Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nařčení z přípravy „vyhnání migrantů“ stojí na vodě

Před pár týdny se Německem prohnala vlna masových protestů proti pravicovým extremistům vyvolaných jejich záměrem „vyhnat ze země milióny lidí s migračním pozadím“. Existují však takové plány, nebo si je někdo vycucal z prstu?

Celé to odstartovala reportáž redakčního týmu portálu Correctiv, která pod poutavým názvem „Tajný plán proti Německu“ popisuje setkání zhruba dvou desítek účastníků z řad podnikatelů a politiků AfD a CDU ve vile Adlon nedaleko Postupimi, kde se vloni 25.listopadu měli na zmiňovaném „tajném plánu“ dohodnout (zde). Jeho klíčovým pojmem se stalo slovo „remigrace“, což má být záměr dostat z Německa ty přistěhovalce, kteří se odmítají přizpůsobit tamnímu způsobu života a respektovat principy, na kterých je německá společnost založena. Jenomže to u našich západních sousedů vyvolalo vlnu pobouření a masové demonstrace, při kterých jejich účastníci protestovali proti „vyhánění lidí z Německa“, „pravicovému extremismu“ a „rasismu“. Jsou tu však dvě zásadní „ale“ zavdávající důvodné podezření, že celá ta reportáž Correctivu je jenom jedna velká manipulace.

Jednak samotná „remigrace“ není ve své podstatě ničím jiným než tím, co před lety slibovali vládní politici (nejen) v Německu svým občanům majícím pod dojmem masové migrační vlny obavy z toho, že se nově příchozí nepřizpůsobí pravidlům a principům německé společnosti. Už tenkrát jim totiž tito politici říkali, že migranti, kteří se nebudou chtít integrovat, budou muset zemi opustit. A zopakovali to v roce 2019 (zde) a vloni (zde). Účastníci onoho setkání ve vile Adlon tedy vlastně hovořili o tom samém, co politici slibují už léta. A za „extrémně pravicové“ by tedy měly být považovány i vlády Angely Merkelové a Olafa Scholzeho.

Pak je tu ještě druhé „ale“. On totiž neexistuje nikde žádný hodnověrný zdroj, podle kterého by se dalo ověřit, zda není celá ta slavná reportáž Correctivu vycucaná z prstu. Což by dle mého soudu mělo být samozřejmostí v případě tak závažného obvinění, jakým příprava „tajného plánu proti Německu“ nepochybně je. Celé totiž vychází jednak z postřehů reportéra, který se sice ve vile Adlon ubytoval, ale schůzky se neúčastnil, a mohl tedy tak maximálně zjistit, kdo na ní byl přítomen. A jednak z rekonstrukce samotného obsahu jednání na základě podkladů od Greenpeace, jejíž členové schůzku „prošetřili“ a poskytli redaktorům Correctivu fotografie a kopie dokumentů. Kde k nim však přišli, není jasné. Navíc nejsou u reportáže ani přiloženy a není tak možné se s jejich obsahem seznámit. Takže není jisté, zda jde o kopie opravdu autentické, není do nich nic přidáno, ani z nich nic vynecháno. Zveřejněné fotografie pak dokazují vedle toho, že jejich autor se nejspíš živí šmírováním lidí a má k tomu i patřičné vybavení, také to, kdo si s kým na schůzce povídal a vedle koho seděl. Ovšem, zda mezi sebou hovořili o receptu na Berliner Eisbein (pečené vepřové koleno), nebo o plánech na vyhoštění neintegrovaných migrantů, se z nich poznat nedá.

Jedno se však musí redaktorům Correctivu nechat. Reportáž sepsali velmi poutavě a čtivě. Zkrátka o co méně doložitelných faktů obsahuje, o to více v ní najdeme emotivně zabarvených výrazů jako například „rasistická kritéria“, „útoky na lidskou existenci“, „útok na ústavu Spolkové republiky“ nebo „neonacismus“. Nejvíce frekventovaným je však „pravicový extremismus“, který je skloňován snad ve všech možných pádech. Právě takto zabarvené výrazy vyhnaly lidi do ulic. Tedy nikoliv fakta, ale emoce.

Tuto verzi schůzky pak velmi ochotně přebírala i většina médií. Včetně těch našich (například zde, zde nebo zde). A jak už jsme si bohužel zvykli, ověřováním faktů se nezdržovala ani média veřejnoprávní (zde a zde). Vlastně jsem za celou dobu zaznamenala jenom jeden jediný článek (zde), jehož autor se nespokojil s verzí redaktorů Correctivu a udělal to, co by měl udělat každý novinář – připojil pohled z „druhé strany“. Konkrétně majitele vily Adlon Wilhelma Wilderinka a poslankyně za AfD Gerrit Huyové. Ti pak označili celou reportáž za vylhanou.

Otázkou je, jaké bude mít tato aféra dopady a co bude následovat. Preference AfD sice klesly o 1,5 procentního bodu (zde), což je však v rámci statistické chyby. Zesílily také hlasy požadující zákaz AfD (zde). Jenomže stranu mající podporu pětiny voličů jen tak „škrtnout“ nelze. A tak asi nejzávažnějším dopadem je podle mne získání jakéhosi „bianco šeku“ současnou vládou pro zesílené šmírování jak své politické konkurence, tak i německých občanů. Že takový záměr existuje, ostatně nedávno potvrdila tamní ministryně vnitra Nancy Faeserová (zde), která prohlásila že vlna protestů vyvolaná reportáží o schůzce ve vile Adlon dala vládě „povzbuzení a mandát“ proti „pravicovým extremistům“ přitvrdit.

Osobně se obávám právě toho, že se tato fakty nepodložená historka prostě zneužije jako záminka k dalšímu utahování šroubů. A že se tato nákaza dříve či později rozšíří i do dalších zemí. Včetně té naší. Nenechme se přitom zmást, že by její dopady pocítili jenom příslušníci „extrémní pravice“, protože někteří lidé si zvykli takto nálepkovat každého, kdo je kritický k progresivistickému vidění světa. A pokud by se později potvrdilo, že to celé byla jenom fabulace redaktorů Correctivu? Tak už ty šrouby samozřejmě nikdo neuvolní.

A další kolečko salámu bude odkrojeno…

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Kateřina Lhotská | pátek 23.2.2024 9:01 | karma článku: 42,50 | přečteno: 1224x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Jak jsme to jen mohli nechat dojít tak daleko?

Při sledování roztáčející se spirály všeobecného společenského blbnutí, které nás obklopuje, si klade člověk otázku, kdy tohle všechno skončí. A taky jak jsme vůbec mohli dopustit, že to došlo až tak daleko.

24.5.2024 v 9:02 | Karma: 37,57 | Přečteno: 1168x | Diskuse| Společnost

Kateřina Lhotská

Fact-checking, co žádná fakta neověřuje

Agentura CEDMO vydala svůj pravidelný „fact-checking brief“, ve kterém hodnotí dopad některých „dezinformací“ na českou, případně slovenskou společnost. Při jeho vytváření si však s nějakým ověřováním faktů hlavu moc nelámala.

17.5.2024 v 9:02 | Karma: 35,78 | Přečteno: 991x | Diskuse| Společnost

Kateřina Lhotská

Důchodová nereforma s jepičím životem

Vláda schválila návrh novely zákona o důchodovém pojištění zvyšujícím věk odchodu do penze. Říká tomu „důchodová reforma“, ale ve skutečnosti jde jen o parametrickou změnu. A nejspíš bude mít i jepičí život.

3.5.2024 v 9:02 | Karma: 34,05 | Přečteno: 1044x | Diskuse| Ekonomika

Kateřina Lhotská

Nebezpečná hra s ohněm

Co myslíte, že je nebezpečnější – kouřit na bedně s dynamitem, kontrolovat množství benzínu v nádrži s hořící sirkou v ruce, nebo se vojensky zapojit do války na Ukrajině? Kdo tipoval poslední možnost, podle mne trefil.

26.4.2024 v 9:02 | Karma: 34,94 | Přečteno: 1014x | Diskuse| Společnost

Kateřina Lhotská

Je „extrémní pravice“ opravdu extrémní pravicí?

Když člověk sleduje vyjádření politiků, novinářů a politických komentátorů, nutně získá dojem, že už existuje jenom pravice „extrémní“ či „populistická“. Výrazně totiž ubylo výroků, kde by byla zmíněna bez těchto adjektiv.

19.4.2024 v 9:02 | Karma: 38,13 | Přečteno: 1283x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Musela jsem skončit kvůli názorům na transgender, řekla skotská expremiérka

25. května 2024  17:57

Bývalá skotská premiérka a dlouholetá předsedkyně vládní Skotské národní strany (SNP) Nicola...

„Máme nejlepší tým za deset let.“ Češi ve fanzónách věří ve zlato

25. května 2024  15:46,  aktualizováno  17:36

Tisíce lidí na různých místech Česka sledovaly semifinále hokejového mistrovství světa. Fanoušci...

Rusko zasáhlo hypermarket v Charkově, mohlo v něm být přes 200 lidí

25. května 2024  17:01,  aktualizováno  17:32

Nejméně dva lidé zahynuli a 25 bylo zraněno při ruském vzdušném útoku na druhé největší ukrajinské...

Českem se ženou silné bouřky, meteorologové vydali varování před kroupami

25. května 2024  14:36,  aktualizováno  16:47

Šumavu a jižní část Plzeňského kraje zasáhly v sobotu kolem poledne silné srážky. Kvůli dešti...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

  • Počet článků 282
  • Celková karma 37,84
  • Průměrná čtenost 4954x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik