Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Po 30 letech jde opět o svobodu slova

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) zaslala před časem politickým stranám majícím šanci proniknout do parlamentu pět otázek týkajících se obrany svobody slova a boje proti cenzuře. Odpovědi se však nedočkala ode všech.

Se zněním každé z pěti otázek a odpověďmi jednotlivých politických subjektů na ně se lze seznámit na stránkách SOSP (č.1, č.2, č.3, č.4 a č.5). Odpověděly na ně ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, SPD, Trikolóra Svobodní Soukromníci (TSS) a Volný blok (s poněkud zprofanovanou zkratkou „VB“). Zařazení tohoto subjektu mezi adepty na vstup do příštího parlamentu je poněkud překvapivé. Když totiž anketa probíhala, tak se v žádném průzkumu voličských preferencí neobjevoval. Ale v SOSP nejspíš usoudili, že přes svou značnou výstřednost (nebo právě pro ni) si tahle partička časem najde dostatek sympatizantů a její podpora se tak stane měřitelnou. Některé z pozdějších průzkumů tento předpoklad ostatně potvrdily (například zde nebo zde).

Na otázky naopak neodpověděl nikdo z Přísahy, od Pirátů, ze STAN a TOP 09. U těch posledních tří mne mlčení zase až tak moc nepřekvapilo a něco to o nich vypovídá. Proč ale neodpověděla Přísaha? Od nového politického hnutí, které se pro úspěch ve volbách nutně musí vymezovat vůči všelijakému neřádstvu, by se dal čekat spíše opak. V jeho programu (zde) ovšem nic na téma svobody slova a cenzury není. Že by na toto téma pan Šlachta zapomněl? Nebo míří na voliče, pro které to není důležité?

Ale zpět k otázkám a odpovědím. Nemá smysl je tu opakovat a podrobně rozebírat. Podle mne odpovídali rozumně a smysluplně (a v podstatě i obdobně) zástupci ANO, ČSSD, KDU-ČSL, ODS a TSS, zatímco ti z SPD a z VB se předháněli v razanci (přičemž vysoko na body vyhrál ten druhý) a KSČM se starostlivost o svobodu slova tak nějak nedá věřit.

Nicméně u jedné odpovědi (respektive její části) stojí za to se zastavit. Hned na první otázku „Pokud máte ve volebním programu obranu svobody projevu, jaké konkrétní kroky chystáte?“ odpověděl totiž (mimo jiné) pan Patrik Nacher (ANO) toto:

Je veskrze paradoxní, že bod programu – svoboda beztrestně vyjadřovat odlišný názor – má politický subjekt ve volebním programu v roce 2021.

Je totiž děsivé, jak je tato poznámka pravdivá. Jak je možné, že tři desetiletí po „sametu“ opět řešíme obranu svobody slova? Ta byla jedním z témat prvních svobodných voleb po pádu komunismu v roce 1990. V té době již však byla cenzura zrušená, a tak šlo především o potvrzení toho, že k tomu došlo v souladu s vůlí voličů. Od té doby bylo toto téma upozaděno. Důvod byl jednoduchý. Svoboda slova a neexistence cenzury se staly záležitostmi tak samozřejmými a nezpochybnitelnými, že nikoho ani nenapadlo se něčím takovým zabývat.

A tak pokud chceme zjistit, kdy naposledy se u nás za svobodu slova opravdu bojovalo, musíme se vrátit v čase ještě o rok zpět. Konkrétně do června 1989, kdy spatřila světlo světa petice „Několik vět“ (zde). Svobodě slova v ní byl věnován bod 4, který zněl takto:

Aby byly sdělovací prostředky i veškerá kulturní činnost zbaveny všech forem politické manipulace a předběžné i následné skryté cenzury a otevřeny svobodné výměně názorů a aby byly legalizovány sdělovací prostředky, působící dosud nezávisle na oficiálních strukturách.

Soudruzi to samozřejmě nechtěli nechat jen tak, a tak ÚV KSČ rozeslal na své sekretariáty dálnopis (zde), ve kterém je instruoval, jak čelit „demagogii mající manipulovat veřejnost“ (zajímavé, jak některé slovní obraty ani po 30 letech nezestárly), kterou petice podle něj obsahovala. Na požadavek odstranění cenzury a zajištění svobody slova reagoval (mimo jiné) takto:

... Pod požadavkem svobodné výměny názorů a legalizace sdělovacích prostředků tzv. nezávislých struktur se skrývá snaha uvolnit prostor pro otevřené útoky proti socialismu v tisku … Tzv. nezávislé skupiny se chtějí zmocnit pozic ve sdělovacích prostředcích, aby mohli manipulovat veřejným míněním, jak to ukázaly zkušenosti z let 1968 – 1969 … Pomlouvají nás ze skryté cenzury

Když pomineme přeci jen již trochu archaický slovník, nepřipadá vám ta argumentace poněkud povědomá? Stačí jen prohodit slovíčka. Místo „socialismu“ dát třeba „menšiny“ a místo „tisku“ dát „internet“ a máte před sebou typické vyjádření nějakého samozvaného „bojovníka proti nenávisti, dezinformacím a lžím“, kterých se v poslední době vyrojilo opravdu požehnaně.

Existence svobody slova, a především její praktické dodržování, je jakýmsi lakmusovým papírkem toho, nakolik je svobodná i daná společnost. Její přeměna v nesvobodnou pak probíhá buď rázně (takříkajíc „přes noc“), nebo postupně. V prvním případě je často provázena nějakým násilím, zatímco v tom druhém jde o změnu plíživou a nenápadnou, kdy jsou jednotlivá opatření oklešťující svobodu dávkována, přičemž se vše samozřejmě děje ve jménu „budování Dobra“. A nezřídka těmto krokům část společnosti dokonce tleská.

Jedním z prvních těchto opatření je právě postupné omezování svobody slova a zavedení nějaké (byť neoficiální) formy cenzury. Prvotním signálem toho, že něco není v pořádku, je tlak na používání specifického slovníku „přijatelných“ výrazů (v našich podmínkách se mu říká „slovník politické korektnosti“) a vydefinování „správného“ názoru na jednotlivá společenská témata. Ti, kteří jej odmítají slepě přejímat a přicházejí s názory oponentními, jsou pak ostrakizováni a je snaha je z veřejné debaty vyloučit. Vžil se pro to termín „cancel culture“ (psala jsem o tom zde).

Pravda, s těmito jevy se v současnosti setkáváme především v zemích na západ od nás (například zde, zde nebo zde). To však neznamená, že nebezpečí ztráty svobody slova reálně nehrozí i nám. Proto je dobře, že si to uvědomují i politici. Alespoň tedy někteří. Pokud totiž dopustíme, aby zaznívaly jen názory „správné“ a ty „nesprávné“ byly potlačovány (neřkuli tomu budeme ještě tleskat), tak se jednoho nepěkného dne probudíme a zjistíme, že nám zůstala už jen jedna jediná názorová „svoboda“ – „svoboda bezvýhradně souhlasit“...

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 30.9.2021 9:01 | karma článku: 40,46 | přečteno: 1324x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Kdo nahrává Rusku?

Rozmohl se nám tu takový nešvar – jakmile někdo začne kritizovat současné kroky EU nebo naší vládní koalice, riskuje, že bude označen za „proruského“, „dezoláta“ nebo rovnou obojí.

12.7.2024 v 9:02 | Karma: 41,32 | Přečteno: 1965x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Atentát na Fica a promarněná šance

Tou šancí není pochopitelně myšlena možnost se Roberta Fica definitivně zbavit, jak si přejí někteří narušení jedinci, ale příležitost zastavit eskalaci vzájemné nenávisti, která politickou scénu i společnost svírá.

28.6.2024 v 9:02 | Karma: 34,33 | Přečteno: 965x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Pravda je to, čemu věříme

Stalo se vám někdy, že jste byli účastníky nějaké události a pak jste s úžasem sledovali, jak ji popisovala média? Možná jste pak dokonce i zapochybovali, jestli jste nebyli někde úplně jinde.

21.6.2024 v 9:02 | Karma: 37,38 | Přečteno: 1176x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Občané EU rozhodli o pokračování Green Dealu

Ve volbách do evropského parlamentu u nás zvítězila parlamentní a mimoparlamentní opozice slibující mimo jiné výraznou revizi Green Dealu. Bohužel však nemá šanci tento slib splnit. Občané EU totiž rozhodli jinak.

14.6.2024 v 9:02 | Karma: 36,50 | Přečteno: 1101x | Diskuse | Politika

Kateřina Lhotská

Danuše porazí Babiše

O paní Danuši Nerudové panuje všeobecné přesvědčení, že jaksi není úplně „nejostřejší tužkou v penálu“. Pravdou je, že tomu svými veřejnými vystoupeními hodně napomáhá. Zdání ovšem klame.

7.6.2024 v 9:02 | Karma: 39,87 | Přečteno: 1848x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Šéfka Tajné služby USA rezignovala. Čelila kritice za atentát na Trumpa

23. července 2024  16:40,  aktualizováno  18:45

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala po atentátu na bývalého...

V Paříži před OH znásilnili Australanku, v cárech šatů vběhla do prodejny kebabu

23. července 2024  16:44,  aktualizováno  18:31

Francouzská policie vyšetřuje případ Australanky, která uvedla, že ji v centru Paříže znásilnilo...

Při požáru bytového domu v Jičíně zemřel muž, další dva lidé jsou vážně zraněni

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  18:04

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahovalo v úterý odpoledne u požáru bytového...

Útočník v chorvatském domově důchodců čelí jedenácti obviněním

23. července 2024  17:48

Útočník podezřelý ze střelby v domově důchodců v chorvatském městě Daruvar čelí 11 obviněním včetně...

  • Počet článků 288
  • Celková karma 36,73
  • Průměrná čtenost 4881x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik