Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je snad vláda obětí vlastní ideologie?

Já bych tedy řekl, že ano. V podstatě léta slibovala neuskutečnitelné. A to v mnoha ohledech. A největší důraz vždy kladla na vlastní neomylnost, která měla být tou vysněnou cestou ke šťastné budoucnosti.

Aby nedošlo k neporozumění. Já se nevracím k roku 1989 ale k ne zrovna šťastné a veselé současnosti. Včerejší konání „vlády“ je toho důkazem. Krátce řečeno: Neví kudy kam. Není divu, že se již sama nevyzná v té přemíře „pravd“, které předkládala občanům s důrazem, že myslí na jejich budoucnost a zdraví. Obklopila se hejnem samozvaných expertů toužících po mediální pozornosti a náklonosti mocných. Rozumu jí to nepřidalo a teď se už jenom hloupě kouká a budí dojem, že se pomalu začíná bát vlastní nevědomostí a bezmocností, která je již očividná a nedá se ututlat a ani skrývat.

V podstatě se jen modlí, aby to vládní břemeno přebral někdo jiný. Nu, přeci jenom se neubráním reminiscenci. Je totiž více než jisté, že právě takové pocity měli komunisté v roce 1989. Jediné, co je ovládalo byla touha z toho všeho vyváznout jen s boulemi a modřinami. A i oni měli vždy po boku dostatek ideologických expertů, kteří tvořili páteř jejich rádoby „vědeckého“ myšlení a zářného pohledu na budoucnost, který byl zaostřen na heslo: Poručíme větru dešti.

Zkrachovali. Není pochyb o tom, že se na tom shodla drtivá většina občanů. Jak krásné poznání, zkušenost, že takové nadvlády není třeba. Tedy vlády samozvaných hlupáků a nevědomců. Tedy těch, kteří jen s pomocí diktatury obhajují vlastní mocenskou „životaschopnost“. Inu nevědomec nemá jinou možnost, než fyzické a ideologické násilí, aby uhájil mocenské postavení ve společnosti a o nenávisti k inteligenci ani nemluvě.

Je však více jak zdrcující, že i přes toto historické „ponaučení“ tento způsob vládní ideologie přetrval. A dokonce doprovázen potleskem nemalé skupiny občanstva. Opět se povedlo vymývat mozky, šířit auru neomylnosti od nevědomých jedinců, kteří se nějakým záhadným způsobem dostali „nahoru“. Tím snad nejzářnějším příkladem je třeba post ministra zdravotnictví. Jak za starých dob. Odbornost byla tehdy nahrazena označením „nomenklaturní kádr“. Vlastně to byl takový ideologický poskok. A je smutné, že při hledání příkladu není nutno pídit se v historických pramenech, stačí se podívat na současnou vládní garnituru.

Pravda, jsou již na odchodu. Ale určitě se nevzdávají. Mají k tomu důvod. Zanechali tady totiž neuvěřitelně zapáchající žumpu. Ve všech ohledech. Jejich „boj“ za zničení covidu nezničil ten proradný virus, ale naši ekonomiku. Sebral dva roky života našim dětem. Zničil tisíce existencí, tisíce rodin připravil o budoucnost. Ale co je na tom to nejhorší, že doslova vymýtil poslední morální hodnoty. Není divu, morálka je pro ty, kteří touží jen po nadvládě nad ostatními, snad to nejhorší nebezpečí.

A protože ti „odcházející“ dobře znají „výsledky“ této mocenské politiky, tak si mohou být jisti, že se opět dostanou ke slovu, protože ty napáchané škody budeme odstraňovat po desetiletí a k tomu asi nebudou mít občané dostatek trpělivosti. Hlavně proto, že nesou na tom všem i značný podíl viny. A je logické, že tím příštím „viníkem“, kterého je přeci nutné vyhledat a tím ukojit i vlastní špatné svědomí, bude příští vláda. Budou to vlastně obětní beránci. V jednom vládním období nemají šanci odstranit vše napáchané. A to je úrodná půda pro politické „navrátilce“, kteří budou opět prohlašovat, že jenom oni dokáží obnovit pořádek, spravedlnost a jenom oni mají sílu k vymýcení všeho neřádstva.

A co na to občané? Nevím, zda se jich bude někdo ptát. On totiž občan, který touží po tom, aby za něj někdo neustále přebíral odpovědnost není ani takové otázky hoden. Respektive je to ztráta času. On se totiž nejraději spokojí s heslem: Poručíme větru dešti.

Autor: Michal Kotyk | úterý 16.11.2021 11:02 | karma článku: 20,35 | přečteno: 410x
  • Další články autora

Michal Kotyk

Trump, Johnson, Putin…

Opravdu zajímavé postavy současných dějin. Pokud by se jednalo o minulost, tak by to byl námět pro velkofilmy ala Hollywood. Smutné je, že se tito „hrdinové“ zásadním způsobem míchají do našeho života, ba dokonce ho i ohrožují.

8.7.2022 v 11:47 | Karma: 10,52 | Přečteno: 427x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Vždyť milovat diktátory je tak snadné!

A hlavně pohodlné, posiluje duši a dává pocit podílet se na moci, která jednoho povyšuje nad druhé. Je to přímo lákavé, a tak není divu, že se v každé společnosti najde mnoho těch, kteří jsou ochotni „hajlovat“.

14.4.2022 v 10:28 | Karma: 15,44 | Přečteno: 414x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Diskuse nebo pindání egomanů?

Upřímně přiznám, že „pracovní úsilí“ poslanecké sněmovny v posledních hodinách nesleduji. Nemám rád žvanění. Celý život jsem byl placen za skutečně vykonanou práci, „veledůležitým“ poradám jsem se vyhýbal.

13.1.2022 v 10:39 | Karma: 13,57 | Přečteno: 503x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Nová vláda, nové srandičky!

Už nevím, zda mám plakat, zda se rozčilovat, zda si pořídit dle rady pana prezidenta kalašnikov, či se možná oběsit, anebo se dívat na vše jako na podivnou divadelní hru psanou sice amatéry, ale věrně popisující absurditu dneška.

10.1.2022 v 8:43 | Karma: 43,98 | Přečteno: 5626x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Budování socialismu aneb boj proti covidu!

Je mi líto, ale je to paralela, kterou nemohu jen tak opominout. Budování „lepší“ společnosti byla dobrá myšlenka, jenže jaksi nefungovala. Současné „ideologické“ pojetí boje proti onomu viru, má pro mne stejnou hodnotu.

7.1.2022 v 19:07 | Karma: 29,47 | Přečteno: 864x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

K patnáctinám lahev. České děti dál pijí alkohol nadmíru, závislých jsou stovky

22. července 2024

Premium Děti v Česku mají dlouhodobě problém s alkoholem. Podle mezinárodní studie, na které se podílela...

ANALÝZA: Izrael klepl Húsíe přes prsty. A Íránu vyslal signál, že na něj dosáhne

22. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Operace se zapíše do dějin izraelské armády. Její letouny reagovaly na útok, který nepřišel od...

KVÍZ: Vyznáte se ve slavných osobnostech, které se objevily v Simpsonových?

22. července 2024

Na stanici Prima Cool po čase opět startuje seriál Simpsonovi od začátku. Během let, kdy se seriál...

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Harrisová nemá nominaci jistou. Co teď čeká demokraty

22. července 2024

Spojené státy se poprvé od roku 1968 dostaly do situace, kdy se úřadující prezident rozhodl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 607
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1543x
Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Seznam rubrik