Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Moje curriculum vitae

Přiznám se, že k napsání tohoto článku mě inspiroval článek blogerky Jany Slaninové,  její  životní a  pracovní peripetie  týkající se její  přípravy na zaměstnání a posléze i   jejího praktického uplatnění v životě.. 

 

Já  měla  vlastně v životě štěstí. Od mládí jsem stále kreslila a malovala -  vzpomínám si, že jako dítě jsem si vystřihovala obrázky z novin a časopisů  a nalepovala si je do sešitu. Tenkrát  to byly hlavně kresby našich českých malířů  Mikoláše  Alše a Josefa  Mánesa. Po ukončení základní  devítileté školy jsem se na brněnskou  uměleckoprůmyslovou  školu  dostala hned po úspěšných talentových zkouškách. 

Po maturitě bych ráda pokračovala ve studiu  na vysoké Umprum,  ale dostat se tam bylo naprosto beznadějné. V republice byly tehdy pouze tři vysoké školy tohoto zaměření - v Praze, Brně a Bratislavě, ročně se tam přijímal jen omezený počet žáků  - a přednost měly děti  těch "privilegovaných,"  anebo  děti našich známých umělců. Možná  bych se tam dostala až po letech, po několika opakovaných přijímacích zkouškách - to by bylo moc nadlouho, a proto  jsem se o  to  (i na radu učitelů)  ani nepokusila - a nastoupila do zaměstnání. Nejdřív to bylo na umístěnku do zlínského Domu pionýrů a mládeže  jako vedoucí kroužků výtvarné výchovy. Tato práce s dětmi mě bavila, ale prostředí tam bylo silně zpolitizováno, což mě otravovalo... A pak, tato činnost mi neskýtala žádnou perspektivu vývoje - leda si udělat pedagogickou nadstavbu  a  pokračovat jako učitelka - a to mě vůbec nelákalo. Našla jsem si  tedy jinou práci, pak jsem se v jednadvaceti  vdala  a  záhy se mi narodily dvě děti. 

Po ukončení krátké mateřské dovolené jsem pokračovala jako grafička v Krátkém filmu Praha, studia Zlín (Gottwaldov - Kudlov). Tam jsem pracovala přes  dva roky, líbilo se mi tam, ale tuto práci jsem  musila bohužel opustit. Manžel započal řádné studium na VUT v Bratislavě a já jako živitelka rodiny jsem byla nucena  najít si práci ve městě, abych mohla vodit děti do jeslí, a později školky.  V jednom větším zlínském  propagačním podniku  jsem si našla práci návrhářky reklamních  poutačů, a po jeho reorganizaci jsem dokonce po nějaký čas pracovala  jako  aranžérka a  návrhářka  potravinářských výloh. Nevadilo mi to, naučila jsem se dalšímu řemeslu - a  mezi aranžéry byla legrace... Vyhrávali jsme různé soutěže - bylo  to  tam v mladém kolektivu docela prima.   

Pak jsem měla konečně štěstí, po jakémsi konkurzu jsem získala místo designerky,  průmyslové návrhářky, ve velkém  průmyslovém závodě, v podniku  na zpracování plastů.  A moje činnost?  Finální úprava výrobků - potisky válcovaných materiálů, (folií PVC) a podlahovin, nafukovacích  hraček a obalovin - tašek. Pracovala jsem tam po dobu 17 let,  až do odchodu do důchodu (tehdy v 55 letech). Pak jsem  ještě deset let podnikala  samostatně doma, jako OSVČ  - obor užitá grafika.  

Po dobu  mého  tzv. produktivního života jsem vystřídala několik  podniků, ale nikdy jsem toho nelitovala. Bylo to stále v oboru, a vždy jsem se  tam  naučila  i  něco navíc. Měla jsem štěstí, pro mne byla  moje práce  vždycky  koníčkem  a  zálibou.

A kreslím i teď, stále mě to baví, stále se mám co učit. Dnes, kdy jsem již doma, mě kupodivu kromě toho kreslení baví i  jiné práce, které mě dřív  spíš nudily. Dokonce i  pečení a vaření… Mám teď víc času, zkouším  různé recepty z internetu  a  podobně. A naše rodina, která se utěšeně rozrůstá, to vítá. Víte, ono někdy ani  nezáleží  jakou práci děláte, ale na tom, jestli v té  práci najdete skutečné zalíbení. 

 

Chorvatsko3
Podzim
Kukuřice
Mirek
Astry
Vrány
Potisk na nafukovacím kole z PVC
Detail, Budulínek
Rybička
Ilustrace
Vánoční výloha2
Vyprávěnky
Tužkou, perem, akvarelem.
Tužkou, perem, akvarelem

 

Autor: Mirka Pantlíková | pátek 30.11.2018 19:19 | karma článku: 21,47 | přečteno: 772x
  • Další články autora

Mirka Pantlíková

ČT prý nutně potřebuje peníze na svůj provoz

Včera jsem se zájmem sledovala jednání v poslanecké sněmovně, ve které se projednávala a schvalovala novela mediálního zákona, ve které bylo zahrnuto i navýšených rozhlasových a televizních koncesionářských poplatků.

13.7.2024 v 15:08 | Karma: 36,87 | Přečteno: 1195x | Politika

Mirka Pantlíková

Výlety do blízkého okolí Zlína

Asi 11 kilometrů od Zlína nad údolím Březnického potoka a v blízkosti obce Březůvky se nachází přírodní rezervace s mokřady a chráněnou flórou a fauno, Uhlisko.

29.6.2024 v 16:09 | Karma: 17,17 | Přečteno: 266x | Diskuse | Ostatní

Mirka Pantlíková

Premiéra filmu Svatá

Včera večer byla na ČT 1 uvedena premiéra filmu Svatá v hlavní roli s Jiřinou Bohdalovou. Film ve mně vyvolal rozporu plné pocity, a proto jsem se k němu rozhodla napsat tento komentář.

20.5.2024 v 10:25 | Karma: 24,60 | Přečteno: 1158x | Diskuse | Ona

Mirka Pantlíková

Vzpomínka na brněnský majálesový průvod 1955

Na studentská léta, která jsem strávila v brněnské Vyšší škole uměleckého průmyslu, která se později až do dnešních dnů dočkala několikerého přejmenování“, se nedá zapomenout.

2.5.2024 v 14:48 | Karma: 14,43 | Přečteno: 248x | Diskuse | Ona

Mirka Pantlíková

Znáte Baťovo město Zlín?

Ve druhé polovině 30. let minulého století se firma Baťa stala světovým koncernem, který již pod vedením bratra zakladatele fy Baťa, Tomáše Bati (1876 -1932) ) J. Ant. Bati, zaměstnávala na 32 tisíc pracovníků.

19.4.2024 v 19:38 | Karma: 18,49 | Přečteno: 476x | Diskuse | Ona
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Meloniová na rozcestí. Hlas pro von der Leyenovou jí dá moc, Salvini však hrozí

17. července 2024  11:29

Giorgia Meloniová je klíčovou figurou ve volbě nového vedení Evropské komise. Přesněji řečeno...

Vláda teď nerozhodne o materiálech spojených s Green Dealem, rozhodl premiér

17. července 2024  5:45,  aktualizováno  11:23

Kabinet Petra Fialy nerozhodne zatím o trojici materiálů souvisejících s Green Dealem, jen o nich...

Česko vyslalo na pomoc Bulharsku hasiče a vrtulníky. Hoří tam hektary lesa

17. července 2024  11:19

Čeští hasiči se vydali na pomoc Bulharsku, kde se ve Starozagorské oblasti šíří rozsáhlé požáry....

Není to špatné. Starostka Paříže se koupala v Seině, aby ukázala její čistotu

17. července 2024  11:16

Starostka Paříže Anne Hidalgová a šéf organizačního výboru olympijských her Tony Estanguet se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 336
  • Celková karma 22,31
  • Průměrná čtenost 720x
Povoláním výtvarnice - kreslím, fotografuji, píši, zajímám se o vše, někdy i o politiku. Zlobí mě lež, pokrytectví, nespravedlnost, nesoulad ve společnosti - i v mezilidských vztazích. Publikace mých článků a fejetonů v různých časopisech, knížka vzpomínek a příběhů, Vyprávěnky. 

mpantlikova@seznam.cz

Seznam rubrik