Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Mějme rádi Roberta Zárubu

V tuto večerní hodinu stejně jako značná část mých kolegů, místo učení, spánku, nebo snad jiných kratochvílí, i já sedím u televize a nenechám si ujít zápas Kanada - Rusko. A stejně jako obvykle, a jak jsme všichni zvyklí, nás srdečně u našich aparátů vítá hlas českého hokeje, Robert Záruba. A já se zamýšlím nad tím, kolik hodin hokeje už musel v životě komentovat.

Při vší úctě ke kolegům pana Záruby, pánům Dusíkovi, Svačinovi a dalším, neumím si představit a vlastně skoro nemám z toho hokeje ten pravý zážitek, když nevidím před jeho začátkem dokonale připravenou komentátorskou dvojici Záruba - Hosták. Zkrátka to k hokeji patří, stejně jako patří Míra Bosák k fotbalu a Petr Janouch k basketu.

Nedávno mi jeden kamarád říká: "Záruba by to měl zabalit, začíná v televizi plácat kraviny. Ať má tolik soudnosti jako Vichnar a zabalí to, věnuje se tomu dál, ale už nekomentuje."

Zásadně nesouhlasim. Jak jsem uvedl výše, hokej bez Roberta Záruby je jako klobása s plnotučnou horčicí (dá se to jíst, ale neni to to pravý jako s kremžskou). Vzpomínám si na rozhovor s Robertem, kde popisoval přípravu na OH ve Vancouveru. Komentování není jen to, že si někdo sedne na stadion, nasadí sluchátka a povídá. Ale musí být dokonale připraven na zápas, sbírat informace o hráčích, trenérech, masérech, maskotech a prostě všem. A to je sakra hodně práce. Dnes pan Záruba komentuje už kdovíkolikáté MS v hokeji a dělá naše květnové večery příjemnější jako mnoho let předtím. A znovu dokonale připraven.

Kolik hlášek už za tu dobu vyslovil, by vydalo na knížku. Jeho "Přepiště dějiny.." a nebo "Vítej zlatý hattricku..." zná každý, stejně jako "Rachna kachna to to letělo" a nebo "Lukáš Kašpar znovu vytáhl svůj klenot, roztáhni mi nohy a já tam dám kotouč jak se sluší a patří...". Ano, taky má slabší chvilky, ale kdo ne. Navíc jeho pozorně poslouchá rok co rok, zápas co zápas, půl národa.

Zatímco jeho kolegové z konkurenčních televizí, to je jiná káva. Když mluvíme o přípravě na utkání, hvězdná je dvojice Tittelbach - Poulíček. Hlavně hvězda nováckých TV novin Tittelbach, to je materiál. Jeho povídání typu "Švédové nastupují ve žluté kombinaci" a nebo "Je takřka ideální fotbalové počasí, jen prší a fouká silný vítr" jsou jen drobnosti. Na vrcholu komentátorského trotlení se dostal na přelomu tisíciletí, kdy TV Nova (bohužel) získala práva na MS v hokeji. Žádné slovní obraty nebo snad smysluplnější věty, dvojsmysly a podobně, jako jsme zvyklí. Spíš se občas, když už nevěděl kudy kam, uchyloval k prostému hulákání "Jááágr, Jáááágr...." a Jarda zlehka kroužil u středového kruhu. Vrcholem potom byl výkon na MS 1999 (http://www.youtube.com/watch?v=1PW0KjEo7ww). Pavel Poulíček měl dost sebereflexe (nebo ji měl Vladimír Železný) a raději se vrátil k točení kolotočem. Dnes září na Eurosportu.

I dnešní doba přináší zajímavé komentátory. Za všechny vzpomeňme oblíbeného Jana Slepičku, který se nestydí v přenosu vyplivnout ani jazykovou konstrukci typu "Brno má převahu, ale zápas se zatím jeví bez koření.", nebo nikdo nezná bývalou hvězdu a Slepičkova oblíbence, který se jmenuje Zidane Zidane?? O funění do mikrofonu a kašlání, to už je mimo mojí rozpoznávací schopnost. Na Nova Sport dnes (fanoušci motorismu znají) závody MotoGP komentuje Josef Kubíček, divákům známý spíše jako Jozka Kubíček (tak se klidně komentátor představí a mně hrůzou vstávají vlasy). A jeho komentář je prakticky celý.... Jak to říct. Už vím - MIMO!!!

Proto prosím, mějmě rádi Roberta Zárubu, a važme si toho, že v televizi je někdo, kdo dělá svou práci tak naplno a který je pro nás ztělesněním hokeje, jako je on. Díky, Roberte... 

Autor: Jakub Korf | čtvrtek 12.5.2011 21:46 | karma článku: 44,41 | přečteno: 10954x

Další články autora

Jakub Korf

Klára Samková lídrem Úsvitu ve volbách do EP. Čemu se divíte?

V týdnu jsem dal dohromady článek pojednávající o mezerách a odvrácených stránkách přímé demokracie podle Tomia Okamury, v němž jsem ho nazval populistou.

23.1.2014 v 13:36 | Karma: 29,56 | Přečteno: 1338x | Diskuse | Politika

Jakub Korf

Temná strana přímé demokracie podle Úsvitu

Během uplynulého týdne jsem vedl se svým známým poměrně zajímavou diskusi o modelu přímé demokracie a aplikaci jejích principů. Logicky jsme nemohli v diskusi vynechat ani tvář tohoto model v naší republice. On přímou demokracii tak, jak ji vidí Úsvit, podporoval, já se snažím v pozitivním přínosu hledat i potenciální problémy.

21.1.2014 v 15:49 | Karma: 18,91 | Přečteno: 640x | Diskuse | Politika

Jakub Korf

Socialistická pseudosolidarita - verze Francie

Tak konečně. V neděli François Hollande předstoupil před novináře a oznámil už dávno očekávanou "novinku" - všichni Francouzi (ano, nejspís jich není moc - údajně něco kolem 30 tisíc) s ročním příjmem nad 1 milion EUR zaplatí takzvanou superdaň z příjmu, který tuto částku přesáhne. Sazba superdaně? 75 %! Argumentace pro zavedení daně? Nevím, jestli víc skandální, tragikomická nebo jednoduše stupidní.

29.12.2013 v 20:25 | Karma: 36,39 | Přečteno: 2221x | Diskuse | Politika

Jakub Korf

Alternativa na ČT2 je přece povinnost!

Už dlouho jsem se k psaní blogu nedostal - zčásti kvůli nedostatku času, zčásti kvůli nechuti psát a zčásti kvůli nedostatku inspirace, ačkoli se zajímavých událostí dělo za posledních skoro 30 měsíců stalo víc než dost. V poslední době ale moje chuť začít znova komentovat dění kolem rostla (časové možnosti naopak), až došla do stavu, kdy jsem to po pročtení diskuse pod jedním z článku v kulturní rubrice nastačil kroutit hlavou nad názory některých diskutérů nad funkcí České televize, zejména pak kanálu ČT2.

28.12.2013 v 0:37 | Karma: 16,95 | Přečteno: 1041x | Diskuse | Kultura

Jakub Korf

EU: Moc nedáváme, jen bereme

V roce 2004 jsme sice se slávou, ale také velkými obavami vstoupili do Evropské unie. To bylo v době diametrálně odlišné ekonomické situace, společenských nálad a otevřenosti obyvatel České republiky vůči okolnímu světu. Dnes, něco málo přes 7 let od našeho vstupu, že více než 51 % lidí domnívá, že naše členství už pozbylo smyslu a bylo by záhodno vycouvat, nebo ideálně, pokud by to šlo, do EU vůbec nevstupovat.

4.7.2011 v 11:56 | Karma: 26,54 | Přečteno: 3335x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Patří k nejjedovatějším na světě. Teď tyto houby začínají růst i v Česku

Pavučinec plyšový, smrtelně jedovatá houba.
1. června 2026  9:56

Smrtelná dávka je přibližně 30 gramů. Řeč je o muchomůrce zelené, která je nejjedovatější houbou na...

Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík

ilustrační snímek
8. června 2026

Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
8. června 2026  9:51

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Máte řidičák na traktor? V Čáslavi si můžete vyzkoušet své umění za volantem veteránů

Akce Pradědečkův traktor vždy přitáhne hodně návštěvníků.
1. června 2026  11:29

Zkuste najít kluka, který by se alespoň jednou v životě nechtěl posadit za volant traktoru. V...

5 pražských popravišť. Kde se obecenstvo rvalo o provaz oběšencův nebo kde kradli nebožtíky?

Údajné zobrazení popraviště U Bulhara na Žižkově. Autor si dal záležet, aby...
1. června 2026  9:28

Po symbolech sedmadvaceti popravených českých a moravských pánů na Staroměstském náměstí šlapeme...

V Příbrami se otevřou Jiráskovy sady po rozsáhlé rekonstrukci

ilustrační snímek
9. června 2026,  aktualizováno 

V Příbrami skončila rozsáhlá obnova Jiráskových sadů, dnes se otevřou veřejnosti. Práce začaly...

vydáno 9. června 2026

V okolí Strašnické se schyluje k velké revitalizaci. Je to skvělá zpráva. Stávající stav je velmi...

vydáno 9. června 2026

V okolí Strašnické se schyluje k velké revitalizaci. Je to skvělá zpráva. Stávající stav je velmi...

vydáno 9. června 2026

V okolí Strašnické se schyluje k velké revitalizaci. Je to skvělá zpráva. Stávající stav je velmi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 11
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2695x
Toho času (ne)spokojený občan ČR. Komentuji, co se děje kolem mě a zaslouží si alespoň pozornost a pár minut k zamyšlení.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.