Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Pod peřinou

Bohatý vnitřní život mi nedá spát.Mé dny začínají startovním výstřelem kolem čtvrté ranní. Bolavýma očima mžourám do rána, a tělo se zmrtvýchvstání brání.

„Nikam nechoď,“ radila maturantka, ostřílená záškolačka.
„Nebude na nájem,“ vzdorovala jsem chabě, a doufala, že mě sprcha vyburcuje. Pak jsem kruhy pod očima natřela na béžovo, přibarvila šedivé obočí a řasy, a teprve když jsem si ani pak nezačala být podobná, rozhodla jsem se:
„Zůstanu dneska doma. Požáry budu hasit po mailu.“
Ke všemu se mi ve středu kousla záda, což se stává zejména, když člověk musí cosi ustát, vydržet a unést. V Písku jsem zapadla do hotelové postele, a ráno jako by mě vzal přes bedra prknem. Celý následující den jsem se kroutila v zasedačce a snažila se pochytat důležité věty do zápisu. V práci jsem taky „Markét Zapišto“.
„Dávejte si na mě bacha,“ varuji kamarády a příbuzné, než je okradu o slova a zlomky příběhů. „Cokoliv řeknete, může být použito.“
Ustlala jsem si na pohovce v kuchyni, protože je tvrdší než matrace v mém pokoji, a spala celé osmdesát tři minuty. Pak jsem šedesát pět minut pracovala, a zase usnula. K obědu jsem si dala čerstvý chleba s máslem a rajčaty, jako dezert chleba s medem. Dalších sto pět minut jsem prospala.
Když se maturantka vrátila ze školy, umíchala nám k chlebu vajíčka.
„To se máme dobře,“ libovala si s plnou pusou.
Zrovna jsem zas chvíli pracovala, když mi přišla říct, že k nám jede návštěva.
„Nemám ale tušení, kdo to je,“ smála se. „Říkal mi jménem, tak jsem mu otevřela.“ Napřed jsem uslyšela dveře od výtahu, potom její údiv:
„To je pro tebe, mámo.“
Zastavil se v rámu dveří, pak opatrně překročil hromádku kočičího žrádla na podlaze.
„Jéžišmarjá,“ zaúpěla jsem a přetáhla si deku přes hlavu.
„Náš kocour je trochu prase,“ vysvětlila maturantka.
„Mámo?“ zeptala se, „nechtěla bys vylézt?“
„Spím,“ zahuhlala jsem.
„Obávám se, že ti to nikdo nevěří,“ pravila, a pak Jindřichovi nabídla kávu a místo u stolu.
„Mami?“ zpřísněla, pak otráveně protáhla: „Musím se učit,“ a nechala ho, aby si poradil sám.
Dýchala jsem horké vůně pod dekou a doufala, že má aspoň tolik rozumu, aby pochopil, že mi neohlášenou návštěvou neudělal radost. Slyšela jsem, jak šoupnul židlí, jak vzdychla, když na ni dosedl. Pak o plastovou podlahu zacvakaly kočičí drápy, byl slyšet odraz a doskok do měkkého klína, pak ticho. Neodvážil se shodit zvíře na podlahu, protože nevěděl, že se mu bílé kočičí chlupy zavrtají do kalhot navždycky.
Kuchyňské hodiny hlasitě tikaly a kocour vrněl.
Jindřich si odkašlal a poprvé promluvil: „Markéto!“
„Jdi pryč,“ řekla jsem.
„Nebereš telefon. Dělal jsem si starosti.“
Cítila jsem, jak se mi hrne krev do hlavy. Starostlivý pronásledovatel byla poslední věc na světě, o kterou jsem stála. Od rozvodu jsem nikomu nemusela vysvětlovat, kam jdu a kdy se vrátím. Prcek si dával zatraceně bacha, aby se naše životy neprolnuly, zakládal si na svobodě, a tím pádem mi ji dopřával. A teď tohle nadělení!
„Jdi pryč,“ zahuhlala jsem do deky.
„Je ti dobře?“ zeptal se. „Nebo se snad něco stalo?“ Když jsem neodpověděla, zkusil to zhurta:
„Nechtěla bys toho blbnutí nechat?“
„Ne,“ odvětila jsem upřímně.
„Ale proč?“
„Protože lžeš,“ vyhrkla jsem. „Vymyslel sis tornádo a tunel. Prosil se tě někdo, abys mě do toho zatahoval?“ dusila jsem se pod peřinou rozhořčením.
„Nevymyslel,“ zarazil mě. „Přísahám, že jsem si nevymyslel ani slovo. Letěl jsem tunelem. Možná jsi na mě nečekala ty, ale někdo, kdo ti byl zatraceně podobnej. Někdo, koho bych chtěl na konci tunelu potkat.“
„Já s tebou nemůžu nic mít,“ zahučela jsem nešťastně. „Nepotřebuju v životě další bytost, která se bude něčeho dožadovat.“ Zmlkla jsem, a překvapeně přemýšlela, odkud se ta slova vzala.
Jindřich taky mlčel. Potom řekl klidným hlasem:
„Umíš si aspoň představit, že bych po tobě nic nechtěl?“
„Dej mi tejden,“ pokračoval, když jsem neodpověděla. „Dokážu ti, že jsi se mnou v bezpečí.“
„Nemůžu,“ hučela jsem pod peřinou. „Musím do práce, musím za tátou, musím…“
“Pět dnů,“ licitoval. „Nebo čtyři. Dej mi čtvrtek, pátek, sobotu a neděli.“
„Dej mi svátek,“ odsekla jsem.
Židle vrzla, kocour dopadl na všechny čtyři, a Jindřich řekl:
„Zavolej, až si to rozmyslíš.“ Pak odešel.
Spala jsem dalších třicet devět minut, pak jsem usoudila, že když budu čekat, až budu odpočatá, nikdy už třeba nevstanu.
„Dneska jsem nezapomněla,“ podala jsem mámě knížku.
„Jenom jednu?“ protáhla obličej. „Všechno rozdáš a na mě nic nezbyde.“
„Přivezu další,“ slíbila jsem a odešla za tátou, převázat mu ránu. Když jsem se za chvíli vrátila pro nůžky, vykláněla se máma z okna a volala na sousedku:
„Paní Zajíčková, pojďte sem, já vám něco dám!“
Cestou domů jsem míjela kostel, kde právě vrcholila mše. Všimla jsem si, že mají nabito, věřící klečeli i v chodbě, a na svět vyplazovali podrážky bot. Některé byly sešmajdané na stranu, na jiných ještě svítila cenovka.
Napadlo mě, že na ně bude na konci tunelu čekat Ježíš.
Každému podle jeho víry, ale koho uvidím já, pohan?
A bude snad tátu do světla vítat rozpřažená náruč Klementa Gottwalda?

Autor: Markéta Schneiderová | pondělí 16.5.2011 22:30 | karma článku: 13,94 | přečteno: 1339x

Další články autora

Markéta Schneiderová

Bibliobus 1

Schody do bibláku jsou vysoké. Někomu trvá i pár minut, než je zdolá. Jistá paní v Malešicích na mě vždycky z chodníku huláká: halóóó! Musím vytáhnout její nacpanou kolotašku dovnitř, zatímco ona se souká vzhůru po zábradlí. Trávu pro morčáka odloží do regálu s nápisem Doporučujeme, kam láduju novinky, a já jí pak pomůžu vybrat dvanáct - čtrnáct knížek, což je její dávka na dva týdny. Pak tašku vynesu na silnici za autobus, kam už se nějak dobelhá.

23.10.2014 v 17:20 | Karma: 15,22 | Přečteno: 429x | Diskuse | Poezie a próza

Markéta Schneiderová

Od té doby, co jsem ztloustla, jsem se stala nepotopitelnou.

S rukama za hlavou se v rybníku vznáším jako špunt a koukám do nebe.Od pondělí předpovídali na každý den déšť, ale pršelo jen jednou. Vlastně dvakrát, ale podruhé to byla jen sem tam kapka, nanejvýš sem tam pleskanec.

28.7.2014 v 14:47 | Karma: 23,31 | Přečteno: 1253x | Diskuse | Poezie a próza

Markéta Schneiderová

Tak jsme mu zase napsaly:

„Honzíku, co je s tebou? Ozvi se.“ Nechtělo se mi. Brácha ví, že máma napsat esemesku neumí. Ani zvednout telefon se jí pokaždé nepodaří, volá vždycky: „Markétko, Markétko, slyšíš mě?“ Nutí mě hulákat na celý autobus a pak to omylem položí.

6.7.2014 v 20:55 | Karma: 15,53 | Přečteno: 683x | Diskuse | Poezie a próza

Markéta Schneiderová

Tentokrát o stromech

protože nechci pořád psát o mámě a o psovi, i když tihle dva živočichové okupují v mém životě čím dál větší prostor.

10.4.2014 v 21:10 | Karma: 12,15 | Přečteno: 421x | Diskuse | Poezie a próza

Markéta Schneiderová

Venku už zas všechno pučí

„Jen mně nikdo nepučí,“ říká máma, a je to vlastně tátův fórek, nejspíš dost starý, protože táta sice byl vtipálek, ale nijak zvlášť originální. Měl svou sérii fórků pro konkrétní příležitosti a roční období. Pár z nich jsem přejala do svého repertoáru, zdědila jsem totiž jeho smysl pro humor, pomáhá mi na deprese minimálně stejně jako prášky.

6.3.2014 v 11:35 | Karma: 14,70 | Přečteno: 629x | Diskuse | Poezie a próza

Nejčtenější

Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík

ilustrační snímek
8. června 2026

Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
8. června 2026  9:51

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Začíná léto a s ním i obří stavba u letiště. Neriskujte, že vám kvůli kolonám uletí letadlo

V následujících měsících bude v okolí letiště probíhat přestavba křižovatky...
8. června 2026  19:02

Míříte na dovolenou a ta začíná na Letišti Václava Havla v Praze? Tak zbystřete, hlavně pokud...

Železnice na letiště vstupuje do nové etapy. Kvůli protestům zmizí ze Střešovic plánovaný komín

Architektonický návrh terminálu Dlouhá Míle od společnosti Pavlíček Hulín...
3. června 2026  18:05,  aktualizováno  4. 6. 7:12

Přípravy klíčové části železnice z centra hlavního města na Letiště Václava Havla pokračují....

Kam mizí soupravy metra? Školáci odhalili tajemství, které většina Pražanů nezná

Děti naslouchají Lukáši Hampacherovi, průvodci v rámci zážitkové turistiky...
2. června 2026  17:05

Jak vypadá zákulisí pražského metra? Žáci 1.B z podolské ZŠ Nedvědovo náměstí se vydali do míst,...

Kvůli vánočním trhům v Brně létala trestní oznámení. Policisté už rozhodli

Na náměstí Svobody v Brně se slavnostně rozsvítila dvanáctimetrová jedle. (21....
9. června 2026  11:14,  aktualizováno  11:14

Před rokem podali brněnští opoziční politici SPD trestní oznámení na městského pořadatele vánočních...

V Olomouci v Jánského ulici hořel panelový byt, jedna osoba byla zraněna

V Olomouci v Jánského ulici hořel panelový byt, jedna osoba byla zraněna
9. června 2026  9:18,  aktualizováno  9:45

V panelovém domě v Jánského ulici v Olomouci zachvátil požár jeden z bytů, jeden muž s popáleninami...

VIDEO: Autobus v plamenech a mohutný dým, cestující stihli utéct

Autobus v plamenech a hustý dým ochromily dopravu. 38 cestujících stihlo utéct
9. června 2026  10:43

Požár autobusu a mohutný dým uzavřely v pondělí večer frekventovanou silnici I/35 mezi Býští a...

Napadl ženu a osahával ji, ta použila pepřový sprej. Po násilníkovi policie pátrá

Neznámý muž se pokusil znásilnit mladou ženu, když se večer vracela domů....
9. června 2026  10:36,  aktualizováno  10:36

Děsivou cestu domů zažila mladá žena, kterou na konci května přepadl neznámý muž v Praze 4. Svou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 75
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1126x
Stále ještě platí, že autorka má plný sklep knih, které sama sepsala a vydala vlastním nákladem.
Znechucena obchodem se rozhodla, že své knihy nebude prodávat. Pomalu je za sebou trousí, kudy chodí, a nabízí je zdarma zaslat každému, kdo o ně projeví zájem. Líbí se jí představa, že její knihy není možné nikde koupit, lze je jen dostat nebo nalézt.
Před marketingem dává přednost happeningu.
Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.