Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Smetanovo trio uzavírá jarní komorní řadu PKF 2024

Tímto obci svých čtenářů potvrzuji, že členkou tohoto světoznámého tria se stala Markéta Janoušková, nejkrásnější světová houslistka.

Koncert v pondělí 10. června v obvyklé síni matfyzu je tentokrát vyprodán, ale k mé prosbě přistavena k mému obvyklému sedadlu v 1. řadě židlička pro Hanku. Ta mě zprvu svou nepřítomností upřímně zděsí, což dávám najevo Anetce (dnes svou kadeřavou hlavičku v uzlu) u vstupu. Leč svým příchodem na poslední chvíli je tu Hanka právě včas. Dramaturgyně Martina Sermain uzavírá jarní řadu komorních koncertů v obvyklých tmavomodrých šatečkách, jež jí tak sluší. Od Janoušků zde potkávám tatínka a Markétinu sestru Kristýnu, jež doprovázena mladíkem ve slušivém sokolském kroji.

Na křesle nacházím vrácené Dědictví otců a soubornou Savallovu nahrávku Maraisových gambových sonát. Martina opět představí první část programu, což považuji vždy za příjemnou součást programu, a neopomene zdůraznit, že trio bylo zváno též jinými pořadateli a rozhodlo se pro PKF.

Mé spanilé čtenářky uvítají zprávu o odění aktérů. Začnu u violoncellisty Jana Páleníčka, který je v černém s červeným lemováním límečků košile a tkaničkami stejné barvy. Klavíristka Jitka Čechová má široký kalhotový komplet (možno říci overal) černé barvy a kol hrdla a živůtku huňatý límec kožešinového vzhledu, který možno přirovnat k boa. Je převelice elegantní. Podobně zářila na loňské Lípě musice, avšak tehdy v bílém. A Markéta oděla červenou širokou suknici a černý top, což dotvořila náhrdelníkem černě kovově se lesknoucím. Dlouhé vlasy částečně vzadu sepnuty, aby se ukáznily a nepadaly do oka, jako na zámku Kozel blahé paměti, kde mě z toho svědilo oko. Celek je okouzlující, však uvidíte na fotkách z foyeru.

Tak tedy vše úvodní a okolní vysvětleno a vše může začít. Udělají to Klavírním triem č. 2 d moll, op.27, „Quasi una ballata“ Vítězslava Nováka. Já hned zapnu mysl na odfiltrování ostatních nástrojů a zaposlouchám se do houslí, jež mi tu znějí nádherně a zdají se mi být poněkud temnější, až si kladu otázku, zda nemá nové housle. Samozřejmě si zapnu poslech i ostatních a tohle trio je sice jednověté, ale vnitřně rozmanité, jako kdyby se tu střídaly odlišné věty. Dokonce mi jeden úsek připadá doslova veselý. Trio je z roku 1902, z doby, kdy o svém směřování Novák intenzivně uvažoval. Dle mého jde o skladbu velmi vděčnou, kde si klavírní trio pěkně zahraje.

V další skladbě dostane Markéta volno, neb na její židli posazen co obvyklý reprezentant PKF klarinetista Jan Brabec. Hrát se bude Beethovenovo Klarinetové trio B dur, op. 11. Vyložená krása se rozhostí ve druhé větě Adagio, zato v té třetí se nás skladatel snaží rozveselit, což i jemu samotnému zpravidla nešlo snadno. Závěrečné variace proběhnou velmi rychle.

O přestávce se mi nepodaří odchytit Markétu a předat jí opožděný vánoční dárek (viz můj text Vánoční dívka bez dívky). Musím to tedy zvládnout až na konci.

Druhá půle koncertu věnována jednomu z nesporných klenotů světové triové tvorby Smetanovu Klavírnímu triu g moll (Dvořák napsal trio f moll a já mám pomůcku k nespletení obou skladeb tím, že sice starší Smetana použil v abecedě pozdější písmeno, a obráceně Dvořák dřívější-tedy s těmi stářími i písmeny je to obráceně). Tohle trio je opravdu drahokam pro každý soubor a všichni září. Jako obvykle Jitka od klavíru pohledem kontroluje ostatní hráče, ale dnes se tváří mile, aby nikoho nezneklidněla. Já myslím, že Markéta je už natolik zkušená, že ji nezneklidní nic.

Po mistrovské ukázce triové literatury se přidává další klenot, patrně dumka a druhý přídavek byl ohlášen a já si ho nezapsal a ta paměť už taky není, co to bývalo.

Abych Markétu neztratil, jdu drze do místnosti hudebníků, ale zde je už celý dav, takže Markétě jen řeknu, že s Hankou čekáme ve foyeru. Tam se konečně setkáme a já zvoním na malý zvoneček a volám obvyklé: „Markétko, Ježíšek přišel!“ Předávám děsně těžkou a prestižní knihu Davida Attenborougha Život na Zemi a ponoukám děvče, že ji musí rozbalit a přečíst si věnování. Přečte a prolistuje a je zjevně nadšená a dělá přesně ty vočíčka, kvůli nimž jsem rád na světě.

Přichází též její miloučká sestra Kristýna zřejmě zkontrolovat, zda jsme na Markétu hodní, a já jí připomenu, že jsem jí doporučoval nedělní Café créme, na což reaguje tím, že je o nedělích vázána na folklórní hudební aktivitu. Markétě též připomínám, že stále platí mé pozvání na vyprávění o mých cestách. Jako vždy slyším něco o čase. Markéta též mluví o další desce tentokrát kabeláčovské, od níž má jen jeden kousek, takže nemá co rozdávat. Požádám o okopírování a zaslání přes úschovnu. Hanka si večer též užívá a podaří se jí udělat pár pěkných fotek, jež připojuji i s patřičnými komentáři.

Já z dneška opět milostivě naladěn a už se těším na sobotu, kdy jdeme se Sylvií na orchestrální koncert PKF a kde jistě bude i Martina, tentokrát bez doprovodného slova. Ostatní čtyři komorní koncerty PKF budou v souboru PKF na jaře 2024.

Autor: Richard Mandelík | středa 12.6.2024 18:08 | karma článku: 0 | přečteno: 29x
  • Další články autora

Richard Mandelík

Pražské jaro 2024

Letos jsem se držel poněkud zpátky a zakoupil si jen 4 koncerty, z nichž jeden jsem prodal, neb se mi zkřížil s jiným a já jsem si toho nevšiml.

21.7.2024 v 20:39 | Karma: 4,68 | Přečteno: 53x | Diskuse | Kultura

Richard Mandelík

Collegium marianum na jaře 2024

Navštíveny všechny tři koncerty, přičemž u prvního a druhého zaznamenávám jako loni značné obtíže vinou doslova příšerného povrchu. Uvidíme, co řekne zdraví v další sezóně.

26.6.2024 v 23:08 | Karma: 0 | Přečteno: 35x | Diskuse | Kultura

Richard Mandelík

ČF a ČSKH na jaře 2024

Zašel jsem na šest koncertů a užil si některých slavných jmen a věhlasných krásek (Fischer, Uchida, Wang, Esfahani, Perl, Rattle, Brabcová, Vokáčová).

19.6.2024 v 13:50 | Karma: 0 | Přečteno: 31x | Diskuse | Kultura

Richard Mandelík

PKF na jaře 2024

Navštíveno pět komorních koncertů konaných v matfyzu na Malostranském náměstí, ten pátý popsán zvlášť, a jeden orchestrální.

18.6.2024 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 35x | Diskuse | Kultura

Richard Mandelík

FOK na jaře 2024

Na jaře navštíveny čtyři koncerty jako již obvykle převážně komorní, nebo úsporně orechestrální, popřípadě se špičkovým sólistou.

25.5.2024 v 11:10 | Karma: 0 | Přečteno: 32x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Bek jednal s prezidentem o rozpočtu ve školství. O kolik jde, nechce říct

23. července 2024  14:56,  aktualizováno  16:13

Ministr školství Mikuláš Bek se v úterý odpoledne setkal s prezidentem Petrem Pavlem. Na Pražském...

V botanické, na kolejích univerzity nebo u soudu. Kde všude pracují čeští vězni

23. července 2024

Premium Natírání laviček, sekání trávy, zahradnické práce, úklid i péče o zvířata. S tím vším pomáhá pětice...

Energetické dokumenty čeká revize. Nic jako český Green Deal neexistuje, řekl Hladík

23. července 2024  15:59

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zváží další postup v případě projednávání strategických...

V Jičíně po výbuchu hoří bytový dům. Zemřel jeden člověk, další dva jsou zranění

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  15:51

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahuje u požáru bytového domu v Jičíně....

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

  • Počet článků 748
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 234x
Píšu převážně o svých kulturních zážitcích blízkým, přátelům a známým. Proč to nezveřejnit na blogu? Možná někoho potěším a možná někdo potěší mě. Pokud jde o politiku, uložil jsem si, že o ní budu mlčet, pokud se mě věc nějak silně nedotkne.