Když si člověk přečte pět let starý rozhovor Petra Fialy…
Když v prosinci roku 2018 schválilo Valné shromáždění OSN velkou většinou hlasů takzvaný globální pakt o migraci, Česká republika byla jednou z pěti zemí, která proti němu projevila odmítavý postoj. Spolu s ní hlasovaly proti jeho přijetí ještě Polsko, Maďarsko, USA a Izrael (viz odkaz zde). Tehdejší vláda Andreje Babiše tento pakt odmítla se zdůvodněním, že migrační pakt stírá rozdíly mezi legálními a nelegálními migranty, a tím podněcuje k větší migraci, včetně migrace nelegální.
Dnešní premiér Petr Fiala byl tehdy poslancem a předsedou nejsilnější opoziční strany ODS, a Babišovu vládu tenkrát v souvislosti s globálním paktem o migraci kritizoval. Nikoliv ovšem proto, že ho odmítla, ale kvůli tomu, že údajně s jeho odmítnutím prvně váhala, zatímco ODS ji k něčemu takovému vyzývala již od počátku. V rozhovoru pro Českou televizi v listopadu 2018 na otázku redaktorky Štěpánky Martanové tehdy ohledně migračního paktu odpověděl slovy: „K paktu se nechce připojit Maďarsko, Polsko, probíhá velmi intenzivní debata v sousedním Německu, která by také měla být sledována. Důvodů je celá řada. Kromě vágnosti formulací, které globální pakt obsahuje, je to i nebezpečí, že se přestává rozlišovat mezi legální a nelegální migrací, mezi ekonomickou a migrací, která je způsobena snahou zachránit si život, kde jsou lidé v reálném nebezpečí.“
Dnes máme rok 2023 a jak ti, co sledují politiku aspoň občas, nejspíš vědí, na červnovém summitu premiérů Evropské unie v Bruselu se projednávala dohoda o společné migrační politice, která však ztroskotala na odmítavém postoji polského a maďarského premiéra. A co český premiér Petr Fiala, který v době, kdy byl v opozici, patřil u nás k nejhlasitějším kritikům povinných migračních kvót a ujišťoval své potenciální voliče o tom, že za jeho vlády Česká republika k ničemu takovému nepřistoupí?
Nejenom, že ministr vnitra a místopředseda vlády Vít Rakušan s Fialovým požehnáním předtím za Českou republiku migrační pakt, znamenající jakousi „povinnou solidaritu“ zemí EU v otázce přijímání migrantů, v Lucemburku podepsal. Ale současný premiér se ještě navíc kriticky vyjádřil k maďarskému premiérovi Orbánovi a polskému premiérovi Morawieckému za to, že kvůli jejich odmítavým postojům společná dohoda o migraci v Bruselu nakonec ztroskotala (viz odkaz zde).
U politiků jsme poměrně často zvyklí na to, že ne vždy dodrží to, co svým voličům před volbami slíbili, případně na to, že říkají něco jiného, když jsou v opozici a něco zcela jiného, když jsou ve vládě. Ovšem profesor politologie a současný premiér Petr Fiala v tomhle bez nadsázky patří mezi úplně největší mistry. Stačí vzpomenout nejenom v tomto článku zmiňované téma migrace, ale například jeho někdejší slib, že nynější vládní koalice Spolu nebude občanům zvyšovat daně, že bude v Evropské unii tvrdě bojovat proti zákazu aut se spalovacími motory apod.
Josef Nožička
Co kdybychom ty hasiče a policisty nyní neměli?
Byl bych byl velmi zvědavý na to, co na obětavou práci hasičů říkají ti, kteří je obvykle kritizují ve smyslu, že většinu pracovní doby nic nedělají, mají velmi slušný plat a navíc mají po 15 odsloužených letech nárok na výslužné.
Josef Nožička
Je zákaz používání mobilů na vsetínských školách největším problémem českého školství?
Byť někteří lidé v souvislosti s krokem vsetínských radních mluví jako o zavádění totalitních praktik, v některých zemích na západ od nás je plošný či částečný zákaz používání mobilů ve školách nařízen celostátně.
Josef Nožička
K osobnostem, volajícím po více Foltýnech
Když jsem se podivoval nad podporou Otakara Foltýna ze strany některých českých umělců, netušil jsem, že někteří z nich dokonce požadují takových Foltýnů více.
Josef Nožička
Slovenští hokejisté si vybojovali účast na olympiádě. I díky hráčům z KHL...
V českých médiích se před začátkem olympijské kvalifikace spíše než to, zda Slováci splní roli papírového favorita, více rozebíralo, že do jejich týmu byli nominováni i tři hokejisté, hrající v současné době v ruské KHL.
Josef Nožička
Nepřidat ani korunu těm, kteří za současný stav nemohou? (polemika s Helenou Vlachovou)
Jako učiteli s dlouholetou praxí mi vadí, když někdo používá zcela demagogické argumenty ohledně toho, proč by se do školství více peněz dávat nemělo.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
ANALÝZA: Volby v době pohromy. Jak mohou povodně ovlivnit jejich výsledek
Premium Tak zvláštní volby Česko zřejmě ještě nezažilo. Ještě před tím, než se v pátek v celé zemi otevřou...
Kokain, devět ran do hrudi a matčin boj. Případ ubodané Anety znovu otevírá film
Premium Před deseti lety, 20. září 2014, přišla Anna Rodová o svou třiadvacetiletou dceru Anetu. Dívka se...
Od „hnojometu“ po rušení ministerstev. Co přinesl poslední střet před volbami
Poslední televizní debata před krajskými a senátními volbami se nesla opět v mnoha přestřelkách...
Byl to dar od srdce a pak mi ho odpojili. Kadyrovův cybertruck je nepojízdný
Ramzan Kadyrov, čečenský satrapa ve službách ruského diktátora Vladimira Putina, přiblížil další...
- Počet článků 1616
- Celková karma 38,06
- Průměrná čtenost 3242x