Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Opatření proti koronaviru

Nejnovější opatření proti koronaviru nebudou příliš účinná, hlavní zdroje přenosu nákazy totiž zústávají i nadále bez omezení. Co považuji za hlavní zdroje přenosu nákazy:  

1. Fronty v supermarketech: lidé zde nemají respirátory ani roušky (kde by je taky sehnali?), nedodržují rozestupy a to už vůbec nechci probírat problém nebaleného pečiva. Včera jsem byl v Kauflandu a čekal jsem ve frontě před pokladnou čtvrt hodiny. Roušku neměl nikdo ani pokladní. Lidé stáli namačkaní na sebe. Když se ve frontě přede mnou někdo zeptal paní pokladní proč nemají roušky, ta mu nervozně opáčila protiotázkou: "a kde máte roušku  Vy?". Pokladní evidentně nepochopila, že nejde ani tak o ochranu nás , co jsme čekali ve frontě, ale především o chranu pro ni samotnou. Troufnu si tvrdit, že práce pokladní v supermarketu je jedno z nerizikovějších zaměstnání z hlediska přenosu. Nakažená pokladní, která přichází do styku s veškerým prodávaným zbožím se stává potenciálním zdrojem nákazy pro všechny zákazníky čekajícími ve frontě před její pokladnou. Restaurace a obchody s průmyslovým zbožím byly sice uzavřeny, ale k největšímu shromažďování zákazníků dochází právě před pokladnami v supermarketech. Kdyby v supermarketech došlo k omezení počtu zákazníků, tak že by se například omezil počet nákupních vozíků a lidem bez nákupních vozíků by byl zamezen vstup, pak by se tvořily fronty  venku před prodejnou, kde již riziko přenosu je výrazně menší než ve vnitřních prostorech. V Číně, v oblastech nákazy, odmítali vpouštět zákazníky bez roušek. To u nás samozřejmě není možné, protože roušky a respirátory prostě nejsou. Osobně považuji za nešťastné prohlášení samotného p. Babiše o tom, že roušky jsou pro zdravého člověka v podstatě k ničemu, protože nákaze vdechnutím nezabrání. Spíš mám podezření, že tyto výroky byly cíleně vypuštěny, aby se lidé po těchto prostředcích nesháněli, a vláda nakonec nebyla obviněna z toho, že tyto prostředky nedokáže zajistit. Podle dosavadních praktických zkušeností z nejexponovanějších míst nákazy, roušky sice nepředstavují stoprocentní ochranu před vdechnutím, přesto dokážou toto riziko výrazně snížit. Dokonce i běžný šátek, nebo šála dokáže alespoň z malé míry snížit pravděpodobnost takového přenosu. V Číně se roušky nosí dokonce i na ulicích, což považuji již za zbytečné.

2.Čekárny a veškeré vnitřní prostory, kde lidé na něco čekají: na úřadech, u lékaře, nádraží. Tady by bylo dobré zavést automaty s dezinfekčním roztokem, nebo gelem, samozřejmě zdarma (i před nákupními centry). Když pominu problém s rouškami, lidé by také měli mít možnost zakoupit v lékárnách malé dezinfekční spreje. Lidé by měli udržovat minimální  rozestupy, které by alespoň trochu snížily riziko nákazy a v tomto smyslu by na všech těchto místech měli být důsledně instruováni.

3. Hromadná veřejná doprava. Třetí opravdu silný zdroj nákazy. V Číně to v nejkritičtějších oblastech nákazy vyřešili razantně: veřejnou dopravu prostě dočasně zrušili. Jsem zásadně proti takovému zákazu. Asi  by ale bylo dobré začít uvažovat i u hromadné dopravy se zavedením opět roušek a automatů na dezinfeční gely.

Vláda zavedla celkem drastická opatření v podobě uzavření obchodů a jiných provozoven. V zásadě nejsem proti, ale chci říct, že to asi příliš nepomůže. Tři nejexponovanější místa  přenosu nákazy  (jak jsou zde vyjmenovány) zůstaly bez jakýchkoli opatření.

Česká republika zvolila v boji proti koronaviru celkem razantní metodu restrikcí, omezení , zavírání provozú atd. Narozdíl od Německa, nebo Anglie, kde na tuto metodu rezignovali a řeší spíš jen nejtěžší případy nemocných. V těchto zemích očekávají, že většinová populace si epidemií projde přirozným způsobem bez omezení, a když se většina obyvatel po prodělané infekci stane imunní, pak epidemie sama přirozeně odezní. Teprve čas ukáže, který z obou způsobů bude pro společnost prospěšnější.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Miroslav Baroš | sobota 14.3.2020 15:06 | karma článku: 18,47 | přečteno: 915x
  • Další články autora

Miroslav Baroš

Je koronavirus laboratorní modifikací původně přírodního viru?

Nebo je jeho původ čistě přírodní? Z různých stran, ať už je to Světová zdravotnická organizace, nebo přímo specialisté v tomto oboru, nás většinou přesvědčují o tom, že druhá varianta je správně.

22.4.2020 v 22:06 | Karma: 16,60 | Přečteno: 536x | Diskuse| Společnost

Miroslav Baroš

Můj postesk nad současnými počítačovými překladači

Jak známo, současné překladače jsou bud' plně automatické, ale ty mají sklon komolit smysl textu, nebo poloautomatické.

3.1.2016 v 12:51 | Karma: 10,66 | Přečteno: 466x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Baroš

Jsem zastáncem přijetí Eura, nebo spíše odpůrcem?

Aneb, které státy na společné evropské měně vydělávají a které prodělávají. Z toho, jak je toto téma všeobecně prezentovano, se často zdá, že společná evropská měna je výhodná pro všechny.

14.10.2015 v 6:23 | Karma: 12,06 | Přečteno: 376x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Baroš

Růst české ekonomiky se opět odkládá

Česká ekonomika se nedostává z recese, ale stagnace trvá. Je to již obehraná písnička. Kdyby to nebyl tak vážný problém, bylo by to již opravdu k smíchu. Teď mám na mysli ty neustále opakující se optimistické prognózy našich ekonomů. Tito odborníci nás již od počátku krize (r. 2008) opakovaně informují o tom, že i když situace české ekonomiky není ideální, tak již v příštím roce očekáváme opětovný růst.

29.11.2013 v 6:15 | Karma: 13,83 | Přečteno: 576x | Diskuse| Ekonomika

Miroslav Baroš

Proč přicházejí dluhové krize

Předně bych se rád zamyslel zda by mohla existovat ekonomika bez krizí. V podstatě by asi stačilo, kdyby příjmy všech lidí byly vždy v krátkém čase beze zbytku utraceny. Peníze by tak přešly od spotřebitele k výrobci, který by je opět beze zbytku investoval do práce svých zaměstnanců a lidí zainteresovaných na fungování těchto společností. Ti by jako spotřebitelé měli povinnost tyto peníze opět rychle beze zbytku utratit. Myslím, že není příliš důležité, jestli je tato spotřeba realizována jako investice, nebo je třeba jen projedena. Důležité je, že peníze nezůstávají ležet (ať už doma, nebo v bance), ale jsou opět puštěny do oběhu. Nakupující/spotřebitelé dají tak vydělat dalším a umožní jim, aby i oni realizovali svou spotřebu. Čím rychleji peníze takto obíhají, tím rychlejší je ekonomický růst. V takové ekonomice by vždy existoval dostatečně velký a rychlý odbyt zboží a služeb daný množstvím obíhajících peněz. Toto množství peněz by bylo přímo úměrné hodnotě odevzdané práce a tedy i množství nabízených výrobků a služeb. Nebylo by krizí.

21.10.2012 v 23:15 | Karma: 12,37 | Přečteno: 1040x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Přispěli straníci i známí miliardáři. Kdo dává politikům peníze na kampaň

16. května 2024

Premium Eurovolby se blíží a na sítích, v ulicích i debatách právě vrcholí boj o hlasy voličů. MF DNES se...

Honzu jsem neschovával, říká o partnerovi ředitel ČT Jan Souček

16. května 2024

Je brněnský patriot, ale když se stal generálním ředitelem České televize, musel se Jan Souček (49)...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Mluvit se bude o jednotě i Ukrajině. Putin přiletěl do Číny na státní návštěvu

15. května 2024  22:42

Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl do Číny na státní návštěvu. Sejde se mimo jiné se svým...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 11
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 903x
Jsem
středoškolák, ze Vsetínska, věk 45 let, ženatý. Vadí mi, že je nám od
politiků vnucováno černobílé vidění světa a mnozí novináři na tento
pohled také přistoupili. Novinářská cenzůra byla zrušena , ať žije autocenzůra.

Seznam rubrik