U Petroglyfů Tří řek
Tyto díly navazují na předchozí tři díly seriálu: Vzhůru do Nového Mexika
- Šilhavý Dan
Tom, Tokakua a Starý Jack se vydali na cestu za tajemnou indiánskou čelenkou. Když se utábořili pod Vraní skálou, přepadl je obávaný bandita Ron Brown, který mladému indiánu ukradl jeho posvátný talisman ve tvaru orla.
To se samozřejmě nikomu nelíbilo. Taková nehorázná krádež. A tak se všichni tři vyhoupli do sedel svých koní a vyrazili za Ronem. Jeho šedivý kůň uháněl asi sto metrů před nimi. A za ním Tom na Lístečkovi, Tokakua na svém Vánkovi a Jack na Hnědákovi. V prérii naštěstí bylo daleko vidět, a tak se Ron nemohl nikam ztratit. Uháněli za ním už asi několik kilometrů. Vraní skála zůstala daleko za nimi. O občas se objevovaly skály další. Například Liščí skála po jejich pravici. Když jim byla nejblíž, ozvala se rána z pušky. Všichni tři se na sebe podívali, zda jsou v pořádku. Byli. Ale spatřili, jak předními Ron padá z koně a kůň na něj. Co to? Vždyť ani jeden z nich nestřílel. Když přijeli k Ronovi, spatřili, jak se zmítá na zemi v bolestech. Ale jeho kůň? Ten vedle něj leží mrtvý. Tokakua toho využil a vzal si od něj zpět to, co mu patří. Talisman ze vzácného kovu ve tvaru orla.
„Tady musel střílet někdo další, Někdo, koho nevidíme.“ Prohlásil Jack.
„Ale co uděláme s ním?“ zeptal se Tom.
„Ten člověk si nezaslouží dobré zacházení za to, co nám provedl.“ Odpověděl mu Jack. „Dokud se nemůže hýbat, spoutáme ho a předáme spravedlnosti.“
A jak se domluvili, tak také udělali. Společně mu řemeny a provazy svázali nohy i ruce a starý Jack si ho už chtěl posadit na koně. V tom spatřili, jak od Liščí skály si to sem míří další kovboj. Byl blíž a stále blíž. Až najednou, jako kdyby ho Jack poznal a začal na něj mávat. A kovboj mu pozdrav opětoval.
„No ne, starý Jacku, to jsme se dlouho neviděli! To je tedy náhoda. Pronásleduju tady jednoho bankovního lupiče a narazím tu na vás.“
„Vítej, můj příteli! Tohle je můj vnuk Tom a jeho komančský kamarád Tokakua. A tady dole svázaný Ron Brown, který se našemu rudému příteli pokusil ukrást jeho posvátný talisman.“
„To je on!“ Prohlásil kovboj. „Sleduji ho už několik dní. Včera se mi ztratil někde u Vraní skály, a tak jsem se rozhodl, že si na něj počkám zde. Je hledaný pro přepadení a vyloupení banky v Alamogordu. A tam je na něj také vypsána odměna. Proto jsem ho nechtěl zastřelit přímo, ale jen zranit, a tak ho zajmout a předat spravedlnosti.“
„Kluci“ otočil se na ně Jack. „Tohle je Šilhavý Dan. Říká se mu tak, že ve skutečnosti vidí starou belu. Ale když se vezme své brýle, vidí jak rys. A když střílí, tak nikdy nemine cíl. A to vám ukázal právě před chvílí.“
„Ano to je přesně tak“, souhlasil s ním Šilhavý Dan. „Ale teď se musíme nějak vypořádat tady s tím. Dobře jste ho spoutali. Takhle nám už nic neudělá. Dejte ho ke mne na koně a odvezeme ho k šerifovi do Alamogorda, kde si s ním už poradí. Není to daleko. Je to jen pár mil tady na sever.“
„Měli bychom jet s tebou“ navrhl mu Jack. „Kdyby se něco cestou přihodilo.“
Šilhavý dan souhlasil a vyrazili na cestu. Ron se sice vrtěl. Bylo vidět, že se mu nelíbí to, že je spoutaný a že má být předám alomagordskému šerifovi. Jeli celkem rychle. Kolem nich se po prérii kutáleli stepní běžci, ta zvláštní rostlina, kterou pohání vítr po prériích. Opět se také kolem nich mihlo několik dalších skal. A až se před nimi v dálce otevřelo větší město.
„Tak to je Alamogordo.“ Informoval všechny Jack. Je to mladé město. Založili ho stavitelé severovýchodní železnice do El Pasa. Ale už má vlastní samosprávu, a tak tam budeme moci našeho přítelíčka odevzdat místnímu šerifovi.“
V Alamogordo
Alamogordo bylo zvláštní město. Všechny ulice tu vedly buď směrem východ – západ anebo sever – jih. To se velmi líbilo Tokakuovi, který poznamenal:
„Hezky tu mají to město uspořádané. Tady určitě nemají problémy s určováním toho, kdy je poledne nebo kdy je jarní a podzimní rovnodennost. Slunce jim to tady vždy ukáže.“
A ještě víc se mu líbilo místní nádraží. Právě přijížděla parní lokomotiva, za kterou bylo zapřaženo asi sedm vagónů. Když to viděl, tak prohlásil: „Jak už Tokakua říkal, bílí a rudí si mají pomáhat a spolupracovat spolu. Rudí je můžou učit taje přírody a oni nás zas takovéto úžasné technické věci. Ale ať ani jeden národ o sobě neříká že je lepší než ten druhý. A na druhou stranu, ať se jeden národ před druhým neponižuje.“
Ovšem v první řadě se zde museli najít úřad šerifa. To, kde se nalézá, to nejlépe věděl právě Šilhavý Dan. A ten je všechny dovedl do jednoho velkého dřevěného domu na hlavní ulici. Rona vzali z koně a pěkně ho přivedli před šerifa.
„Gratuluji vám“, povídá jim šerif. „Pomohli jste nám dopadnout velkého zločince. Náleží vám za to odměna 5000 dolarů. A jak se vám to vůbec podařilo?“
Na tento dotaz se dal jako první do řeči Tokakua: „Tento muž Tokakuovi ukradl z krku tento posvátný talisman orla.“ A ukázal ho šerifovi. „A když jsme ho Tokakua a jeho bílí bratři pronásledovali, tak tady Šilhavý Dan mu zastřelil koně, on spadl a byl jak malé štěně.“
„Můžete mi k tomu něco říci Rone?“ Otázal ho šerif.
„Ne.“
„Děkuji za odpověď. Na vaše zatčení stačí už jen to přepadení banky. Už jen to vám vyslouží nějaký pořádný trest.“
A tak místo zálesáckých kožených pout dostal pravé železné okovy. Všichni doufali, že si těchto svých nových náramků bude vychutnávat podobně jako Tokakuova orla. A přitom ho stráž odvedla někam do vězení.
Pak se šerif obrátil na mladého indiána: „Nemyslím si, že byste měl svůj vzácný talisman nosit na krku jen tak na kožený šňůrce. Takhle vám ho může ukrást každý. Každá kožená šňůrka se totiž dá dobře přeříznout a vy byste o něj mohl přijít kdykoliv jindy. Doporučil bych vám navštívit zlatnictví a na krk si ho pověsit na nějaký pořádný řetěz. Ten se nožem jen tak přeříznout nedá. Jedno zlatnictví je tady hned vedle.“
Když opustili úřad šerifa, dohodli se všichni, že si odměnu všichni spravedlivě rozdělí. Tokakua si půjde koupit řetízek na talisman a za ostatní se nakoupí zásoba jídla na cestu. Však je před nimi ještě kus cesty.
Tokakua s Tomem vešli do zlatnictví, že si koupí řetízek na krk. A když prodavači ukázal orla, aby mu na něj řetízek zavěsil, prodavač zůstal zkameněle stát.
„Co to máte za zvláštní věc? Není to ani zlato ani stříbro ani mosaz ani bronz. Nikdy jsem takový kov neviděl:“
„To je kov Manitua.“ Odpověděl Tokakua. „Můj bílý bratr Tom ho má také. Na svém opasku a jeho noži.“ A tak snad poprvé si Tom sundal opasek a ukázal klenotníkovi.
„Chlapci, snažte se o tohle nikdy nepřijít. Kam se na tohle hrabe zlato stříbro ba i platina. Tohle má daleko větší cenu než všechny tyto drahé kovy dohromady. Hlavně, aby nikdo kvůli tomu nechtěl ublížit vám.“
Tokakua si tu koupil takový řetízek, který byl dostatečně pevný, avšak tak dlouhý, aby nešel sundat z krku jen tak lehce. Ale naopak tak krátký, aby nespadl z krku ani v době, kdy měl být hlavou dolů. Chlapci poděkovali a vyšli ven. Starý Jack a Šilhavý Dan už čekali venku s nakoupenými zásobami. Dan také slíbil, že jako čtvrtý člen této expedice za posvátnou čelenkou se s nimi také vydá, aby je jeho kouzelná puška chránila před všema možnými bandity, kterých se právě v těchto místech Nového Mexika vyskytuje docela dost. Nasedli všichni čtyři na své koně a vydali se dál. Tentokrát je na přespání čekalo jedno prastaré posvátné indiánské místo, které znal snad každý rudoch z okolí.
Petroglyfy Tří řek
Když vyjeli z Alamogorda spatřili nalevo v dálce velkou písečnou poušť zvanou White Sands neboli Bílé písky. Tato přírodní památka je velké území, na které se nalézají duny z krystalů sádrovce.
Za nedlouho potom přejeli městečko Tularosa. A to pak vedení našich čtyř přátel přebral Tokakua. Ten totiž věděl, jak se nejlépe dostat k onomu posvátnému místu. Jeli kolem železniční tratě. Až najednou Tokakua dal příkaz stoupat nahoru doprava. Ale i tak cesta do kopce byla dlouhá asi tak pět kilometrů. Kdo by si myslel, že indiáni by své posvátné místo udělali někde v údolí, dobře přístupné všem nepřátelům, ten by se mýlil.
Nahoře je totiž čekala planina plná skal a velkých kamenů. Ale ne ledajakých. Snad na každém z nich se nalézal nějaký vyrytý obrázek. Hodně tu bylo zvířat. Na jednom kameni byla vidět ovce, jinde ještěrka, hadi, a na jiných zas ptáci. Také tu byly hezké portréty lidí, hlavně indiánů. A pak se tu nalézají obrazce, jejichž význam nebylo na první dojem možné určit. Například různé ozdobené kruhy a čtverce. Další obrazce zas vypadaly jako něco z budoucnosti.
„Tokakuo, prosím tě, co znamená například tento kulatý obrazec?“ Zeptal se ho Tom.
„No to je přece Manitou. Odpověděl indián. „Tak k nám k nám přeci cestuje.“
Po této odpovědi si Tom vzpomněl zas na ten noční úkaz, který pozoroval cestou z Lareda. Vypadalo to jako letící Měsíc. A něco podobného se právě nalézalo i tady na kreslené. A co ta podivná hranatá zvířata? S auty a vlaky se už v životě setkal. Ale to je vše nová technologie Ale tady ty obrazce jsou vytesány minimálně tisíc let.
Jack s Danem usoudili, že zde bude nejlepší místo na přenocování. Všimli si totiž zbytku několika ohnišť, které indiáni používali k rituálním účelům. Ale tady za kameny a skálami nebude oheň tak z dálky viditelný jako dole v prérii. A tak tu byl rozdělán oheň připraveno místo k přenocování. Uvařila se večeře, která všem chutnala.
Slunce začalo zapadat. Za chvíli se setmí. Šero začalo mezitím padat na posvátné skály s petroglyfy Tří řek, až to najednou působilo, jako kdyby se na každém kamenu tady objevovaly magické stíny. A to byl čas pro Tokakuu. Nesmíme zapomenout, že se nedávno stal indiánským šamanským učněm. A tak začal kolem ohně pobíhat za neustálého provolávání „hejaheja hejaheja, hejaheja, hejaheja.“
Mezi tím se nad nedalekým vrchem objevil opět ten prapodivný svítící kotouč, co vypadal jako měsíc v úplňku. Ale nebyl, protože se pohyboval vzduchem.
Tokakua právě dotančil, když při pohledu na svítící věc prohlásil: „Vše připraveno, Manitou nás bude na místě setkání očekávat, až tam Tokakua a jeho bílí bratři přijdou.“
Pokračování příště
Prozatím si můžete přečíst další seriály pro děti a mládež na mém blogu: „Inlajnový duch“,“Hrdinové Čeksasu“, „Vánoční doba“a Páťa a kolo Zláťa (seriál), Výročí havárie UFO (seriál)
A tento seriál: Cesta za tajemnou čelenkou
Libor Čermák
Ve srubu pod skálou
Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.
Libor Čermák
Zázračné vysvobození z indiánského zajetí
Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.
Libor Čermák
Indián v Roswellu
Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.
Libor Čermák
Tajuplnosti indiánských souhvězdí
Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.
Libor Čermák
Proč jsem přestal fandit politickým ideologiím
A to nejen nějakým těm mnou vybraným, čím bych se stal antiixxxistou, ale všem. Schválně, už jste se někdy zkusili zamyslet nad tím, co že vlastně mají všechny politické ideologie současnosti společného?
Další články autora |
Strach a násilí v Plzni. Ve městě strmě roste kriminalita, žádá vládu o pomoc
Premium Co se děje ve městě, jehož primátor kvůli růstu zločinnosti žádá vládu o pomoc? Policie ani...
Extravagantní vilu u Brna za desítky milionů nechává nová majitelka zbourat
Víc než dvacet let stála v Rozdrojovicích u Brna vila, která na první pohled upoutala pozornost...
Nákladní letadlo DHL z Německa se zřítilo ve Vilniusu na obytný dům
Nákladní letoun společnosti DHL z Lipska havaroval nedaleko letiště v litevském Vilniusu. Zřítil se...
Požár v Národním divadle. Zásah hasičů protáhlo hledání ohnisek
Pražští hasiči zasahovali u požáru v historické budově Národního divadla. K likvidaci vyjely...
Našli jsme české nebe. Hospodu, kde čepují pivo za 23 korun
Premium Ta cena bije do očí. Ano, v hospodě U Smrku mají čepované pivo třikrát levnější než v Praze. Útulný...
Napadl kolemjdoucího a způsobil mu vážná zranění. Nyní mu hrozí až 18 let za mřížemi
Policejní hlídky vyjížděly v pátek krátce před 23. hodinou, do ulice Palackého v Mladé Boleslavi, k...
Cukrovka a obezita stojí ročně desítky miliard, chybí prevence u nejmenších
Léčba obezity a s ní spojených komplikací vyjde Česko ročně až na desítky miliard korun. Podle...
Zkolaboval železniční koridor Praha - Morava, zpoždění nabralo hodiny
Aktualizujeme Kvůli poškození trakčního vedení v České Třebové na Orlickoústecku se od půl páté přerušil provoz...
Z kamioňáka kazatelem. Kdo je Nigerijec, který nabízí spásu přes ruský vliv
Premium Považují se za nebešťany a těší se na apokalypsu. Tak se prezentuje záhadná a státem uznaná Církev...
Naše čtenářky ohodnotili spreje STÉRIMAR™ Baby
Našich 40 testerů a testerek vyzkoušelo se svými dětmi šetrné nosní spreje od STÉRIMAR™. Jak test dopadl? Skutečně pomohl od rýmy a ucpaného nosu?...
- Počet článků 2384
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1899x
Seznam rubrik
- 2. světová válka
- Adventní kalendář 2016
- Adventní kalendář 2018
- Cesta za tajemnou čelenkou
- Dělostřelecká tvrz Libor
- Dovolená 2015 - Broumovsko
- Dovolená 2017 - Chebsko
- Dovolená 2018 - Orlické hory
- Dovolená 2019 Králický Sněžník
- Dovolená Český ráj 2016
- Drážďany 2016
- Hrdinové Čeksasu (seriál)
- Chiranikenovy záhady (seriál)
- Jaroslav Foglar na mém blogu
- Kruhy v obilí - rok 2015
- Kruhy v obilí - rok 2018
- Kruhy v obilí 2017
- Kruhy v obilí rok 2016
- Kruhy v obilí rok 2019
- Páťa a kolo Zláťa (seriál)
- Plitvická jezera 2018
- Vánoční doba 2015 (seriál)
- Velikokoční Jeruzalém 2017
- Velikonoce 2015
- Výročí havárie UFO (seriál)
- Záhady států USA
- Křesťanské záhady a zázraky
- tábornictví a turistika
- záhady
- myšlenky
- výlety a tramping
- Politika a společnost
- stavitelství a architektura
- křížovky, luštěnky, kvízy, log
- Kruhy v obilí - rok 2008
- UFO - případy 2009
- ekologie
- Kruhy v obilí - rok 2009
- Tajemná místa dávné Anglie
- příběhy
- multidimenzionální prostor
- Po stopách trampské historie
- archeoastronautika
- Vesmír a život v něm
- Galerie
- Keltové
- Záhadologické zprávičky 2010
- Kruhy v obilí - rok 2010
- agrosymbolová ohlédnutí
- Kruhy v obilí - rok 2011
- Havárie UFO
- Obrázky z cest
- Kruhy v obilí - rok 2012
- dovolená 2012 Sloupsko
- inline bruslení
- adventní kalendář 2012
- Kruhy v obilí - rok 2013
- 7 divů světa archeoastronautic
- cyklistika
- dovolená 2013 - Jeseníky
- Velikonoce 2014
- Zima a lyžování
- adventní kalendář 2013
- děti, výchova a vzdělávání
- Záhady sluneční soustavy
- Kruhy v obilí - rok 2014
- dovolená 2014 - Chorvatsko
- adventní kalendář 2014
- Inlajnový duch (seriál)
- NE islamizaci Evropy
- NE juvenilní justici
- Záhady starověkého Egypta
- Osobní
- Nezařazené