Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Narozeniny pana prezidenta Beneše

Edvard Beneš je muž, kterého nenáviděli po roce 1948 velmi intenzivně komunisté a dnes ho stejně intenzivně nenávidí česká pravice. Česká pravice mu vyčítá, že prý podlehl sovětskému vlivu, vlivu komunistů.

A blouzní o tom, že jako vrchní velitel československé branné moci mohl v únoru 1948 zakročit proti komunistům, kteří po demisi ministrů demokratických stran ovládli ulici. Ta realita tehdejšího Československa ovšem byla velmi složitá. Pokud by se část nebo dokonce podstatná část čs. armády postavila na stranu svého vrchního velitele, prezidenta republiky, který by ji vybídl k zásahu proti vyzbrojeným komunistickým bojůvkám, znamenalo by to občanskou válku. Protože i část armády a jejího vedení byla zkomunizována. Prostě, v ulicích měli komunisté v únorových dnech roku 1948 převahu podobně, podobně jako v listopadu 1989 měli převahu protikomunistické síly. Tak jak komunistický režim v únoru 1948 vznikl, tak i zanikl. Tedy na ulici.

Nekomunističtí ministři resp. nekomunistické strany nebyly schopny se domluvit při podání demise všech demokratických ministrů ani na společném postupu. Ministři za sociální demokracii buď nerezignovali anebo rezignovali později.

Zdravotními problémy pronásledovaný Jan Masaryk, který měl být největší oporou prezidenta a který se připravoval, že bude lídrem sociální demokracie v připravovaných svobodných volbách, selhal. To nemyslím ve zlém. Byla to pro něj osobně mimořádně složitá situace. Jeho pozice třetí síly a mostu mezi Východem a Západem neměla tehdy v polarizované české politice a polarizovaném světě naději na úspěch.

Stále více se přikláním k názoru, že Jan Masaryk byl pro komunisty velkým politickým trumfem. A že to byla spíše sovětská zpravodajská služba, která ho zlikvidovala jako potenciální nebezpečí. Prostě vyhodili ho z okna Černínského paláce. A tak Edvard Beneš, těžce nemocný, po mrtvici, s nemocným srdcem, zůstal sám. Když odcházel po komunistickém převratu naposledy z Pražského hradu, aby se uchýlil do Lán (a na Hrad už se nikdy nevrátil), použil větu, kterou kdysi použil na svém úmrtním loži skvělý římský císař Augustus: „Plaudite amici, comedia finita est! V překladu „Tleskejte přátelé, komedie skončila!“.

Druhé, co mu pravice vyčítá je jeho údajný příklon k Sovětskému svazu za války. Nebyl to ale Sovětský svaz, kdo zradil Československou republiku v Mnichově, ale byli to jeho spojenci, zejména smluvní spojenec, Francie. Tahle zrada Británie a Francie měla dalekosáhlý vliv na českou politiku, protože způsobila obrovské ponížení národa. Způsobila obrovskou morální škodu. Čs. armáda chtěla bojovat a mohla bojovat. Ale ne sama a určitě ne po boku s Rudou armádou, což by jen potvrdilo slova Adolfa Hitlera o Československu jako o letadlové lodi Sovětského svazu ve střední Evropě.

Prostě, všichni by se s radostí spojili proti Sovětskému svazu. A to Edvard Beneš dobře věděl. Znal tu ideologickou předpojatost západních velmocí. V průběhu války to byl první Sovětský svaz, kdo oduznal Mnichovskou smlouvu. Resp. akceptoval Benešovu myšlenku neplatnosti Mnichovské smlouvy. Teprve pak se rozhýbali naši západní spojenci. A to i přesto, že v čele Británie stál W. Churchill, který Mnichovany s jejich smlouvou s fašistickými velmocemi otevřeně pohrdal. Mělo Československo bojovat samo? V zemi byla více než třímilionová menšina Němců, z nichž devět desetin bylo nakaženo morem nacismu. Válka s Německem by se změnila v de facto občanskou válku čs. armády proti německým komunitám pohraničí a vice versa. Je nepochybné, že české země by v takové válce, pokud bychom bojovali sami, byly těžce zničeny a Němci by zavedli v Čechách a na Moravě okupační režim podobný tomu, který byl později v Polsku. Tedy otevřeně teroristický až genocidní. Kolik Čechů by zahynulo? Milion či více?

Prostě Beneš byl realista. Odešel do zahraničí. Věděl, že postupuje protiústavně, což mu dávalo prostor pro snadnější oduznání Mnichovské dohody v budoucnu.

Edvard Beneš zvládal dvě obří krize, což by bylo nad síly i jiných politiků. Neměl příliš silných spoluhráčů, zejména v únoru 1948, mezi vrcholnými politiky nekomunistických stran. Jeho formát neměl nikdo z nich.

Ale podívejme se na Edvarda Beneše také v letech 1919 – 1935. Byl skvělým ministrem zahraničních věcí. Konstruktérem Malé dohody a také konstruktérem smluv o obranné spolupráci s Francií a Sovětským svazem (tato smlouva byla ovšem podmíněna francouzskou vojenskou pomocí). E. Beneš byl místopředsedou národně socialistické strany až do chvíle, kdy byl zvolen v roce 1935 parlamentem prezidentem republiky. Zasloužil se o posílení socialistického a vlasteneckého charakteru této strany, která spolu se sociální demokracií byla hlavní oporou politiky Hradu v letech první republiky. Zasloužil se tedy o plně demokratický charakter předválečné ČSR mezi dvěma světovými válkami. Edvard Beneš si zaslouží naší úctu a nikoliv útoky a zpochybňování.

Jak to kdysi vyjádřil výstižně T. G. Masaryk: „Bez Beneše bychom republiku neměli“ (A bez něj by ji asi šlo těžko obnovit v roce 1945.).To, co řekl Masaryk plně vystihuje jeho organizátorskou roli při vzniku a upevnění nového československého státu, který vznikl na ruinách Habsburské monarchie.

28. května by pan prezident oslavil své dokonce kulaté 140 narozeniny. Připomeňme si ho!

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pátek 31.5.2024 14:21 | karma článku: 23,08 | přečteno: 465x

Další články autora

Jiří Paroubek

Ministr Dvořák řádí: plaťte, plaťte, plaťte…

Ministr Dvořák na CNN Prima News se opět předvedl. Tento úplně zbytečný ministr, jehož pracovní agendu může zastávat nějaký trochu kvalifikovaný (na rozdíl od něj) úředník ministerstva zahraničí, má nápady za stamiliony korun.

21.3.2025 v 13:40 | Karma: 28,69 | Přečteno: 553x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Trump s Putinem na cestě k míru

Včerejší 2,5 hodinový rozhovor mezi americkým a ruským prezidentem, jenž probíhal samozřejmě prostřednictvím tlumočníků, byl skvělou potravou pro světová média.

19.3.2025 v 12:45 | Karma: 23,69 | Přečteno: 461x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Cesta k chudobě

Byl to Václav Havel, který krátce po inauguraci prezidentem ČSSR prosadil uzavření mnoha československých továren vyrábějících široké spektrum zbraní všeho druhu. Vysvětloval to ideály humanity.

18.3.2025 v 9:40 | Karma: 28,78 | Přečteno: 644x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Otázky V. Moravce: přehlídka fanatismu a hlouposti

Po dlouhé době, mezi pracemi na zahradě jsem zasedl k odpočinku od fyzické práce k Otázkám Václava Moravce. Neudělal jsem dobře.

17.3.2025 v 15:00 | Karma: 33,78 | Přečteno: 830x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Vražedné plány islamistů v Sýrii

Dnes se objevilo ve světových médiích, že samozvaný syrský prezident Ahmad Šara, právě vydal ústavní listinu zaručující v Sýrii svobodu vyznání a práva žen.

15.3.2025 v 9:18 | Karma: 19,66 | Přečteno: 347x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Nejčtenější

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

16. března 2025

Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...

Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy

18. března 2025  11:20,  aktualizováno  20:23

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

20. března 2025  20:59,  aktualizováno  22:44

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...

Pokuta za dům bez kontroly vytápění. Češi ignorují povinné revize nařízené Bruselem

15. března 2025

Premium Bytové domy s patnácti a více byty musí mít kontrolu systémů vytápění. Kdo revizi nemá, vystavuje...

Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili

17. března 2025  16:28

Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...

Návraty lanovky z „vrchu lásky“. Čtvrtá generace se bude červenat a mrkat

22. března 2025

Vozila spartakiádní cvičence, zamilované na 1. máje i turisty. Než se loni kvůli technickým potížím...

SOCDEM slibuje nástupní mzdu 31 tisíc i třináctý důchod 10 tisíc k Vánocům

22. března 2025  7:05,  aktualizováno  15:50

SOCDEM slibuje 100 tisíc nových bytů v průběhu příštího volebního období či nástupní mzdu minimálně...

Bartoš přestal pít deset káv denně a jde do voleb. Jak oslabení Piráti vyjeli za lidmi

22. března 2025  15:47

Do podzimních voleb s novým vedením a několika neúspěchy za zády. Kampaň sice ještě oficiálně...

Američané se hrnou do Británie. Prchají kvůli Trumpovi, míní starosta Londýna

22. března 2025  15:17

Dlouholetý starosta Londýna Sadiq Khan si dovolil popíchnout amerického prezidenta Donalda Trumpa....

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

  • Počet článků 861
  • Celková karma 22,34
  • Průměrná čtenost 1882x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik