Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chce vláda řídit zemi jen pomocí kampaní?

Andrej Babiš se dopustil jisté neobratnosti, když se v reakci na nechutné obvinění ze strany ministra Lipavského, že je pro zemi „bezpečnostním rizikem“,  dožadoval základních informací o politickém oponentovi.

Problém je, že tento požadavek promítl do emailu a tento email se dostal do nepovolaných rukou.

Vládní koalice celou věc, jak se patří, nafoukla a zdramatizovala. Slyšeli jsme tirády o údajných metodách policejní práce v estébáckém stylu při zjišťování informací o politických oponentech ze strany A. Babiše. Prostě A. Babiš je podle koalice čertík Bertík české politiky, na kterého je potřeba nevybíravě útočit. Útoky byly tak nevybíravé a zkreslující, že je mohl soustavně sledovat jen opravdu velmi psychicky odolný člověk anebo fanatický přívrženec vlády.

Myslím, že běžného, normálního občana tyto bláboly činitelů vládní koalice opravdu, ale opravdu nezajímají.

Nicméně sněmovna těmto blábolům věnovala 19 hodin svého „vzácného“ času. Proto se nevěnuje projednávání zákonů potřebných pro tuto zemi. Zdá se, že kromě permanentního vedení kampaní, často osobního charakteru, tato koalice v zásadě nemá čas na to, aby vládla.

Útoky na šéfa hnutí ANO byly tak nepřiměřené, že musely galvanizovat stoupence Andreje Babiše na jedné straně a znechutit nerozhodnuté voliče.

Chápu. Je 2,5 měsíce do voleb do Evropského parlamentu (EP), ke kterým strany vládní koalice vzhlížejí s jistou nadějí. S nadějí proto, že tyto volby příliš nezajímají obvyklé voliče A. Babiše a SPD. Něco podobného jsem osobně zažil ve volbách do EP v roce 2009. ČSSD tehdy zhruba tři měsíce před volbami dosahovala volební podpory dost přes 30%. A ve volbách do EP získala okolo 23%, tedy zhruba o 10% méně, nežli kolik jí přisuzovaly některé průzkumy veřejného mínění pár týdnů před volbami.

Prostě levicový a levostředový volič se příliš nezajímá o Europarlament a nechápe ani, proč by se zajímat měl. Nechápe, že na složení Evropského parlamentu záleží mj. výsledná podoba tzv. Green dealu anebo to, jaké bude všeobecné nadšení vést otevřenou válku proti Rusku na Ukrajině s využitím vojáků z k tomu ochotných zemí NATO. Zatím EP žádné korekce válečné politiky Evropské komise (EK) vůči ukrajinskému konfliktu a Rusku nebyl schopen.

Po 19 hodinách mlácení prázdné slámy a opakování notoricky známých pseudoargumentů a argumentů ve sněmovně se vládní koalice rozhodla prosadit své poněkud nadbytečné usnesení o tom, že Rusko je teroristickým státem, který představuje bezpečnostní riziko. Vůbec, „bezpečností riziko“ se stalo jakýmsi šiboletem posledních týdnů.

Příští průzkumy veřejného mínění ukážou, na kolik tato kampaň vedená proti A. Babišovi zabrala. Na kolik galvanizovala alespoň voliče vládní koalice a které skupiny voličů tato kampaň vedená vládou znechutila či dokonce odradila od účasti ve volbách.

Vláda zoufale potřebuje, aby evropské volby pro ni dopadly alespoň přijatelně. A to se obávám, že pokud k volbám přijdou především ukáznění voliči této koalice a naopak její odpůrci zůstanou doma při vědomí zbytečnosti volebního aktu ve volbách do EP, vláda to bude brát, jako potvrzení správnosti své politiky. To je velmi nebezpečné. A vlastně to představuje nepředstavitelné „bezpečnostní riziko“ pro tuto zemi.

Pokud si vláda vyloží volební výsledek vládních stran do EP jako úspěch, můžeme se „těšit“ na její další nesmyslné kroky. Zatím jsme, zaplať pánbůh, při všech ústrcích zejména ekonomického charakteru, alespoň naživu. Ale pokud se Fialova vláda po volbách do EP přikloní k hazardérské politice francouzského prezidenta Macrona, zvýší se riziko jaderného konfliktu s Ruskem. A na naše hlavy mohou padat bomby a rakety, ale bohužel nejen s konvenčními hlavicemi.

Prostě politiku by měli dělat lidé, kteří jsou schopni uvažovat o tom, že po písmeni A následuje písmeno B, po něm C a D. Ale takoví politici dnes ve vládním táboře prostě nejsou. A to je to nebezpečí a to je to riziko pro nás pro občany.

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pátek 22.3.2024 15:46 | karma článku: 29,92 | přečteno: 745x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Tikající bomba: bytová politika

Čeští občané berou s klidem jako smutný fakt, a vlastně také jako axiom, celou řadu věcí, které by např. ve Francii vzbudili revoltu nebo přímo revoluci.

17.7.2024 v 15:21 | Karma: 18,75 | Přečteno: 492x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Narozeniny pana prezidenta Beneše

Edvard Beneš je muž, kterého nenáviděli po roce 1948 velmi intenzivně komunisté a dnes ho stejně intenzivně nenávidí česká pravice. Česká pravice mu vyčítá, že prý podlehl sovětskému vlivu, vlivu komunistů.

31.5.2024 v 14:21 | Karma: 23,08 | Přečteno: 449x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Skončete tu podělanou válku!

Poprvé od ukončení jednání o míru na Ukrajině mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku před dvěma lety, které ukončil rázným zásahem válkychtivý britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson neblahé paměti.

27.5.2024 v 11:22 | Karma: 11,22 | Přečteno: 299x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Bývalý český prezident se nezasloužil o stát?…

...A Milan Kundera se nezasloužil o rozkvět české kultury a o její známost zejména ve frankofonním světě?

15.5.2024 v 15:28 | Karma: 26,85 | Přečteno: 673x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Čínský prezident na cestách v Evropě

Čínský prezident Xi se po několika letech vydal na návštěvu Francie. Oplatil tak nedávnou návštěvu francouzského prezidenta v Číně.

10.5.2024 v 13:50 | Karma: 22,65 | Přečteno: 590x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Česká policie zadržela hledaného Nizozemce, v Rakousku vyloupil tři bankomaty

20. července 2024  11:43

V souvislosti s vyšetřováním tří loupežných útoků na bankomaty na severu Rakouska zadržela policie...

Clint Eastwood truchlí. Zemřela jeho partnerka, s níž byl deset let

20. července 2024  11:40

Herec a režisér Clint Eastwood (94) ztratil svou o 33 let mladší partnerku. Christina Sandera, s...

Čína pociťuje stárnutí obyvatel. Školky předělává na zařízení pro seniory

20. července 2024  11:17

Stovky milionů Číňanů v nadcházejících desetiletích překročí hranici třetího věku. V zemi s...

Na západě Čech hrozí silné bouřky s kroupami, pak se vrátí vedro

20. července 2024  11:09

Meteorologové varují před bouřkami. Ty se mohou vyskytnout během sobotního odpoledne a večera na...

  • Počet článků 844
  • Celková karma 20,71
  • Průměrná čtenost 1909x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik