Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úspěšné evropské komunity se 100% obnovitelné elektřiny (Díl I)

U nás nemají obnovitelné zdroje na růžích ustláno. Jsou ostrakizovány s odůvodněním, že u nás nejsou vhodné podmínky. Toto tvrzení není založeno na žádných studiích, pouze odráží zájmy oligarchů fosilně jaderného průmyslu.

V několika pokračováních přiblížím lokální evropské projekty, které do současnosti dosáhly zásobování energií z obnovitelných zdrojů, nejméně v oblasti spotřeby elektřiny. V seznamu jsou uvedena místa, která mají obdobné podmínky jako Česká republika, tedy nejsou uvedena místa v blízkosti moře, ani místa s velkými vodními elektrárnami. Obnovitelné zdroje vyrábějí elektřinu levněji a s menšími externími náklady, než jaderné nebo fosilně provozované elektrárny.  

Region  ALLER-LEINE-TAL,  Dolní Sasko, SRN

počet obyvatel:  60 087 (2017)

rozloha:  622 km2  

Implementace: Region vyrábí elektřinu z 55 větrných elektráren, vyrábí bioplyn (13 MW) a má FVE (14 MW) a z některých menších říčních vodních elektráren. K dosažení 100% obnovitelného tepla rozšíří region využívání již používaných technologií, včetně geotermální energie, biomasy k vytápění, sítě dálkového vytápění a zlepšování energetické účinnosti. V zájmu zvýšení úspor energie nabízejí obce energetické audity a poradenství. Region inicioval vzdělávací programy v místních školách s cílem zapojit a vzdělávat studenty v činnostech souvisejících s obnovitelnou energií. https://www.lokalkompass.de/ennepetal/c-politik/energie-kennt-keine-grenzen-die-laendliche-region-aller-leine-tal-versorgt-auch-die-umliegenden-staedte-in-zukunft-regenerativ_a197171

Region ALZEY-LAND, Porýní – Falc, SRN, počet obyvatel:  24 805 (2017), rozloha: 173,87 km2

Implementace: Již v roce 2010 dosáhl region 100% ve výrobě obnovitelné elektřiny. Aby dosáhl 100% obnovitelné energie také v oblasti vytápění a dopravy, usiluje se o další rozšíření stávající infrastruktury pro obnovitelné zdroje energie. V současné době vyrábějí elektrárny na obnovitelnou energii v regionu Alzey více elektřiny, než kolik spotřebují její obyvatelé. 38 větrných turbín pokrývá v průměru 91% poptávky po elektřině. Zbytek pochází ze dvou bioplynových stanic, vodní elektrárny a 156 solárních elektráren.

BRUCHMÜHLBACH-MIESAU, Porýní-Falc, SRN, počet obyvatel:  10 500, plocha: 26,86 km2

Pro dosažení  cíle 100% elektřiny OZE se starosta nejprve obrátil na úřady americké armády s plánem umístit solární fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 1 MW na střechu skladů ve vojenské základně. Projekt byl schválen v roce 2012 místními americkými vojenskými úřady i německými úřady. Navrhované elektrárny měly posílit energetickou infrastrukturu obce. Do té doby již provozovala větrnou farmu 10 turbín, které generovaly ročně 37 GWh, bioplynové stanice s 2,7 GWh a více než 200 střešních solárních systémů s výrobou 2 GWh. Když byla v roce 2013 dokončena větrná farma s 5 turbínami, vyrobila dalších 47 GWh. Od této chvíle vyprodukovala komunita Bruchsmühlbach-Miesau 290% své poptávky po elektřině. Větrné farmy se těšily v této oblasti podpoře kvůli silné místní účasti a důrazu na vytváření regionálních hodnot.

DARDESHEIM, Sasko-Anhaltsko, SRN, počet obyvatel:  750 (2011), rozloha: 0,952 km2

OZE: 38 větrných turbín s celkovým výkonem 134,5 MW (2018) , devět solárních elektráren, topné systémy na bázi biomasy, domácí solární kolektory

Implementace: Dardesheim je průkopníkem ve využívání obnovitelných zdrojů energie v Německu, od doby, kdy byla v Sasku-Anhaltsku v roce 1993 postavena jedna z prvních větrných turbín. Tento větrný park se rozšířil v roce 1994 po dohodě se společností vyrábějící větrné turbíny. Místní kopec Druiberg je pokryt 32 větrnými turbínami s celkovou kapacitou odpovídající zhruba čtyřicetinásobku celkové roční spotřeby elektřiny v Dardesheimu či 15násobku celkové spotřeby energie, včetně vytápění nebo chlazení a paliva pro dopravu. Do roku 2017 bylo do systému přidáno sedm dalších větrných turbín a úložný systém baterií, který kompenzuje účinky proměnlivých povětrnostních podmínek. Devět solárních elektráren od roku 2005 jednu třetinu poptávky Dardesheimu. Domácí solární kolektory na střechách zajišťují teplou vodu a ve městě je několik topných systémů na biomasu. V roce 2005 začaly dvě místní automobilové společnosti nabízet výměnu motorů na naftu s bionaftou z domácího řepkového oleje. V blízkosti radnice byla postavena nabíjecí stanice pro elektromobily.  Dvouměsíčník informační list „Dardesheimer Windblatt“ je dodáván do každé domácnosti a poskytuje informace o vývoji energetického projektu. Větrný park nabízí prohlídky s průvodcem. Úspěch města lze připsat transparentnosti doprovázející celkový proces.  Více

FREIAMT, Baden-Württemberg, SRN počet obyvatel:  4187 (2017), plocha: 52,92 km2

Implementace: Freiamt spotřebovává ročně 12,000 MWh a z obnovitelných zdrojů generuje 15,400 MWh ročně. Od roku 2009 je 120 domů vytápěno dřevěnými peletami, 75 domů používá dřevní štěpku a 150 domů solární tepelné kolektory. Je instalováno 300 solárních fotovoltaických systémů. Město chce zvýšit využití energie z obnovitelných zdrojů a přejít k obnovitelným zdrojům pro dopravu.  Městys dosáhl 100% cíle řadou malých kroků proto, aby se místní obyvatelé mohli seznámit s technologiemi a jejich výhodami.  Začalo se komunitními projekty; nejprve byla ve spolupráci postavena větrná farma se dvěma turbínami. Místní občané si mohl zakoupit akcie větrného parku za minimální cenu 3,000 euro. Dalším krokem pak byla instalace FVE na radnici a na střechy hospodářských budov.  Kombinací solární fotovoltaické a větrné energie je městečko schopno vyvažovat výrobu energie v důsledku měnících se povětrnostních podmínek. Kromě solární energie farmáři také instalovali malé kogenerační jednotky na bioplyn ze zemědělského odpadu na metan. Kombinace systémů obnovitelné energie je úspěšná. Dnes v městě existuje pět větrných turbín, díky nimž je městečko nejen 100% obnovitelným spotřebitelem, ale také vývozcem energie. Městečko nyní produkuje přibližně 14 milionů kWh energie ročně - přibližně o 3 miliony kWh více, než spotřebuje.

 

GROSSBARDORF,  Bavorsko, SRN, počet obyvatel:  889 (2017), plocha: 16,54 km2 

OZE:  Solární fotovoltaická farma, bioplynová stanice, kogenerační zařízení a síť dálkového vytápění.

Implementace: V malé bavorské vesnici Großbardorf investovali místní občané během čtyř let kapitál v hodnotě 19 milionů dolarů na vývoj střešních a velkých solárních systémů spolu s bioplynovou stanicí, která kombinuje výrobu tepla a elektřiny (CHP), a dodává teplo do lokální topné sítě. Společně projekty generují 400% elektřiny, vzhledem ke spotřebě vesnice a 50%  poptávky po vytápění. Großbardorf zvažuje expanzi do nových obchodních příležitostí, které se spoléhají na vyspělou topnou síť. Jedním příkladem jsou místní nádrže pro chov ryb, které k ohřevu vody využívají teplo z bioplynových stanic. Také občané se  podílejí na energetickém úsilí Großbardorfu různými způsoby. Komunita se například rozhodla investovat do solárních panelů pro novou střechu městského fotbalového stadionu výměnou za sezónní lístky na utkání. Příjem z elektřiny vyrobené solárními panely pokrývá náklady na novou střechu. Úspěch obce v oblasti obnovitelné energie by nebyl možný bez zákona o obnovitelných zdrojích (EEG), německého tarifu výkupu (FIT). Zákon zaručuje připojení obnovitelných zdrojů do sítě, platbu veškerých potřebných upgradů sítě ze strany energetických společností a adekvátně dlouhodobou platbu výrobcům energie z obnovitelných zdrojů za veškerou elektřinu, kterou dodají do sítě.

Autor: Milan Smrž | pátek 30.10.2020 14:55 | karma článku: 8,57 | přečteno: 486x
  • Další články autora

Milan Smrž

Co nás stojí a bude stát uran?

Svět jako by stál před další renesancí jaderné energetiky. Jak jsou tyto plány reálné? Jaké jsou následné náklady na dnes nejrozšířenější způsob těžby - podzemní loužení? Co srovnání s obnovitelnou energetikou?

9.6.2024 v 11:39 | Karma: 9,69 | Přečteno: 331x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Poznámky k revitalizace uhelných regionů

Severočeské i severomoravské uhelné regiony čeká transformace. Budou se tam stavět malé jaderné elektrárny a nebo se vydají cestou jinou cestou?

20.5.2024 v 13:01 | Karma: 8,26 | Přečteno: 220x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

České jaderné plány jsou špatným politickým rozhodnutím

K lednu 2024 se přihlásilo 25 zemí k programu ztrojnásobení jaderné výroby, z toho pět zemí, které jádro nemají. Tento slib je v protikladu se současným stavem jaderné energetiky, s cenovým vývojem i rostoucí délkou výstavby.

9.5.2024 v 11:19 | Karma: 9,76 | Přečteno: 553x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma: 11,13 | Přečteno: 578x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma: 22,65 | Přečteno: 6110x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vražda, nikoliv zabití. Řidič, který v Paříži vjel do lidí, možná jednal úmyslně

18. července 2024  13:37

Řidič, který ve středu autem najel na zahrádku baru v Paříži a zabil jednoho člověka, je nově...

Ústí pod Labem či suchprchlík. Nová kampaň upozorňuje na klimatickou krizi

18. července 2024  13:33

Slovní zásoba odjakživa pružně reaguje na změny ve společnosti. Toho využila nová kampaň Greenpeace...

Nešlo o vandalismus, řekli aktivisté k pomalování dlažby u ruských domů

18. července 2024  13:29

Aktivisté ze skupiny Kaputin, které stíhá policie za to, že v únoru namalovali ukrajinskou vlajku v...

Kamion plný železa vrazil v zúžení do svodidel, dálnice D35 u Olomouce stála

18. července 2024  7:54,  aktualizováno  13:22

Nehoda kamionu zastavila provoz na 271. kilometru dálnice D35 u Olomouce ve směru na Mohelnici....

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 62
  • Celková karma 9,24
  • Průměrná čtenost 979x
Působil jsem na katedře energetiky VŠCHT. Jsem autor a spoluautor desítek odborných publikací a patentů a od roku 2003 viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými. Účastník rozvojových projektů v Zambii 2005-2010. Baví mě ekologická výchova a práce s mládeží.

Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice,  o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz

Seznam rubrik