Nezvratný koronaosud
Ono těch filmů byla vlastně celá série, ale jak už to v těchto případech bývá, všechny byly v podstatě na jedno brdo a pořadové číslo snímku určovalo jen to, o kolikátý obehraný recyklát téhož se jedná. Proč jsem si ale na tuto sérii vzpomněla právě teď? Její základní pointa mi totiž připomíná to, jakým způsobem s námi cvičí koronamrška. Tedy nikoliv s naším bytím a nebytím, ale s naším hospodářstvím.
Když se na jaře objevila v našich zeměpisných šířkách (a délkách) poprvé, tak jsme dobrovolně vypnuli ekonomiku, čímž jsme dosáhli toho, že po jejím řádění zůstalo relativně málo obětí a v podstatě nedotčené zdravotnictví. Zaplatili jsme za to ale hlubokým hospodářským poklesem, což připadalo řadě lidí jako cena nepřiměřeně vysoká.
I v důsledku jejich tlaku jsme tak na podzim prováhali okamžik, kdy jsem mohli zavést opatření proaktivní, která by řádění znovuprobuzené koronamršky bránila preventivně. A tak místo abychom byli krok před ní, jsme dva kroky zpět a infikovaných přibývá takovým tempem (zde), že tolik, kolik se jich předtím nastřádalo za půl roku (k 9.9. dosáhl jejich celkový počet od počátku epidemie 9 331), zvládne dnes náš nezvaný host nakazit za den jediný (za 14.10. bylo zjištěno 9 544 případů). Jako malá náplast nám pak slouží očekávání, že hospodářské dopady by snad neměly být tentokrát tak drastické. Byť přitom cudně mlčíme o tom, že budou vykoupené větším počtem lidských životů.
Jenomže se ukazuje, že rostoucí počet nemocných začíná zahlcovat naše zdravotnictví tak, že by nakonec mohlo pod jejich náporem zkolabovat. A tak se přijímají nová omezující opatření prakticky obden. To není výčitka vůči vládě. Ona je totiž ta koronamrška tak neukázněná, že odmítá čekat na to, až si jednou za 14 dnů ministři s epidemiology sednou a vyhodnotí, jak se projevuje to, co rozhodli před dvěma týdny. Místo toho si dělá, co chce a svoje řádění odmítá se zasedáním koronavirového krizového štábu koordinovat. Takže to, že vláda vyhlašuje nová a nová nařízení poněkud překotně, bych jí nevyčítala. Snad by nás jen mohla ušetřit oznámení, na jak dlouho mají platit. Stejně to nikdo neví, a tak místo toho, aby oznamovala omezení toho či onoho například na dva týdny, by bylo vhodnější říct, že „platí do doby, než budou platit opatření jiná“.
To, že k překotnému přijímání nových a nových opatření je vláda nucena okolnostmi a není fér ji za to kárat (věřte, že nečinnost by byla horší), ji ovšem nezbavuje odpovědnosti za to, že jsme se do takové prekérní situace vůbec dostali. V létě zkrátka rozvolnila příliš, a pak neměla odvahu opatření opět zpřísnit. A neomlouvá ji ani to, že se našla celá řada mudrlantů, kteří ji svým věčným brbláním situaci nezlehčovali. Vláda se zkrátka nesmí bát přijímat i taková rozhodnutí, ze kterých občanstvo nebude zrovna bez sebe nadšením.
Především díky tomuto zaváhání jsme tak nyní v situaci, kdy se ekonomika krok za krokem opět přiškrcuje, byť zatím ne v takovém rozsahu jako na jaře. Nicméně i o tomto scénáři, tedy jejím úplném „zavření“, se začíná mluvit. Ono k němu v režimu „do práce, nakoupit a domů“ už vlastně ani moc nechybí. Má takový ošklivý anglický název „lockdown“, takže řada lidí možná ani neví, co to vlastně znamená. Jeho obsah docela trefně vystihuje český ekvivalent, se kterým přišel kolega bloger pan Pražák (zde): „dát pod zámek“. Tedy ekonomiku, ne lidi. I když pokud to takhle půjde dál, tak vlastně obojí…
A jaký je tedy rozdíl mezi jarem a podzimem? Především v počtu mrtvých a zátěži pro naše zdravotnictví. Což je hlavně vzhledem k obětem a k jejich blízkým poněkud drsná metoda, jak přesvědčit o omylu ty, kteří stále dokola argumentují „zanedbatelným“ počtem mrtvých a tvrdí, že jsme si na jaře vypnuli ekonomiku úplně zbytečně. Přičemž jim ovšem uniká, že mrtvých bylo tak málo právě díky tomu, jaká razantní opatření byla před půl rokem přijata.
Podle mne se totiž ukazuje, že zbrzdění ekonomiky a následné hospodářské ztráty jsou zkrátka náš „nezvratný osud“ a lze si jen vybrat, jakou moc bolestivou cestou k tomuto poznání dospějeme. Buď její kola zastavíme sami a včas, nebo pod tlakem rostoucího počtu mrtvých a vážně nemocných. Přičemž díky tomu, že už víme, jak a kde se koronamrška šíří, budeme moci zatáhnout za brzdu mnohem cíleněji, a tedy i citlivěji. Jinak to totiž udělá ona za nás tím, že přivodí vážný průběh onemocnění u tolika lidí, že kapacita našich zdravotnických zařízeních nebude stačit. Což bude vlastně jedno, protože zároveň ulehne tolik lékařů a sester, že o nemocné stejně nebude mít kdo pečovat. Výsledkem bude dočasný dramatický úbytek práceschopné pracovní síly a ekonomika se zastaví sama…
Takže tu máme celkem tři scénáře, co dělat v reakci na řádění koronamršky s ekonomikou: šlápnout na brzdu preventivně sami, být k tomu donuceni, nebo jen bezmocně přihlížet, jak to koronamrška dělá za nás. Nad tím prvním jsme ohrnovali nos, a tak nyní zkoušíme ten druhý. A není to nic moc. Vezmeme to konečně vážně jako poslední varování, nebo je naším „nezvratným osudem“ užít si i scénář třetí?
Kateřina Lhotská
Příručka zeleného oblbování
Taky máte dojem, že všechny ty klimaalarmistické články jsou psané podle stejné šablony? Pokud ano, máte dobrý postřeh. On totiž opravdu existuje návod pro novináře, jak mají o klimatu „správně“ psát.
Kateřina Lhotská
Jasné signály Petra Fialy
Jestli si v něčem pan premiér opravdu libuje, tak je to ve vysílání jasných signálů. Nelze je přehlédnout, protože žádný z nich neopomene zdůraznit. Mnohem jasnější jsou však ty, které vysílá mimoděk.
Kateřina Lhotská
Existenci cenzury už „západ“ neokecá
Na povrch vyplouvá stále více skutečností dokládajících prorůstání cenzury „západní“ společností. Vedle autocenzury vyvolené zastrašováním lidí s „nesprávnými“ názory se čím dál častěji setkáváme i s cenzurou otevřenou.
Kateřina Lhotská
Progresivistům se to hroutí
Víte, co mají společného firmy Jack Daniel’s, Harley-Davidson, John Deere a Tractor Supply? Kromě toho, že jde vesměs o firmy americké, tak především to, že všechny odmítly „woke politiku“.
Kateřina Lhotská
Kritizuješ? Táhni do Ruska!
Když si u nás člověk dovolí kritizovat směr, jakým se současný „západ“ ubírá, koleduje si jednak o to, že bude označen za „proruského“ a jednak že mu bude doporučeno, aby se do toho „Ruska odstěhoval“.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Šéfové tajných služeb mizí před volbami do diplomacie. Očekává se změna vlády
Premium Po deseti letech skončil letos v červnu ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun, kterého...
Kupka promluví o digitalizaci stavebního řízení, vystoupit má i budoucí ministr
Ministr dopravy Martin Kupka po jednání se zástupci profesních svazů vystoupí na tiskové...
Od masakrů ke střetu s Íránem. Klíčové okamžiky izraelského roku války
Píše se rok od chvíle, co palestinské militantní hnutí Hamás zaútočilo na Izrael a dopustilo se...
Izrael si připomíná výročí útoku Hamásu, lidé se scházejí na místech masakrů
Přímý přenos V Izraeli začaly akce, které připomínají první výročí a oběti krvavého útoku palestinského hnutí...
- Počet článků 297
- Celková karma 40,15
- Průměrná čtenost 4782x