Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Svoboda ne vždy vede k největšímu bohatství národa.

Vždy píšu o tom, že svoboda vede k největšímu bohatství národa a jakákoli státní nesvoboda k chudobě. Bohužel to není tak jednoduché. Proč je to tak? Které státy jsou ziskové?

Proč je to tak?
Moji čtenáři to znají, vždy píšu o tom, že svoboda vede k největšímu bohatství národa a jakákoli státní nesvoboda k chudobě. Většinou to tak je, ale bohužel to není vždy tak jednoduché. Upozorňuji národ, vždy myslím samotné lidi žijící v zemi, ne bohatství monopolní firmy zvané stát. Pokud si národ uvědomuje, že nejsou dostatečně chytří a předají svoji svobodu a práva lidem, o kterých si myslí, že jsou chytřejší a skutečně jsou, pak národ bohatne rychleji, než kdyby si ponechal individuální svobodu. To není v rozporu s ekonomickými poznatky. Jedná se o jednoduchou kapitalistickou dělbu práce, kdy si občané platí firmu (politickou stranu), aby řešila problémy, které nechtějí řešit sami, jako jsou právo, obrana a dodržování vlastnických práv. Co je dobré, člověk by se měl vyhýbat investování do sektoru, který je mimo jeho znalosti a schopnosti.
Individuálnímu člověku škodí jeho emoce, co popisuje behaviorální ekonomie. Pokud tedy lidé využijí dělby práce k řešení společného investování a zajišťování financování výdajů k větší efektivitě, zbaví se neefektivit způsobených emocemi. Vznikne však neefektivita spojená se špatnou motivací, díky vzniku veřejného majetku. Před ní lze zase bránit dobře nastavenými motivacemi pracujících lidí. Nestačí tedy vytvořit firmu, musí se dbát na to, aby lidé pracující v ní byli motivováni tvořit zisk pro zákazníka a tím i pro sebe. Jestli to dělají v monopolní firmě (stát), nebo ne, už takový dopad nemá; přeci jen to je důsledek poptávky od zákazníků.
Dokonce i ty nejsvobodnější státy jsou zadlužené, a tedy ztrátové, a měli by tedy zkrachovat a nechat lidem svobodu. Protože ztrátové státy zadlužují zákazníky samotné a tím jim snižují svobodu. Pak tu ale máme státy, které jsou ziskové, a ty by podle trhu měli zůstat a dále omezovat svobodu. Pozor, zisk není jen peněžní. Dokonce v nejbohatším státě jsou podle průzkumů jedni z nejšťastnějších lidí a mají také dlouhou dobu dožití, takže i nepeněžní zisk je velký, stejně jako ve svobodnějších zemích.

Které státy jsou ziskové?
Celkem jsem našel jen 5 států v plusu.
Nejbohatším zemí je Norsko.
Je to 12. nejsvobodnější země v roce 2022. Lidé v této zemi si volí finančně gramotné lidi, kteří touží po zisku, a tak má země jen 37 % dluhu vůči HDP, který může kdykoliv hravě splatit. Mají totiž národní fond (The Government Pension Fund of Norway), kam investují zisky z ropy a plynu do nákupu akcií a dluhopisů po celém světě, kromě Norska. Je to velmi správná investiční strategie, kterou málo který svobodný člověk dělá dobrovolně. Také protože svobodní lidé preferují krátkodobý zisk před dlouhodobým, i když nás krátkodobě ovlivňují více dlouhodobé důsledky než krátkodobé důsledky minulých rozhodnutí.
Po odečtení dluhu jim ve fondu zbude majetek v hodnotě 754 mld. dolarů. Jako investor bych také rád upozornil na fakt, že vláda dodržuje pravidlo, že z fondu nebude čerpat více než 3 % majetku, což je velmi bezpečné dodržovaní investičního pravidla 4 %, které zajišťuje nekonečný důchod nebo rentu na financování národních výdajů. Každé dítě v Norsku se tedy narodí s jistotou, že jeho potřeby jsou zajištěny, a tak je důležité, aby Norové velmi přísně vybírali, komu dají norské občanství a tím i podíl na tomto majetku. Příliš jednoduché získání občanství by jen způsobilo ztrátu hodnoty v očích nových majitelů a tím rychlou ztrátu za věci méně cenných, jak se často stává při dědictví a výhrách ve sportce, státních dotacích a sociálních dávkách.
HDP na obyvatele je aktuálně 67 462 dolarů, což je nadprůměrně dobrý výsledek v porovnání s EU i světem. V Česku činí aktuálně 41 666 dolarů.
Dále jsou Norové úspěšní v obraně, aby jim neškodila Evropská unie, a tak jsou pouze členy NATO a ESA, což jsou organizace prospěšné a neomezující svobody lidí. Kdykoliv zatouží po socialismu, nebo zrušení státu, mohou si to odhlasovat a rozdat majetek, ale pravděpodobně by hůře tvořili další bohatství. Jak v praxi vidíme.
Mýty:
Často lidé argumentují tím, že Norové jsou bohatí jen díky přírodním zdrojům. Bohatství je více méně vždy rozděleno podle schopností lidí. Rusko i Venezuela mají též velké přírodní zdroje, ale lidé jsou ekonomicky negramotní nebo dokonce nechrání vlastnické právo, které je potřebné pro efektivní fungování trhu, a tak jsou ve své práci neefektivní, a jejich bohatství se svobodně přesouvá k efektivnějším a schopnějším. Nemá moc velký dopad na bohatství lidí, jestli v zemi mají hodně vzácných zdrojů, a tak argument, že jejich bohatství není důsledkem jejich práce, je chybný.  
Druhou nejbohatší zemí jsem dal Kuvajt.
Stát, který je velmi málo svobodný a jeho státní dluhy jsou malé a může je zaplatit kdykoliv ze svého národního fondu. Celkem po odečtení dluhu národu zbude ve fondu 790 mld. dolarů. Ano, je to více než má Norsko, ale jen velmi těsně. Protože Norsko má mnohem větší ekonomiku a rozlohu, pravděpodobně předběhne Kuvajt. I díky tomu, že v roce 2023 mělo takový kladný rozpočet.
HDP na obyvatele klesá již posledních 10 let, avšak stále se udržuje na vysoké hodnotě, a to aktuálně 49 168 dolarů. 

Třetí Nejbohatší zemí jsem dal Spojené arabské emiráty.
Stát, který opět není moc svobodný, a jeho státní dluhy jsou malé a lehce splatitelné z národního fondu. Celkem po odečtení dluhu národu zbude ve fondu 444 mld. dolarů. Tento stát má stejně velkou ekonomiku jako Norsko. Dokážou Emiráty dosáhnout prvního místa?
HDP na obyvatele jím ohromně kleslo během krize v roce 2008, ale od té doby zase pomalu roste na aktuálních 74 299 dolarech. 

A kde je Čína?
Čína přeci pomocí svého národního fondu China Investment Corporation (CIC) kupuje po celém světě firmy. Jejich fond je druhý největší, těsně za norským, ale po odečtení dluhů by z fondu nezbylo nic. Celkově je tedy Čína zadlužená -12 463 mld. dolarů, což je druhý největší dluh na světě (první má Amerika).

Rusko to nepochopilo.
I Rusko má svůj národní fond, ale národ je ekonomicky negramotný, a tak fond využívá jako dotace a znárodňování podniků ve své zemi. To jim neposkytuje ochranu v případě výpadku příjmu v krizi, jako Norsku. Také je třeba podotknout, že Rusko aktuálně porušuje vlastnická práva jiných států, a tak nemůže vlastnit aktiva mimo svůj stát, protože by pak spravedlivě za své zlodějské činy zaplatilo odebráním majetku na úhradu škody způsobené svou činností. Jen pro zajímavost, fond má hodnotu 87 mld. dolarů, a po zaplacení dluhu by stát svým občanům stále dlužil kolem -298 mld. dolarů. Proto by měl raději zkrachovat, nepodnikat a dále nezadlužovat své občany.
Důležité je, že nezáleží jen na státu, jestli tvoří bohatství, hlavní je, aby tvořili lidé samotní. Chování státu je jen zkresleným odrazem hodnot a chování zákazníků.
Děkuji, že se zajímáte o ekonomické důsledky lidského jednání.
Zdroje:
Knihy: Lidské jednání a Ekonomie v jedné lekci, Investor 21. století.  
https://tradingeconomics.com/matrixhttps://www.nbim.no/https://www.youtube.com/watch?v=JdNxMwHiwTEhttps://www.heritage.org/index/rankinghttps://en.wikipedia.org/wiki/China_Investment_Corporationhttps://en.wikipedia.org/wiki/Abu_Dhabi_Investment_Authorityhttps://en.wikipedia.org/wiki/Kuwait_Investment_Authorityhttps://en.wikipedia.org/wiki/Public_Investment_Fundhttps://en.wikipedia.org/wiki/GIC_(Singaporean_sovereign_wealth_fund)https://en.wikipedia.org/wiki/Stichting_Pensioenfonds_ABPhttps://en.wikipedia.org/wiki/Russian_National_Wealth_Fundhttps://chat.openai.com/https://worldhappiness.report/ed/2022/happiness-benevolence-and-trust-during-covid-19-and-beyond/#ranking-of-happiness-2019-2021

Autor: Petr Borovec | sobota 30.9.2023 21:35 | karma článku: 10,51 | přečteno: 268x
  • Další články autora

Petr Borovec

Jak vzniká socialismus?

Pokud budeme znát příčiny, kvůli kterým vzniká socialismus, budeme vědět i, jak ho omezit. Bohužel ne každý si dá tu práci zjistit příčinu a místo toho se uchyluje k neefektivnímu populismu

21.6.2024 v 11:34 | Karma: 5,26 | Přečteno: 165x | Diskuse| Politika

Petr Borovec

Jeden zákon chránící před utrpením

Tento článek je doporučeno číst pouze lidem starším než 30 let. Článek o utrpení, které dokážeme řešit, ale málokdo poptává u politiků a tak to neřešíme.

16.6.2024 v 17:50 | Karma: 11,71 | Přečteno: 256x | Politika

Petr Borovec

Konkurenceschopnost, co je vidět a co není

Jak zvýšit konkurenceschopnost? Fungují socialistické snahy o zlepšení konkurenceschopnosti? Funguje svobodné snižování zisku a tržní centralizace? A co životní náklady?

23.5.2024 v 18:39 | Karma: 4,30 | Přečteno: 114x | Diskuse| Politika

Petr Borovec

Česká pirátská strana, ekonomické důsledky programu.

Stručně hodnotím jejich 4 priority do voleb EU, které sami zveřejnili. Pro ty co hledají další argumenty.

10.5.2024 v 18:43 | Karma: 14,61 | Přečteno: 390x | Diskuse| Politika

Petr Borovec

Starostové a nezávislí, ekonomické důsledky programu.

Stručně hodnotím jejich 11 priorit do voleb EU, které sami zveřejnili. Pro ty co hledají další argumenty.

9.5.2024 v 9:57 | Karma: 9,90 | Přečteno: 211x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Čína může Tchaj-wan získat i bez invaze. Stačí ho ekonomicky udusit

22. června 2024  14:21

Obavy z pohlcení Tchaj-wanu komunistickou Čínou sílí a analytici či vojenští stratégové obvykle...

Krakov mučí neukáznění turisté. Opilí řvou, zvrací a rvou se, stěžují si místní

22. června 2024  14:14

Za soumraku se centrum Krakova, bývalého hlavního města polského království, mění v dějiště...

Voda mezi filharmoniky, desetitisíce lidí bez proudu. Bouřky zahltily hasiče

22. června 2024  8:39,  aktualizováno  13:02

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

OBRAZEM: Prahou projelo dvě stě motorkářů, podpořili válečné veterány

22. června 2024  13:02

Akce Bikers for Veterans, tedy Motorkáři veteránům, se zúčastnilo v Praze zhruba 200 silných...

  • Počet článků 115
  • Celková karma 8,88
  • Průměrná čtenost 420x
Elektrikář, investor začátečník (8 let porážím výkonost globálního trhu), studující ekonomiku.
Více informací na mém FB,