Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chcípající kobyla kope

Něco málo o měnící se geopolitické situaci ve světě, který se nám mění před našima očima. Spousta lidí si to však neuvědomuje.

Žijeme v době, kdy se dramaticky mění rozložení moci ve světě. Západ v čele se Spojenými státy ztrácí na úkor dynamicky se rozvíjející Číny, Indie a jiných asijských států. Společenství BRICS nabírá nové a nové členy a má našlápnuto k tomu, aby převzalo iniciativu na geopolitickém poli. Evropská unie jen hledí s otevřenými ústy a nechce si připustit ztrátu dominantního postavení (které tedy nemá už několik desetiletí, ale ve své iluzi žije dále). Končí 250 let trvající období nadvlády Západu, které bylo způsobeno průmyslovou revolucí, jež byla motorem obrovského ekonomického a sociálního rozvoje naší západní civilizace.

Kde jsou ty časy, kdy Spojené státy tvořily polovinu světového HDP, v Německu se mluvilo o hospodářském zázraku a ve Francií o třiceti zázračných letech. Ty časy už dávno minuly a nyní se spíše hovoří o ekonomické stagnaci či úpadku, sociálních problémech spojených s masovou migrací, šíleném plánu EU na dekarbonizaci a zelené ekonomice. Evropská unie neustále kritizuje Čínu za všechno možné, přitom je zcela závislá na jejích dovozech. Byla to totiž naivní představa devadesátých let, že se veškerá výroba přesune do Číny, která to levně vyrobí a doveze do Evropy. Asijský obr se však postupně vymaňuje z těchto okovů a přebírá v globalizaci iniciativu, která bude v jeho režii. Historicky totiž vždy platilo, že stát s velkou průmyslovou základnou bude udávat tón ve světě. Služby to zkrátka nejsou a nebudou. Je potřeba podporovat technické vzdělávání a vychovávat opět kvalitní techniky a inženýry a začít zase vyrábět. Specialisté neziskového sektoru nás skutečně nespasí.

Evropským státům chybí inteligentní průmyslová politika. Jednou z nevýhod doktríny neoliberalismu je přesvědčení, že stát by se do ničeho neměl vměšovat, trh všechno vyřeší. Není to ale pravda a příkladů máme hned několik – Čína, Jižní Korea, Singapur, v minulosti Japonsko a Západní Německo. Všechny tyto státy měly svou vlastní průmyslovou politiku nastavenou na základě svých schopností, možností a historické zkušenosti. Vyžaduje to samozřejmě vytvořit pečlivý plán postupných kroků a získat sociální konsenzus mezi vládou, představiteli zaměstnavatelů a odbory (tzv. tripartita). Není to otázka jednoho či dvou let, ale deseti až patnácti let. Jako příklad nám může sloužit Polsko, které na své strategií pracuje od roku 2016 a je to vidět (vybudování mnoha kilometrů silnic a dálnic, masivní růst HDP, rozsáhlá síť polských maloobchodních prodejen s velkým množstvím polských výrobků a jiné). Rád bych zdůraznil pro všechny eurofily, že to dokázali, aniž by přijali euro. Řeči o chudých Polácích dávno neplatí. Podobným směrem se vydalo Maďarsko a snad se jím nyní vydá i Slovensko.

To, že euroatlantická civilizace ztratí své výsadní postavení ve světě ještě nemusí být katastrofou. Je potřeba se oprostit od ideologického blouznění a začít jednat pragmaticky. Rychle se zorientovat v současném poněkud chaotickém světě a činit kroky za alespoň zachování našeho současného blahobytu. Jak ale praví expert na mezinárodní vztahy profesor Petr Drulák, z historie víme, že ve většině případů je pád hegemona spojen s chaosem a válkami. Musíme se vyvarovat nějakého hlubšího a dlouhodobějšího konfliktu a snažit se nastolit mír na východ od našich hranic.

V současných eurovolbách můžou rekordně posílit vlastenecké strany. Vývoj v Evropě se tedy začne lámat. Je jen na nás, na kterou stranu se přikloníme. Je potřeba k těmto volbám vyrazit a hodit hlas konzervativním kandidátům, kteří budou v Bruselu hájit naše zájmy. Bruselských přisluhovačů typu Vondra, Niedermayer, Peksa, Kolaja jsme si za posledních 20 let užili více než dost.

Autor: Šimon Miča | pondělí 27.5.2024 14:06 | karma článku: 31,92 | přečteno: 890x
  • Další články autora

Šimon Miča

Galský kohout v nesnázích

Ve Francií se budou konat předčasné parlamentní volby. Je to však řešení rozsáhlé krize, ve které se tento kdysi tak hrdý národ nachází?

17.6.2024 v 17:31 | Karma: 10,74 | Přečteno: 142x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Šimon Miča

Brusel přežil. Doufejme, že naposledy.

Neoblíbené volby do Evropského parlamentu jsou minulostí. Pojďme se podívat, kdo jsou vítězové a poražení.

13.6.2024 v 16:27 | Karma: 22,95 | Přečteno: 463x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Šimon Miča

Trump a hon na čarodějnice

Donald Trump leží v žaludku všemožným sluníčkářům již velmi dlouho. Proto se ho neustále snaží nějakým způsobem poškodit a něco na něj najít.

3.6.2024 v 15:35 | Karma: 24,74 | Přečteno: 434x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Šimon Miča

Eurovolby se blíží

Po více jak roční pauze tady máme opět volby. Tentokráte ty nejméně oblíbené, a sice do Evropského parlamentu.

9.5.2024 v 12:59 | Karma: 20,28 | Přečteno: 305x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Šimon Miča

Dvacet let v EU – výhra či prohra?

Jsme členy Evropské unie již dvacet let. V následujícím článku rozeberu výhody a nevýhody našeho členství v této organizaci.

1.5.2024 v 7:50 | Karma: 18,68 | Přečteno: 281x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Bude von der Leyenová ve funkci pokračovat? Lídři EU se na první schůzce neshodli

18. června 2024,  aktualizováno 

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování...

Jinudy prchat nelze. Kde je poslední otevřená brána do svobodné Ukrajiny

18. června 2024

Premium Na více než tisíc kilometrů dlouhé frontové linii mezi Ruskem a Ukrajinou se nachází poslední...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Česko vyzývá EU, aby omezilo ruské diplomaty. Špionománie, hrozí Kreml odvetou

17. června 2024  22:20

Pokud EU omezí pohyb ruských diplomatů, přijme Moskva odvetná opatření. Vyplývá to z vyjádření...

  • Počet článků 65
  • Celková karma 21,50
  • Průměrná čtenost 571x
Jsem učitelem angličtiny na střední škole v Praze. Také jsem místopředsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie na Praze 4 a členem spolku Svatopluk. Popsal bych se jako národní konzervativec se sociálním cítěním. Mezi mé záliby patří mezinárodní vztahy a ekonomika. Mými oblíbenými autory jsou prezident Václav Klaus a jeho syn, Benjamin Kuras, Alexander Tomský, Petr Robejšek, Petr Hampl, Jiří Weigl, Ladislav Jakl a Ben Shapiro. Kromě mezinárodních vztahů a ekonomiky mám rád čtení knih, sledování filmů a potkávání se s kamarády u dobrého jídla a pití.

Seznam rubrik