Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přirovnávat vraždění Židů k osudům migrantů je chucpe, pane Rychetský

Občas mne zvedne ze židle nějaký nehorázný výrok. Jako třeba když na tryzně na památku zavražděných Židů přirovnal předseda Ústavní soudu jejich tragický osud k osudu migrantů utonulých na cestě do Evropy.

Tohoto výroku se pan Rychetský dopustil při svém projevu na tradiční vzpomínkové tryzně v Terezíně uspořádané na památku nacisty zavražděných Židů (zde). V něm mimo jiné prohlásil toto:

Evropou procházejí tisíce lidských bytostí, které hledají ochranu před novými zvěrstvy páchanými opět na základě zrůdných ideologií a nenávisti… Pohled na mrtvé děti, vyplavené spolu s rodiči na středomořské pláže, obsazené evropskými turisty, je pro naši civilizaci zahanbujícím mementem, které nelze ospravedlnit snahou o vykoupení špatného svědomí miliardami posílanými autoritativním režimům.

Podle mne nelze toto vyjádření chápat jinak, než jako výzvu k větší otevřenosti vůči migraci z oblastí eufemisticky nazývaných „kulturně nekompatibilní“. Právě odtud totiž ti „mrtví na plážích“ pocházejí.

Ovšem přirovnávat tragický osud miliónů Židů zavražděných tím nejbrutálnějším režimem v historii lidstva s osudy někoho, kdo se dobrovolně vydává na riskantní cestu do Evropy, je dle mého soudu nehoráznost. Obzvláště, když v drtivé většině případů není motivací pro tento krok jejich obava o vlastní bezpečí, ale především důvody ekonomické (viz pasáž „Migrační toky do EU a z ní“ zde nebo „Shrnutí a doporučení“ zde). Nehoráznost tvrzení z úst pana Rychetského je pak o to větší, že v řadách těchto migrantů se často nacházejí lidé, kteří mají nenávist k Židům takříkajíc v genech. Svědčí o tom vzrůstající počet antisemitských útoků a případů popírání holokaustu právě v zemích, které jsou k migraci z „nekompatibilních kultur“ otevřenější. Že jde o velmi závažný problém dokládá ostatně i to, že o něm už před časem opatrně informovala jak ČT (zde nebo zde), tak jeho existenci a souvislost s migrací svým výrokem připustila dokonce i paní eurokomisařka Věra Jourová (zde):

Antisemitismus přichází od extrémní pravice, extrémní levice a z muslimských kruhů. Židovští občané v těchto zemích tak mají veliké obavy z migrační vlny.

Z tohoto úhlu pohledu tak působí výzva pana Rychetského k otevřenosti vůči „kulturně nekompatibilním“ migrantům pronesená právě na tryzně na památku zavražděných Židů podobně „vkusně“ jako obhajoba tolerance alkoholu za volantem na pohřbu oběti autonehody zaviněné opilým řidičem.

Výrok o „pohledu na mrtvé děti, vyplavené spolu s rodiči na středomořské pláže, obsazené evropskými turisty“ je pak tak neuvěřitelným moralistickým kýčem, že se mu jen máloco vyrovná. Obviňovat Evropany za smrt těchto lidí, chce totiž buď mimořádně silný žaludek nebo absolutní ztrátu soudnosti. Za tyto mrtvé totiž nesou odpovědnost především ti, co je k této riskantní cestě zlákali. Tedy pašeráci lidí a s nimi spolupracující neziskovky, které mají ještě tu opovážlivost napadat a žalovat ty, kteří jim v jejich špinavých kšeftech s lidskými životy brání (zde). Zkrátka podle hesla „drzé čelo lepší než poplužní dvůr“.

Takže pokud nesou za něco Evropané zodpovědnost, tak nespočívá v tom, že migrantům v cestě na starý kontinent brání, ale v tom, že přehlížejí (nebo dokonce více či méně otevřeně podporují) činnost pašeráků a migračních neziskovek. Podle mne lze totiž dalším zbytečným úmrtím zamezit nejúčinněji tím, že bude vůči všem těmto podloudníkům (včetně těch, co si říkají „aktivisté“) zavedena politika „nulové tolerance“, jejich lodě skončí ve šrotu a oni za katrem.

Výroky pana Rychetského jsou zkrátka chucpe. A to jak svým obsahem, tak i tím, při jaké příležitosti zazněly. Na tryzně v Terezíně tak vystupoval spíše jako aktivista než jako předseda Ústavní soudu. Což jsou podle mne dvě absolutně neslučitelné role a pan Rychetský by si měl vybrat, ve které z nich chce nadále působit. Obě totiž zastávat nemůže…

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 9.9.2021 9:01 | karma článku: 45,25 | přečteno: 2295x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Kdo nahrává Rusku?

Rozmohl se nám tu takový nešvar – jakmile někdo začne kritizovat současné kroky EU nebo naší vládní koalice, riskuje, že bude označen za „proruského“, „dezoláta“ nebo rovnou obojí.

12.7.2024 v 9:02 | Karma: 41,21 | Přečteno: 1911x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Atentát na Fica a promarněná šance

Tou šancí není pochopitelně myšlena možnost se Roberta Fica definitivně zbavit, jak si přejí někteří narušení jedinci, ale příležitost zastavit eskalaci vzájemné nenávisti, která politickou scénu i společnost svírá.

28.6.2024 v 9:02 | Karma: 34,28 | Přečteno: 963x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Pravda je to, čemu věříme

Stalo se vám někdy, že jste byli účastníky nějaké události a pak jste s úžasem sledovali, jak ji popisovala média? Možná jste pak dokonce i zapochybovali, jestli jste nebyli někde úplně jinde.

21.6.2024 v 9:02 | Karma: 37,38 | Přečteno: 1175x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Občané EU rozhodli o pokračování Green Dealu

Ve volbách do evropského parlamentu u nás zvítězila parlamentní a mimoparlamentní opozice slibující mimo jiné výraznou revizi Green Dealu. Bohužel však nemá šanci tento slib splnit. Občané EU totiž rozhodli jinak.

14.6.2024 v 9:02 | Karma: 36,50 | Přečteno: 1100x | Diskuse | Politika

Kateřina Lhotská

Danuše porazí Babiše

O paní Danuši Nerudové panuje všeobecné přesvědčení, že jaksi není úplně „nejostřejší tužkou v penálu“. Pravdou je, že tomu svými veřejnými vystoupeními hodně napomáhá. Zdání ovšem klame.

7.6.2024 v 9:02 | Karma: 39,87 | Přečteno: 1848x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Ruské ambasádě v Praze posílili ochranu. Nelze vyloučit útok, říká expert

18. července 2024  20:58

Aktivisté před několika dny opět polili budovu ruského velvyslanectví v Praze 6 červenou barvou....

Ministr Síkela obvinil Německo, že si nechává český plyn pro sebe

18. července 2024  20:35

Česká republika obvinila Německo, že si hromadí plyn určený Česku. Berlín podle Prahy snižuje...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

Mladíci v Karolince na Vsetínsku narazili autem do stromu. Jeden nepřežil

18. července 2024  19:23

Náraz osobního auta do stromu v Karolince na Vsetínsku ve čtvrtek před polednem skončil tragicky....

  • Počet článků 288
  • Celková karma 36,71
  • Průměrná čtenost 4881x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik