Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Život byl, je a bude krásný a zajímavý

V současné záplavě odsudků života za tzv. komunistické totality se zde opakovaně zdůrazňuje, že celá desetiletí jsme žili jakýsi málo hodnotný život.

 

Při výročí listopadu 89 jsem poslouchal bývalého zástupce ředitele špičkového krajského gymnázia, který si naříkal studentům (mimochodem, opět přivedených na akci v době vyučování) na nesvobodu, ačkoli ve své funkci po desetiletí připravoval budoucí inteligenci, stihl při tom všem postavit si vilku, a to vše jako osobnost č. 2 na gymnáziu po dobu několika desetiletí. Učil přírodní vědy.

 

Pokud bych chtěl pokračovat v popisu života ve školách, tak určitě mládež netrpěla pod jhem ideologie, už i proto, že většina pedagogů byly ženy, pro něž politická kariéra určitě nebyla žádným ternem. Také zde prezentované pocity, jakoby v minulosti občan putoval mezi frontou na banány, nocoval před Čedokem, aby si koupil zájezd do Jugoslávie a těšil se na Třetí světovou válku, aby konečně byl zbaven otrockého života, tak tedy buď v té době nežil, anebo není schopen samostatného myšlení. Osobně jsem vyučoval na střední škole francouzštinu, a vzhledem k mému bratrovi-emigrantovi a nečlenství ve straně, jsem jistě pociťoval absenci příležitostí k cestám do Francie, i když i za bývalého režimu jsme čas od času měli příležitost ke stážím ve Francii, doslova bezplatným, a to i proto, že náklady platila francouzská strana.

 

Stejně jako dnes do Chorvatska, mohli jsme jezdit se svými stodvacítkami do Bulharska nebo Rumunska, NDR a Polska, za přijatelné ceny byly zájezdy do celého SSSR, včetně atraktivních středoasijských republik, pro mladé lidi zajišťovala cesty Cestovní kancelář mládeže atd. Je samozřejmé, že v době minimálního obchodování se Západem stát neměl devizy pro běžnou turistiku. Poněkud se zapomíná, že jsme chodili do školy v sobotu, o prázdninách pracovali, neboť jsme si chtěli přivydělat, příležitostí byly spousty.

 

Je víc než hloupé, jestliže slyším na besedách s mládeží, že jsou jim nabízeny varianty života v minulosti, kdy nebyly mobily a internet, jako protiklad dnešní technické vymoženosti. Chodilo se do prvomájových průvodů, třebaže lid „nenáviděl“ své vesnické a městské náčelníky, a tajně doma poslouchal Svobodou Evropu. Osobně jsem ji také poslouchal, i Hlas Ameriky, ale kromě toho jsme se věnovali sportu, kultuře, učili se jazyky. Během roku jsme prožívali intenzivně všechny svátky, zábavy, ale zejména jsme žili prací, a nestyděli se zpívat Píseň práce.

 

A musím přiznat, že jsem byl dobře informován o zvěrstvech stalinismu, o absurdních procesech v 50. letech, o životě na Západě, jak jsem ho osobně poznal. A o tom všem bylo možné v jisté míře diskutovat s mými studenty, jenže byly to převážně dívky, které se nezajímaly o obecné otázky svobody a demokracie, protože ve škole měly nad hlavu problémů s učivem, žily svými osobními životy mladých lidí, a připravovaly se na budoucnost. A jestliže si myslíte, že svět za železnou oponou nabízel reálnou možnost harmonizovat vztahy s naší zemí, neměl dost svých problémů (ještě v srpnu 68 jsem viděl v Paříži vypálené školy), tak se krutě mýlíte.

 

Dnes jsem OSVČ, a dělím se zde se svými pocity o stavu naší společnosti. Za poslední léta jsem procestoval svět od Číny po Brazílii a Kanadu, ostrovy v Indickém oceáně, a Skandinávii, Turecko a dalších třicet zemí. , ale při srovnávání minulosti jak jsem ji zažil v této zemi, zdaleka nejsem schopen oné nenávisti, jak tu někteří demagogicky předvádí. Svět totiž je z velké části hrozně ubohý v možnostech, jaké nabízí svým občanům. Poválečný pokus o lidovou demokracii byl omezen tehdejším světem, studenou válkou, ale zejména oním neodpustitelným sáhnutím na soukromé vlastnictví. To se minulému režimu „nedá“ odpustit.

Autor: Miloslav Štěrba | pondělí 9.8.2010 21:48 | karma článku: 11,28 | přečteno: 689x
  • Další články autora

Miloslav Štěrba

Jak dál v Evropské unii?

Staré kultury Mezopotámie, Číny, Egypta zmizely pod nánosem dědictví starých Řeků, Římanů, novodobých náboženství, ale zejména dvaceti století historie na našem kontinentě. Jsme Evropané, stejně jako do jiných geografických lokalit řadíme jiné civilizace, jiné národy

12.10.2011 v 18:25 | Karma: 11,71 | Přečteno: 966x | Diskuse| Ostatní

Miloslav Štěrba

Na kolik procent jsme právním státem?

Vláda tvrdí, že je třeba vybrat od lidí víc peněz, průměrným důchodcům příliš nepřidávat, neboť se musí plnit usnesení Ústavního soudu. Proplácet vyšší důchody lidem, kteří do systému „přispěli“ větším dílem. Faktem zůstává, že si tito lidé také ze systému nejvíce odnesli.

11.10.2011 v 11:20 | Karma: 18,96 | Přečteno: 1068x | Diskuse| Ostatní

Miloslav Štěrba

Jede, jede mašinka...

Vlaky nás povznášejí k poezii dálav, k cestám do široširého světa, k dobrodružství při pohledu na historii železnice. Pokud je také nepotřebujeme k praktické dopravě – do práce, do školy atd.

6.10.2011 v 6:45 | Karma: 9,35 | Přečteno: 964x | Diskuse| Ostatní

Miloslav Štěrba

Nejpopulárnější politik České republiky

Podle zářijového průzkumu agentury STEM se nejpopulárnějším politikem na české scéně stal senátor Jiří Dienstbier. Mezi prvními pěti politiky se tak umístili čtyři z ČSSD (Sobotka, Hašek, Zaorálek). Proč právě ten nejméně „ostřílený“ obsazuje vedoucí pozici? A proč hlavní straničtí lídři jsou méně oblíbení? A co je to za hodnotový systém – zaujímat místo na žebříčku popularity? Jakou má vypovídací hodnotu? Takhle si možná budete klást otázky, při pohledu na graf úspěšnosti předkládaný agenturou STEM...

3.10.2011 v 3:14 | Karma: 9,36 | Přečteno: 985x | Diskuse| Ostatní

Miloslav Štěrba

Jsem křesťan a kdo je víc?

Petr Gazdík s oblibou uvádí na posílení svého vlivu, že jako křesťan dělá to a to, případně něco jiné nedělá. K tomu vychovává, jak nám sděluje, své děti. Naposledy v neděli v programu na Primě zdůraznil, že jeho děti jsou vedeny v úctě vůči starším. Protože je křesťan.

2.10.2011 v 18:09 | Karma: 18,16 | Přečteno: 1236x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Assange u amerického soudu přiznal vinu v případu vyzrazení tajných informací

26. června 2024  2:15

Zakladatel WikiLeaks Assange u amerického soudu přiznal vinu v případu vyzrazení tajných informací...

Padouch, nebo hrdina? Sága Assange po dvanácti letech končí

26. června 2024

Premium Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a přizná se k porušení...

I s rakovinou slinivky lze žít mnoho let. Nový program odhalí nádor včas

26. června 2024

Premium Lidé ohrožení zákeřnou rakovinou slinivky mají naději, že nezemřou do roka a půl od zjištění...

Ministři obrany USA a Ruska si zvedli telefon, poprvé od loňského března

25. června 2024  21:47,  aktualizováno  21:55

Americký ministr obrany Lloyd Austin po telefonu hovořil se svým ruským protějškem Andrejem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 278
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1296x
Žije na periferii ČR

Seznam rubrik