Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak psáti a čísti v období cenzury

Vzhledem k tomu, že fenomén cenzury se začíná rozšiřovat v naší „demokratické“ společnosti a pro mladší generaci se jedná o pojem zcela nový, dovolím si trochu osvětlit, jak s tímto zacházet.

Objektivně posuzováno nutno podotknout, že cenzura jako taková byla, je a bude vždy součástí společenského dění. Jde jen o to, zda je transparentní a občan ví, jak se s tímto fenoménem spřátelit a mu i porozumět. Nejdříve se však soustředím na tvorbu autorské výpovědi, která se snaží vyhovět nárokům cenzorů. Dám příklad. Pochopitelně z období komunistického vládnutí nad mozky a žitím občanstva.

Tak třeba měl jeden večer projev Dr. Gustáv Husák. Tehdy v pozici toho nejvyššího ideologického guru. Pro ty mladší něco jako premiér v době současné. Nu, a když jsem přišel druhý den ráno do redakce, tak jsem se přísné podíval na kolegy a prohlásil:

Doufám, že jste všichni včera pozorně sledovali projev našeho nejvyššího, který zcela jasně a nekompromisně určil cestu do budoucnosti. Já ano. Dojal mne až k slzám, již dlouho jsem něco tak velkolepého neslyšel.

S vážnou tváří jsem pak usedl ke svému stolu a kvitoval to ticho, které potvrdilo, že všichni správně pochopili hlavní myšlenku mého krátkého projevu. Tedy: Takovou snůšku nesmyslů jsem již dlouho neslyšel.

Nu, můj názor jinak ideologicky napadnutelný jsem tedy sdělil, cenzor by se tvářil milostivě a byl by spokojen, já a posluchači také. Pochopitelně, že se jednalo o vzájemnou myšlenkou shodu, jinak řečeno, všichni jsme byli na stejné vlně. Z toho vyplývá, že se jednalo o mluvu celkem vytříbenou a mnohdy květnatou. Nároky na čtenáře, posluchače a diváky to byly tedy nemalé. Stejně tak to bylo například s používáním superlativů. Takže označit něco za velkorysé, nepřekonatelné a světoborné dávalo důvod k myšlence, zda ta záležitost nesmrdí podvodem.

A právě v tom vidím zcela zásadní problém komunikace dnešních dnů. Občan se totiž hladově vrhá na vše co je super, mega a XXL. A to ve všech oblastech výměny informací, zboží a i myšlenek. Je to taková zásadní praktika vyjadřování se v „tržním hospodářství“. Není divu, ono totiž povětšině jde opravdu jen o peníze a tedy zisk. Je zcela pochopitelné, že tato praxe postihuje i mnohé politiky, dokonce i celé strany. Ostatně tam je ve vnitropolitickém životě cenzura často velmi dobře k nalezení. Možno i říci, je tam zcela zdomácnělá.

Mohla by se objevit námitka, a bylo by to zcela logické, že možná stojíme na prahu nového vzdělávacího systému v chápaní informaci všeho druhu. Nedomnívám se. Odvážím se tvrdit, že občan již mnohokrát přišel na to, že jestliže je něco označována právě za super, mega a XXL, že jde jen o snahu prodat ze skladu nějaký ten „ležák“ často nevalné kvality, či podraz na konkurenci a mnohdy i na nevědomého zákazníka.

Ovšem nutno připustit, že se mezi námi občany nacházejí i tací, kteří jsou již tak dalece ideologicky „infikovaní“, že radostně mávají vlaječky superlativů a připínají si je dokonce na klopy. Bůh jim žehnej. Jak řekl klasik: Odpouštím jim, protože nevědí, co činí. A já se ptám: Musíme pravdu vždy nejdříve ukřižovat, abychom ji později hledali v bahnu politické džungle?

Autor: Michal Kotyk | úterý 23.11.2021 10:16 | karma článku: 18,27 | přečteno: 448x
  • Další články autora

Michal Kotyk

Trump, Johnson, Putin…

Opravdu zajímavé postavy současných dějin. Pokud by se jednalo o minulost, tak by to byl námět pro velkofilmy ala Hollywood. Smutné je, že se tito „hrdinové“ zásadním způsobem míchají do našeho života, ba dokonce ho i ohrožují.

8.7.2022 v 11:47 | Karma: 10,52 | Přečteno: 427x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Vždyť milovat diktátory je tak snadné!

A hlavně pohodlné, posiluje duši a dává pocit podílet se na moci, která jednoho povyšuje nad druhé. Je to přímo lákavé, a tak není divu, že se v každé společnosti najde mnoho těch, kteří jsou ochotni „hajlovat“.

14.4.2022 v 10:28 | Karma: 15,44 | Přečteno: 414x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Diskuse nebo pindání egomanů?

Upřímně přiznám, že „pracovní úsilí“ poslanecké sněmovny v posledních hodinách nesleduji. Nemám rád žvanění. Celý život jsem byl placen za skutečně vykonanou práci, „veledůležitým“ poradám jsem se vyhýbal.

13.1.2022 v 10:39 | Karma: 13,57 | Přečteno: 503x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Nová vláda, nové srandičky!

Už nevím, zda mám plakat, zda se rozčilovat, zda si pořídit dle rady pana prezidenta kalašnikov, či se možná oběsit, anebo se dívat na vše jako na podivnou divadelní hru psanou sice amatéry, ale věrně popisující absurditu dneška.

10.1.2022 v 8:43 | Karma: 43,98 | Přečteno: 5626x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Budování socialismu aneb boj proti covidu!

Je mi líto, ale je to paralela, kterou nemohu jen tak opominout. Budování „lepší“ společnosti byla dobrá myšlenka, jenže jaksi nefungovala. Současné „ideologické“ pojetí boje proti onomu viru, má pro mne stejnou hodnotu.

7.1.2022 v 19:07 | Karma: 29,47 | Přečteno: 864x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Německo zakázalo Islámské centrum v Hamburku. V mešitě probíhá policejní razie

24. července 2024  7:34,  aktualizováno  7:48

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj...

Peníze byly pro Bidena, nikoliv pro Harrisovou, stěžuje si Trumpova kampaň

24. července 2024  7:03

Kampaň republikánského kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa podala u Federální volební komise...

Vláda se schází před prázdninami. Do eurokomise má stále tři kandidáty

24. července 2024  6:48

Naposledy před prázdninami, které bude mít do 14. srpna, se schází vláda Petra Fialy. „Máme tři...

KLDR opět poslala do Jižní Koreje balony s odpadky. Dopadly k úřadu prezidenta

24. července 2024  6:44

Severní Korea znovu poslala přes hranici do Jižní Koreje balony nesoucí pravděpodobně odpadky....

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

  • Počet článků 607
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1543x
Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Seznam rubrik