Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ČF a ČSKH na jaře 2024

Zašel jsem na šest koncertů a užil si některých slavných jmen a věhlasných krásek (Fischer, Uchida, Wang, Esfahani, Perl, Rattle, Brabcová, Vokáčová).

3. ledna si opět po Lípě musice poslechnu světově věhlasného cembalistu a posledního žáka první dámy cembala Zuzany Růžičkové Peršana Mahana Esfahaniho v Praze usazeného a loni v Teplicích na Lípě musice hravšího Goldbergovy variace. S ním zde také již proslavená německá hráčka na violu da gamba, jež loni hrála v poctě Leonardu Cohenovi s Joelem Frederiksenem a předloni na Letních slavnostech staré hudby.

V prvé půli koncertu se hraje Bachova Sonáta pro violu da gamba a cembalo g moll, BWV 1029. Poznamenávám, že cembalo je jemné a hladivé. Jinou písničku zpívají čeští autoři Bendové v zahraničí se prosadivší věhlasný houslista František Benda a podobného osudu Jiří Antonín. Ten první do programu přispívá Sonátou pro violu da gamba a cembalo F dur a ten druhý Sonátou č. 3 d moll pro cembalo. Jsou odvázanější než táta hudby a jdeme na přestávku.

Po ní se hraje Adagio pro violu da gamba d moll a Hille se doslova zaskví, aby na naše city podobně zaútočila Arpeggiatou a Fantasií pro violu da gamba d moll.

Nyní druhý nejstarší synek táty hudby Carl Philipp Emanuel se svou Sonátou g moll pro violu da gamba a cembalo doslova uklidňující a hladivou. Jak zahájil, tak program uzavírá zase táta hudby Sonátou pro violu da gamba a cembalo D dur, BWV 1028.

Mahan česky ohlásí, že přídavkem bude Mendelssohnova Píseň beze slov. Po Novém roce moc krásný vstup do roku 2024.

21. ledna tu opět hraje častá klavírní partnerka Magdaleny Veliké Mitsuko Uchida, a přichází s ambiciózním programem, který tu už jednou předvedl sir András Schiff.

Hrát bude poslední tři Beethovenovy klavírní sonáty č 30, 31 a 32. Tato sestava je nejen vrcholem autorovy komorní tvorby, ale také klavírní literatury vůbec. Nechci se zde rozepisovat, neb bych jen nezasvěceně žvanil, jen poznamenám, že tato hudba zanechá posluchače ohromeného a povzneseného a k tomu přispívá vystupování klavíristčino. Sir Schiff poté ještě pětkrát přidal a Mitsuko vůbec, zřejmě měla dost, čemuž se nedivím.

2. února konečně uslyším živě Mahlerovu Symfonii č. 3 d moll, již mám doma na desce. Jsem silně pohnut a doslova rozdrážděn prvou větou, jež skutečně i dle předznamenání rozhodná a dominují v ní žestě a ostatní dechy. Vydala by na samostatnou symfonii jistě i rozsáhlejší, než je Schubertova Nedokončená. Třetí pak pokračuje druhou částí o pěti větách, z nichž dvě pomalé, což u Mahlera bývá chuťovka.

Jako u jiných symfonií zařazuje skladatel sólovou a sborovou vokální složku, mezzosoprán zpíván německá pěvkyně Christa Mayer, sbory obstarává ženská část Pražského filharmonického sboru a mladistvé hlasy Pueri Gaudentes. Tak si tu stošestminutovou bohatou symfonii užívám a před Mahlerem zametám pery na svém klobouku slepičince. Mahler, Šostakovič a Martinů, to je moje trojka.

9. února řídí orchestr hlavní hostující dirigent sir Simon Rattle, který ten kšeft vzal zejména kvůli nejkrásnějším světovým houslovým funkcionářkám Petře Brabcové a Markétě Vokáčové, které sedí přímo před dirigentem. Hvězdou večera je však první dáma světového klavíru Yuja Wang, která nám v prvé půli koncertu předvede, jak naloží s jedním z nejobtížnějších světových klavírních koncertů Rachmaninovovým třetím. Naloží s ním suverénně a podmanivě a s elegancí a pod klavírem odkryje velmi krásné nohy. Mé krásky na druhých houslích odkryty až ve druhé půli, kdy již klavír odklizen. Po přestávce se hraje Brucknerova šestá, k níž se Petra vstřícně a mile usmívá a Markéta vysílá své cukrbliky k siru Simonovi.

19. dubna jsme tu s Hankou kvůli tomu, že Brit Steven Osborne zahraje nejkrásnější světový klavírní koncert Beethovenův pátý Es dur. To je pro mě vždy zážitek, který si rád zopakuji někdy až za pár let, anebo, když ho bude hrát nějaká kráska typu Helenky Grimaud, Aličky Sáry Ott, nebo Beatrice Rany, či frajer typu Krystiana Zimermana.

Po přestávce se hraje Symfonie č. 4 c moll, op. 98, poslední dílo tohoto druhu Johannese Brahmse. Je to důstojná a k dokonalé mu souladu dovedená symfonie, jakou bychom od tohoto ukázněného klasika očekávali.

22. dubna je tu uměleckou vedoucí německá prvotřídní houslistka Julia Fischer, již doprovodí Komorní orchestr České filharmonie a v prvé skladbě jí sekunduje její mladý žák Jeremias Pestalozzi. Zahájí Bachovým zářivým Koncertem pro dvoje housle a orchestr d moll, kde se těším ze známého ústředního motivu a nedostižného Larga. Jeremiáš je zjevně talent a poslouchat ho je radost. Však by si Julia k sobě nevybrala nikoho, kdo není špičkový hráč. Po Bachově instruktáži, jak má vypadat houslový koncert, si dáme Mozartův Koncert pro housle a orchestr č. 5 A dur, který tu jednou hrála Hilary Hahn. Juliin přednes je velmi podobný, sebevědomý a zpěvný. V roce jeho vzniku 1775 složil Mozart všech 5 svých houslových koncertů a k tomu pět mší a pár drobností. S houslovými koncerty tímto skončil, jsa především klavíristou.

Po přestávce si dáme skladbu, jež bývala léta neorganicky hrána o Vánocích zejména na přání té méně náročné části obecenstva, jež miluje melodičnost a líbeznost. Ano, vážení přátelé, je to Sukova Serenáda Es dur pro smyčcový orchestr, op. 6. Nic proti ní, je opravdu krásná a filharmonické smyčce si zahrají a Petře s Markétou to moc sluší.

Já bych o Vánocích preferoval Mozartovy mše, Brixiho, Zelenkovy triové sonáty a Krumpholtzovy harfové koncerty a zejména Beethovenův pátý klavírní a houslový.

Autor: Richard Mandelík | středa 19.6.2024 13:50 | karma článku: 0 | přečteno: 31x
  • Další články autora

Richard Mandelík

Pražské jaro 2024

Letos jsem se držel poněkud zpátky a zakoupil si jen 4 koncerty, z nichž jeden jsem prodal, neb se mi zkřížil s jiným a já jsem si toho nevšiml.

21.7.2024 v 20:39 | Karma: 0 | Přečteno: 48x | Diskuse | Kultura

Richard Mandelík

Collegium marianum na jaře 2024

Navštíveny všechny tři koncerty, přičemž u prvního a druhého zaznamenávám jako loni značné obtíže vinou doslova příšerného povrchu. Uvidíme, co řekne zdraví v další sezóně.

26.6.2024 v 23:08 | Karma: 0 | Přečteno: 35x | Diskuse | Kultura

Richard Mandelík

PKF na jaře 2024

Navštíveno pět komorních koncertů konaných v matfyzu na Malostranském náměstí, ten pátý popsán zvlášť, a jeden orchestrální.

18.6.2024 v 7:00 | Karma: 0 | Přečteno: 35x | Diskuse | Kultura

Richard Mandelík

Smetanovo trio uzavírá jarní komorní řadu PKF 2024

Tímto obci svých čtenářů potvrzuji, že členkou tohoto světoznámého tria se stala Markéta Janoušková, nejkrásnější světová houslistka.

12.6.2024 v 18:08 | Karma: 0 | Přečteno: 29x | Diskuse | Kultura

Richard Mandelík

FOK na jaře 2024

Na jaře navštíveny čtyři koncerty jako již obvykle převážně komorní, nebo úsporně orechestrální, popřípadě se špičkovým sólistou.

25.5.2024 v 11:10 | Karma: 0 | Přečteno: 32x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Cizinec, který nožem útočil na Žižkově, se přihlásil policii. Hrozí mu 10 let

22. července 2024  15:39

Na policejní stanici se v pondělí přihlásil pachatel, který minulý týden útočil nožem na pražském...

Harrisová v průzkumech za Trumpem mírně zaostává, jeho tábor už útočí

22. července 2024  15:36

Viceprezidentka Kamala Harrisová, která se po nedělním odstoupení prezidenta Joea Bidena z klání o...

Bouřky udeřily hlavně v jižních Čechách, vznikají už i na Moravě. Hrozí kroupy

22. července 2024  6:50,  aktualizováno  15:34

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily bouřky, první z...

Žena ze soucitu posílala podvodníkům peníze, za půl roku ji obrali o tři miliony

22. července 2024  15:28

Táborští kriminalisté obvinili dva muže a dvě ženy z podvodu, za což jim hrozí až osm let vězení....

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

  • Počet článků 748
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 234x
Píšu převážně o svých kulturních zážitcích blízkým, přátelům a známým. Proč to nezveřejnit na blogu? Možná někoho potěším a možná někdo potěší mě. Pokud jde o politiku, uložil jsem si, že o ní budu mlčet, pokud se mě věc nějak silně nedotkne.