Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Bývalý český prezident se nezasloužil o stát?…

…A Milan Kundera se nezasloužil o rozkvět české kultury a o její známost zejména ve frankofonním světě?

Jakýsi podvýbor Poslanecké sněmovny rozhodl o tom, že na seznamu lidí doporučených k udělení státního vyznamenání nebudou ani Miloš Zeman, ani Milan Kundera. To, že tam nebude Bernd Posselt, šéf sudetoněmeckého landsmanšaftu, mě naopak nemrzí.

Tradiční lidovecká recidiva spočívající v nesmyslných návratech do minulosti, která je naštěstí už za námi a do níž patří také jakási jejich bludná představa o nějakém národním „dluhu“ vůči sudetským Němcům, naštěstí neprošla. Věřím, že ani naše IQ 107 na Hradě po této kartě nesáhne. Bylo by to pikantní, kdyby někdejší komunistický rozvědčík a později vysoká figura vojenského velení NATO, přišel sám s takovým návrhem.

Ale návrhy na udělení státních vyznamenání pro Miloše Zemana a Milana Kunderu naopak mají svou logiku. Miloš Zeman, a byly časy, kdy jsme se nemuseli mít osobně rádi, je velkou osobností české politiky. Dvojnásobný český prezident. Premiér, který vydržel celé volební období ve složitých podmínkách minoritní vlády. Předseda Poslanecké sněmovny. A předseda druhdy nejsilnější levostředové politické strany v zemi. A svého času nejsilnější parlamentní strany v zemi. Kdo jiný už by měl dostat nejvyšší státní vyznamenání?

Je to jen ukázka osobní malosti a hnusáckého charakteru těch ubohých poslanců, kterým Miloš Zeman s chutí a trefně říkal „šedé myši“, že se mu mstí i po odchodu do politického ústraní za to, že oni sami nikdy nedosáhnou jeho úspěchů a politické váhy. Prostě typický projev komplexu méněcennosti ubožáků, jejichž jména by měla být zveřejněna a zahrnuta hanbou. Je to opravdu pobuřující chovat se takovýmto způsobem k muži, který se nepochybně zasloužil o stát.

Činitelé hnutí ANO zdůrazňují u Miloše Zemana také jeho občanskou odvahu, s níž vystoupil vůči bývalému režimu. Co dodat…

Ti samí chudáci a duševní mrzáci, kteří odmítli zařadit třetího českého prezidenta do seznamu návrhů na státní vyznamenání, nepochybně byli těmi, kdo podpořili na Hrad v prezidentské volbě školeného komunistického vyzvědače, který by sloužil každému režimu. Sloužil komunistům a slouží dnes opět jiným zájmům.

Pokud jde o Milana Kunderu, ten už se nemůže ubohosti českého prostředí bránit. Závist, kterou vzbudil svým monumentálním literárním dílem a také tím, že dokázal, co dokázal jen málokdo, stát se mimořádně úspěšným spisovatelem v zemi Victora Huga a Emila Zoly a dalších literárních velikánů, je příliš silná.

Učím se několik let francouzsky. Rád bych někdy dosáhl určité výkonnostní úrovně v této řeči. A proto si umím představit, jak obrovský talent a to nejen jazykový, ale i literární musel projevit M. Kundera, když začal psát svá díla ne česky, ale francouzsky. Proto je dnes vnímán také jako nedílná součást francouzské kultury. A my Češi bychom měli být hrdí na našeho geniálního a fenomenálního krajana. Ale šedivé myši tentokrát povyrostly a změnily se v odporné krysy.

Zvykl jsem si za dva a půl roku na to, že vláda pětikoalice je zcela neschopná. Její ministři téměř neprojevují ani žádné jasné chvilky. Jejich vláda způsobila stagnaci ekonomiky a obří rozpočtové schodky. Zvykla si problémy vytvářet a ne je řešit. Teď mě jen napadá jeden z těch mnoha krizových problémů, které vůbec ani nenaznačuje, jak by je chtěla řešit. Mám na mysli výstavbu bytů pro mladé lidi, ať už cestou soukromé výstavby bytů s podporou státu (nikoliv jen hypotečním financováním), ale také a zejména bytů komunálních. Česko se propadlo v porodnosti a tato vláda se tímto problémem, který je pochopitelně multidisciplinární, vůbec, ale vůbec nezabývá. Zato má starost, jak utrácet ba přímo vyhazovat z okna desítky miliard korun ve zcela zbytečné a jak se zdá prohrané válce na Ukrajině. A tak tito její duševní trpaslíci zamítli udělení vysokých státních vyznamenání bývalému prezidentovi a geniálnímu literátovi.

Přiznám se, že pokud by naše IQ 107 na Hradě došlo k opačnému názoru nežli zlořečený podvýbor sněmovny, ocenil bych to a začal bych si myslet, že se v hodnocení jeho osoby přeci jen mýlím a veřejně bych to přiznal.

Jiří Paroubek

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Paroubek | středa 15.5.2024 15:28 | karma článku: 26,37 | přečteno: 650x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Skončete tu podělanou válku!

Poprvé od ukončení jednání o míru na Ukrajině mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku před dvěma lety, které ukončil rázným zásahem válkychtivý britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson neblahé paměti.

27.5.2024 v 11:22 | Karma: 8,69 | Přečteno: 236x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Čínský prezident na cestách v Evropě

Čínský prezident Xi se po několika letech vydal na návštěvu Francie. Oplatil tak nedávnou návštěvu francouzského prezidenta v Číně.

10.5.2024 v 13:50 | Karma: 22,65 | Přečteno: 588x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Můj přítel Jiří Horák

Když jsem si v jednom médiu přečetl včera článek ke 100. narozeninám Jiřího Horáka, mrzelo mě, že jsem sám o něm nic nenapsal.

26.4.2024 v 9:37 | Karma: 12,61 | Přečteno: 356x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

SOCDEM na cestě podrazů…

Od časů B. Sobotky, jehož je Šmarda věrným přítelem a učedníkem, strana Lidového domu nastoupila podivnou cestu. Cestu podrazů. Podrážela především voliče, kterým často slibovala hory s horáky.

25.4.2024 v 12:20 | Karma: 19,94 | Přečteno: 496x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,87 | Přečteno: 480x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Senát rozhodne o nové definici znásilnění i výši příspěvku na péči

29. května 2024  8:20,  aktualizováno  13:34

Změnu vymezení znásilnění v trestním zákoníku ze silou vynuceného na nesouhlasný pohlavní styk bude...

V Dillí naměřili rekordních 52,3 stupně. Šetřete vodou, nabádají úřady občany

29. května 2024  11:04,  aktualizováno  13:30

V indickém hlavním městě Dillí naměřili nový teplotní rekord 52,3 stupně Celsia. Za tento týden...

Na hřbitově v Petrohradu přibyla nová socha. Je to Prigožin s náhrobkem

29. května 2024  13:19

Zesnulý ruský oligarcha a šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin se v Rusku dočkal...

Posílili jste národní hrdost, řekl Fiala mistrům světa. Dostal podepsaný dres

29. května 2024  8:12,  aktualizováno  13:07

Premiér Petr Fiala uvítal v Kramářově vile hokejové mistry světa. Poděkoval jim za zisk titulu. „Je...

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč

  • Počet článků 842
  • Celková karma 25,66
  • Průměrná čtenost 1912x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik