Zemědělci toho mají dost
Od začátku letošního roku vidíme četné protesty evropských zemědělců. Právem?
Je pravda, že evropské zemědělství je pod těžkou palbou z Bruselu. V Nizozemsku bývalá vláda premiéra Rutteho chtěla vybít jednu třetinu tamního skotu. Argument ze strany Zelených zněl, že krávy vypouštějí do ovzduší nebezpečný metan. Místo hovězího masa máme jíst v Evropě bezmasou stravu, popř. brouky. Dobrou chuť.
Česká republika mívala soběstačné zemědělství. Pak ale začala ubývat orná půda. Místo pěstování pšenice, brambor, kukuřice a jiných plodin jsme se na popud EU rozhodli pěstovat řepku. Panuje velká nerovnováha mezi rostlinou a živočišnou výrobou. Vyváží se hlavně obiloviny a obilné výrobky, naopak se dováží maso a masné výrobky, ovoce a zelenina. Člověk si může koupit v zimě předražená rajčata ze Španělska, či Maroka. To je ta výhoda globálního trhu. Zemědělská výroba se stává neatraktivní, staří zemědělci končí a mladí se do ní nehrnou.
Proti čemu tedy evropští zemědělci protestují? Jedná se o kombinaci nařízení vlád jednotlivých států a nařízení ze strany EU. Například německým rolníkům vadí plánované škrty v jejich sektoru a konec daňových výhod. Po masivních protestech Scholzova vláda částečně ustoupila a rozhodla se zachovat daňové osvobození zemědělských vozidel. Stále jí však vadí podpora dieselu pro zemědělce. To odpovídá plánu EU na dekarbonizaci, kde Němci musí jít samozřejmě všem příkladem. Pořádání summitů, kam cestují politici (letecky samozřejmě!) a velké množství jejich doprovodných úředníků už však nikomu nepřijde jako škodlivé pro planetu. Polští zemědělci se zase nechali slyšet, že jim vadí dovoz pšenice a dalšího zboží z Ukrajiny. „Pšenice je teď v Polsku za 700 zlotých, což je směšné. Z Ukrajiny přitom přivážejí pšenici, která nesplňuje evropské normy a stojí 300 nebo i 200 zlotých. Nikdo teď polskou pšenici nechce koupit.“, jak prohlásil jeden osmnáctiletý, protestující polský mladík. Dále pak uvedl, že mu vadí norma EU, podle které musí zemědělec nechat ležet ladem každý rok 4 procenta výměry pole.
Celá zemědělská politika Evropské unie je naprosto chybná. Brusel se rozhodne dotovat určitý sektor zemědělství na úkor jiného. Například vyšla směrnice EU o povinném přidávání biosložky do pohonných hmot. Začala se tedy hromadně pěstovat řepka na úkor jiných plodin. Pak si to Brusel rozmyslel, ale škoda již byla napáchána. Zjevně si tito úředníci vůbec neuvědomují, že způsobili nějaký zásah do ekonomiky, a že s tím souvisí nemalé škody. Jejich nařízení jsou chaotická, neplánovitá, věci neumí domýšlet a snad je ani domýšlet nechtějí. Jednají pod vlivem ideologií jako je především Green Deal.
Jak říká profesor Budil, Evropská unie je snadno předvídatelná v tom, že vždycky selže. Přeregulované a předotované ekonomiky jednotlivých států EU se začínají ozývat. Řešením je postupná deregulace a konec dotací. O tom ale samozřejmě bruselská nomenklatura nechce ani slyšet. Dotace jsou jejich hlavní nástroj, kterým se snaží držet v poslušnosti jednotlivé státy, sektory hospodářství či skupiny obyvatel. U zemědělců to není jinak.
Držím jim pěsti v jejich boji.
Šimon Miča
Rok 2024 jako rok konzervativní naděje
![](https://1gr.cz/fotky/blogy/23/07/54717/w230/Bf814055.jpeg)
Rok 2024 utekl jako voda a nutno říci, že přinesl mnoho potřebných konzervativních změn. Pojďme se na ně společně podívat.
Šimon Miča
Trump a renesance západních hodnot
![](https://1gr.cz/fotky/blogy/23/07/54717/w230/Bf814055.jpeg)
Donaldu Trumpovi to nakonec přece jen vyšlo. Po všem tom šíleném běsnění liberálů a progresivistů se vrací do Bílého domu někdo, kdo to s obnovou Ameriky myslí vážně.
Šimon Miča
Americké volby
![](https://1gr.cz/fotky/blogy/23/07/54717/w230/Bf814055.jpeg)
Po čtyřech letech tu opět máme prezidentské volby ve Spojených státech amerických. Otázka je jasná: Zvítězí Donald Trump, nebo Kamala Harrisová?
Šimon Miča
Superbohatí se nebouří
![](https://1gr.cz/fotky/blogy/23/07/54717/w230/Bf814055.jpeg)
Lidé, kteří mají majetky v hodnotách několika miliard dolarů, nemají důvod být nespokojení se současným statusem quo. Současný stav jim nadmíru vyhovuje.
Šimon Miča
V Rakousku vyhrál zdravý rozum
![](https://1gr.cz/fotky/blogy/23/07/54717/w230/Bf814055.jpeg)
Minulou neděli se konaly volby u našeho jižního souseda. Pro někoho dopadly velkým překvapením. Pro lidi, kteří sledují rakouskou politiku již delší dobu, však vůbec ne.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil
Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s...
ANO se s rezortem obrany pře o podíl českých dodavatelů na obrněnce BVP
Podíl českých dodavatelů na zakázce na 246 pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za 59,7 miliardy...
Heil Tesla. Aktivisté v Berlíně promítli Muskovi na továrnu jeho pozdrav
Političtí aktivisté promítli na stěnu továrny společnosti Tesla u Berlína, která patří Elonu...
CIA má nového šéfa. Senát potvrdil Trumpova nominanta Ratcliffea
Americký Senát ve čtvrtek jako ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) potvrdil Johna...
Cestovní ruch na vzestupu. Evropa vede, Blízký východ láme rekordy
Rok 2024 přinesl návrat cestovního ruchu na předpandemická maxima. Nejnavštěvovanějším kontinentem...
- Počet článků 79
- Celková karma 16,48
- Průměrná čtenost 544x