma 24,03
  • Průměrná čtenost 1560x
Glosátor dění kolem nás, který se pokouší hledat perličky na dně, i když tuší, že tam najde /většinou/ něco zcela jiného. Někdy se však zadaří.

Seznam rubrik