Jede, jede mašinka...
Jsme většinou v zajetí života ve společnosti, kde byl majitelem železničních cest a samotných strojů stát, s jeho problematickým lidským potenciálem. Osvědčený vlastník děděných po generace práv. Nyní se tyto jistoty snaží narušit firma pana Jančury. A chtělo by se věřit, že za podnikáním není nic nekalého, proti státnímu monopolu vystupuje jeden jediný podnikatel plný šlechetných úmyslů a nabídek. Jenže tušíme, jak to ve skutečnosti je.
Zatím se odehrávají přestřelky mezi RegioJetem a ČD o tom, kdo koho nutí krachovat. Jak už není možné jít více dolů s cenami. I když obě firmy unissimo tvrdí, že zákazník pocítí navýšení DPH v ceně jízdného v roce 2012. Tady jsou jednotní.
Také v jiných službách si užíváme radovánek z volné hospodářské soutěže, z působení konkurenčního prostředí. Např. můžeme výhodně nakupovat elektřinu, když uvěříme reklamnímu agentovi, jak velmi výhodné bude pro nás přejít od jedné společnosti k druhé. Můžeme poslat dítě do soukromé školy, do školy církevní, protože jsou určitě lepší, než školy státní. Jak nás přesvědčují a lákají. Snad až na poštovní služby jsou další sféry hospodářské konkurence nesrovnatelné s pozicí železnice. S jejími náklady na opravy tratí, nádražních zařízení a potřebou koordinovat jednotlivé spoje, aby nás železnice nenutily k dlouhému čekání na příští spoj.
Je však překvapující, že ve většině zemí našich nových vzorů jsou železnice, po desetiletí ba staletí existence, stále v rukou státu, s monopolem na přepravní služby. Že by tam nikoho nenapadlo, jak výhodné a prospěšné bude předat lukrativní spoje konkurenci? Aby cestující mohli číst zadarmo noviny či popíjet Coca-Colu...a v každém vagoně se na vás smála vlakuška, kterou z vaší platby za lístek snadno dokáže konkurence zaplatit. Na rozdíl od toho prokletého státního molocha!
Stát po léta investuje do oprav a staveb železnice, plánuje postavení rychlostních tratí, a jsou to projekty v miliardových částkách. Daňoví poplatníci musí tyto projekty samozřejmě platit, stejně jako vše ostatní, co souvisí s rozvojem země, s modernizací dopravy. Jak s tím koresponduje potřeba rozšířit nabídku o soukromý sektor? V případě autobusové dopravy jsme si zvykli na soukromé přepravce, jenže existuje jistý rozdíl, a nedávno jsem v Číně (komunistické!), cestoval mezi Šanghají a Pekingem spacím autobusem – samozřejmě soukromé firmy. Ale vlaky! Kdo by si chtěl troufnout konkurovat státní železnici?!
Je jednoduché, svalovat vinu na neschopný stát, na špatný management ČD. Nic přece nebrání ministerstvu dopravy uvést věci do řádného stavu. Zejména když tamní úředníci jsou docela dobře placeni. Jenže kdo kdy slyšel, že kvůli nepořádkům na železnici byl odvolán ten či onen, anebo byly sníženy odměny šéfům ČD? Možná mi budete odporovat, ale tímto směrem spatřuji možnost nápravy, nikoli rozprodej už tak rozkradeného státu. A vpuštění konkurenčních vlaků na některé atraktivní tratě tomu nahrává.
Miloslav Štěrba
Jak dál v Evropské unii?

Staré kultury Mezopotámie, Číny, Egypta zmizely pod nánosem dědictví starých Řeků, Římanů, novodobých náboženství, ale zejména dvaceti století historie na našem kontinentě. Jsme Evropané, stejně jako do jiných geografických lokalit řadíme jiné civilizace, jiné národy
Miloslav Štěrba
Na kolik procent jsme právním státem?

Vláda tvrdí, že je třeba vybrat od lidí víc peněz, průměrným důchodcům příliš nepřidávat, neboť se musí plnit usnesení Ústavního soudu. Proplácet vyšší důchody lidem, kteří do systému „přispěli“ větším dílem. Faktem zůstává, že si tito lidé také ze systému nejvíce odnesli.
Miloslav Štěrba
Nejpopulárnější politik České republiky

Podle zářijového průzkumu agentury STEM se nejpopulárnějším politikem na české scéně stal senátor Jiří Dienstbier. Mezi prvními pěti politiky se tak umístili čtyři z ČSSD (Sobotka, Hašek, Zaorálek). Proč právě ten nejméně „ostřílený“ obsazuje vedoucí pozici? A proč hlavní straničtí lídři jsou méně oblíbení? A co je to za hodnotový systém – zaujímat místo na žebříčku popularity? Jakou má vypovídací hodnotu? Takhle si možná budete klást otázky, při pohledu na graf úspěšnosti předkládaný agenturou STEM...
Miloslav Štěrba
Jsem křesťan a kdo je víc?

Petr Gazdík s oblibou uvádí na posílení svého vlivu, že jako křesťan dělá to a to, případně něco jiné nedělá. K tomu vychovává, jak nám sděluje, své děti. Naposledy v neděli v programu na Primě zdůraznil, že jeho děti jsou vedeny v úctě vůči starším. Protože je křesťan.
Miloslav Štěrba
Ze života jednoho paneláku

Existuje ve Zlíně panelový dům a v něm bydlí 26 rodin. Dům je letitý, brzy oslaví své 40. narozeniny. Je tedy zralý na rekonstrukci či revitalizaci, jak se polidštěně a eufemisticky nazývá uvedení do stavu možného využívání v příštích letech. Zvláště, když i většina okolních domů na sídlišti již revitalizaci uskutečnila nebo se na ni chystá.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Rehabilitujte Havlovou, chartista Hutka podal žádost na státní zastupitelství
Státní zastupitelství se zabývá rehabilitací manželky prvního českého prezidenta Olgy Havlové. Týká...
Expert: Digitalizace je nevyhnutelná, ale nesmí být nátlaková. Inspirací je Estonsko
V mnoha evropských státech sílí snahy zavést do legislativy právo být offline. V Česku se možnosti...
Má kontrolu nad armádou i stranou. Kima ohrožuje jeho pravá ruka
Pravá ruka vůdce KLDR Kim Čong-una si vybudovala mocenskou základnu, která ohrožuje jeho vládu....
Evropa se musí probrat. Zbrojení je šance k nakopnutí ekonomiky, míní Tomáš Pojar
Premium Skončí tříletá válka na Ukrajině do několika týdnů? A pokud ano, za jakých podmínek? A kdo potom...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!