Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Manipulací proti manipulacím

Portál Aktuálně.cz publikoval rozsáhlý materiál s názvem „My a dezinformace“ mající (nejen) školám a studentům pomoci odhalovat lži a manipulace. Pravdou je, že jako názorný příklad oblbování poslouží výborně. 

Je to však poměrně dlouhé čtení (zde), a tak se zastavme jen u manipulací do očí bijících. První najdeme hned v úvodu, kde narazíme na několik „osobních příběhů“ o tom, co všechno dokáží „dezinformace a manipulace“ způsobit. Vesměs však působí obdobně autenticky jako proslulý příspěvek „seniora Václava z Vysočiny“, se kterým se před časem vytasila paní poslankyně Decroix z ODS (zde). Pravda, Aktuálně.cz alespoň přiznává, že fotky jsou z databanky.

Všechny ty „osobní příběhy“ jsou načrtnuté podle stejného schématu, ve kterém je starší člověk za blba věřícího úplně všemu, a mladší vystupuje jako někdo, kdo jen tak něčemu nenaletí a nad důvěřivostí těch starších jen nevěřícně kroutí hlavou. Prostě klasická ukázka stereotypního škatulkování lidí na starší hlupáky a mladší chytráky. Pikantní na tom je, že se něco takového objevuje právě na portálu Aktuálně.cz, který se v jiných případech naopak snaží stereotypy „bourat“. Ať již jde o vztahy mezi muži a ženami (zde), ženy samotné (zde), tradiční rodiny (zde), stereotypy rasové a náboženské (zde), či tzv. „gender“ (zde). Zřejmě však nejsou stereotypy jako stereotypy…

V některých „osobních příbězích“ to však autoři s realističností těch škatulek poněkud nedomysleli. Například hned v tom prvním. Popisuje, jak jakýsi pan Jan a jeho žena odmítli na základě příspěvků z Facebooku očkování proti Covidu-19, přestože je jejich syn od tohoto rozhodnutí zrazoval. Manželka však později na Covid zemřela a pan Jan si začal vyčítat, že kdyby dal na svého syna a příspěvkům nevěřil, mohla tu s nimi ještě být. Prostě klasická srdceryvná manipulativní báchorka. Vytváří totiž falešný dojem, že starší lidé očkování odmítali, zatímco mladší byli natolik „moudří“, že o přínosech a bezpečnosti vakcín nepochybovali. Když se ale podíváme na statistiku proočkovanosti podle věku (zde), je zřejmé, že to bylo přesně naopak. „Odmítači“ se vyskytovali především mezi těmi mladšími, zatímco ti starší se v drtivé většině očkovat nechali.        

Autoři materiálu přinášejí také návod, jak mají lidé se svými blízkými o „dezinformacích a manipulacích“ hovořit. Je to celkem šest pravidel, mezi kterými však chybí to, co by mělo být základem každé diskuze. Tedy vyslechnout si stanovisko druhého a přemýšlet o něm. Materiál „My a dezinformace“ tak ve skutečnosti neobsahuje návod, jak o rozdílných stanoviscích debatovat, ale instrukce, jak oponenta o „správném“ názoru a postoji přesvědčit.

V materiálu je také popsáno, jak „dezinformace“ rozpoznat. Člověk se dozví, že se taková zpráva snaží upoutat pozornost například výraznými a poutavými titulky, vizuálními efekty a útoky na emoce. To všechno najdeme ovšem i u řady článků na portálu Aktuálně.cz. Například v nedávném seriálu pod názvem „Klimatická hrozba“ (zde). Údernými titulky se to v něm jenom hemží (například „Příští generace možná Amazonii nezažije“, „Čas nebezpečně ubývá“ nebo „Do 30 let bude v Česku horko jako v Kazachstánu“), články jsou doprovázeny burcujícími fotografiemi rozpukané půdy, požárů nebo ničivých povodní a útočí na emoce čtenářů i podsouváním myšlenky, že když okamžitě nepřejdeme na tzv. „obnovitelné“ (ve skutečnosti však občasné) zdroje energie, tak se co nevidět na Zemi všichni usmažíme.

To nejlepší však čtenář najde až téměř v samotném závěru. Narazí tam na rady, jak „dezinformacím“ čelit. Například čerpat informace pouze z „důvěryhodných“ zdrojů. A které že to jsou? No přeci ty s nejvyšším Media ratingem (zde). Pravdou je, že je založen na transparentní metodice (zde). Ta je však znehodnocena její poněkud diskutabilní aplikací, kdy jsou hodnotitelé k některým webům poněkud shovívavější než k jiným. Jako příklad jejich benevolence uveďme právě portál Aktuálně.cz. Ten má nejvyšší rating „A“, což znamená, že dosáhl ve všech kritériích maximálních hodnocení. Nicméně seriál „Klimatická hrozba“ je názorným příkladem toho, že portál má problém třeba s „prací s fakty“, protože podsouvá čtenářům svůj kontext, místo aby jej nechal vytvořit si vlastní názor, nebo s nepřípustným „zvyšováním atraktivity“, protože používá senzacechtivé titulky. Škrtnutím bodů za tato kritéria by tak rating Aktuálně.cz spadl na „B+“.

Komu nestačí Media rating, tomu autoři materiálu nabízejí ještě jednu radu, jak s „dezinformacemi“ zatočit. Předkládají totiž také seznam webů, které se na „boj“ s nimi specializují, a kde si tedy může jednotlivá tvrzení ověřovat. Najdeme na něm staré známé firmy, jako třeba Manipulátory.cz. Tedy portál, který už byl při manipulaci a lhaní opakovaně přistižen (zde, zde, zde, zde, nebo zde). Takže si svůj název zvolil opravdu příznačně. A pak také třeba „České elfy“ (zde) zakládajících si na své anonymitě. Což je obzvláště pikantní, protože právě ta je na jiném místě materiálu uváděna jako jeden z typických znaků nevěrohodnosti daného webu. Jak je vidět, tak anonymita ve jménu „správné“ věci nevadí…

„My a dezinformace“ je zkrátka vynikající instruktáž na to, jak lidem blbnout hlavy. Takže až budete chtít napsat nějaký manipulativní článek, stačí si ho otevřít a nechat se inspirovat. Je třeba začít nějakým „osobním příběhem“, samozřejmě patřičně srdceryvným a dramatickým. Pak přidejte pár hraběcích rad nebo poučujících floskulí a na samotný závěr čtenářům prodejte to, co jim prodat chcete. A je celkem jedno, co to bude.

Jestli „zázračné“ bobule na hubnutí, nebo recept na „pravdu“…

Autor: Kateřina Lhotská | pátek 14.7.2023 9:01 | karma článku: 43,28 | přečteno: 1711x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Danuše porazí Babiše

O paní Danuši Nerudové panuje všeobecné přesvědčení, že jaksi není úplně „nejostřejší tužkou v penálu“. Pravdou je, že tomu svými veřejnými vystoupeními hodně napomáhá. Zdání ovšem klame.

7.6.2024 v 9:02 | Karma: 39,35 | Přečteno: 1695x | Diskuse| Politika

Kateřina Lhotská

Předvolební selanka

V posledních letech jsme opakovaně zažívali předvolební kampaně, kdy obvyklé slibování nesplnitelného zastínily vzájemné útoky plné nechutností a kydání špíny. Proto překvapuje poměrně poklidný průběh té aktuální.

31.5.2024 v 9:02 | Karma: 29,71 | Přečteno: 677x | Diskuse| Politika

Kateřina Lhotská

Jak jsme to jen mohli nechat dojít tak daleko?

Při sledování roztáčející se spirály všeobecného společenského blbnutí, které nás obklopuje, si klade člověk otázku, kdy tohle všechno skončí. A taky jak jsme vůbec mohli dopustit, že to došlo až tak daleko.

24.5.2024 v 9:02 | Karma: 40,01 | Přečteno: 1643x | Diskuse| Společnost

Kateřina Lhotská

Fact-checking, co žádná fakta neověřuje

Agentura CEDMO vydala svůj pravidelný „fact-checking brief“, ve kterém hodnotí dopad některých „dezinformací“ na českou, případně slovenskou společnost. Při jeho vytváření si však s nějakým ověřováním faktů hlavu moc nelámala.

17.5.2024 v 9:02 | Karma: 36,41 | Přečteno: 1059x | Diskuse| Společnost

Kateřina Lhotská

Důchodová nereforma s jepičím životem

Vláda schválila návrh novely zákona o důchodovém pojištění zvyšujícím věk odchodu do penze. Říká tomu „důchodová reforma“, ale ve skutečnosti jde jen o parametrickou změnu. A nejspíš bude mít i jepičí život.

3.5.2024 v 9:02 | Karma: 34,37 | Přečteno: 1065x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

KOMENTÁŘ: Svět je proti Izraeli. Kudy ven ze slepé uličky?

12. června 2024

Premium Postavení Izraele ve světě se každým dnem komplikuje. Po Mezinárodním soudním dvoru a Mezinárodním...

Náklaďák v Blance naboural v koloně jedenáct aut, tunel je uzavřený

12. června 2024  15:20,  aktualizováno  17:43

Nehoda jedenácti osobních aut a nákladního vozu uzavřela v Praze Dejvický a Bubenečský tunel ve...

Česko koupí až 77 tanků za 52 miliard, připojí se k německému nákupu

12. června 2024  8:33,  aktualizováno  17:29

Vláda na středečním jednání na návrh ministryně obrany Jany Černochové rozhodla o pořízení hlavních...

Čaputová přijela do Prahy na rozlučku. Jsem tu jako doma, řekla Pavlovi

12. června 2024  7:41,  aktualizováno  17:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu zahájila svou poslední návštěvu Česka jako hlava...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 284
  • Celková karma 36,85
  • Průměrná čtenost 4930x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik