Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Velkolepější starověké památky než Cheopsova pyramida

Kdo na vlastní oči spatří Cheopsovu pyramidu v Gize nemůže se ubránit němému úžasu. Ovšem málo se ví, že ze starověkého světa pochází stavby, jenž jsou ještě víc velkolepější. Že je neznáte?

Cheopsova pyramida v Egyptě. Fenomenální stavební dílo dávných architektů. O půdoryse 230 x 230 metrů byla její původní výška 147 metrů. Kolik moudrých hlav si již vylámalo zuby s nejrůznějšími hypotézami, jak vůbec byla postavena. Počínaje různými teroemi o stovkách a tisících otroků, kteří ji budují metodou „hej rup“ až po práci mimozemšťanů nebo nějaké předešlé vyspělé civilizace pozemské. Stoprocentní řešení zatím nenašel nikdo. A tak nás tato pyramida o celkovém objemu 2637023 metrů krychlových nechává v němém úžasu i nadále.

Ovšem na světě však najdeme i několik staveb, které toto stavební veledílo ještě překonávají. Je to naprosto úžasné, co všechno nám z doby před naším letopočtem zbylo. A pokud tato velkolepá díla neznáte, tak Vám je teď představím. Jestli si lámeme hlavy nad tím, jak byla vystavěna pyramida Cheopsova, zde se pak musíme ptát dvakrát tak.

 

E l   M i r a d o r

V pralese středoamerické Guatemaly se nalézá mohutný pyramidový komplex starých Mayů, jenž pochází minimálně ze 3. století před naším letopočtem a možná je i starší. Jmenuje se El Mirador. Na svém blogu jsem o něm už jednou psal, a to v článku „Tajemství souhvězdí v památkách dávných civilizací“. Tehdy jsem se zmínil, že rozmístění pyramid v tomto mayském městě, a v to v části nazvané „El Tygre“ mi připomíná souhvězdí Vozka. Jenomže nedaleko od El Tygre tu stojí ještě druhá část pyramidového komplexu, nazývaná El Danta. I když je to tady pokryté pralesem, nalézá se zde o naprosto fascinující chrám. Jeho půdorysné rozměry jsou 360 x 620 metrů. I když se pyramida tyčí do výšky pouhých 72 metrů, její celkový objem je cca 2800000, což, jak je možné porovnat,  je o nějakých cca dvě stě tisíc krychlových metrů víc, než u Velké pyramidy v egyptské Gíze. Byla mayská civilizace tedy ve starověku vyspělejší než civilizace egyptská, když dokázala vybudovat objemnější stavbu? A nemůžeme se zde vlastně ptát obdobně jako v Egyptě, jak byl tento fenomenální kolos postaven?

C h o l u l a

Zatímco předešlá stavba má „pouhých“ 2800000 metrů kubických, více severněji, v Mexiku, existuje pyramida o celkovém objemu 4450000 metrů kubických, což je dokonce 1,7 krát víc než Cheopsova pyramida v Gíze. Práce na její stavbě byla započata rovněž kolem 3 století před naším letopočtem a budována postupem času následnými generacemi. I když její výška je jen 55 metrů, tak její půdorysné rozměry jsou cca 400 x 400 metrů.

Svým objemem je to nejmohutnější pyramida na světě A tak není divu, že podle zdejšího mýtu ji postavil obr Xelhua z nepálených cihel. I když je pokryta hlínou a vypadá jako zelený kopec, její vnitřní konstrukce je poměrně složitě stavěná. Na jejím vrcholu pak španělští kolonizátoři vystavěly roku 1594 chrám sv. Panny Marie.

 

Velká čínská zeď

 

Naprosto fascinující je další významná starověká stavba, kterou asi dobře znáte, neboť byla zařazena mezi nových sedm divů světa. Velká čínská zeď . Je jen pouhá náhoda, že i tato jedinečná památka se začala stavět ve 3. stoletím před naším letopočtem? Tato zeď je dlouhá cca 6000 km a se všemi odbočkami to je cca 9000 km. Vysoká je v průměru 8 metrů a široká 7 metrů. A teď si zkusme udělat zajímavý výpočet: 7krát 8 krát 9000000 (převedeno na metry). A Výsledek? 504 milionů metrů kubických! A to do toho ještě nemám připočtené věže s bránami.  Ale to pořád ještě není všechno. Čínští archeologové letos na jaře oznámili nejnovější objev, že Velká čínská zeď bývala dokonce více než dvakrát delší. Měřila by tak 21196,15 kilometrů!

To je větší vzdálenost než ze severního pólu na jižní! To je tak úctyhodná technická práce, že pochybuji, že by dnes by se do ní vůbec někdo pustil! Při přepočtení celkového objemu Velké čínské zdi se nyní dostáváme na hodnoty více než miliardu kubických metrů. To je bezmála cca 450 krát víc materiálu, než v případě Cheopsovy pyramidy v Gize. Můžeme pak ještě stavbu velké Čínské zdi považovat za běžný stavební výkon, který by zvládla průměrně vyspělá starověká kultura? A je jen náhoda, že právě tato stavba je jedinou starověkou stavbou, kterou je možné spatřit z vesmíru, z oběžné dráhy?

 

Co se tady dělo ve třetím století před naším letopočtem, že v té době tady začala vznikat takováto velkolepá stavební díla? Všechno to jsou fenomenální stavby, kdy při pohledu na ně se ani nechce věřit, zda jsou dílem obyčejných lidí, a tak se domnívám, že právě proto by se na takovéto a podobné stavby měli zaměřit i badatelé zabývající se archeoastronautickou hypotézou.

 

Použitá zdroje a literatura a fotografie : wikipedie

http://cs.wikipedia.org/wiki/Chufuova_pyramida

http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Pyramid_of_Cholula

http://en.wikipedia.org/wiki/El_Mirador

http://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A1_%C4%8D%C3%ADnsk%C3%A1_ze%C4%8F

Däniken E, Fiebag P.:Druhá strana archeologie, Dialog, Liberec, 2012

Velká čínská zeď je dvakrát delší, než se myslelo – novinky.cz

 

Související články:

Tajemství souhvězdí v památkách dávných civilizací

Hry světel a stínů jako důkaz dokonalosti dávné architektury

Svět plný pyramid

Statní články v rubrice archeoastronautika

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Čermák | neděle 1.7.2012 7:48 | karma článku: 22,58 | přečteno: 3371x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,57 | Přečteno: 156x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 233x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

V Gaze se 70 procent pomoci z moře ukradlo. Hamásu se „odklánění“ hodí

29. května 2024

Premium Plán amerického prezidenta Joea Bidena nakrmit Gazu pomocí plovoucích přístavů dostal ránu...

Poslední šance dostat dítě na tábor. Co se letos mění a kde ještě hledat místo

29. května 2024

Premium Čarodějnickými hábity, klobouky a nezbytnými hůlkami se děti z Teplic na rozdíl od filmového...

Rusko je agresor, připustil lídr SPD Mach. Chce zrušit Green Deal

29. května 2024

Stanovuje si troufalý cíl zrušit Green Deal, zpochybňuje závazek přijmout euro a připouští, že...

Fackují ho, kopou, ničí mu foťáky. Ale stařičký král paparazzi stále fotí

29. května 2024

Seriál Jedenáctkrát mu zlomili žebra, jednou ho pobodali, sto osmdesátkrát byl v nemocnici. Naposledy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1894x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám