Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Aha, my máme dokonce ústavu?

Pokládám za celkem prospěšné, když nám to budoucí vláda připomíná. Ano, pro mnohé to bude asi těžké poznání. Mám totiž dojem, že ji doposavad mnozí pokládali za listinu zmatených a lidu neprospěšných myšlenek.

A nejen to, dokonce prý i omezovala práva těch, kteří chtěli za každou cenu prosadit vlastní názory bez ohledu na to, že by mohly lidu škodit. Není lehké posoudit, zda se jedná o „vizionáře“ či „charaktery“, kteří postrádajíce i tu malou špetku sebekritiky se ozbrojili ve své mysli po domácku vykonstruovaným zákonem, který je opravňoval k neomylnosti.

V historii si lid obecný proto vymyslel listinu základních práv, která by je před takovými jedinci chránila. Tedy ústavu. Většinou její vznik byl poznamenán, jak říkají klasikové, trnitou cestou, mnohdy i krveprolitím. Nicméně, pokud bylo dosaženo cíle, stala se taková listina spisem přímo posvátným, který zaručoval určitou rovnost všech a tím i základ pro spravedlnost.

Jenže lid český jde, alespoň se tak domnívám, vždy svou cestou. Je povznesen nad zkušeností druhých, většinou „cizáků“, občas nehledí ani na historii, protože to by přineslo značné zatížení na mysl občana, čehož se ten často oprávněně bojí, neb nevědomost je něco, co si nechce nikdy přiznat. Takže se prostě něco sepsalo, nazvalo se to ústava a tím bylo jaksi učiněno za dost pomyšlení, že jako nezůstáváme pozadu za okolním světem.

A mne připadá, že tento spisek skončil někde v archivu, založen mezi mnoha zákony, které jsou zde jen proto, aby vzniknul dojem právního státu, který by se tímto mohl zařadit do skupiny států, které by měly představovat vyspělé kulturní společenství. Kupodivu to alespoň pro oko fungovalo. Ale ne na dlouho. Proč? Odpověď není tak složitá a ne nepodobná. Komunismus jsme s velkou slávou zavrhli, odsoudili a „vymazali“ z našich myslí.

Bohužel stejně tak formálně, jak bylo to přijetí nové ústavy. Nějak jsme přehlédli, že člověk je ve své podstatě tvor jednoduchý o pohodlný, nerad mění jak zvyklosti, tak zlozvyky. A tak jsme nezpozorovali že svým způsobem myslíme, díky setrvačnosti společenského chování, poněkud stejně, jako tomu bylo předtím. Pokud nechceme začít se sebekritikou, tak se stačí podívat po okolí na naše dříve „bratrské“ země. Jsou na tom stejně. Také se nemohou definitivně rozhodnout co je pro život pohodlnější. Zda diktatura či demokracie.

Ano je to problém. Pro mnohé je diktatura opravdu pohodlnější, vše je jasné, stačí plnit rozkazy, myslet netřeba, to dělají vždy ti druzí a když přijde na nejhorší tak se na ně svalí veškerá vina za případné neřádstvo a katastrofy. To je v demokracii mnohem složitější, vina leží mnohdy na nás samých. Neřádstvo a nespravedlnost produkujeme často sami a katastrofy nás „demokraticky“ trestají.

A tomu všemu se dá zabránit, když se všichni dohodneme, že taková ústava není přeci jenom tak špatný vynález. Určuje pravidla, který by měla zaručovat alespoň základní rovnost všech a vytvořit platformu pro rovnoprávnost nejen myšlenek ale i myšlení a umožnit tak hledání cesty do budoucna, která by v převážné míře mohla vyhovovat všem. Minimálně těm sebekritickým a poněkud skromným, tedy těm, kteří jsou ochotni udělat něco dobrého i pro ty druhé.

Takže si myslím, že s novou vládou nebude „lépe“, protože uspořádání toho chaosu, který zde zanechává vláda odcházející může snad dopomoci k tomu, aby nebylo ještě hůře. Každopádně však obnovení práv občanů na základě ústavy je již dobrý počin na té nelehké cestě, která je před námi. 

Autor: Michal Kotyk | pondělí 6.12.2021 9:34 | karma článku: 19,52 | přečteno: 640x
  • Další články autora

Michal Kotyk

Trump, Johnson, Putin…

Opravdu zajímavé postavy současných dějin. Pokud by se jednalo o minulost, tak by to byl námět pro velkofilmy ala Hollywood. Smutné je, že se tito „hrdinové“ zásadním způsobem míchají do našeho života, ba dokonce ho i ohrožují.

8.7.2022 v 11:47 | Karma: 10,52 | Přečteno: 427x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Vždyť milovat diktátory je tak snadné!

A hlavně pohodlné, posiluje duši a dává pocit podílet se na moci, která jednoho povyšuje nad druhé. Je to přímo lákavé, a tak není divu, že se v každé společnosti najde mnoho těch, kteří jsou ochotni „hajlovat“.

14.4.2022 v 10:28 | Karma: 15,44 | Přečteno: 414x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Diskuse nebo pindání egomanů?

Upřímně přiznám, že „pracovní úsilí“ poslanecké sněmovny v posledních hodinách nesleduji. Nemám rád žvanění. Celý život jsem byl placen za skutečně vykonanou práci, „veledůležitým“ poradám jsem se vyhýbal.

13.1.2022 v 10:39 | Karma: 13,57 | Přečteno: 503x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Nová vláda, nové srandičky!

Už nevím, zda mám plakat, zda se rozčilovat, zda si pořídit dle rady pana prezidenta kalašnikov, či se možná oběsit, anebo se dívat na vše jako na podivnou divadelní hru psanou sice amatéry, ale věrně popisující absurditu dneška.

10.1.2022 v 8:43 | Karma: 43,98 | Přečteno: 5626x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Budování socialismu aneb boj proti covidu!

Je mi líto, ale je to paralela, kterou nemohu jen tak opominout. Budování „lepší“ společnosti byla dobrá myšlenka, jenže jaksi nefungovala. Současné „ideologické“ pojetí boje proti onomu viru, má pro mne stejnou hodnotu.

7.1.2022 v 19:07 | Karma: 29,47 | Přečteno: 864x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Americký politik se přiznal. Za zneužívání nezletilých v Praze mu hrozí třicet let

25. června 2024  6:37

Bývalý dlouholetý člen parlamentu v americké Severní Dakotě se u soudu přiznal k tomu, že v minulém...

Předáci odborů budou jednat s vládou o reformě penzí i zákoníku práce

25. června 2024  6:34

Po roztržce mezi vládou a odbory, po níž odboráři na vládě práskli dveřmi, se v úterý ve Sněmovně...

Assange se dohodl s americkou justicí. Bude se moci vrátit do Austrálie

25. června 2024  6:13

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k...

Poslanci mají jednat o lex Ukrajina a ochraně uprchlíků před Putinovou válkou

25. června 2024  6:10

Sněmovna by mohla začít jednat o dalším prodlužování dočasné ochrany uprchlíků před Putinovou...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 607
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1543x
Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Seznam rubrik