Marek Hilšer zahájil svou senátorskou kariéru opravdu velkolepě
Tři ze čtyř letošních neúspěšných prezidentských kandidátů, kteří kandidovali v nedávno proběhlých senátních volbách v Praze, v nich dle očekávání uspěli. Novými senátory se stali Jiří Drahoš, Pavel Fischer a Marek Hilšer, naopak rovněž dle očekávání v hlavním městě neuspěl Petr Hannig.
Zatímco vítězství Pavla Fischera až tak velkou pozornost médií nezpůsobilo, v případě Jiřího Drahoše se hned po jeho zvolení spekulovalo, do kterého senátorského klubu vstoupí (jeho kandidaturu totiž podporovaly hned 4 politické subjekty), a zda bude mít ambice horní parlamentní komoře šéfovat. Pan Drahoš by dle svého vyjádření toho předsedu Senátu z fleku bral, ovšem lídři stran, které nyní Senát ovládají (ODS, STAN a KDU-ČSL), mu přece jen dali najevo, že by asi nebylo to pravé ořechové, kdyby v jeho čele stanul úplný politický nováček. Což pan Drahoš kvitoval a vcelku překvapivě se i docela rychle rozhodl, že vstoupí do senátorského klubu STAN.
Nejhvězdněji ze tří výše jmenovaných tak zahájil svou senátorskou kariéru Marek Hilšer. Jak jsem se dočetl zde v článku na iDNES, pan Hilšer hned při svém prvním vystoupení v horní parlamentní komoře napadl předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka kvůli jeho nedávné návštěvě Ruska. Na jeho adresu konkrétně prohlásil: „V ponížené formě odjel jednat do Moskvy, v podstatě nevím, o čem tam vyjednával. Ohrožení vnímám ve vytvoření energetické závislosti na Rusku, pokud by se měl dostavovat Temelín nebo Dukovany.“
Nepochybuji o tom, že se našla řada těch, kteří Marku Hilšerovi za tak velkolepý vstup na politická prkna zatleskali, a pokud bude v takovém trendu pokračovat, jeho obliba u příslušníků „pražské kavárny“ brzy překoná i oblibu Jiřího Drahoše či Miroslava Kalouska. Já, i když to za mou „drzost“ v diskusi nepochybně schytám, si však dovolím v souvislosti s jeho úderným vystoupením položit několik následujících otázek.
Za prvé: jestliže pan Hilšer dle svých slov neví, o čem pan Vondráček v Rusku vyjednával, odkud tedy ví, že to souviselo s dostavbou Dukovan a Temelína, a hlavně, že tam odjel či jednal poníženě?
Za druhé: pokud by opravdu byla pro dostavbu některé z našich dvou jaderných elektráren vybrána ruská společnost, znamenalo by to nutně naši energetickou závislost na Rusku? Případně, když bude naopak vybrána například americká či francouzská firma, budeme potom stejně tak dle této logiky energeticky závislí na USA či Francii?
Za třetí: pokud pan Hilšer rázně vystupuje proti tomu, aby někteří ruští politici nelobovali ve věci dostavby Temelína či Dukovan u našich vládních politiků za společnost Rosatom, vystupoval v minulosti stejně rázně i proti tomu, když se někteří američtí politici pokoušeli lobovat pro upřednostnění americko-japonské společnosti Westinghouse?
A konečně za čtvrté: nebylo by opravdu lepší, kdyby se pan Hilšer jakožto lékař a vysokoškolský pedagog v horní parlamentní komoře raději věnoval aktuálním problémům českého zdravotnictví či školství, kterých není zrovna málo, a které většinu občanů této země nejspíš pálí víc než to, že některý náš politik byl na návštěvě Ruska? Opravdu jste, pane Hilšere, kandidoval do Senátu kvůli tomuto?
Josef Nožička
Sudetoněmecký sjezd: proč usnesení Poslanecké sněmovny některé lidi tolik rozhořčilo?
Sněmovna samozřejmě nemá pravomoce akci, pořádanou soukromým sdružením, zakázat. Na druhou stranu se však domnívám, že by zrovna tak nikdo neměl českému parlamentu přikazovat, čím se může či nemůže zabývat.
Josef Nožička
Nejenom Jan Hrušínský se domnívá, že řádění Slávistů je důsledkem chování Babišovy vlády
Počet „fanoušků“, kteří se chodí na fotbal vyřvat či případně porvat, opravdu nesouvisí s tím, kdo momentálně sedí na Pražském hradě nebo ve Strakově akademii.
Josef Nožička
Zkažený fotbalový svátek a úlet herce Jana Hrušínského
Někteří lidé opět neodolali a i včerejší ostudné počínání slavistických „ultras“ dali účelově do spojení s politiky vládní koalice, kterou nemají příliš v lásce.
Josef Nožička
Nehoráznost premiéra Babiše
Na Pražském hradě se včera uskutečnila schůzka prezidenta Pavla s premiérem Babišem. Bohužel skončila úplně jinak, než jak si všichni demokraticky smýšlející občané v naší zemi přáli.
Josef Nožička
Komu záleží na demokracii, měl by dnes vyrazit na pochod k Českému rozhlasu
Poněkud dřímající opozice toho zatím udělala pro záchranu demokracie v naší zemi poměrně málo, ale naštěstí tu máme spolek Milion chvilek pro demokracii.
| Další články autora |
Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?
Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...
Jak dobře znáte úspěchy českého hokeje?
Česká hokejová reprezentace má za sebou desítky nezapomenutelných momentů, které se zapsaly do...
Pánové, zahoďte džíny a přestaňte se pařit. Králem vedra je len, ramie nebo konopí
V létě vás před horkem nemusí chránit jen klasické bavlněné šortky a tričko. Existuje celá řada...
Levnější doprava pro lidi nad 70 let? Další pražská radnice spustila Senior taxi
Od začátku května mohou senioři z Praha 14 využívat novou službu Senior taxi. Lidé nad 70 let...
Praha otevře na dva dny muzea zdarma. Které umělecké expozice navštívíte bez placení?
Hlavní město se v květnu opět připojí k celosvětové iniciativě, jejímž cílem je přiblížit...
Lidé v Brně se podívali do běžně nepřístupných objektů, lákala třeba přádelna
Lidé v Brně mohou o tomto víkendu zavítat do běžně nepřístupných objektů, festival Open House Brno...
Divadlo v Liberci prodává historické kostýmy, zájem organizátory překvapil
Zájem o divadelní kostýmy v Liberci překvapil i samotné organizátory. Stovky lidí čekaly ve frontě...
Policie vyšetřuje popáleného psa ve Šlapanicích, žádá svědky o pomoc
Policisté na Brněnsku prověřují případ psa se známkami popálení pro podezření z týrání zvířat....
Češi na MS v hokeji 2026: Česká soupiska, výsledky, program zápasů a kde sledovat?
Čeští hokejisté vstoupili do mistrovství světa ve Švýcarsku tradičně s medailovými ambicemi. Loučit...

Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia
Jemná krémová textura, svěží chuť a univerzální využití v každodenní kuchyni. Redakce eMimina otestovala dva čerstvé sýry s jogurtem od české...
- Počet článků 1798
- Celková karma 33,36
- Průměrná čtenost 3116x




















