Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přirozená neefektivita cenových signálů.

V čem jsou řízené peníze lepší než peníze neřízené s omezeným množstvím mincí? Jaký je problém 2% cílené inflace?

Aby peníze dobře plnily svou nejdůležitější funkci, tj. tvorbu cenových signálů, nesmí se jejich hodnota měnit výrazně. Proto ideální peníze mají stabilní hodnotu. Kde hodnota se mění pouze u věcí, které jsou za peníze kupovány. Pak lidé dokážou nejlépe vyhodnocovat cenové signály bez nákladného zjišťování, která strana změnila hodnotu. Laicky řečeno lidé potřebují měřit stále stejným metrem různé věci, aby správně vyhodnotili, jestli se věc zmenšila nebo zvětšila (jestli je potřeba vyrábět kvůli nedostatku nebo začít dělat něco jiného kvůli přebytku).

Přirozeně peníze výše popsaný ideál neplní. Protože i hodnota peněz se mění podle očekávání lidí. To se děje i u peněz s omezeným (neměnným) množstvím mincí. Protože i peníze s omezeným množstvím mincí může nahradit jiné peníze, které také mají omezený množství, ale menší transační náklady, nebo s jinými výhodami. A tak zdražení chleba o 10 Kč nám nedává jasný cenový signál, že u chleba převažuje větší poptávka nad nabídkou. Protože lidé nevědí, jestli se změnila poptávka po zboží, nabídka zboží, nebo se změnila hodnota peněz, která je také určovaná poptávkou a nabídkou.

To, že se může měnit hodnota metru, násobně zhoršuje efektivitu lidí správně vyhodnocovat cenové signály. K tomu změna mohla být ve všech možnostech a v různé škále. Proto pro zlepšení efektivity je potřeba mít co nejmenší množství možností. Nejistota o kolik to bude a kolik to bylo, přirozeně snižuje efektivitu cenových signálů.
Jak trh začínal s řízením hodnoty peněz? 
Centrální banky nejdříve řídily množství peněz v oběhu podle měnových agregátů jako M1, M2 a M3, dále podle růstu HDP a nezaměstnanosti. Sledování inflačního očekávání bylo až na čtvrtém místě a byl to odhad, ne sledování skutečné změny v minulosti. Měly za to, že když budou přímo cílit na výkonnost a nezaměstnanost, že tím udrží nejrychlejší bohatnutí země. Věřili, že nárazová inflace nevznikne, když budou sledovat růst množství peněz v oběhu, jako to dělají dnes krypto nadšenci. Kolem 90. let 20. století se na trhu objevily první centrální banky, které svoji strategii změnily a daly jasný důraz na hodnotovou stabilitu, tedy udržení inflace 2 % vůči směnovaným věcem. Jak to na trhu bývá, když se začínal dostavovat úspěch, tak na něj přešli i ostatní konkurenční centrální banky jako FED, ECB, ČNB. 

Trh (lidé) přirozeně hledající efektivnější způsoby zkouší zlepšit efektivitu centrálním monetárním řízením množstvím peněz v oběhu a tím ustálením hodnoty peněz. Řízení množství peněz udržuje cílenou hodnotu, i když peníze ztrácí svoje uživatele, tak i když přibývají. Co u peněz s pevně daným množstvím nejde a tak při nekonkurence schopnosti nestabilně ztrácí hodnotu a při rostoucí adopci zase nestabilně roste hodnota. U řízeném množství peněz, tak lidem teoreticky zbyly jen dvě možnosti, převažuje nabídka nebo poptávka chleba (nebo jakékoli jiné obchodované věci).

Zároveň se trh (lidé) se svými znalostmi rozhodl i zvýšit rychlost bohatnutí celého trhu tím, že nebudou cílit na 0% inflaci, ale na 2%. Co nutí lidi investovat a ne spořit, tedy i při svém zabezpečování se na stáří tvořit další bohatství které urychlí bohatnutí. Na trhu díky tomu ještě více se přesunou vzácné zdroje do rukou těch co tvoří bohatství od těch co to neumí. Trh to dělá přirozeně všude a dobře to funguje tak tuto motivaci uměle vytvořili i u peněz. Nutno dodat, lidé trpící inflací si mohou zvolit změnu, ale to se neděje. Jejich znalosti jsou tak malé, že jim přijde racionální změnit své chování na způsob přežívání z výplaty do výplaty a tím snížit svoje ztráty držením peněz. 
Jak z praxeologického pozorování vidíme, vše, co dělá trh, není 100 %, a tak ani regulace peněžní hodnoty není dokonalá, protože někteří lidé na trhu na ní spoléhají příliš a někteří vůbec. Důležité je, že jakékoli lidské jednání je tržní, a tak nelze centralisticky říci, že tu krizi vyvolalo řízení peněžní hodnoty, a stejně tak nejde říci, že veškerá vina je na uživatelích peněz, kteří svou nevzdělaností se chovají neekonomicky (neracionálně z pohledu těch co mají znalosti). Obě strany chybují.
Opravdu to je trh?
Ano centrální banky mohou zkrachovat, třeba jako na Slovensku kdy zákazníci přešli na konkurenční peníze €. Je to stejný model jako u prodejce chleba. Lidé ve firmě tím pověřeni určují jaký chleba bude a zákazníci ho podle sebe využívají nebo nevyužívají. Firma legálně zkouší maximalizovat zisk využíváním pozitivních práv jako je nucený přijímaní jejích produktů v obchodě. Stejně tak zákazníci zkouší využívat pozitivních práv k tomu, aby získali produkt zadarmo nebo levněji než ostatní. To že na trhu je svobodně využívaný násilí (stát) oběma stranami z toho neděla netržní věc. Až trh bude chtít, může svobodu omezit a vytvořit takový práva, který budou zakazovat využívaní změny práva ve svůj prospěch. 

Pomůže konkurence?
I přesto, že na trhu je několik konkurenčně řízených peněz, stále to dosud nevedlo k odstranění cyklických krizí. Trh dokonce zjišťuje, že zvolené řešení 2 % cílené inflace na zvýšení efektivity vytváří více lidí žijících spotřebním životem, ve kterém nevytvářejí nové hodnoty, což snižuje efektivitu bohatnutí trhu. A tak část trhu opět se vrací zpět a zkouší hledat stabilní řešení, které by dokázalo regulovat hodnotu peněz s 0 % inflací.

Trh zkouší možnost, že uživatelé peněz budou zároveň i správci peněz. Takový člověk se vyhýbá znehodnocení, tak i zhodnocení, protože mu oboje škodí. Znehodnocení mu škodí z pohledu majitele, který nechce, aby jeho věci přestaly dávat jistotu, že je v budoucnu bude moci použít. Zhodnocení mu škodí z pohledu uživatele, který chce peníze použít teď bez ztráty toho, že by v budoucnu mohl mít více. Tím se zamezí vzniku velké neshody v očekávání mezi uživateli a správci peněz. Velkému znehodnocení, nebo zhodnocení může dojít jen tehdy, když většina lidí bude mít shodné cíle nebo potřeby. Třeba při ohrožení virem, pak je toto vychýlení hodnoty peněz prospěšné. Uvidíme, jestli nový systém peněz, dnes nazývaný kryptoměny POS, uspěje.
Pár myšlenek na závěr:
Centrálně řízené peníze jsou výsledek tržního hledání efektivnějšího měření cenových signálů. Díky technologii, která umožňuje spojit motivaci uživatele a správce do jednoho člověka, může na trhu vzniknout hodnotově stabilnější peníze, u kterých lidé dokážou efektivněji měřit cenové signály. Případná velká rostoucí adopce kryptoměn nezpůsobí inflaci u státních řízených peněz, protože jsou vůči této změně hodnoty přímo navrženy. Adopce kryptoměn nejvíce překvapí zadlužené, kterým se budou zvedat úroky, aby se ureguloval pokles ceny případnou ztrátou uživatelů.
Děkuji že se zajímáte o důsledky lidského jednání.

Autor: Petr Borovec | neděle 4.2.2024 14:40 | karma článku: 7,27 | přečteno: 275x
  • Další články autora

Petr Borovec

Konkurenceschopnost, co je vidět a co není

Jak zvýšit konkurenceschopnost? Fungují socialistické snahy o zlepšení konkurenceschopnosti? Funguje svobodné snižování zisku a tržní centralizace? A co životní náklady?

23.5.2024 v 18:39 | Karma: 4,30 | Přečteno: 107x | Diskuse| Politika

Petr Borovec

Česká pirátská strana, ekonomické důsledky programu.

Stručně hodnotím jejich 4 priority do voleb EU, které sami zveřejnili. Pro ty co hledají další argumenty.

10.5.2024 v 18:43 | Karma: 14,61 | Přečteno: 388x | Diskuse| Politika

Petr Borovec

Starostové a nezávislí, ekonomické důsledky programu.

Stručně hodnotím jejich 11 priorit do voleb EU, které sami zveřejnili. Pro ty co hledají další argumenty.

9.5.2024 v 9:57 | Karma: 9,90 | Přečteno: 210x | Diskuse| Politika

Petr Borovec

Spolu, ekonomické důsledky programu.

Stručně hodnotím jejich 10 priorit do voleb EU, které sami zveřejnili. Pro ty co hledají další argumenty.

8.5.2024 v 10:30 | Karma: 5,92 | Přečteno: 314x | Diskuse| Politika

Petr Borovec

Svobodní, ekonomické důsledky programu.

Stručně hodnotím jejich 7 priorit do voleb EU, které sami zveřejnili. Pro ty co hledají další argumenty.

7.5.2024 v 11:30 | Karma: 10,23 | Přečteno: 289x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Většina Rusů počítá se světovou válkou a ještě více s vítězstvím, uvedl průzkum

14. června 2024  17:24

Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí světové války. V potenciálním...

V Praze zadrželi podezřelého z vraždy devítileté ukrajinské dívky v Německu

14. června 2024  15:11,  aktualizováno  17:22

Pražští policisté zadrželi muže hledaného německou policií, který je podezřelý z vraždy devítileté...

Dva velké požáry ve středních Čechách: hoří výrobna pyrotechniky i sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16:46

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Čaputová pronesla poslední projev ve funkci, apelovala na sebevědomí a lidskost

14. června 2024  15:30,  aktualizováno  16:40

Zuzana Čaputová v pátek přednesla svůj poslední projev coby slovenská prezidentka. Následovat bude...

Pronájem skladového prostoru 360 m2
Pronájem skladového prostoru 360 m2

Hrnčířská, Ústí nad Labem - Ústí nad Labem-centrum
10 000 Kč/měsíc

  • Počet článků 113
  • Celková karma 8,73
  • Průměrná čtenost 424x
Elektrikář, investor začátečník (8 let porážím výkonost globálního trhu), studující ekonomiku.
Více informací na mém FB,