Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vzpomínka na brněnský majálesový průvod 1955

Na studentská léta, která jsem strávila v brněnské Vyšší škole uměleckého průmyslu, která se později až do dnešních dnů dočkala několikerého přejmenování“, se nedá zapomenout.

V této vysoké budově budící respekt jak svým vzhledem, tak i umístěným poblíž gotického Petrova a protějšho kopce se starobylým hradem Špilberkem, jsem strávila podstatnou část svého mladého života.

Kde jsou ty časy, kdy jsem jako patnáctiletá vcházela do této impozantní budovy s masivními dubovými dveřmi s archaickou kovovou klikou? Tehdy ve mně vyvolávala její temná chodba s léty oleštěnými kamennými schody tísnivé pocity. Když jsem ji ale po čtyřech letech po maturitě opouštěla, bylo mi to líto. Končil zrovna měsíc květen, rozkvetlý máj, a já jsem si uvědomila, že mi zbudou již jen vzpomínky na chvíle strávené se spolužáky i s oblíbenými učiteli, na procházky po zšeřelém klikatém chodníčku nahoru ke Špilberku, na první nesmělá studentská dostaveníčka s polibky pod rozkvetlým bezem, na první lásky i první zklamání. Kde jsou ty časy „malin nezralých“?

A dnes, při tomto rozjímání, jsem si vzpomněla i na jednu významnou událost z té doby. Na první, ale bohužel i poslední studentský majáles, který se v Brně uskutečnil v roce 1955. Na tuto, tehdy oficiálně povolenou akci jsme se my studenti velmi těšili. Vždyť kromě povinných politických oslav, jako byly například „únorové události“, prvomájové průvody apod., se nekonalo téměř nic zajímavého. Pro nás byl studentský majáles vítanou změnou, do které jsme mohli vložit i kus své vlastní iniciativy a výtvarné invence.

Pro naše oddělení Drobného uměleckého průmyslu, který vedl náš „starý“, všemi oblíbený profesor pan Karl Langer, se pro nás stal majáles podnětem nevídaného nasazení. Dal nám za úkol navrhnout a vytvořit kašírované masky všech členů učitelského sboru. Každému z nás bylo určen jeden nebo dva obličeje některých z nich, a v masce vyjádřit jejich charakteristické rysy. Vítané byla i vtipná a výstižná karikatura. Já jsem měla například poměrně snadný úkol, vytvořit masku naší ruštinářky a tělocvikářky paní I.D., a profesora kreslení akad. malíře O.Z. Oba měli tváře s výraznými rysy, takže to pro mne nebyl žádný velkýí problém. .

Tento úkol byl pro mne i pro spolužáky přitažlivý, mohli jsme do něj vložit něj nejen své nápady, ale i kus studentské recese. No uznejte, koho by nebavilo vytvářet vtipné karikatury svých učitelů? A tak se nám to povedlo, všechny masky našich pedagogů, dokonce i ředitele školy, byly na jedničku s hvězdičkou.

A kupodivu všichni ti karikovaní přijali „svůj úděl“ statečně, s nadhledem, a bez protestů. Tedy až na jednoho, námi ne příliš oblíbeného, chemikáře L.Z. Spolužačka Pavla vystihla rysy jeho obličeje přesvědčivě, ale on, bohužel jediný z učitelů její výtvor nepochválil, dokonce ho považoval za svoji osobní urážku, a nedovolil, aby se maska v majálesovém průvodu objevila. A tak zatímco ostatní vykašírované atrapy důstojných tváří našich pedagogů se v ten májový den vesele producírovaly Brnem, maska našeho chemikáře, s drátěnými brejličkami a řídkými vlásky elegantně pojednanými s papírového motouzu, se smutně krčila v opuštěné školní budově.

Brněnský majáles 1955 se vydařil, byl veselý, až bujarý. Zúčastnila se ho nejen naše umprumka, ale přidaly se i některé brněnské vysoké školy, například Fakulta architektury a další. Každý z nás, účastníků průvodu, i ti, co nebyli „nositeli“ masek se patřičně „odvázali“,“ vytvořil si vlastní vizáž, aby při pochodu brněnskými ulicemi diváky zaujali. Přihlížejícím Brňanům se to líbilo, rozvernému průvodu z chodníků nadšeně mávali. Bylo to i pro ně vítané zpestření, spojené v té době i s nevídanou politickou satirou. Na výrazných cedulích a plátěných heslech v průvodu se objevila i kritika poměrů ve státě – nedostatku uhlí, zboží v obchodech, problémů ve školství, v průmyslu i v zemědělství. Je samozřejmé, že se to tehdejším papalášům nelíbilo, a pro příště udělili takovým a podobným akcím, důsledného „zaracha“... A nebylo se co divit... Situace se v té době ve „východním bloku“ vyostřovala, už v následujícím roce 1956 vypukla tzv. maďarská krize“, která byla, jak známo, násilně potlačena.

***

A tož tak... V dnešní době, kdy je naše Česká republika již 34 let demokratickým státem, a platí v ní podle Ústavy právo shromažďovací, jsou podobné akce, jako jsou různé průvody a klidné demonstrace, povoleny. Jen se musí předem nahlásit. Doufám, že to platí, a bude to platit i nadále.

Přeji vám krásné prožití májových dnů.

(Archivní snímky autorky textu).

Příprava majálesového průvodu u školy v Brně na Husově ulici 10.

Majálesový průvod Brnem

Masky učitelů a profesorů

Mobilní loutkové divadlo

Primánek dříve a maturant nyní

Profesoři kreslení E. R. a O.Z. (Figurálního a v plenéru).

Češtinář J.V. a ruštinářka I.D.

Účastnice majálesu (Já první zleva)

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Mirka Pantlíková | čtvrtek 2.5.2024 14:48 | karma článku: 14,43 | přečteno: 245x
  • Další články autora

Mirka Pantlíková

Premiéra filmu Svatá

Včera večer byla na ČT 1 uvedena premiéra filmu Svatá v hlavní roli s Jiřinou Bohdalovou. Film ve mně vyvolal rozporu plné pocity, a proto jsem se k němu rozhodla napsat tento komentář.

20.5.2024 v 10:25 | Karma: 24,17 | Přečteno: 1128x | Diskuse| Ona

Mirka Pantlíková

Znáte Baťovo město Zlín?

Ve druhé polovině 30. let minulého století se firma Baťa stala světovým koncernem, který již pod vedením bratra zakladatele fy Baťa, Tomáše Bati (1876 -1932) ) J. Ant. Bati, zaměstnávala na 32 tisíc pracovníků.

19.4.2024 v 19:38 | Karma: 18,49 | Přečteno: 468x | Diskuse| Ona

Mirka Pantlíková

Moje vzpomínka na ten den...

Dne 12. dubna 2024 uplynulo 63 let ode dne, kdy vyletěl do vesmíru první člověk, sovětský pilot kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin. Bylo mu 27 let. Tehdy to byla veliká událost, která mžikem obletěla celý svět.

13.4.2024 v 15:04 | Karma: 25,68 | Přečteno: 899x | Diskuse| Ona

Mirka Pantlíková

Můj nešťastný pátek v UNI Hobby

Dnes je Velký pátek, jeden z největších křesťanských svátků, den utrpení Ježíš Krista. V ten den, jak praví Bible Kralická, vzal všechny hříchy na sebe a obětoval se za nás, hříšníky. To je čin v dnešní době naprosto neslýchaný...

29.3.2024 v 15:27 | Karma: 24,38 | Přečteno: 700x | Diskuse| Ona

Mirka Pantlíková

Jak jsme slavili MDŹ

V době minulé, předlistopadové, se dbalo z moci úřední, aby na každém pracovišti proběhla důstojná oslava Mezinárodního dne žen.

8.3.2024 v 18:13 | Karma: 20,58 | Přečteno: 557x | Diskuse| Ona
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Podlé spiknutí“ v Hongkongu: za podvratnou činnost odsoudili 14 aktivistů

30. května 2024  6:40

Hongkongský soud shledal vinnými 14 prodemokratických aktivistů, kteří byli obžalováni na základě...

Přelom května a června bude bohatý na srážky, hrozí i přívalové deště či bouřky

30. května 2024  6:35

V následujících dnech bude počasí u nás ovlivňovat tlaková níže, která se bude udržovat nad střední...

Koalice napevno určí čas hlasování o vládním návrhu důchodové reformy

30. května 2024

Poslanci ve čtvrtek dokončí první čtení vládního návrhu důchodové reformy, která zvyšuje věk...

Co budou dělat končící europoslanci? Zvažují zkusit politiku i návrat k profesi

30. května 2024

Premium Sedm současných europoslanců z jedenadvaceti se po nadcházejících volbách do parlamentních lavic v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 334
  • Celková karma 21,29
  • Průměrná čtenost 719x
Povoláním výtvarnice - kreslím, fotografuji, píši, zajímám se o vše, někdy i o politiku. Zlobí mě lež, pokrytectví, nespravedlnost, nesoulad ve společnosti - i v mezilidských vztazích. Publikace mých článků a fejetonů v různých časopisech, knížka vzpomínek a příběhů, Vyprávěnky. 

mpantlikova@seznam.cz

Seznam rubrik