Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

„Dezinformátoři“ brání v záchraně klimatu

Už jsme si bohužel zvykli na to, že když se v rámci nějakého tématu objeví k mainstreamovému názoru tvrzení oponentní a kritická, jsou označována jako „dezinformace“. Týká se to samozřejmě i problematiky změny klimatu.

Není to ovšem nic zase až tak nového. Už na jednom z předchozích celosvětových klimatických mejdanů se ozývalo volání po tom, aby bylo jasně stanoveno, které názory na klimatickou změnu jsou přípustné a co už je „dezinformace“. Tento postoj pak vzápětí pochválila i evropská vrchnost ve své „Zprávě o zahraničním vměšování do demokratických procesů v EU“ (zde):

...je naléhavě nutné řešit problém zavádějících informací a dezinformací v oblasti klimatu; vítá úsilí konference COP26 o přijetí univerzální definice zavádějících informací a dezinformací v oblasti klimatu a o navržení opatření k řešení této otázky...

V souvislosti s aktuální klimatickou slezinou pod označením COP28 se výzvy k boji proti „dezinformátorům“ podkopávajícími úsilí o „záchranu klimatu“ objevily opět. Koalice CAAD (Climate Action Against Desinformation - zde) dokonce tvrdí, že za nimi stojí Rusko a dodává, že „dezinformace jsou překážkou soudržnosti, jednání a životaschopné budoucnosti pro všechny“. A podle zprávy ISD (Institute for Strategic Dialogue - zde) útočí na klimatické aktivisty navíc i některá média „pomlouvačnou rétorikou“ a tím, že je označují za ekoteroristy, šílence a melouny.

Ne, to není Apríl. To všechno je myšleno vážně. Zarážející je nulová sebereflexe těch, kteří dokáží takové nehoráznosti vypustit z úst. Respektive z klávesnice. Že někdo označuje klimatické aktivisty za ekoteroristy a za šílence? A jak asi nazývat toho, kdo blokuje dopravu a kvůli komu už dokonce i umírají lidé (zde nebo zde)? Nebo jak titulovat ty, kteří ničí umělecká díla a památky (zdezde nebo zde)? A to v přesvědčení, že když bojují za „správnou věc“, tak si mohou všechno dovolit. V Rakousku a v Německu jim to už nehodlají tolerovat a považují řádící aktivisty za zločince (zde a zde). Že by se „dezinformátoři“ infiltrovali dokonce mezi tamní státní zástupce? A že se klimatickým aktivistům říká „melouni“? Tedy na povrchu zelení a uvnitř rudí? Od koho myslíte, že pochází třeba výrok „Chceme narušit ekonomiku, a tak otřást stávajícím politickým systémem“? Kdo tipoval nějakého rudého soudruha, tak se šeredně plete. Je to totiž jedno z hesel hnutí Extinction Rebellion (zde). A stejně by se mýlil i ten, kdo by komunistům přisoudil plány na nastolení „nového hospodářského modelu“ a vyvlastnění majetku pod pláštíkem zavádění „demokratických forem vlastnictví a kontroly“. O to totiž usiluje tuzemský sociálně-ekologický spolek Re›set (zde). Takže pokud klimatičtí aktivisté nechtějí být označováni jako ekoteroristé, šílenci a melouni, tak ať se jako ekoteroristé, šílenci nebo melouni nechovají.

Obzvlášť nehorázné je však tvrzení, že klimatické „dezinformátory“ financuje Rusko. Zkrátka podle hesla „když chybí argumenty, vrazíme tam Putina“. Tedy ne že by ruské penězovody do evropských zemí nevedly. Ale je prokázáno, že z nich čerpaly naopak zelené iniciativy. Například nadace Klimastiftung působící v německé spolkové zemi Meklenbursko–Přední Pomořansko, která dostala od Gazpromu 200 miliónů € (zde), nebo zelená sdružení WWF, BUND a NABU usilujících o uzavření německých uhelných a jaderných elektráren (zde, zde nebo zde), kterým poslala Moskva prostřednictvím „Nadace pro ochranu přírody Baltského moře“ 15 miliónů € (zde).

Rusko však investovalo do zelených aktivistů i jinde. Už v roce 2014 tehdejší šéf NATO Anders Rasmussen upozorňoval na to, že Moskva, aby udržela a postupně posílila závislost evropských zemí na ruském plynu, spolupracuje s ekology prosazující zákaz frakování (zde). A podle zprávy amerického Kongresu financovalo Rusko environmentalistické organizace i v USA (zde). I tentokrát pochopitelně s cílem ovlivňovat tamní energetickou politiku.

Moskvě se investice do zelených aktivistů vyplatily. Jednak přispěly k uzavření jaderných elektráren a utlumování těch uhelných v Německu a jednak snížily energetickou bezpečnost EU. Což se ukázalo jako vážný problém poté, co Rusko napadlo Ukrajinu. Politici začali mít plná ústa proklamací o nutnosti „odstřihnutí se od ruského plynu“ a předháněli se v tom, kdo zaujme radikálnější postoj. A jak to nakonec dopadlo? Ruský plyn proudí do EU dál. Jenom se jeho velká část přestěhovala z potrubí do kapalné formy (zde). A „neodstřihlo“ se od něj ani Česko (zde). Není v tom případě tak trochu dezinformací tvrzení ODS, že jsme se závislosti na ruském plynu zbavili (bod 3 zde)?  I pan poslanec za tuto stranu Václav Král před pár dny ostatně v ČT prohlásil, že „každá molekula plynu, kterou u nás pálíme, je ruská“ (zde v čase 35:00). A neměl by tedy proti ODS zasáhnout pan ministr vnitra Vít Rakušan (zde)?

Ale vraťme od politických dezinformátorů zpět k těm klimatickým. Říká se, že „rozdíl mezi informací a dezinformací je několik let“. Je na tom hodně pravdy. Při migrační krizi byla jako „dezinformace“ onálepkována veškerá tvrzení o no-go zónách, o paralelních společnostech v nich a o neochotě nově příchozích se přizpůsobit našim pravidlům. A dnes se už o těchto záležitostech píše celkem bez obalu (zde nebo zde). Dokonce i pan europoslanec Jiří Pospíšil z TOP 09 zcela „nekorektně“ hovoří o tom, jakým problémem muslimové jsou (zde). Byť tato otevřenost přichází až příliš pozdě na to, aby měl tento problém účinné řešení. S „dezinformacemi“ o klimatické změně to bude dle mého soudu obdobné. Také se dříve či později ukáže, že kritika Green Dealu a celé té „zelené transformace“ je zcela na místě a že „dezinformátoři“ mají zkrátka pravdu.

Jen doufejme, že tentokrát nebude ono „dříve či později“ opět příliš pozdě…

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Kateřina Lhotská | pátek 8.12.2023 9:01 | karma článku: 46,64 | přečteno: 6359x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Jak jsme to jen mohli nechat dojít tak daleko?

Při sledování roztáčející se spirály všeobecného společenského blbnutí, které nás obklopuje, si klade člověk otázku, kdy tohle všechno skončí. A taky jak jsme vůbec mohli dopustit, že to došlo až tak daleko.

24.5.2024 v 9:02 | Karma: 31,02 | Přečteno: 625x | Diskuse| Společnost

Kateřina Lhotská

Fact-checking, co žádná fakta neověřuje

Agentura CEDMO vydala svůj pravidelný „fact-checking brief“, ve kterém hodnotí dopad některých „dezinformací“ na českou, případně slovenskou společnost. Při jeho vytváření si však s nějakým ověřováním faktů hlavu moc nelámala.

17.5.2024 v 9:02 | Karma: 35,73 | Přečteno: 982x | Diskuse| Společnost

Kateřina Lhotská

Důchodová nereforma s jepičím životem

Vláda schválila návrh novely zákona o důchodovém pojištění zvyšujícím věk odchodu do penze. Říká tomu „důchodová reforma“, ale ve skutečnosti jde jen o parametrickou změnu. A nejspíš bude mít i jepičí život.

3.5.2024 v 9:02 | Karma: 34,05 | Přečteno: 1043x | Diskuse| Ekonomika

Kateřina Lhotská

Nebezpečná hra s ohněm

Co myslíte, že je nebezpečnější – kouřit na bedně s dynamitem, kontrolovat množství benzínu v nádrži s hořící sirkou v ruce, nebo se vojensky zapojit do války na Ukrajině? Kdo tipoval poslední možnost, podle mne trefil.

26.4.2024 v 9:02 | Karma: 34,94 | Přečteno: 1011x | Diskuse| Společnost

Kateřina Lhotská

Je „extrémní pravice“ opravdu extrémní pravicí?

Když člověk sleduje vyjádření politiků, novinářů a politických komentátorů, nutně získá dojem, že už existuje jenom pravice „extrémní“ či „populistická“. Výrazně totiž ubylo výroků, kde by byla zmíněna bez těchto adjektiv.

19.4.2024 v 9:02 | Karma: 38,13 | Přečteno: 1281x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Zeman má po letech vlastní mobil. Voláme si skoro každý den, říká Nejedlý

24. května 2024  14:50

Bývalý prezident Miloš Zeman má po letech opět vlastní mobilní telefon. Naposledy používal...

Putin je ochotný zmrazit válku podle současné frontové linie, tvrdí zdroje

24. května 2024  14:15,  aktualizováno  14:33

Aktualizujeme Ruský prezident Vladimir Putin je připraven zastavit válku na Ukrajině vyjednáním příměří, které by...

„FSB má složku na každého.“ Čistky v ruské armádě se rozjely naplno

24. května 2024  13:51

Premium V nejvyšších patrech ruských ozbrojených sil pokračují důkladné čistky. Pod hesly o vymýcení...

Izraelci v Gaze objevili těla tří dalších rukojmích, včetně přítele zavražděné Shani

24. května 2024  13:38

Izraelští vojáci v noci na pátek objevili v severní části Pásma Gazy těla dalších tří rukojmích...

  • Počet článků 282
  • Celková karma 37,09
  • Průměrná čtenost 4952x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik