
Libor Čermák
- Počet článků 2384
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1902x
Seznam rubrik
- 2. světová válka
- Adventní kalendář 2016
- Adventní kalendář 2018
- Cesta za tajemnou čelenkou
- Dělostřelecká tvrz Libor
- Dovolená 2015 - Broumovsko
- Dovolená 2017 - Chebsko
- Dovolená 2018 - Orlické hory
- Dovolená 2019 Králický Sněžník
- Dovolená Český ráj 2016
- Drážďany 2016
- Hrdinové Čeksasu (seriál)
- Chiranikenovy záhady (seriál)
- Jaroslav Foglar na mém blogu
- Kruhy v obilí - rok 2015
- Kruhy v obilí - rok 2018
- Kruhy v obilí 2017
- Kruhy v obilí rok 2016
- Kruhy v obilí rok 2019
- Páťa a kolo Zláťa (seriál)
- Plitvická jezera 2018
- Vánoční doba 2015 (seriál)
- Velikokoční Jeruzalém 2017
- Velikonoce 2015
- Výročí havárie UFO (seriál)
- Záhady států USA
- Křesťanské záhady a zázraky
- tábornictví a turistika
- záhady
- myšlenky
- výlety a tramping
- Politika a společnost
- stavitelství a architektura
- křížovky, luštěnky, kvízy, log
- Kruhy v obilí - rok 2008
- UFO - případy 2009
- ekologie
- Kruhy v obilí - rok 2009
- Tajemná místa dávné Anglie
- příběhy
- multidimenzionální prostor
- Po stopách trampské historie
- archeoastronautika
- Vesmír a život v něm
- Galerie
- Keltové
- Záhadologické zprávičky 2010
- Kruhy v obilí - rok 2010
- agrosymbolová ohlédnutí
- Kruhy v obilí - rok 2011
- Havárie UFO
- Obrázky z cest
- Kruhy v obilí - rok 2012
- dovolená 2012 Sloupsko
- inline bruslení
- adventní kalendář 2012
- Kruhy v obilí - rok 2013
- 7 divů světa archeoastronautic
- cyklistika
- dovolená 2013 - Jeseníky
- Velikonoce 2014
- Zima a lyžování
- adventní kalendář 2013
- děti, výchova a vzdělávání
- Záhady sluneční soustavy
- Kruhy v obilí - rok 2014
- dovolená 2014 - Chorvatsko
- adventní kalendář 2014
- Inlajnový duch (seriál)
- NE islamizaci Evropy
- NE juvenilní justici
- Záhady starověkého Egypta
- Osobní
- Nezařazené
Oblíbené stránky
Co právě poslouchám
Libor Čermák
Co se mi o letošních vánocích vyplnilo a co se mi zas nelíbilo?

Vánoce jsou nejkouzelnější čas v roce, jenž má být naplněn, láskou, přátelstvím a také tajuplným poslestvím narození Ježíše Krista. Bohužel ne vždycky to ale bývá pravidlem. Jsou věci, které se splnily. Ale i řada věcí co nikoliv.
Libor Čermák
Pohádka „O bílé paní Bradlecké“ a další mé dárky čtenářům

Štědrý den je dnes také dnem pohádek. Snad každý rok má nějaká nová premiéru. A tak pohádku na motivy podkrkonošské pověsti jsem se pokusil sepsat i já. A vymyslel jsem ji i tak, aby i vánoce v ní měly své místo.
Libor Čermák
Když po Praze chodili Kališi

Svojí polozapomenutou či dokonce zaniklou vánoční postavu má i naše hlavní město Praha. Je Štědrý den ještě před svítáním a ulicemi Nového Města vyrazili na koledu po pekařstvích podivné postavy, tzv. "Kališi".
Libor Čermák
Jak v Krkonoších chodila Štědrá Bába

Advent byl pro naše předky i dobou, kdy městy a vesnicemi chodili lidi v nejrůznějších maskách. Jednou z nich byla i Štědrá bába, která chodila v Krkonoších. A kdy? Noc před Štědrým dnem.
Libor Čermák
Dnes by chodili Tomášové

Advent byl pro naše předky i dobou, kdy městy a vesnicemi chodili lidi v nejrůznějších maskách. Jednou z nich byl i Tomáš. Co to vlastně bylo za adventní postavu, která chodila na Chodsku?
Libor Čermák
Staročeské vrkoče (fotoblog)

Pokud se v letošním adventním kalendáři zabývám původními staročeskými vánoci, nesmí tu chybět ani vrkoč. Nádherně ozdobené patrové pečivo, které stále častěji můžeme vidět i na nejrůznějších vánočních výstavách.
Libor Čermák
Co to byla obchůzka Adamáků?

Advent byl pro naše předky i dobou, kdy městy a vesnicemi chodili lidi v nejrůznějších maskách. Zvláštní předvánoční tradice se konala na Chodsku. Byla to obchůzka Adamáků. O co šlo?
Libor Čermák
Jak si kdo představuje Ježíška?

Mám velikou obavu, že většina současných dětí, když se jich zeptáte, jak si představují Ježíška, odpoví, že jako obtloustlého dědečka v červeném kožichu. Jenže Ježíšek je přeci zcela něco jiného!
Libor Čermák
Na Vánoce nejsou jesličky jen v betlémech, ale i na obloze!

Jesličky s malým Ježíškem jsou nedílnou součástí každého betlému. Jenomže právě o vánocích je najdeme ještě někde. A to přímo na obloze, odkud je nevyndá ani žádné multikulturní běsnění.
Libor Čermák
Magický vánoční oheň

Všude zima, mráz, sníh. Do toho se objeví stavení, z jehož komína se kouří. Žijí v něm lidé, kteří právě slaví vánoce. A nebo ještě v dřívějších dobách předkřesťanské svátky slunovratu. Pro ty všechny byl oheň něčím posvátným.
Libor Čermák
Tajemné vánoční pověry

K Vánocům a ke Štědrému dni se váže také celá řada pověr, aby jim něco nepřineslo neštěstí nebo naopak dalo bohatství. A tak jsem se v tomto článku pokusil najít takovýchto pověr alespoň přes dvacet. Jak se mi to povedlo?
Libor Čermák
Žber - strašidelná adventní postava

Advent byl pro naše předky i dobou, kdy městy a vesnicemi chodili lidi v nejrůznějších maskách. Tentokrát se vydejme na Moravu ke Kojetínu. Tam se prý vyskytovala strašidelná adventní postava zvaná "Žber".
Libor Čermák
Kde ještě chodí Lucie?

Je velká škoda, že u nás svátek svaté Lucie téměř vymizel. Po svatém Mikuláši to byl druhý z nejhezčích předvánočních obyčejů. Ovšem jinde ve světě se tak na štěstí nestalo. A tak i tam je možné se s Luciemi dosud setkat.
Libor Čermák
Zamyšlení nad Číhošťským zázrakem

U nás v Česku se k době adventní váže i jeden proslulý náboženský zázrak, který si bohužel vyžádal i politickou oběť v podobě faráře Josefa Toufara. Ovšem napadla mne i jistá souvislost s něčím velice zajímavým.
Libor Čermák
Znáte roráty?

My Češi máme jeden sice polozapomenutý nádherný adventní obyčej, který se rozšířil i do sousedních zemí. A to jsou zvláštní adventní písně zvané roráty. Že je neznáte? Tak čtěte.
Libor Čermák
Obrázky z předvánoční Prahy

Nedávno jsem četl, že podle jednoho amerického časopisu je Praha je prý nejhezčím vánočním městem vůbec. Je to milé ocenění. A tak se tedy po ní pojďme společně podívat
Libor Čermák
Vánoční věštící obyčeje

Doba adventní a vánoční byla odedávna i dobou, ke které se vázalo věštění. A tak jsem se pokusil takovýchto věštících praktik sepsat co nejvíc. Jak se mi to povedlo, posuďte sami. Sehnal jsem jich celkem dvacet.
Libor Čermák
Kdo to byla „Mikuláška“ neboli „Matička“?

V některých krajích, zvláště na Moravě, se v dávných dobách objevovala další polozapomenutá adventní postava, která také obdarovávala děti. Byla to Matička. Co to bylo za zvláštní postavu?
Libor Čermák
Víte, co to byly přástky?

Z hezkých tradic, kterých si naši předkové užívali v době adventu, byly tzv. přástky spojené s předením lnu, vlny a dalších podobných prací. Lidé se při nich odedávna scházeli v chalupách. A co při nich dělali?
Libor Čermák
Co nám vlastně zbylo z oné mikulášské tradice?

Dnes chodí Mikuláš s čertem a andělem. Proč s ním chodí zrovna tito? Zřejmě proto, že jsou poslední dvě postavy, které nám zbyly z miklulášských průvodů v minulosti. Ale neohrožuje ho vůbec také současné multikulturní běsnění?
Libor Čermák
Jak by se daly kulturně obohatit český advent a vánoce?

Pokud normální český člověk zaslechne o „kulturní obohacení“, měl by mu, jako mně, kvůli běsnění tzv. „sluníčkářů“ začít vždy stoupat krevní tlak. A přece se dá nějak kulturně obohatit. Ale jinak, než si tito aktivisti představují
Libor Čermák
Dnes by chodily nejen Barborky, ale také Perchty

Advent byl pro naše předky i dobou, kdy městy a vesnicemi chodili lidi v nejrůznějších maskách. Jednou z nich byla Perchta. Co to vlastně bylo za adventní postavu?
Libor Čermák
Jak vyrobit malý adventní věneček

Před vánoci je vždy hezké si vyrobit něco s vánoční nebo adventní tématikou. Mnozí si vyrábějí adventní věnce. Ale teď vám chci ukázat něco podobného, jehož výrobu zvládnou i malé děti. Takový, jak malý, tak milý adventní věneček.
Libor Čermák
Kdy, že začíná ta předvánoční doba?

Máme 1. prosince a symbolicky tak otevíráme první okénko adventního kalendáře v předvánočním čekání na nejkrásnější svátky v roce. Ovšem otázkou ale je, kdy že vlastně ta předvánoční doba vlastně začíná? Ono to je docela pestré.