Co jsem postrádal v předvolební kampani

Prezidentští kandidáti zvládli neuvěřitelnou zátěž předvolební kampaně, odpovídali na všemožné dotazy. A přece ty otázky, které by mne nejvíce zajímaly, jim položeny nebyly.

O nedostatku plynu a vysoké ceně elektřiny se mluvilo často. Nedostatek čípů, který brzdí výrobu hlavně v automobilovém průmyslu, či nedostatek léků se nedostal na přetřes. A přece toto na nás bude doléhat stále více. Velká většina čípů se dováží z jihovýchodní Asie, většinu léků dodává Čína. Důvodem je jednak nižší cena pracovní síly a hlavně to, že v Evropě lidí schopných práce ubývá. U nás každý rok odchází do důchodu více lidí, než jich přichází ze škol. Každým rokem se u nás ruší řada podniků pro nedostatek pracovníků. Příčina je jasná: V Evropě připadá na ženu 1,54 dítěte. Kdyby se do toho nezapočítávaly rodiny přistěhovalců a Romů, bylo by to číslo ještě menší. Ano, krize rodiny je největší problém dneška. Neslyšel jsem na to téma ani jeden dotaz. Kupodivu několikrát padl dotaz na sňatky homosexuálů, jako by to bylo něco vysoce důležitého. Kromě Fischera je všichni podporovali. Když tak probírám všechny členy či příznivce pirátů, které znám, tak zjišťuji, že velká většina z nich žije s partnerkou je tak. Na dotaz, proč se nevzali, mají jednoduchou odpověď: „K tomu, abychom spolu žili a měli děti, žádný papír nepotřebujeme.“ Když přijde řeč na sňatky homosexuálů, pak všichni považují za velmi důležité je schválit. Problematika vymírání obyvatelstva a jeho nahrazování přistěhovalci tedy nezazněla. Problematika krize funkční rodiny nebyla otevřena. Patrně všichni považují za dostatečné, že děti ve vyšších třídách mají nějakou přednášku o sexualitě a rodině, kterou přednese zpravidla někdo, kdo je rozvedený. Neslyšel jsem, že by byla podmínka, aby toto s dětmi probíral ten či ta, kdo žije v harmonickém manželství.

Závislost na dovozu čípů a léků ze vzdálených zemí a z toho vyplývající problémy tedy byly pominuty. Druhý problém, který zůstal bez povšimnutí, bylo zemědělství, přesněji to, že dnes jsme asi z poloviny závislí na dovozu potravin, ačkoliv jsme dříve byli soběstační. Dnes to nikdo za problém nepovažuje, dovoz přeci funguje. Bohužel mohou nastat situace jako pandemie, válka či jiná krize, kdy dovoz bude váznout. Co pak? Zatím si tuto možnost nepřipouštíme, což se projevilo v předvolebním maratonu. Pokud si někdo myslí, že v případě, že bude váznout dovoz potravin, nebude problém u nás zemědělskou produkci zvýšit, pak je na omylu. Jednak nejsou lidi a jednak není půda. Mnoho orné půdy zabraly dálnice, sklady, průmyslové zóny, vilové čtvrti… Orná půda ve vyšších polohách byla většinou přeměněna na pastviny. Dnes si nikdo problém s dovozem potravin nepřipouští, ovšem s postupující válkou na Ukrajině klesá zemědělská produkce v této obilnici světa, a pak…

Dostal jsem se k dalšímu bodu, který mi v diskuzi chyběl: válka na Ukrajině. Ano padaly dotazy na podporu Ukrajiny a pomoc při poválečné obnově. Všechny vycházely z představy, že válka je daleko a brzy skončí a dojde k obnově Ukrajiny. Realita je však jiná: Mobilizovaní ruští vojáci nastupují na frontu, roste tlak ruské armády, zřejmě brzy dojde k útoku ze severu (z Běloruska)… Ukrajina s ochromenou elektrickou sítí není schopna dlouhodobě odolávat. Co pak?

Bohužel bude muset nově zvolený prezident se některými z těchto problémů dříve či později zabývat, a pak se ukáže, co umí. Škoda, že ho nikdo před volbami na tyto problém neupozornil, mohl by být připravený.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ladislav Jílek | pátek 13.1.2023 12:43 | karma článku: 22,65 | přečteno: 605x