Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

S USA na věčné časy!

Tak nějak vnímám propagandu mnohých obdivovatelů „amerického zázraku“. Kdysi tomu bylo jinak, ta věčnost ležela na východě. Ale časy a ideologie se mění, není to nic nového a asi to patří k lidským dějinám.

V těch dobách minulých jsem se ptal proč zrovna Rusko a proč na věčnost. Dnes se zase ptám, proč zrovna USA a také na věčnost. Nemám vyhraněný vztah k žádné z těchto politických světových stran. Obě dokáží šířit dobro, ale i zlo. Pokud o tom začneme uvažovat tak se jistě dostaneme do problémů, názory a zkušenosti se diametrálně liší.

Jisté ale je, že ti dva protagonisté naleznou společnou řeč jen v okamžiku, kdy se dohodnou na společném nepříteli. Nic nového, platí staré pravidlo: Nepřítel mého nepřítele je můj přítel. Já osobně se domnívám, hlavně s ohledem na naši historii, že bychom měli být relativně opatrní, tedy si vždy dodržet určitý odstup. Je totiž nezbytně nutné si uvědomit, že v tom velkém světě jsem jen takový ostrůvek, který se často stává pouhou hrací kartou při tom velkém politickém pokru, kde je nám většinou povoleno jenom přihlížet.

Jistou nadějí, tedy nebýt nedobrovolnou „obětí“, by byla jednotná Evropa. Dlouhá léta se o to pokoušíme, ale asi marně. Prostě si vybudovat respekt obou stran, velikost bychom na to měli, ale ty myšlenky jsou mnohdy „malé“ a i „nízké“. Takže jsme se i dali zatáhnout do privátních válek, které Spojené státy americké s oblibou vedou k uhájení vlastních zájmů. A to pod krycím názvem: Boj za svobodu a demokracii. Že se jedná o laciné heslo vědí sami nejlépe.

Vůbec jim totiž nevadí tu i onde demokracii i svrhnout a nějaký ten národ si i podmanit. A také jim donedávna ani moc nevadilo, že to moc nefunguje. Snad to poznání v Afganistánu je přivede trochu k rozumu. Silně ale o tom pochybuji. Mezitím si vypracovaly jinou strategii, najímají si třeba privátní ozbrojené složky, které jsou většinou pověřeny nějakou tou „špinavou“ prací v zájmu USA. A když se to nepovede, tak se Washington vždy může tvářit, že jako s tím nemá nic společného.

Smutné je, že se tato praktika ujala i v Moskvě. Není divu, dává to určitou „svobodu“ výkladu boje za svobodu. A potom se jeden také nemůže divit, že bývalí věční přátelé nechtějí zůstávat pozadu. Společný nepřítel není k nalezení, takže nezbývá, než se postavit tváří v tvář, asi tak jako tomu bylo v období „studené války“. Takže babo raď.

Podle mého je jedinou možností opravdu jen jednotná Evropa. Jenže my máme zcela jiné starosti. Chceme být spolu, ale každý chce mít vlastní píseček. Voláme po svobodě a demokracii, ale mnohým to zachází příliš daleko. A pak máme také celou řadu jiných problémů. Třeba to, že velmi dobře víme, že elektřina je pro nás životně důležitá. A co děláme? Vymýšlíme způsob, jak její výrobu omezit. A to už nemluvím o tom, že někdo musí dohlížet na to, aby ty salátové okurky nebyly moc zahnuté.

A zpět k historii. Po druhé světové válce nás „spojenci“ rozdělili. Na ty dobré a ty zlé. Či právě opačně. Byl to takový divný kompromis za účelem zachování „míru“, ale v podstatě nikomu nevoněl. Další vývoj tomu byl důkazem. Přišel rozpad totalitních systémů a z ničeho nic hranice mezi „dobrem a zlem“ zmizely. A to se také mnohým nelíbí, zvláště, když ty hranice jsou jaksi nejisté. Jednou tak, podruhé jinak, stejně jako ideologie vlád, které se „demokraticky“ střídají.

A právě pro mnohé je jen jediná cesta: S USA na věčné časy. Nevím, kdysi tomu bylo naopak a nepřineslo to nic dobrého. A ptám se, proč by tomu v neustále se opakující historii lidstva mělo být dnes jinak. Nedělá mi to žádnou radost. Je to zase takový divný kompromis nevěštící nic dobrého. Zvláště pak, že Spojené státy americké stojí před velkým problémem. Totiž jak obhájit pozici velmoci. A pomalu je pravdou, že podstatou tohoto tvrzení se stává fakt, že mají tu nejsilnější armádu světa a jaksi počítají mimochodem s tím, že jim v tom pomůžeme.

A asi nám nic jiného nezbývá, protože myšlenka, že by také Evropa mohla být sjednocenou velmocí, je v nedohlednu. Jak říkám, my máme jiné starosti. V rámci „ideologických“ střetů, které se rodí v hlavách mnohdy ješitně samolibých politiků si musíme zajistit závisle nezávislou budoucnost jež bude závislá na někom třetím. Už jsme na dobré cestě. Ona existuje totiž taková malá zemička. Čína. Hrozná to zem neuznávající žádná lidská práva. Za to pohrdání člověkem by měla být tvrdě potrestána. Třeba absolutním embargem na veškerý export a vývoz. Proč se tak neděje? Protože by se naše „vyspělé“ a „svobodné“ společnosti jak ekonomicky, tak existenčně zhroutily.

Takže s kým to vlastně vykročíme do naší budoucnosti na věčné časy?

Autor: Michal Kotyk | úterý 21.12.2021 12:14 | karma článku: 26,35 | přečteno: 780x
  • Další články autora

Michal Kotyk

Trump, Johnson, Putin…

Opravdu zajímavé postavy současných dějin. Pokud by se jednalo o minulost, tak by to byl námět pro velkofilmy ala Hollywood. Smutné je, že se tito „hrdinové“ zásadním způsobem míchají do našeho života, ba dokonce ho i ohrožují.

8.7.2022 v 11:47 | Karma: 10,52 | Přečteno: 427x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Vždyť milovat diktátory je tak snadné!

A hlavně pohodlné, posiluje duši a dává pocit podílet se na moci, která jednoho povyšuje nad druhé. Je to přímo lákavé, a tak není divu, že se v každé společnosti najde mnoho těch, kteří jsou ochotni „hajlovat“.

14.4.2022 v 10:28 | Karma: 15,44 | Přečteno: 414x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Diskuse nebo pindání egomanů?

Upřímně přiznám, že „pracovní úsilí“ poslanecké sněmovny v posledních hodinách nesleduji. Nemám rád žvanění. Celý život jsem byl placen za skutečně vykonanou práci, „veledůležitým“ poradám jsem se vyhýbal.

13.1.2022 v 10:39 | Karma: 13,57 | Přečteno: 503x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Nová vláda, nové srandičky!

Už nevím, zda mám plakat, zda se rozčilovat, zda si pořídit dle rady pana prezidenta kalašnikov, či se možná oběsit, anebo se dívat na vše jako na podivnou divadelní hru psanou sice amatéry, ale věrně popisující absurditu dneška.

10.1.2022 v 8:43 | Karma: 43,98 | Přečteno: 5626x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Budování socialismu aneb boj proti covidu!

Je mi líto, ale je to paralela, kterou nemohu jen tak opominout. Budování „lepší“ společnosti byla dobrá myšlenka, jenže jaksi nefungovala. Současné „ideologické“ pojetí boje proti onomu viru, má pro mne stejnou hodnotu.

7.1.2022 v 19:07 | Karma: 29,47 | Přečteno: 864x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Policie řešila na Václaváku podezřelé kufry, centrem nejezdily dvě linky metra

18. června 2024  13:53,  aktualizováno  14:44

Aktualizujeme V úterý odpoledne policie uzavřela část Václavského náměstí kvůli nálezu podezřelých zavazadel....

Farageovi kandidáti chválí Hitlera. Může za to prověřovací firma, čílí se lídr

18. června 2024  14:33

Kandidáti britské nacionalistické strany Reform UK vedené Nigelem Faragem čelí kontroverzím. Jeden...

Dodávka na pěší zóně srazila a usmrtila seniorku, zůstala zaklíněná pod autem

18. června 2024  14:19

Tragickou dopravní nehodu vyšetřovali dnes dopoledne olomoučtí policisté i hasiči na pěší zóně v...

Potyčka na ubytovně v Ústí skončila vraždou, podezřelého policie zadržela

17. června 2024  12:06,  aktualizováno  18.6 14:01

Policisté vyšetřují vraždu na ubytovně v Ústí nad Labem. V násilný trestný čin zřejmě vyústila...

  • Počet článků 607
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1543x
Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Seznam rubrik