Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chce vláda řídit zemi jen pomocí kampaní?

Andrej Babiš se dopustil jisté neobratnosti, když se v reakci na nechutné obvinění ze strany ministra Lipavského, že je pro zemi „bezpečnostním rizikem“,  dožadoval základních informací o politickém oponentovi.

Problém je, že tento požadavek promítl do emailu a tento email se dostal do nepovolaných rukou.

Vládní koalice celou věc, jak se patří, nafoukla a zdramatizovala. Slyšeli jsme tirády o údajných metodách policejní práce v estébáckém stylu při zjišťování informací o politických oponentech ze strany A. Babiše. Prostě A. Babiš je podle koalice čertík Bertík české politiky, na kterého je potřeba nevybíravě útočit. Útoky byly tak nevybíravé a zkreslující, že je mohl soustavně sledovat jen opravdu velmi psychicky odolný člověk anebo fanatický přívrženec vlády.

Myslím, že běžného, normálního občana tyto bláboly činitelů vládní koalice opravdu, ale opravdu nezajímají.

Nicméně sněmovna těmto blábolům věnovala 19 hodin svého „vzácného“ času. Proto se nevěnuje projednávání zákonů potřebných pro tuto zemi. Zdá se, že kromě permanentního vedení kampaní, často osobního charakteru, tato koalice v zásadě nemá čas na to, aby vládla.

Útoky na šéfa hnutí ANO byly tak nepřiměřené, že musely galvanizovat stoupence Andreje Babiše na jedné straně a znechutit nerozhodnuté voliče.

Chápu. Je 2,5 měsíce do voleb do Evropského parlamentu (EP), ke kterým strany vládní koalice vzhlížejí s jistou nadějí. S nadějí proto, že tyto volby příliš nezajímají obvyklé voliče A. Babiše a SPD. Něco podobného jsem osobně zažil ve volbách do EP v roce 2009. ČSSD tehdy zhruba tři měsíce před volbami dosahovala volební podpory dost přes 30%. A ve volbách do EP získala okolo 23%, tedy zhruba o 10% méně, nežli kolik jí přisuzovaly některé průzkumy veřejného mínění pár týdnů před volbami.

Prostě levicový a levostředový volič se příliš nezajímá o Europarlament a nechápe ani, proč by se zajímat měl. Nechápe, že na složení Evropského parlamentu záleží mj. výsledná podoba tzv. Green dealu anebo to, jaké bude všeobecné nadšení vést otevřenou válku proti Rusku na Ukrajině s využitím vojáků z k tomu ochotných zemí NATO. Zatím EP žádné korekce válečné politiky Evropské komise (EK) vůči ukrajinskému konfliktu a Rusku nebyl schopen.

Po 19 hodinách mlácení prázdné slámy a opakování notoricky známých pseudoargumentů a argumentů ve sněmovně se vládní koalice rozhodla prosadit své poněkud nadbytečné usnesení o tom, že Rusko je teroristickým státem, který představuje bezpečnostní riziko. Vůbec, „bezpečností riziko“ se stalo jakýmsi šiboletem posledních týdnů.

Příští průzkumy veřejného mínění ukážou, na kolik tato kampaň vedená proti A. Babišovi zabrala. Na kolik galvanizovala alespoň voliče vládní koalice a které skupiny voličů tato kampaň vedená vládou znechutila či dokonce odradila od účasti ve volbách.

Vláda zoufale potřebuje, aby evropské volby pro ni dopadly alespoň přijatelně. A to se obávám, že pokud k volbám přijdou především ukáznění voliči této koalice a naopak její odpůrci zůstanou doma při vědomí zbytečnosti volebního aktu ve volbách do EP, vláda to bude brát, jako potvrzení správnosti své politiky. To je velmi nebezpečné. A vlastně to představuje nepředstavitelné „bezpečnostní riziko“ pro tuto zemi.

Pokud si vláda vyloží volební výsledek vládních stran do EP jako úspěch, můžeme se „těšit“ na její další nesmyslné kroky. Zatím jsme, zaplať pánbůh, při všech ústrcích zejména ekonomického charakteru, alespoň naživu. Ale pokud se Fialova vláda po volbách do EP přikloní k hazardérské politice francouzského prezidenta Macrona, zvýší se riziko jaderného konfliktu s Ruskem. A na naše hlavy mohou padat bomby a rakety, ale bohužel nejen s konvenčními hlavicemi.

Prostě politiku by měli dělat lidé, kteří jsou schopni uvažovat o tom, že po písmeni A následuje písmeno B, po něm C a D. Ale takoví politici dnes ve vládním táboře prostě nejsou. A to je to nebezpečí a to je to riziko pro nás pro občany.

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pátek 22.3.2024 15:46 | karma článku: 29,92 | přečteno: 741x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,63 | Přečteno: 457x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Hodně drahá cesta premiéra ČR do Washingtonu

Premiér Fiala vyrazil do Washingtonu, kde bude zejména přijat americkým prezidentem Bidenem. Američané tak oceňují v případě českého premiéra podle všeho zejména to, jak vstřícně se chová k požadavkům amerických zbrojovek.

16.4.2024 v 11:06 | Karma: 34,94 | Přečteno: 1293x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Gerhard Schröder osmdesátníkem…

Za poslední dva roky nebylo v sousedním Německu – kromě předáků AfD – médii pronásledovanější osoby, nežli byl právě bývalý spolkový kancléř a bývalý předseda SPD, Gerhard Schröder.

9.4.2024 v 10:06 | Karma: 17,54 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Soumrak éry válečných štváčů...

Slovenská a česká pravice vkládaly velkou naději ve vítězství Ivana Korčoka ve II. kole prezidentské volby na Slovensku. Exponenti slovenské, ani české pravice teď nedokážou zakrýt zklamání, které v nich vzbudily výsledky voleb.

8.4.2024 v 15:47 | Karma: 34,21 | Přečteno: 1214x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Formuje se koalice ochotných pod vedením francouzského prezidenta...

..., která zasáhne do bojů proti Rusku na Ukrajině? Ukrajině docházejí vojáci. Už před půl rokem se dožadoval bývalý šéf ukrajinské armády, Zalužnyj, odvodu půl milionu ukrajinských mužů.

3.4.2024 v 15:15 | Karma: 15,70 | Přečteno: 415x | Diskuse
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno 

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Narušitelé jsou všude. Čínská rozvědka přitvrzuje, chlubí se i českým zářezem

23. dubna 2024

Premium Čínské tajné služby v posledních letech posilují svůj vliv a nebojí se ani prezentace na sociálních...

Sami máme málo. Evropa váhá nad systémy protivzdušné obrany pro Ukrajinu

23. dubna 2024  19:53

Mnohé evropské státy včetně Francie nejsou ochotné zříci se ve prospěch Ukrajiny svých...

Ursula von der Leyenová přijede v rámci předvolební kampaně do Prahy

23. dubna 2024  19:38

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová přicestuje v úterý 30. dubna do Prahy. V rámci...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 837
  • Celková karma 29,01
  • Průměrná čtenost 1920x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik