Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Muži jsou převážně báječní

Říkala jsem si, že na téma "ženy versus muži" psát nebudu. Ale tak nějak musím. Téma to pro mne bylo nezajímavé, protože se k němu vyjadřuje snad každý. Každý se cítí kvalifikován - je přeci ženou či mužem, tak o tom ví všechno. Autorky chrlí jeden nářek za druhým "muži jsou z Marsu, ženy z Venuše", "muži jsou strašní, nesklápějí po sobě záchodové prkénko", "všichni muži jsou blázni do rychlých aut a prsatých blondýn" a podobně... Je to stále o tom samém - jak strašlivě jsme rozdílní, jak spolu ženy a muži mohou koexistovat jen za cenu obrovských ústupků a obětí. Já s takovým pohledem na svět jednoduše nemůžu souhlasit. Muži jsou prostě převážně báječní a basta.

Muži jsou prostě báječníBob Mitchell/Corbis

V ranném mládí jsem přečetla tuny psychologických a pseudo-psychologických knih na téma lidské motivace a lidské vztahy.
Dočetla jsem se o jakémsi archetypu MUŽE a ŽENY. Podle mnohé literatury, článků v Cosmopolitanu a jiných genderově vymezených tiskovin existuje jakýsi "MUŽ", skečovitá karikatura, tvor jehož jediným zájmem je množit se, lovit, řídit životy jiných, prosazovat se, nikdy neplakat, řídit rychlá auta a otáčet se za prsatými blondýnami. Archetypální MUŽ je neohleduplný sobec bez vyšších emocí, rozsévač a přirozený záletník.

Nikdy jsem takového MUŽE nepotkala. Znám ale spoustu báječných kluků, chlapů a pánů.

Znám muže kteří pláčou, znám muže kteří si občas neví rady, znám muže dvacet let bezhlavě zamilované do jedné ženy, znám muže kteří mají "mateřské" pudy, kteří vlastní děti zatím nemaje tráví víkendy "babysitováním" kamarádčiných batolat, znám muže kteří rádi žehlí, znám muže kteří nosí make-up a nejsou homosexuálové, znám muže kteří neumí paralelně parkovat, znám muže které vůbec nezajímají Ferrari, znám krásné muže kteří jsou až dojemně věrní svým partnerkám i když mají kolem sebe spousty chtivých svůdnic, znám muže kteří to mají i jinak, znám muže kteří .... prostě znám spoustu mužů, na které zoufale nepasuje většina z obecných charakteristik MUŽE a přitom jsou v mých očích mužní, charismatičtí a nejsou to žádní bezbarví chcípáčci.

Ze všech mužů které znám je onomu obecnému popisu MUŽE nejblíže pravděpodobně můj dědeček. Vládne tvrdou rukou, čaj by si sám neuvařil a nejlepší místo pro ženu vidí za plotnou mezi kupou děcek. Každé sukni okolo organizuje život a dalo by se říci, že je tak trochu despota a lehký šovinista.
Jediný, kdo je z jeho obecných přístupů generálně pardonován jsem já.

Nikdy mi nehovoří do řízení, neptá se mne co jsem vařila, nezakazuje mi manipulovat se stroji a zařízeními a nekupuje mi k vánocům vysavač.
Ač všechny ženy našeho rodinného klanu bez rozdílu věku z něj mají panickou hrůzu, my spolu vycházíme dá se říci velmi dobře. Střetáváme se s noblesou anglických plnokrevníků, různé názory si sdělujeme, neválčíme spolu a nepokoušíme se jeden na druhého napasovat svoje světonázory.

Když se na to podívám trochu s odstupem, vidím, že z něj MUŽE, dělají okolní ŽENY. Tváří se bezradně když mají vyměnit kolo u auta, k plotně ho nikdy nepustily a pasují se do role neschopných štěbetavých slepiček závisejících na jeho příjmech a na tom, že se on a jen on "nějak" postará. Za existencí MUŽů nemohu vidět nic jiného než lenost ŽEN vzít svůj život do vlastních rukou, ŽEN které mají strach z odpovědnosti a nejsou schopny ani ochotny být mužům rovnoceným partnerem.

Víte, myslím, že když mnohé ŽENY přestanou být zapšklými a mudrujícími ŽENAMI, ale budou příjemnými, usměvavými a ženskými ženami, že ze všech těch ošklivých, nesnesitelných a nepochopitelných MUŽů v jejich okolí se jako mávnutím čarovného proutku stanou úplně obyčejně báječní muži.

Autor: Eva Pallotto | pátek 10.8.2007 14:07 | karma článku: 40,71 | přečteno: 5873x
  • Další články autora

Eva Pallotto

Byla jsem mladistvá intelektuálka

Utrápit se nad snižováním důchodků je nedůstojné. Cítit tíhu světa na svých bedrech a vnímat pokrytectví naší doby je daleko vznešenější. Problémy všehomíra? Moje problémy.

9.1.2012 v 18:12 | Karma: 33,10 | Přečteno: 4492x | Diskuse | Společnost

Eva Pallotto

Doba šílená: Sex sex sex, všude samej sex...

Chci jen předeslat - co se životního stylu týče, jsem ultraliberál. Zastávám názor, že největšími moralisty jsou zpravidla ti, kdo mají nejméně příležitostí hřešit. Ráda bych se věnovala tématu přesexualizace naší doby, ale rozhodně v tom nehledejte, že bych snad nabádala k návratu „tradičních hodnot“. A jak už to tak u mých blogů bývá, nehledejte tady vlastně žádné odpovědi, ale jen a jen otázky...

14.11.2011 v 8:36 | Karma: 45,39 | Přečteno: 26928x | Diskuse | Společnost

Eva Pallotto

Proč jedna a jedna ve skutečnosti nejsou dvě

„To je jasné, jako že jedna a jedna jsou dvě,“ je oblíbený argument těch, kdo mi vymlouvají můj zatrolený relativismus. A já na to: „a co je na tom jasného? Jasného na tom není nic. Jedna a jedna ve skutečnosti rozhodně dvě nejsou. Někdy je to jedna, někdy dvě a kousek... prostě podle situace...“ A oni, že kecám a že by si to rád poslechli. Toš, když se vám bude chtít, podebatujme o tomto:

24.10.2011 v 8:36 | Karma: 33,21 | Přečteno: 7822x | Diskuse | Věda

Eva Pallotto

Buďme monogamní! Je to výhodné!

I když je sociální darwinismus trochu démodé a aniž bych rozporovala svoje dávné tvrzení, že lidé nejsou labutě, po přečtení tohoto článku bych chtěla k debatě nabídnout ještě další dva argumenty pro to, proč je monogamie pro lidstvo výhodná.

18.10.2011 v 15:08 | Karma: 35,97 | Přečteno: 9670x | Diskuse | Společnost

Eva Pallotto

Jak farmář kedlubničku nesklidil, ale hodně na ní vydělal

Véna Vaškůj byl vždycky takovej ňouma a ťululum. Kluci se mu smáli, na koupališti ho házeli do hluboký vody, protože věděli, že Véna plavání před holkama jen předstírá a na mělčině se pod vodou odstrkuje nohou. Vytáhli ho vždycky přitopenýho a nezapomněli mu stáhnout plavky, aby příště nemachroval. A Véna tehdá hrozil pěstičkou: "Jen počkejte, já vám ukážu, vy hajzlové!"

5.9.2011 v 20:20 | Karma: 32,31 | Přečteno: 4497x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Čelíme střetu civilizace a barbarství, řekl Netanjahu v Kongresu

24. července 2024  20:27,  aktualizováno  22:34

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úvodu projevu v americkém Kongresu řekl, že svět čelí střetu...

Vláda se shodla na novém českém eurokomisaři. Má jím být ministr Síkela

24. července 2024  18:16,  aktualizováno  21:41

Vláda rozhodla, že kandidátem České republiky do Evropské komise bude ministr průmyslu a obchodu...

Policie odvolala pátrání po čtrnáctileté dívce z Tachovska

24. července 2024  14:59,  aktualizováno  21:26

Policisté pátrali po čtrnáctileté dívce z Tachovska, která v úterý před půlnocí odjela se svým...

Britský generál varuje před „osou čtyř“ a mstivostí Rusů. Žádá přípravu na válku

24. července 2024  21:18

Britská armáda musí být do tří let připravena vést válku proti „ose převratu“, kterou tvoří Rusko,...

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

  • Počet článků 151
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 8485x
"Dokážu žít s pochybnostmi, nejistotou a neznámem. Určitě je mnohem zajímavější žít s otázkami, na které máme nejistou odpověď, než mít jisté odpovědi, které mohou být nesprávné. Mám jen přibližné odpovědi a různé stupně jistoty o různých věcech. Nejsem si absolutně jistý ničím, o mnoha věcech nic nevím - třeba o tom, zda má vůbec význam se ptát, jaký je smysl života a co taková otázka znamená. Budu o tom chvíli přemýšlet a když na to nepřijdu, budu prostě přemýšlet o něčem jiném. Nemyslím, že je nutné mít na všechno odpověď. Nemám strach z toho něco nevědět, být ztracený v podivném světě, kterému nerozumím a ve kterém nemám přesné určení - protože tak to prostě je, alespoň si to o něm myslím, asi. Nebojím se toho." / Richard P. Feynman/

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Oblíbené blogy

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky