Foto

Co se týče toho utajování či neutajování, tak ono se tehdy nevědělo, kolikátý pokus se konečně podařil a kolik jiných odvážlivců má někde tajný symbolický hrobeček.

A kdoví, proč Gagarin nakonec havaroval se stíhačkou a kde má hrobeček on.

Ale pravda je, že vlézt do sovětského raketostroje vyžadovalo mimořádné hrdinství a nezdolnou lásku k Sovětskému svazu. Nakonec, měl jinou možnost?

Foto

Máte pravdu, pane Dvořáku. Děkuji za přečtení mojí vzpomínky.

Foto

K tajnosti bych ještě doplnil, že dlouho po Gagarinově letu byla utajována podoba jeho kosmické lodě. Našel jsem článek, vydaný rok po této události, kde redaktor stále (chybně) spekuloval, jak asi mohla ta loď vypadat. Utajen byl i způsob přistání. Gagarin přistál na padáku, ale to nesměl prozradit, protože jinak by jeho rekordní let nebyl uznán leteckou asociací (pravidla předepisovala přistání v kabině)

Dlužno také připomenout, že ta loď byla souběžně vyvíjena i jako automatická špionážní družice. Pro tento účel jich také bylo vyrobeno a vysláno řádově víc než s lidmi.

Foto

Děkuji za komentář se zajímavými poznámkami. Já se v této oblast moc nevyznám - al věřím, že to tak asi bylo. My, obyčejní lidé, jsme se v té době málokdy dověděli skutečnou pravdu. Ta se na veřejnost dostávala až později, a po kapkách. Děkuji Vám, pane Jelene, za zastavení.

JK

Prý tou dobou nebylo v obchodech máslo a lidi říkali My nechceme margarin, ať ho žere Gagarín. Tak takové to tehdy bylo

Foto

To si nevzpomínám, pane ftipálku. Ale tenkrát těch politických vtipů byli o neurékom. Víc než dnes...

PK

(Není se co divit – obvyklá věc v tehdejší době kdy byl svět rozdělen „studenou válkou“. A SSSR s USA v této oblasti spolu soutěžily).

Zdroj: https://blog.idnes.cz/pantlikova/moje-vzpominka-na-ten-den.Bg24040533

Nemáte tak docela pravdu. Američané rozhodně netajily své plány. Sověti se však tak moc báli neúspěchu, že své úspěchy sdělovaly se zpožděním. Neúspěchy vůbec.

Foto

Já jsem se o Američanech a ve svém článku nezmiňovala, ale o Sovětech. Ale děkuji Vám za příspěvek.

Foto

Trčálka už máte, už Vám můj lajk neublíží.

Přiznám se, že naší generaci adorace Gagarina lezla krkem. Všechno, co šlo ze Sovětského svazu, nám lezlo krkem, s výjimkou protirežimních umělců. Ale uznávám, že odvahu měl.

Foto

Být na houbách není špatné, ale být na ně sezóna.

MP

"Let je vám majore dvacet sedm..." jj, letí to. Také jsem o něm psal, když to bylo 60 let. Byl jsem tehdy malý kluk, ale pamatuji si to, jako by to bylo včera .

Foto

Pane Miroslave, děkuji Vám za poznámku. Chtěla jsem k článku přiložit moji tehdejší kresbu malenovického hradu, ale nepovedlo se mi to. Mám s tou změnou blogu iDNES problémy. Zdravím.

Možná už to neplatí, ale pokud si vzpomínám, používat velká písmena v titulku článku je nekorektní. Jinak samozřejmě v té době, kdy Gagarin vyletěl do vesmíru jsme z toho byli všichni paf. Ale že bych byl z toho ještě dnes celý pryč jako autorka, to tedy skutečně říci nemohu. V tom výjimečně souhlasím níže s paní Valíkovou.

Foto

Buďte klidný, pane Šťastný, nejsem z toho dneska paf., ani tenkrát, měla jsem jiné starosti. Jen jsem zavzpomínala . a vyzkoušela změněný blog... A myslím "komu čsest, tmu čest". Zrovna tak jsme později zírali, když američtí kosmonauti přistáli na Měsíci. Jinak vřelé díky za rádoby vtipnou poznámku.

Foto

Napsala jste o tom, že se dopředu vše utajovalo: Není se co divit – obvyklá věc v tehdejšá době kdy byl svět rozdělen „studenou válkou“. A SSSR s USA v této oblasti spolu soutěžily

Zdroj: https://blog.idnes.cz/pantlikova/moje-vzpominka-na-ten-den.Bg24040533

Nemáte pravdu. USA o startech kosmických lodí dopředu informovaly.

Foto

Flaško, vím, že s porozuměním textu máte problém, ale:

Tato událost byla Sověty až do poslední chvíle uchovávána v tajnosti. (Není se co divit – obvyklá věc v tehdejší době, kdy byl svět rozdělen „studenou válkou“. A SSSR s USA v této oblasti spolu soutěžily).

Zdroj: https://blog.idnes.cz/pantlikova/moje-vzpominka-na-ten-den.Bg24040533

Sověti utajovali, velmoci soutěžily v dobývání vesmíru. Ale nikoli v utajování, to v textu není. Pěkný den.

LU

Kozmická súťaž medzi ZSSR a USA mala pre ľudstvo veľa pozitívneho.

Po páde komunistickej režimu v Moskve nastala kozmická spolupráca medzi Ruskom a USA, ktorá pokračuje dodnes.

Ruská kozmická raketa MS-24 odštartovala na ISS 23.3.2024, posádku tvorili ruský kozmonaut Oleg Novickij, americká astronautka z NASA Loral O'Harová a Bieloruska Marina Vasilevská.

Po ukončení misie na ISS ruská vesmírna kapsula v sobotu 6.4.2024 bezpečne pristála v stepi v Kazachstane s Rusom Američankou a Bieloruskou.

Foto

Díky za připomenutí, já jsem letos v tom fofru (přijímací zkoušky) na Gagarina zapomněla. Byl to sympaťák.

Foto

Děkuji Vám, paní Jarmilo, zatzájem o můj článek. Srdečně Vás zdravím.

  • Počet článků 334
  • Celková karma 21,29
  • Průměrná čtenost 719x
Povoláním výtvarnice - kreslím, fotografuji, píši, zajímám se o vše, někdy i o politiku. Zlobí mě lež, pokrytectví, nespravedlnost, nesoulad ve společnosti - i v mezilidských vztazích. Publikace mých článků a fejetonů v různých časopisech, knížka vzpomínek a příběhů, Vyprávěnky. 

mpantlikova@seznam.cz

Seznam rubrik