Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Politici dokázali, že migraci řešit nedokážou

Stačilo, aby o sobě dali vědět islámští teroristé a už se zase politici předhánějí v odhodlání řešit otázku migrace a vyhostit extrémisty a jejich příznivce. Jenomže starého psa nové kousky nenaučíš, takže to dopadne jako vždycky.

Ve Švédsku musí proti gangům migrantů zasahovat armáda (zde), ve Francii a v Belgii se vraždí (zde a zde), v Německu mají migrantů už plné zuby (zde), Židé musí čelit vlně výhrůžek a násilí (zde) a k tomu jsou ještě plné ulice těch, kteří oslavují teroristy z Hamásu a přejí si zničení Izraele (zde nebo zde). Přičemž v tom posledním nemají prsty jenom lidé s „migračním pozadím“, ale palestinské vlajky mají často v rukách (doslova i obrazně) i aktivisté z řad původních Evropanů. Jako třeba Greta Thunbergová (zde).

A tak se politici opět probudili k rozhodnosti a začali vykřikovat, že takhle to už dál nejde. K nejhlasitějším patří německý kancléř Olaf Scholz (zde). Není divu. Právě Německo nejvíce otevřelo migrantům náruč a nyní se ukazuje, jak naivní byla jeho dosavadní politika. Definitivně za své tak vzaly představy o začlenění příchozích do německé společnosti, o jejich přizpůsobení se jejím hodnotám a pravidlům a ty tam jsou i naděje, že migranti vyřeší problém stárnutí populace a nedostatku pracovních sil. Místo toho totiž vznikla paralelní společnost (zde) a práceschopných migrantů, co dorazili v roce 2015, jich po letech „integrace“ pracuje pouhá polovina. Což naše západní sousedy stojí bezmála půl miliardy eur měsíčně (zde). A tak místo aby byli migranti řešením problému financování sociálního systému, jsou jeho další zátěží.

I od našich politiků jsme zaznamenali prohlášení, na která jsme nebývali dříve zvyklí. Například od pana europoslance Jiřího Pospíšila z TOP 09, který v nedělní Partii na televizi CNN Prima News dokonce prohlásil, že „problémem je integrace muslimů“ (zde). Tedy, ne že by to bylo zase tak objevné zjištění, ale ještě před nedávnem by byl za takto adresný výrok ignorující dosud korektní výraz „migranti z nekompatibilních kultur“ zastánci „správných postojů“ veřejně ukřižován a musel by se omlouvat na všechny strany.

Výroky, které byly dříve nepředstavitelné, se zkrátka začínají ozývat i z úst, ze kterých bychom to dříve nečekali. Podle mne však jejich autoři neprozřeli, ale jen odhodili masku hyperkorektnosti dusící jakoukoliv otevřenou debatu (nejen) na toto téma. V ní byli ti, kteří už před lety varovali před masovou migrací z muslimských zemí, a tvrdili, že příchozí nehodlají naše hodnoty a pravidla respektovat a budou naopak chtít po nás, abychom se přizpůsobili jim, označování za „populisty“, „xenofoby“ a „islamofoby“. A pokud přinášeli zprávy o tom, že v zemích na západ od nás existují no-go zóny, kde neplatí zákony dané země, ale islámské právo, vysloužili si nálepku „manipulátorů“ (zde).

Teď je ale úplně jedno, že na slova „populistů“, „xenofobů“, „islamofobů“ a „manipulátorů“ došlo. Ono totiž nejde o to, kdo měl pravdu, ale co s tím. Politici jsou sice opět plni odhodlání a rozhodnosti problém migrace radikálně řešit, lidi bez práva na azyl obratem deportovat mimo EU a vyhostit extremisty a ty, kteří volají po zničení Izraele, ale podle mne jim to dlouho nevydrží. Stačí aby se ve Středozemním moři zase potopil nějaký člun plný migrantů a politici opět podlehnou moralizování salónních pozérů a nátlaku aktivistů. A vše se vrátí do starých kolejí.

Blíží se volby do Evropského parlamentu. Opakovaně zaznívají obavy z toho, že se budou „populisté“ snažit udělat z migrace téma a „lacinými hesly“ získávat voliče. Jenomže ona ta migrace téma opravdu je. A v něm evropská vrchnost selhává na celé čáře. Jediné řešení, které zná, jsou kvóty. Ty se jí nakonec po letech tlaku pod pláštíkem „povinné solidarity“ zřejmě podaří v rámci „migračního paktu“ prosadit (zde). Jenomže bez důsledné ochrany vnějších hranic se z tohoto dokumentu stane jen pozvánka pro další zástupy migrantů. Obzvláště v situaci, kdy se muslimské země odmítají postarat o palestinské uprchlíky a vyzývají EU, ať si je vezme k sobě (zde). A tak jako byl před lety každý migrant Syřanem, teď bude Palestincem.

Migrace zkrátka téma je. A pokud to nebudou brát naši i evropští politici z „tradičních“ stran vážně a zmůžou se pouze na kecy o jejím zneužití „populisty“, tak budou v diskuzi na toto téma tahat za kratší konec. Což nepochybně pocítí i na volebním výsledku. Ale jsou vůbec schopni přijít s nějakým opravdu smysluplným a účinným řešením? A pokud ano, uvěří jim ho lidé?

Vždyť zatím dokázali jenom to, že migraci řešit nedokážou…

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Kateřina Lhotská | pátek 27.10.2023 9:01 | karma článku: 43,22 | přečteno: 1340x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Jak jsme to jen mohli nechat dojít tak daleko?

Při sledování roztáčející se spirály všeobecného společenského blbnutí, které nás obklopuje, si klade člověk otázku, kdy tohle všechno skončí. A taky jak jsme vůbec mohli dopustit, že to došlo až tak daleko.

24.5.2024 v 9:02 | Karma: 31,99 | Přečteno: 690x | Diskuse| Společnost

Kateřina Lhotská

Fact-checking, co žádná fakta neověřuje

Agentura CEDMO vydala svůj pravidelný „fact-checking brief“, ve kterém hodnotí dopad některých „dezinformací“ na českou, případně slovenskou společnost. Při jeho vytváření si však s nějakým ověřováním faktů hlavu moc nelámala.

17.5.2024 v 9:02 | Karma: 35,73 | Přečteno: 982x | Diskuse| Společnost

Kateřina Lhotská

Důchodová nereforma s jepičím životem

Vláda schválila návrh novely zákona o důchodovém pojištění zvyšujícím věk odchodu do penze. Říká tomu „důchodová reforma“, ale ve skutečnosti jde jen o parametrickou změnu. A nejspíš bude mít i jepičí život.

3.5.2024 v 9:02 | Karma: 34,05 | Přečteno: 1043x | Diskuse| Ekonomika

Kateřina Lhotská

Nebezpečná hra s ohněm

Co myslíte, že je nebezpečnější – kouřit na bedně s dynamitem, kontrolovat množství benzínu v nádrži s hořící sirkou v ruce, nebo se vojensky zapojit do války na Ukrajině? Kdo tipoval poslední možnost, podle mne trefil.

26.4.2024 v 9:02 | Karma: 34,94 | Přečteno: 1011x | Diskuse| Společnost

Kateřina Lhotská

Je „extrémní pravice“ opravdu extrémní pravicí?

Když člověk sleduje vyjádření politiků, novinářů a politických komentátorů, nutně získá dojem, že už existuje jenom pravice „extrémní“ či „populistická“. Výrazně totiž ubylo výroků, kde by byla zmíněna bez těchto adjektiv.

19.4.2024 v 9:02 | Karma: 38,13 | Přečteno: 1281x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Mezinárodní soudní dvůr nařídil Izraeli zastavit ofenzivu v Rafáhu

24. května 2024  15:41,  aktualizováno  15:59

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) nařídil Izraeli zastavit ofenzivu ve městě Rafáh v Pásmu Gazy a...

Čelní srážka dvou aut u Benešova uzavřela tah na Tábor. Na místě zasahoval vrtulník

24. května 2024  12:45,  aktualizováno  15:58

Hlavní tah z Prahy na Tábor zablokovala před polednem u Bystřice na Benešovsku čelní srážka dvou...

V Praze na hlavním nádraží se srazil osobní vlak s posunovací lokomotivou

24. května 2024  12:28,  aktualizováno  15:53

Na pražském hlavním nádraží se v pátek dopoledne střetl osobní vlak s posunovací lokomotivou....

Putin se chystá na návštěvu do KLDR, uskuteční se v „dohledné době“

24. května 2024  15:45

Kreml chystá návštěvu prezidenta Vladimira Putina v Severní Koreji, uvedla v pátek agentura RIA...

  • Počet článků 282
  • Celková karma 37,27
  • Průměrná čtenost 4952x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik