Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kartel, kdy je neudržitelný a kdy ano.

Proč se kartely rozpadají samy bez zákazu? Co vše je kartel? Kdy je kartel udržitelný a proč? Krátce o největším kartelu který svojí moc využil na maximum.

Kartel je termín používaný v ekonomii a obchodě, když konkurenční firmy přestanou mezi sebou bojovat o zákazníky, ale začnou spolupracovat. Typicky mají podnikatelé ve stejném sektoru podobné zájmy a cíle, a tak se dohodnou na společných cenách i produkci.

Většinou je zbytečné toto svobodné jednání zakazovat nebo trestat jako nezákonné, protože přirozeně dlouho nevydrží. Za kartelové dohody se nechá i považovat odbory zaměstnanců, kdy si zaměstnanci dohodnou nekonkurovat schopnostmi a z firmy vytáhnout co nejvíce peněz za práci. Kartel se sám rozpadne, jakmile jeden z členů zatouží po větším zisku a větším podílu na trhu a sníží cenu pod dohodnutou, nebo zvýší kvalitu služby. Kartel se také rozpadne, jakmile nějaký zákazník bude tak nespokojený, že začne sám podnikat v daném sektoru a tím začne konkurovat a tlačit na zlepšování kvality a ceny. Co mohou jen zodpovědní zákazníci, kteří mají uspořený nadbytečný kapitál. Kartel časem ztratí dominanci na trhu, protože sektor kde vládne kartel se nezlepšuje tak rychle jako ostatní sektory, konkurenční technologie se nepřestanou zlepšovat a postupně jsou výhodnější a přitahují zákazníky. A tak výrobci benzínu mohou se dohodnout, že budou udržovat nějakou cenu benzinu, ale ostatní sektory mohou problém vyřešit vynalezením efektivnějších motorů, nebo přejít na jiný zdroj energie k přepravě.
Že je to možný dokazuje historie, když vznikl kartel OPEC a cenu ropy zvýšili ze 2 dolarů na 10. Trh to postupně rozbil zvyšováním efektivity spalovacích motorů. A tak kartel v roce 1979 zvyšoval až na 30 dolarů, pak se rozpadla dohoda kvůli přirozené chamtivosti jednotlivých členu. Nakonec se kartel zase sjednotil mezi roky 2004 a 2008 kdy vytlačili cenu na 100 dolarů, kterou nejspíše dlouhodobě už nepřekonají, protože trh už ztratil důvěru a hledá a vyvíjí jak celí sektor nahradit jiným.
Pokud se kartel nerozpadá, protože zákazníci nemají dostatek kapitálu na vytvoření konkurence, nebo dostatek znalostí, nebo nemohou získat vzácné naleziště. Pak zákazníci platí nezbytečně velkou cenu, je to cena za chyby z minulosti. Kdy chybou bylo nechat důležitý vzácný zdroj tak lacino jen pár vlastníkům. Totiž s rostoucím počtem členů kartelu klesá šance, že bude fungovat dlouho. Jen ta vysoká cena zákazníka přinutí se přestat chovat nezodpovědně a dělat svojí práci pořádně a hlídat svoje zájmy. Také díky kartelu nebylo lidstvo z více než 90% závislé na jedné komoditě. 
Je tedy vidět, že podnikatelé nedokážou vytvořit tak velký kartel, který by vydržel a nezničil vlastní sektor, protože konkurence existuje nejen ve stejném sektoru, ale i napříč sektory.

Existuje ale sektor, kde jsou podnikatelé trhem motivováni spolupracovat a dohodnout se na kompromisu a vytvořit jeden výsledný produkt, protože spory v tomto sektoru jsou extrémně nákladné. Tento sektor je právní a vymáhání práva. Když jsou pozitivní práva poptávána, je potřeba se dohodnout na jejich poskytování. V tomto sektoru nelze konkurovat jiným sektorem, protože výrobou elektřiny (dalších jiných věcí),nelze řešit komu co patří. Proto je potřeba, aby konkurenční firmy, jako jsou Piráti a ODS, spolupracovaly na poskytování služeb a vytvořily kartelovou dohodu, kterou bude zajišťovat společnou firmou a to státem. Někteří by mohli namítnout, že lze konkurovat anarchii a svoje individuální práva si vymáhat sám. To by ale vytvořilo trh bez pravidel řídící se velikostí fyzické síly a ne velikostí kapitálu, což by bylo neefektivní a neprospěšné.

Kartel by nemusí být v právním sektoru, pokud nejsou pozitivní práva poptávána, protože pak není potřeba, aby se konkurenční firmy dohodly. Násilně, ale vyžadovat pozitivní práva by bylo netržní a způsobovalo by to odpor ke svobodě.

Je také důležité zmínit, že když vymáhání práva zajišťuje kartel, je o to více důležité, aby svobodní zákazníci udržovali kapitálovou moc mezi názorově konkurenčními firmami (politickými stranami) v rovnováze a nedali příliš velkou moc jedné firmě. Pokud by jedna firma získala dominantní postavení na trhu, mohla by využít právo i proti konkurenci, se kterou musela držet kartelovou dohodu. Pak by pravděpodobně nic nebránilo využití práva i proti zákazníkům (občanům) a stanovit si kvalitu práva i cenu bez ohledu na zákazníky i konkurenci.
 

Děkuji že se zajímáte o důsledky lidského jednání.

Autor: Petr Borovec | sobota 23.3.2024 15:29 | karma článku: 6,35 | přečteno: 217x
  • Další články autora

Petr Borovec

Jak vzniká socialismus?

Pokud budeme znát příčiny, kvůli kterým vzniká socialismus, budeme vědět i, jak ho omezit. Bohužel ne každý si dá tu práci zjistit příčinu a místo toho se uchyluje k neefektivnímu populismu

21.6.2024 v 11:34 | Karma: 5,44 | Přečteno: 193x | Diskuse| Politika

Petr Borovec

Jeden zákon chránící před utrpením

Tento článek je doporučeno číst pouze lidem starším než 30 let. Článek o utrpení, které dokážeme řešit, ale málokdo poptává u politiků a tak to neřešíme.

16.6.2024 v 17:50 | Karma: 11,71 | Přečteno: 256x | Politika

Petr Borovec

Konkurenceschopnost, co je vidět a co není

Jak zvýšit konkurenceschopnost? Fungují socialistické snahy o zlepšení konkurenceschopnosti? Funguje svobodné snižování zisku a tržní centralizace? A co životní náklady?

23.5.2024 v 18:39 | Karma: 4,30 | Přečteno: 114x | Diskuse| Politika

Petr Borovec

Česká pirátská strana, ekonomické důsledky programu.

Stručně hodnotím jejich 4 priority do voleb EU, které sami zveřejnili. Pro ty co hledají další argumenty.

10.5.2024 v 18:43 | Karma: 14,61 | Přečteno: 390x | Diskuse| Politika

Petr Borovec

Starostové a nezávislí, ekonomické důsledky programu.

Stručně hodnotím jejich 11 priorit do voleb EU, které sami zveřejnili. Pro ty co hledají další argumenty.

9.5.2024 v 9:57 | Karma: 9,90 | Přečteno: 211x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Rusko vyslalo rakety až nad Kyjevskou oblast. Odveta v Sevastopolu zranila stovky

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  15:24

Sledujeme online Ukrajina v noci na ruské území vyslala desítky bezpilotních letounů. Při útoku byl ve městě...

Neodnímatelná víčka PET lahví nestačí. Ministerstvo chystá zálohy obalů

23. června 2024  14:51

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) předloží vládě novelu zákona o obalech zavádějící...

Vláda reaguje na to, kdo zrovna stávkuje, vmetl Juchelka Jurečkovi

23. června 2024  13:46

Odbory požadují navýšení platů státních zaměstnanců 15 procent. Ministr práce a sociálních věcí...

Máme problém, přiznal japonský císař. Nouze o následníky je čím dál akutnější

23. června 2024  13:32

Japonský císař Naruhito přiznal, že japonská císařská rodina má problém s nedostatkem následníků....

  • Počet článků 115
  • Celková karma 8,89
  • Průměrná čtenost 421x
Elektrikář, investor začátečník (8 let porážím výkonost globálního trhu), studující ekonomiku.
Více informací na mém FB,