Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Patton

Včera na ČT dvojce zase sáhli do zlatého fondu amerických velkofilmů (nedávno Jih proti Severu, Ben Hur, Amadeus, Kleopatra).

   A ježto válka nedaleko, vytáhli na nás výsek ze života patrně jednoho z nejlepších vojevůdců historie amerického generála George Smithe Pattona. Ten film sklidil 8 Oskarů a ozdoben výkonem herce v hlavní roli George Campbella Scotta dal mi připomenout si mnohé mýty a neustále opakované pravdy i žvásty. 

   Četl jsem kdysi generálův životopis a uvědomil si při něm a také při tom filmu, jak pozoruhodným člověkem byl. Jakmile někdo dnes hovoří o bleskové válce, hned zabrousí do období prvních dvou let války (samozřejmě myslíme druhou světovou), kdy rychlost německých tažení za vítězstvím (Polsko, Norsko, Dánsko, Nizozemí, Lucembursko, Belgie, Francie, Jugoslávie a Řecko a první půlrok útoku na Sovětský svaz) a rychlost zhroucení napadených zemí s výjimkou té poslední vynesla pojem blesková válka. Je přece jasné, že po obratu ve válce totéž dokázali předvést Sověti i Američané s Brity. Konečně co by měli předvést jiného. Nutno však právě Pattonovi přiznat, že on kromě hlubokých historických studií nejen vojenských dospěl k témuž závěru jako vojevůdci němečtí, a to nezávisle na nich a dávno před nimi. Jeho setrvalou taktikou byl rychlý a nesmlouvavý soustředěný útok, při němž nejen dle jeho názoru dojde k nejmenším ztrátám. Statistiky mu dávají za pravdu.

   Při filmu jsem také přemýšlel o tom, jak jiný by byl průběh posledního roku války, kdyby Eisenhower nepodlehl Montgomeryho nátlaku na přednostní sázku na teoreticky skvěle vymyšlenou, leč neúspěšnou výsadkovou operaci Market-Garden, což odklonilo zásobování od Pattonovy třetí a Bradleyho první armády a zpozdilo útok na německé území. U téhle operace, o níž napsána skvělá kniha Vzdálený most a natočen výtečný film Příliš vzdálený most (všechny dobové superhvězdy se tu sešly) potvrzeno staré válečné pravidlo a rabínská moudrost, že všechno je jinak už po prvním výstřelu.

  Prospěšno k tomu dodat, že jednou z největších spojeneckých chyb v období podzimu 1944 bylo, že sice dobyli podstatný přístav Antverpy, ale nikoli poloostrov Walcheren, z něhož Němci ovládali dlouhý přístup do přístavu. K tomu se dostali až v zimě po neúspěchu Market-Garden.

   My už dnes víme, jak to všechno dopadlo a taky víme, že kdyby Pattona s Bradleym poslali na Němce místo výsadkářů do Arnhemu, v žádném případě by čelíce americké ofenzívě Němci nemohli provést onen zničující protiútok v Ardenách, neb by všechny zdroje museli vrhnout proti útočícímu Pattonovi a ten by patrně vtáhl do Berlína i Prahy první, možná drže se za ruku s Montgomerym. Jak jinak by se vyvíjely dějiny. Dohody z Jalty byly na podzim 1944 ještě daleko. Zase jen kdyby, tudíž chyby.

  Zastávám názor, že úspěšný vojevůdce nepotřebuje být génius typu Einsteina nebo Hawkinga. Od něho se žádá především teoretická vybavenost, rozhodnost a jistá bezohlednost, přičemž inteligence není na škodu, ale všichni nadprůměrně inteligentní lidé jsou někdy váhavci, což vojevůdce být nesmí. Výjimkou je známý konzul a vojenský diktátor Quintus Fabius Maximus Verrucosus, řečený Cunctator, čili Váhavec. Ten si vysloužil ten přídomek svým vyhýbáním se přímému střetnutí s Hannibalem věda, že na něho vojenským uměním nemá a postupně jej oslaboval a vyčerpával. Chytrá taktika a nakonec úspěšná. V Pattonovi se vše potřebné sešlo v dávce blahodárné pro věc svobodného světa.

   Samozřejmě u takových osobností do jisté míry patologických bereme za samozřejmé, že jsou sebestředné, trochu nafoukané, přehánějí a dávají si záležet na obrazu, který je o nich vytvářen. Případ se zfackováním vojáka a mnohých nešťastných výroků na veřejnosti jen potvrzuje, jak problematické muselo být pro americké vrchní velení ustát tlak generálových odpůrců a části veřejnosti a nasadit svého nejlepšího velitele do čela jedné z armád. To svědčí o inteligenci vrchního velitele Eisenhowera, náčelníka sboru náčelníků štábů Marshalla a konečně i samotného Roosevelta, že si nedali trumfové eso vyrvat z ruky. Holt George byl pěkná držka, avšak také vtipný komentátor dění.

   Film se omezuje na období 1943 od nezdaru v Kasserinském průsmyku v Tunisku až po oslavy konce války 1945, tudíž se nezmiňuje o tom, že Patton ještě jako poručík získal na olympiádě ve Stockholmu 1912 páté místo v moderním pětiboji, tehdy zařazeném do programu díky Švédům, v jejichž armádě se tento krásný a všestranný sport provozoval jako součást výcviku. Však taky všechny medaile získali Švédové. Film končí odchodem Pattona od kamery kamsi do historie a už se nezabývá smolnou autonehodou, při níž zahynul tři dny před Štědrým dnem 1945.

A pokud jde o historickou věrnost, hojně se ve filmu setkáme s pozdějšími tanky Pershing, což je v roce 1943 nesmysl. Asi už filmaři nesehnali dost Shermanů. Rovněž německé tanky jsou přemalované americké typy. A samozřejmě Sláva Ukrajině.

 

Autor: Richard Mandelík | úterý 29.3.2022 7:00 | karma článku: 13,84 | přečteno: 396x
  • Další články autora

Richard Mandelík

Collegium marianum na jaře 2024

Navštíveny všechny tři koncerty, přičemž u prvního a druhého zaznamenávám jako loni značné obtíže vinou doslova příšerného povrchu. Uvidíme, co řekne zdraví v další sezóně.

26.6.2024 v 23:08 | Karma: 0 | Přečteno: 35x | Diskuse | Kultura

Richard Mandelík

ČF a ČSKH na jaře 2024

Zašel jsem na šest koncertů a užil si některých slavných jmen a věhlasných krásek (Fischer, Uchida, Wang, Esfahani, Perl, Rattle, Brabcová, Vokáčová).

19.6.2024 v 13:50 | Karma: 0 | Přečteno: 31x | Diskuse | Kultura

Richard Mandelík

PKF na jaře 2024

Navštíveno pět komorních koncertů konaných v matfyzu na Malostranském náměstí, ten pátý popsán zvlášť, a jeden orchestrální.

18.6.2024 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 35x | Diskuse | Kultura

Richard Mandelík

Smetanovo trio uzavírá jarní komorní řadu PKF 2024

Tímto obci svých čtenářů potvrzuji, že členkou tohoto světoznámého tria se stala Markéta Janoušková, nejkrásnější světová houslistka.

12.6.2024 v 18:08 | Karma: 0 | Přečteno: 29x | Diskuse | Kultura

Richard Mandelík

FOK na jaře 2024

Na jaře navštíveny čtyři koncerty jako již obvykle převážně komorní, nebo úsporně orechestrální, popřípadě se špičkovým sólistou.

25.5.2024 v 11:10 | Karma: 0 | Přečteno: 32x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Plán pro Ameriku, který odmítá i Trump. Brojí proti woke a chce zakázat porno

21. července 2024

Premium Dokument tak kontroverzní, že od něj dává ruce pryč i jinak nebojácný Donald Trump? Republikáni se...

KOMENTÁŘ: Nepřítel cukr! Když se zdražuje jen to, co vynáší

21. července 2024

Premium Vláda se chystá více zdanit – tedy zdražit – slazené nápoje. Proč jenom slazené, nikoli všechny...

Americký ropný průmysl vzkvétá. Firmy generují rekordní zisky, produkce roste

21. července 2024

Americkým producentům ropy se navzdory globálním snahám o masivní expanzi obnovitelných zdrojů i...

Tři klienti za dva dny. Úřad práce na poště neláká, provoz se nově rozšířil

21. července 2024

Premium Česká pošta již několik týdnů na vybraných pobočkách vyřizuje žádosti o část sociálních dávek. Úřad...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 747
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 235x
Píšu převážně o svých kulturních zážitcích blízkým, přátelům a známým. Proč to nezveřejnit na blogu? Možná někoho potěším a možná někdo potěší mě. Pokud jde o politiku, uložil jsem si, že o ní budu mlčet, pokud se mě věc nějak silně nedotkne.