Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tož demokracii bychom měli, teď ještě nějaké ty demokraty

Často si bereme do úst Švýcarsko jako vzor blahobytu a vyčítáme politikům našim, že se nemáme jako ti Švýcaři. Když vynecháme historické, geografické a další důvody a zaměříme se jen na lidi, tak rozdíl je zásadní. 

Půjčil jsem si citát od tatíčka Masaryka, který je nesmírně pravdivý, protože demokracii nedělají jen demokratické instituce, právní stát, svobodné volby atd, ale především lidé.

Jejich chování, o kterém by někdo mohl říct, že není podstatné, je zásadní ingrediencí, bez které to nejde. Předvedu své vzdělání a přidám ještě "Bude-li každý z nás z křemene, je celý národ z kvádrů". Na každém z nás záleží, na každém našem drobném rozhodnutí ve všedním životě. Stokrát denně stojíme na křižovatce, jak se zachováme. A nejen z hlediska zákonů, ale také, a řekl bych především, morálky nebo aspoň slušného vychování. Není pravda, že všechno, co zákon nezakazuje, je povoleno. To by bylo sakra málo! Naše rozhodování by měla ovlivňovat také morálka a v neposlední řadě zdravý rozum. Kritické myšlení, chcete-li.

Často si bereme do úst Švýcarsko jako vzor blahobytu a vyčítáme politikům našim, že se nemáme jako ti Švýcaři. Když vynecháme historické, geografické a další důvody a zaměříme se jen na lidi, tak rozdíl je zásadní. Uvedu příklad.

V roce 2012 proběhlo v alpské zemi referendum. Otázkou bylo, zda se má uzákonit šesti týdenní dovolená místo dosavadní čtyř týdenní. Prodloužení dovolené z dvaceti na třicet dnů ročně odmítlo 67 procent hlasujících. Návrh prošel jen v jediném ze 26 kantonů. Občané Švýcarska tak dali za pravdu vládě a zaměstnavatelům, kteří varovali, že delší dovolená zvýší cenu práce, tím připraví domácí ekonomiku o miliardy a může vést i k propouštění. Vzali zřejmě v úvahu i možnost, že by firmy mohly kvůli vyšším nákladům přestěhovat své provozy do zahraničí.

Umíte si představit, jak by takové referendum dopadlo u nás? Ještě veselejší otázka by byla, zda se mají snížit daně! Ale ono vlastně takové nevyhlášené referendum u nás právě probíhá. Mám na mysli zvýšení daně z nemovitosti. Shodneme-li se na tom, že je to daň majetková, měla by vycházet z hodnoty majetku. Pokud se hodnota majetku zvyšuje, měla by se logicky zvedat i ona. V případě Prahy se hodnota nemovitostí za posledních 7 let v podstatě zdvojnásobila, přesto někteří majitelé očekávají, že daň zůstane stejná jako v době, kdy se dala garsonka koupit za 200.000. Totéž je to samozřejmě u půdy. Můj nebožtík známý skupoval po revoluci pole na severu Čech a platil 5 korun za m2. Říkal, že když se cena zvedne na 10, tak vydělá 100 %. Skutečnost mnohokrát předčila očekávání, takže jeho syn je dnes bohatým mužem, ježto cena metru čtverečního se pohybuje mezi třiceti a čtyřiceti korunami. Nejjednodušším řešením by bylo, kdyby byla daň z nemovitosti nějakým vzorcem navázána na tržní cenu předmětného majetku a podobné debaty by odpadly.

A teď zpátky k těm demokratům. Švýcaři v tomto referendu dokázali upřednostnit zájem celku před zájmem svým, ovládli chuť na další dva týdny u moře ve společnosti svých dětí a vnoučat. Dokázali takříkajíc odložit svou spotřebu, své bažení. Hlasovali proti svému okamžitému a individuálnímu zájmu ve prospěch celku a budoucnosti. Chapeau!

Až tohle dokážeme i my, pak se nebudu bát, koho si v příštích volbách zvolíme. Zatím to vypadá spíše naopak. Polovina obyvatelstva věří nereálným a nefinancovatelným slibům, nechává se fanatizovat falešnými proroky a děsit jejich strašením. Netuší, že každá další epizoda pod jejich případným vedením nás posune směrem na Východ. Tedy pryč od Švýcarska.

                                                

Autor: Ondřej Šebesta | pondělí 11.3.2024 7:00 | karma článku: 32,20 | přečteno: 2171x
  • Další články autora

Ondřej Šebesta

Víčka PET lahví

Opět nám někdo (stát) ukrojil kousek svobody v domnění, že jsme nesvéprávní hlupáci, kteří nedokážou po vypití lahve víčko našroubovat zpět. Počítá s tím, že jsme všichni nedisciplinovaní polointeligenti.

10.6.2024 v 7:00 | Karma: 31,01 | Přečteno: 817x | Diskuse| Politika

Ondřej Šebesta

Nevratné poškození: Jak naše dcery propadají transgenderové mánii

Lékaři nedostatečně zkoumají, zda jde skutečně o „dysforii“, což je odborný název pro pocit, že se někdo narodil ve špatném těle, nebo o problémy dospívání, hledání identity či jiné psychické problémy teenagerů.

3.6.2024 v 7:00 | Karma: 24,98 | Přečteno: 615x | Diskuse| Politika

Ondřej Šebesta

Císařovy nové šaty 3: Zemědělství

Vnímám jasně, jak velký problém je pro zemědělství klima a počasí, ale chce se mi říci, že covid poznamenal snad všechny obory právě kromě zemědělství.

27.5.2024 v 7:00 | Karma: 10,74 | Přečteno: 184x | Diskuse| Politika

Ondřej Šebesta

Fico zasel vítr a sklidil bouři

Ani přes tragickou událost nemůžeme zapomenout, jaký byl jeho politický styl, jakými slovy častoval své politické rivaly včetně paní prezidentky Čaputové.

20.5.2024 v 7:00 | Karma: 25,02 | Přečteno: 662x | Politika

Ondřej Šebesta

Dům po babičce, dotace do kultury, sponzoring státních firem

Tento text je součástí seriálu „Císařovy nové šaty“, ve kterém jsem slíbil na pokračování nazývat věci pravými jmény.

13.5.2024 v 7:00 | Karma: 26,13 | Přečteno: 532x | Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Humanitární molo v Gaze se odstraní. Je to jen kvůli počasí, ubezpečují USA

15. června 2024  9:08

Spojené státy dočasně odstraní nákladní molo, které vybudovaly pro přepravu humanitární pomoci do...

Začíná mírová konference o Ukrajině, zúčastní se i Pavel. Moskva summit kritizuje

15. června 2024  8:47

Zástupci desítek zemí světa se v sobotu sejdou v luxusním resortu nad Lucernským jezerem ve...

Prezident Pellegrini nastupuje do úřadu. Složí slib, mezi hosty bude i Zeman

15. června 2024

Vítěz dubnových prezidentských voleb na Slovensku Peter Pellegrini v sobotu složí slib a ujme se...

Páteční požáry ve středních Čechách způsobily milionové škody, uvedli hasiči

15. června 2024  7:30,  aktualizováno  7:54

Páteční požár skladové haly v Brandýse nad Labem způsobil škodu 50 milionů korun. Je dohašen, na...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

  • Počet článků 391
  • Celková karma 22,80
  • Průměrná čtenost 641x
Jsem autorem časopiseckých sloupků, tří sbírek anekdot, monografie o herci a spisovateli Pavlu Boškovi, několika dokumentárních filmů z cest do Afriky a USA, spoluautorem knihy rozhovorů s Nestory české advokacie a cestovních deníků z poutí do Santiaga de Compostela. Překládám knihy a dramata z němčiny. Věnuji se aktivně folkové hudbě, jsem autorem asi padesáti písniček, které jsou pravidelně prezentovány v Balbínově poetické hospůdce.

Seznam rubrik