Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výsledek vládní pomoci a dění na trhu 2023.

Jak nakonec uškodilo lidem zastropování cen energie, které chtěla většina lidí? Co se děje v USA? Budou klesat úroky?

Výsledek vládní pomoci:

Od ledna do prosince se vláda rozhodla zastropovat cenu elektriky a plynu. Jak jsem varoval v minulých článcích, českým občanům to nemůže pomoci. Pokud by cena byla na burze větší než je strop, stát by platil na dluh, což by vytvořilo nové peníze, a znehodnocená koruna by vytvořila další vlnu inflace. Strop tedy pomáhá psychicky, což pomáhá držet cenu nízko tím, že lidé tolik nepropadají panice a nezvedají tím cenu. Pokud cena bude pod stropem, láká dodavatele držet tuto maximální cenu zákazníkům i přesto, že cena na burze je nižší, a to se právě děje. Pokud by vláda si nehrála na socialisty, kteří jsou chytřejší než trh, a cenu by nezastropovala, občané ČR by celý rok platili méně. (Aspoň ti, co si nefixují cenu a důvěřují svému dodavateli. Fixace je pojištění za ochranu proti oprávněné cenové nestabilitě kvůli nejisté realitě.)
Cena na burze k 1.1.2023 byla 5.18 Kč/kW, tedy ani jeden den strop neposkytl nižší cenu. Cena do března klesla na 3.3 Kč/kW a byla taková až do srpna. Tedy dodavatelé mohli svým zákazníkům poskytnout nižší cenu, ale jak teorie praví, pravděpodobně se tak nestane, a dodavatelé budou držet cenu poblíž stropů. A pokud dodavatel je státní firma, pak už vůbec nemůžeme předpokládat, že zpochybní státní pomoc tím, že sníží cenu pod ní a ukáže, že je zbytečná. Zároveň by ČEZ tím snížil příjem státu, který dává přes dividendu. Nezapomeňme, že příjem z dividendy je dvojí. Stát samotný dostane dividendu a druhý příjem dostane z daní, které zaplatí zbylí majitelé z dividend. Stát neuznává rovnost majitelů.
Kvůli vládě platí občané zbytečně 6 Kč/kW, pokud nefixují. U plynu je to podobně. Cena energie se promítá do nákladů spousty výrobků a tak to zcela jistě zpomalilo pokles inflace v ČR a ekonomický růst.
PS: Zastropování pomohlo lidem, kteří hystericky podléhají emocím a vůbec neznají principy fungování trhu a fixovali cenu nahoře a na dlouho. Co se může zdát jako pozitivní, ale tito lidé byli ochráněni před ztrátou za své nezodpovědné chování a hloupost. V budoucnu při dalším problému tito lidé pravděpodobně budou stále neponaučeni a budou opakovat své chyby, protože je to nic nestálo.

V Česku stále nedokázali zkrotit státní zaměstnance a neustále roste jejich počet i výdaje. Ano, je řeč o důchodcích. To, že je rekordní množství nových důchodců, je jasný tržní signál, že stát se důchodcem je po desítkách let nejvýhodnější. Staří lidé přirozeně maximalizují zisk, protože správně vědí, že tyto neudržitelně velké platy za pár let nebudou. Tak si chtějí také něco vzít. Bohužel jim nedochází, že je to na úkor dlouhodobé prosperity země. V budoucnu bude zajímavé, čemu dají přednost, jestli výplatě důchodu nebo zdravotní péči. Jestli budou důchodci řešit stejně neefektivně a na poslední chvíli i zdravotnictví, pak se umučí navzájem vlastní prokrastinací.
Nezapomínejme, kdo je spoluviníkem, kteří občané svou ekonomickou negramotností tyto vládní kroky podporovali v čele s opozicí (hnutí ANO, atd..)

Dění na trhu:
Americe bylo sníženo ratingové ohodnocení. U mě ho mají snížený už dávno, a to z těchto důvodů. Právo je nedodržované a nerovné, politické strany beztrestně využívají právo i ve volebním boji. Ať už byly volby zmanipulované nebo ne, jedno je jisté, svoboda v Americe klesá a celkové skóre svobody je už 2 roky menší než v ČR. Všechno to snižuje i možnost generovat bohatství a tím i platit dluhy.

Od srpna také pozorujeme, že jak v USA, tak v EU nastal zlom a i když nebyly sníženy úroky, celkový oběh peněz M2 začíná růst. Nevím o tom, že by nové peníze plynuly lidem na běžnou spotřebu, a tak očekávejme zase růst aktiv. To, že se vytvářejí nové peníze bez snížení úroků, znamená, že to začali tvořit státy svými zápornými rozpočty, převyšující zdanění občanů. Pravděpodobně tedy úroky nebudou rychle klesat, a tak lidé vytvářející inflaci pomocí hypoték to budou mít těžké, jakmile jim skončí fixace.
Vysoký úrok v USA bude mít dopad i na úrok v ČR. Pozor jen na to že v ČR se ve větším množství tvoří nové peníze pro lidi na běžnou spotřebu a tak kvůli tomu bude v zemi větší inflace měřená na spotřebním koši a ne na akcii a dalších aktivech. Proto v ČR platí, že vláda dokáže vytvářet dostatečné množství nových peněz na vytváření inflace, a tak nepotřebuje ČNB snižovat úroky, aby inflaci vytvořili lidé přes hypotéky.
Pozor na zápornou výnosovou křivku státních dluhopisů. V USA i v ČR je záporná, a po jejím návratu do normálu statisticky přichází krize. Nechávat si tedy  zhodnotit peníze u ČNB bez vykonání práce není pro méně zkušené investory špatná volba. Je to jednoduchý způsob, jak být příjemce nově vytvořených peněz, ale jen do doby než bude úrok menší než roční inflace počítaná z poslední mezi měsíční inflace. 
Děkuji, že se zajímáte o důsledky lidského jednání.

Autor: Petr Borovec | sobota 19.8.2023 11:36 | karma článku: 14,43 | přečteno: 427x
  • Další články autora

Petr Borovec

Jak vzniká socialismus?

Pokud budeme znát příčiny, kvůli kterým vzniká socialismus, budeme vědět i, jak ho omezit. Bohužel ne každý si dá tu práci zjistit příčinu a místo toho se uchyluje k neefektivnímu populismu

21.6.2024 v 11:34 | Karma: 4,78 | Přečteno: 156x | Diskuse| Politika

Petr Borovec

Jeden zákon chránící před utrpením

Tento článek je doporučeno číst pouze lidem starším než 30 let. Článek o utrpení, které dokážeme řešit, ale málokdo poptává u politiků a tak to neřešíme.

16.6.2024 v 17:50 | Karma: 11,71 | Přečteno: 256x | Politika

Petr Borovec

Konkurenceschopnost, co je vidět a co není

Jak zvýšit konkurenceschopnost? Fungují socialistické snahy o zlepšení konkurenceschopnosti? Funguje svobodné snižování zisku a tržní centralizace? A co životní náklady?

23.5.2024 v 18:39 | Karma: 4,30 | Přečteno: 114x | Diskuse| Politika

Petr Borovec

Česká pirátská strana, ekonomické důsledky programu.

Stručně hodnotím jejich 4 priority do voleb EU, které sami zveřejnili. Pro ty co hledají další argumenty.

10.5.2024 v 18:43 | Karma: 14,61 | Přečteno: 390x | Diskuse| Politika

Petr Borovec

Starostové a nezávislí, ekonomické důsledky programu.

Stručně hodnotím jejich 11 priorit do voleb EU, které sami zveřejnili. Pro ty co hledají další argumenty.

9.5.2024 v 9:57 | Karma: 9,90 | Přečteno: 211x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Zaplavené sklepy, spadlé stromy. Hasiči na Moravě likvidovali následky bouřek

22. června 2024  8:39

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

22. června 2024  7:40

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou...

Končí lhůta pro zpochybnění eurovoleb u Nejvyššího správního soudu

22. června 2024  7:21

Voliči a kandidující uskupení mají dnes poslední možnost napadnout výsledky českých voleb do...

NKÚ si posvítí na Úřad práce. Prověří dotace z EU, ale i nemovitosti

22. června 2024  7:03

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) začne letos prověřovat, jak Úřad práce hospodaří s majetkem a penězi...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 115
  • Celková karma 8,84
  • Průměrná čtenost 420x
Elektrikář, investor začátečník (8 let porážím výkonost globálního trhu), studující ekonomiku.
Více informací na mém FB,