Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč musím volit mezi mateřstvím a tvorbou? Proslov na Lvech byl přerušen!

Její apel se snažím pochopit už od sobotního večera a nějak mi to pořád nejde. Pokud má žena zájem mít děti, tak jí v tom přece nikdo nebrání. Zrovna tak uznávaná umělkyně jistě sežene peníze na svůj další projekt. 

„Proč musím volit mezi mateřstvím a tvorbou?“ Proslov na Lvech byl přerušen

Kashcheeva zazářila už v roce 2019 s filmem Dcera. Vysloužila si tehdy nejen Českého lva, ale také studentského Oscara. Ve své děkovné řeči mluvila o pracovních podmínkách pro matky a o tom, že je potřeba je zlepšovat. „Kdybych se rozhodla, že budu matkou a budu muset zvládat dvě směny, točit a pečovat o dítě, budu zvládat obě stejně dobře? Proč vůbec musím vybírat mezi mateřstvím a tvorbou? Jen proto, že jsem se narodila s dělohou?“ Uprostřed proslovu byla Kashcheeva přerušena se slovy: „Jste moc dlouhý!“ Přesto se dočkala ovace ze sálu.

Seznam zprávy z 10. března 2024.

Palcový titulek ovšem neuvádí, že Daria minimálně dvojnásobně přetáhla vyměřený čas, nedbala kouřového signálu, který měl, sice humorně, ale přece, upozornit na to, že přetéká.

Takže, jak měla režie reagovat správně? Nechat přečíst jakkoli dlouhé prohlášení?

Její apel se snažím pochopit už od sobotního večera a nějak mi to pořád nejde. Pokud má žena zájem mít děti, tak jí v tom přece nikdo nebrání. Zrovna tak uznávaná umělkyně jistě sežene peníze na svůj další projekt. Takže proč by měla volit mezi prací a mateřstvím? Má několik možností. Předně by se péče o dítě měl zúčastnit otec, partner, partnerka. Jsme v tomto oboru dost pozadu například za severskými zeměmi, ale je to pouze na dohodě mezi rodiči. S tím jí stát pomoci nemůže. Dále jsou na řadě prarodiče, kteří by matce měli také alespoň částečně pomoci s péčí o dítě, aby se mohla věnovat své tvorbě. A pak jsou tu služby, které si může matka zaplatit. Mám pocit, že se tomu v Čechách říká „chůva“. Pokud si na takovou placenou pomoc nevydělá ani už dvakrát oceněná umělkyně, tak je něco špatně. Zřejmě po jejím díle zas taková poptávka není. Ocenění akademiků nezřídka nemá velký vliv na monetizaci díla. Není na mně, abych její tvorbu posuzoval, jediný, kdo je tu od toho, je trh. Mnoho umělců se občas „sníží“ k tomu, že udělá nějaký komerční projekt, aby měli na složenky. Například světově uznávaná a na večeru též přítomná Agnieszka Holland občas točí v USA některé díly vysmívaných krimi seriálů. Její názor na řeč paní Kashcheevy by mě wellmi zajímal.

Pokud její projev měl vést k podpoře schválení „statutu umělce“ tedy zaručeného příjmu, tak já jsem všemi hlasy proti! Je to jen další mandatorní výdaj, jen další krok od zásluhového odměňování k nárokovému, pryč od tržního hospodářství. Dokonce bych to přirovnal k „zámku plnému spisovatelů“ na Dobříši, jak tomu říkal pan Werich. Úskalí je tam hned několik: Která komise vybere umělce, kteří si to zaslouží? Kdo vybere tu komisi, která bude vybírat umělce? Nedopadne to jako s radou pro rozhlasové a televizní vysílání, do které nominovaly i spolky, které ještě včera neexistovaly a zítra nebudou? A proč by tu podporu měla dostat jen umělkyně, a ne třeba jeřábnice Mařena? Je umělkyně něco víc?

Ve vyspělé kapitalistické společnosti by se měli najít mecenáši, kteří by ze svého (možná s nějakou daňovou úlevou od státu) mohli uměleckou tvorbu podpořit. A ono se to už děje. Vznikají projekty, které jsou financovány soukromými osobami, kterým se v byznysu zadařilo a místo, aby si kupovaly jachty delší než fotbalový stadion Sparty (Liverpoolu) a sídla o třech stech ložnic, staví galerie a financují bohulibé projekty. Ani ChatGPT neví, kdo první řekl: „Jen ten je opravdu bohatý, kdo je ochoten se o své bohatství podělit“, ale je tomu tak.

My Češi na tom zas tak zle nejsme. Jsme schopni přispět na nemocné dítě, na zbraně pro Ukrajinu, šít zdarma roušky a tak podobně. Proč mám pocit, že nejvíce dávají ti, kteří sami moc nemají? Kolik věnovali ti, kteří mají na svých zahraničních účtech peníze ukradené ze státního (tedy našeho) rozpočtu?

                                                    

Autor: Ondřej Šebesta | úterý 12.3.2024 8:05 | karma článku: 42,82 | přečteno: 5709x
  • Další články autora

Ondřej Šebesta

Víčka PET lahví

Opět nám někdo (stát) ukrojil kousek svobody v domnění, že jsme nesvéprávní hlupáci, kteří nedokážou po vypití lahve víčko našroubovat zpět. Počítá s tím, že jsme všichni nedisciplinovaní polointeligenti.

10.6.2024 v 7:00 | Karma: 31,02 | Přečteno: 825x | Diskuse| Politika

Ondřej Šebesta

Nevratné poškození: Jak naše dcery propadají transgenderové mánii

Lékaři nedostatečně zkoumají, zda jde skutečně o „dysforii“, což je odborný název pro pocit, že se někdo narodil ve špatném těle, nebo o problémy dospívání, hledání identity či jiné psychické problémy teenagerů.

3.6.2024 v 7:00 | Karma: 24,98 | Přečteno: 615x | Diskuse| Politika

Ondřej Šebesta

Císařovy nové šaty 3: Zemědělství

Vnímám jasně, jak velký problém je pro zemědělství klima a počasí, ale chce se mi říci, že covid poznamenal snad všechny obory právě kromě zemědělství.

27.5.2024 v 7:00 | Karma: 10,74 | Přečteno: 184x | Diskuse| Politika

Ondřej Šebesta

Fico zasel vítr a sklidil bouři

Ani přes tragickou událost nemůžeme zapomenout, jaký byl jeho politický styl, jakými slovy častoval své politické rivaly včetně paní prezidentky Čaputové.

20.5.2024 v 7:00 | Karma: 25,02 | Přečteno: 662x | Politika

Ondřej Šebesta

Dům po babičce, dotace do kultury, sponzoring státních firem

Tento text je součástí seriálu „Císařovy nové šaty“, ve kterém jsem slíbil na pokračování nazývat věci pravými jmény.

13.5.2024 v 7:00 | Karma: 26,13 | Přečteno: 532x | Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Převrat v britské politice? Nacionalisté v průzkumech poráží vládní stranu

16. června 2024

Premium Do britských parlamentních voleb zbývají ani ne tři týdny a vypadá to na velký propadák vládních...

Past na mobil v ruce. Chorvatské radary řidiče vyfotí a rovnou mu pošlou pokutu

16. června 2024

Premium Řidiči cestující v létě na dovolenou do Chorvatska mohou být nemile překvapeni, když jim do Česka...

Čokoládová holčička osladila život v SSSR. Boj o svou tvář ale prohrála

16. června 2024

Seriál Kdo by neznal Aljonku. Nejslavnější ruská čokoláda je na trhu už téměř šedesát let a její věhlas...

Do konce měsíce výrazně zúžíme tým, slíbil Bartoš po volebním debaklu Pirátů

15. června 2024  14:30,  aktualizováno  22:39

Reformy vnitřního fungování a kampaní Pirátské strany je třeba provést do konce příštího měsíce....

  • Počet článků 391
  • Celková karma 22,80
  • Průměrná čtenost 641x
Jsem autorem časopiseckých sloupků, tří sbírek anekdot, monografie o herci a spisovateli Pavlu Boškovi, několika dokumentárních filmů z cest do Afriky a USA, spoluautorem knihy rozhovorů s Nestory české advokacie a cestovních deníků z poutí do Santiaga de Compostela. Překládám knihy a dramata z němčiny. Věnuji se aktivně folkové hudbě, jsem autorem asi padesáti písniček, které jsou pravidelně prezentovány v Balbínově poetické hospůdce.

Seznam rubrik